mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha, od které se těžko odchází. Čte se to jedním dechem, zajímavý děj a ze života. Výborně a trochu netradičně vystavěný příběh. Autor navíc zakomponovává mnoho v té době aktuálních politických a společenských otázek, které už dnes nejsou tak žhavé, ale za historické připomenutí rozhodně stojí. Prakticky není co vytknout. 5*, 30. 1. 2022.

30.01.2022 5 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Rozsah knihy je ohromující: přes 1000 stran většího rozsahu. Není to čtení na dobrou noc. Číst je třeba soustředěně, takže 20 stran v jednom kuse asi 2 h a víc se nedá. Díky tomu jsem celé dílo zvládl za 3,5 měsíce a rozhodně stálo za to. I když jsou části, které se opravdu nečtou snadno, jsou i pasáže, které jsou naopak velmi čtivé, např. část o třítýdenním útěku z tábora se čtou jedním dechem.
Jedná se o velmi podrobně zpracované a doložené svědectví o hrůzách v Sovětském svazu, počínaje revolucí 1917 (ale v mnoha zmínkách i z doby carského Ruska), kde hlavní část je především z let cca 1940-1960. Odhaluje neskutečné, až neuvěřitelné (přesto přesvědčivě napsané) hrůzy, páchané na milionech obyčejných, nevinných lidech. Ukazuje, že se smrtí Stalina v roce 1953 a nástupem Chruščova tyto hrůzy neskončily, jen se trochu překabátily. A já si troufnu říct, že i dnes, v roce 2014, mnohému není v této zemi konec. Budiž nám tato četba poučením, vzpomeňme si na absolutní bezmocnost lidí uvrhnutých do nepředstavitelně krutých podmínek ve vykonstruovaných procesech. Buďme neustále na pozoru, kam se nyní svět ubírá. Orwell nám to naznačil, Solženicyn doložil.
Nechť se tato kniha stane biblí demokracie. Nemohu už více psát, prosím, přečtěte si dílo a utvořte si svůj vlastní obraz. Z celkového pohledu prostě nelze dát míň než 5*. 12.4.2014.

12.04.2014 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

I když je kniha často brána jako pro děti nebo mladé čtenáře, rozhodně uspokojí i ty starší. Krásný popis života zvířete, jakoby autor dokázal číst zvířecí myšlenky a navíc je dokázal dokonale převést do psané podoby. K tomu navíc prostředí drsného chladného severu, které London také umí výborně přiblížit. 100%, 8. 5. 2019.

08.05.2019 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Autorce, dceři slavné vědkyně, se podařilo napsat opravdu čtivé dílo. Svou maminku líčí maximálně nezaujatě, ale zároveň velice lidsky. Dozvídáme se o její skromnosti, genialitě, neskutečné píli a dřině, kterou podstupovala. O jejích vědeckých objevech se dozvídáme prostě, nejde o žádné složité vědecké líčení, přesto nemíjí svou podstatu.
Vydavatelství patří velký dík za tuto knihu, kterou nejen oprášilo, ale opravdu pečlivě doplnilo o chybějící dříve cenzurované části. I když jde jen o "paperback", je kniha doplněna množstvím fotografií, nechybí doslov, v celém textu jsem postřehl asi jen jednu chybu. Dávám plných 5*, 12. 9. 2021.

12.09.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tomu snad naše mladá generace ani nemůže věřit, ale ti starší, kteří ví, kdo byl Stalin a komunisti, to vstřebají. Je to otřesné a neuvěřitelné, že něco takového v současné době je vůbec možné. Příběhy jsou různorodé a pestré, vidíme tak situaci v KLDR z různých úhlů a směrů. Kniha je oživena pěknými ilustracemi, to se dnes už moc nevidí. Jen mi trochu vadilo, že časové určení je obvykle hodně nejasné (což je vysvětlováno jako ochrana osob). No a u konce knihy korektuře uniklo pár tiskových chyb. Přes tyto drobné výhrady je to i tak na 100%. 28. 4. 2021.

