Afghánec

Svět má za sebou newyorské a londýnské atentáty a západní bezpečnostní služby stojí před další teroristickou hrozbou. V počítači vysokého představitele Al-Kajdy jsou nalezeny dva podezřelé textové dokumenty. Objevuje se v nich výraz Al-Isra, odkazující k zázračnému zjevení ze života proroka Mohameda. Odborníci na Korán potvrzují, že může jít o nepředstavitelně ničivý úder. Zpravodajští experti se však brzy ocitnou na mrtvém bodě. Zbývá jediné – pokusit se proniknout přímo mezi vůdce arabských teroristů. Zdánlivě šíleným úkolem je pověřen Mike Martin, plukovník SAS ve výslužbě. Opouští rozestavěný dům, kde chtěl v klidu zestárnout, a vydává se na nejnebezpečnější misi svého života…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145966/afghanec-145966.jpg 4.2332
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

The Afghan (2006)

Kniha Afghánec

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

Rihatama

Bývalý tajný agent Frederic Forsyth píše o tom, o čem něco ví a co osobně zažil, a to dost dobře. Ani Afghánec nepostrádá dramatický spád a uvěřitelné zápletky. Člověk mu jednoduše věří. Jako by četl dokumentární záznam důmyslně rozehrané špionážní akce a ne románové zpracování fiktivního plánovaného útoku Al-Kajdy. Nejsem odborník na Blízký východ ani na islám, korán či fanatické mudžahedíny, z nichž se rodí islámští teroristé, takže informace toho druhu jsou pro mě hodně zajímavé. Stejně tak jsem ocenila popisnou historii bojů v Afghánistánu či detailní výklad Mikovy profesní minulosti co do jeho účasti na vojenských misích na Falklandech, v Afghánistánu, Iráku, či v Bosně, jakkoli to ne nezbytně zcela souvisí s pointou tohoto příběhu. Ponechám-li stranou absolutně nekriticky obdivný postoj k západním bojovníkům, je pro mne Afghánec čtivá a vysoce zajímavě, kontextově podaná (geograficky vymezená) geopolitická učebnice moderních válečných/teroristických dějin literárních kvalit.

genie

S příliš popisnými knihami (což tato je) mám docela problém, nicméně autor píše tak „věcně“ a bez balastu, že mi to vlastně ani nepřišlo. Na pár stovkách stran se toho děje opravdu dost, je tu velké množství postav, míst, faktografických údajů - a všechno dohromady to dává smysl a je čtivé.

mi-380
02.12.2018

Forsyth je jako učitel dějepisu se zaměřením na dvacáté století. Žáky základní nebo střední školy by ale svými znalostmi zahltil, takže je spíš jako vysokoškolský docent nebo profesor moderní historie. Mírně poučený čtenář mu ty události a postavy „žere“ i s navijákem plným toho, co si autor navíc vymyslí. Maximálně napínavé a v souvislosti s rozvrtanými vosími hnízdy islámského světa také velmi poučné čtení: 100% (311 hodnotících s průměrem 84%).

heavy66
19.08.2018

Exkurze do dějin Afghánistánu a popis války s Talibánem po 11.září 2001 jsou vrcholně zajímavé, a zápletka tak dokonale a detailně vymyšlená, až se začínám bát, že teroristům stačí přečíst si knihu a mají plán hotový. A major Martin v nedohlednu! Naštěstí teroristi čtou výhradně Korán, takže inspirace nehrozí!

JanzPardubic
24.03.2018

Další klasický Forsyth. Opět velmi dobrý špionážní thriller s poutavým a přesným popisem ideového základu Al-Káidy a moderních afghánských dějin (jak je to Forsythovi jakožto kvalitnímu bývalému novináři vlastní). Nejvíc se mi líbily právě tyto popisné pasáže a přípravná fáze akce. Naopak vyvrcholení příběhové linie o Afghánci bylo na můj vkus poněkud překombinované. Jinak je to ale výborná kniha, ač znám i lepší Forsythovy romány (Spis Odessa, Mistr klamu, Mstitel).

Dr.Linus
06.12.2017

Najlepší Forsyth od Pomstiteľa.

ElGreco
30.09.2017

Skvělý nápad, který zabíjejí zcela praštěné zvraty v dějové linii. Kniha postupně ztrácela logiku a moji pozornost.