28.04.2021 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Poutavé každou větou, zajímavé taktéž, fakt nedokážu dát míň než 5*. Nechápu, jak jsem v dětství a dospívání toto mohl vynechat. 24. 2. 2021.

24.02.2021 5 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Hned od prvních řádků je čtenář nenásilně a velmi přirozeně vtažen do děje. Velmi čtivé, velmi zajímavé. Perfektní studie "života" jednoho velkého letiště. Je pravda, že některé věci jsou již hodně jiné, přesto děj nepůsobí zastarale. Jsou drobnosti, které bych mohl vytýkat (např. sem tam až příliš mnoho detailů), ale celkově je to na 5*. 27. 4. 2020.

28.04.2020 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje šestá kniha, kterou od Murakamiho čtu, je zároveň asi nejslabší, přestože nejspíš patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější autorovy prózy. Ta popularita je pravděpodobně způsobená nebývalou sexuální otevřeností, v jedné rovině jde o silně erotické, až do pornografie přecházející dílo, zároveň ale podané dost suchým a strohým vyjadřováním, takže mě tyto pasáže nijak zvlášť ani nepohoršily, ani nenabudily. V románu tentokrát poprvé chybí nadpřirozená linka, takže jde vlastně o realistický román z Japonska podaný v západním stylu, přístupný čtenářům na celém světě. Na druhou stranu druhá hlavní linie románu ukazuje právě na japonskou mentalitu řešit věci sebevraždami. Přiznám se, že do knihy jsem se pořád nemohl nějak dostat, opravdu mě zaujala a dá se říct skoro pohltila až asi v poslední čtvrtině. 70-75%, 2. 4. 2022.

02.04.2022 4 z 5

Číst takovou knihu, to je balada. Člověk se baví skoro u každé věty, no dobře, tak skoro u každého odstavce. Čte se to nádherně, děj se dobře sleduje, vše krásně odsýpá, a je to nejen výborná zábava, ale i trochu poučné historie. Jen něco za půlkou se mi chvíli zdálo, že autorovi trochu začal docházet dech, ale netrvalo dlouho, a zase se nastartoval. Dávám plných pět hvězd, 9. 1. 2021.

10.01.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Výborně vymyšlené i podané. Téma je možno uchopit mnoha způsoby, tento rozhodně působí realisticky. Autor vše perfektně promyslel, líčení je poutavé i zajímavé. Román je dost rozsáhlý, přesto by v něm byl prostor na další rozšíření. Závěr není uzavřený, ale to nevadí. I když místy děj sklouzával k až moc zdlouhavému povídání, dám mu 5* (řekněme při hraně 90%). 15. 3. 2020.

15.03.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ladislav ve své čtvrté knize dosáhl "dospělosti". Tím myslím, že jeho literární styl dospěl, a to v dobrém slova smyslu. Jeho prvotina byla výborná kniha začátečníka, v dalších dvou knihách se autor stále ještě trochu hledal. Prázdniny v Evropě je čtivá, velmi zajímavá kniha s neskutečným množstvím drobných zážitků a postřehů. Čtenář se tak dozvídá tolik informací, že si je nemůže ani všechny uložit v paměti a tak může knihu klidně po kratší (či delší) pauze znovu začít číst od začátku a určitě se nebude nudit. Povídání je totiž prošpikováno Ziburovým nezaměnitelným humorem.
Kniha je opět provedena na výbornou s minimem chyb, s množstvím veselých ilustrací a doplněna faktografickými zajímavostmi na samostatných stranách. Plných 5*, 15. 8. 2021.

15.08.2021 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kouzelná, tajemná kniha, která mi učarovala. Ani chvíli nenudí, pořád se něco děje. A vyprávění není monotónní, je rozmanité, nápadité. Autor dokáže svým neotřelým a poutavým psaním čtenáře do příběhu hluboce vtáhnout. Plných 5*, 16. 1. 2021.

16.01.2021 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Život v hotelu a jeho jednotlivé dějové linie čtenáře hned uchvátí, takže je nedočkavý, jak se vše dále vyvíjí a vyvine. Velmi dobře sestavený obrázek o provozu velkého hotelu, a i když je to již neuvěřitelných skoro 60 let od vzniku románu, řekl bych, že moc nezastaral. Sice se změnily některé modernosti (WiFi, čipové karty apod.), ale v zásadě to hlavní - jak hotel funguje - zůstává. 75-85%. 6. 3. 2023.

06.03.2023 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Tak to se Ladislavovi opravdu povedlo. Fakt si zaslouží být bestsellerem. Poutavé a vtipné čtení z reálného života o neskutečné cestě, která byla skutečná. A zaslouží si ode mě 5*, 8. 2. 2021.

08.02.2021 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Moje první setkání s autorem dopadlo na výbornou. Detailní styl popisu událostí a činností mi absolutně sedl, i když se mnohým zdá zdlouhavý, moc podrobný a zbytečný, u mě vůbec nevyvolával takové pocity. Murakami prostě vypráví takovým způsobem, že to nenudí, ať píše, co píše.
Nadpřirozená linka mi zpočátku přišla nevhodná, myslel jsem, že jde o reálný román. Pak se to ale nějak poddalo a opět jsem propadl kouzlu autora, tentokrát mystice, záhadě. Navíc četba ve mně vyvolávala velkou představivost.
Zcela okouzlující je neskutečně slušné jednání a diskutování hlavního protagonisty s bohatým sousedem. To je koncert etikety. Nemohu jinak než 5*, 24. 1. 2021.

24.01.2021 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Hned od začátku se kniha čte velmi dobře a těžko se od ní odchází. Pořád se ale nejedná o nic výjimečného. Teprve od druhé poloviny, spíš od dvou třetin, začíná jít do tuhého a román nabývá na intenzitě a síle. Vyvrcholení je silně působivé. 90% a 5*, 3. 5. 2020.

03.05.2020 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Hned ze začátku knihy bylo cítit, že autor nikam nespěchá, ale to vůbec nevadí. Pomalým tempem rozehrává příběh, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Styron je mistr slov a krásně a zároveň čtivě stylizuje nesnadné téma. 80%, 22. 7. 2023.

22.07.2023 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Z knihy dýchá nostalgie po starých časech, upřímnost, láska k povolání veterináře, láska ke krásné a drsné krajině Yorkshiru i jejím lidem. Milé příběhy se pěkně čtou. 75-80%, 26. 3. 2023.

26.03.2023 4 z 5

Co nesmíte vědět! Co nesmíte vědět! Michael Morris

Vidím, že kniha je zde hodně dobře hodnocená, nejspíš proto, že ji čtou fanoušci konspiračních teorií. Já knihu dostal, proto ji i přečetl. Autor se snaží být seriózní, což se mu z počátku celkem daří, ale ke konci už je to opravdu silné kafe. Kniha je celkem bohatě ozdrojována, bohužel zdroje jsou hlavně k celkem běžným tématům. Jak ale dochází na konspirace, najednou zdroje chybí nebo jsou jaksi neseriózní. A závěr knihy je už totální úlet - choďte do přírody a hlavně si nikdy nepůjčujte od bank. Rady nad zlato. I když se říká, že na každém šprochu pravdy trochu, zde bych i toto bral hodně s rezervou. Morris splácal dort pejska a kočičky. Absolutně neseriózní kniha, manipulující, navíc se spoustou tiskových chyb. 40%, 11. 10. 2022. Výborné komentáře, se kterými se ztotožňuji: marvan00, gladya.

11.10.2022 2 z 5

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Jak bývá u autora zvykem, dal dohromady hodně zajímavých faktů a spojil je do příběhu. Prvních asi 180 stran je hodně dokumentárních, pak naopak začíná hlavní příběh, který ke konci běží opravdu rychlým tempem, řekl bych, že by i víc podrobností neškodilo. Není to vypilované do puntíku, ale na druhou stranu nic zásadního nemohu vytknout. 70% a 4*, 16. 6. 2020.

16.06.2020 4 z 5