maygirl maygirl komentáře u knih

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Naprosto skvělá jednohubka přečtená za dva dny, která mě bavila od začátku do konce! Po dlouhé době kniha, u které jsem se fakt bála :) Nejvíce mi to připomínalo Trhlinu, ale pokud bych si měla vybrat, Odbočka mi přišla lepší v tom, že mě více vtáhla a dovedla na mě přenést tísnivou atmosféru. Líbilo se mi postupné budování a houstnutí příběhu a seděly mi krátké kapitoly, které rychle odsýpaly. Co se závěru týče, zhruba od poloviny knihy jsem měla hypotézu a ta se prakticky vyplnila. Jen bych uvítala, pokud by to v knize bylo více rozvedeno. Jinak super a doufám, že od autorky vyjde další kniha v podobném duchu :)

09.05.2022 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Skvělá kniha! První, kterou jsem od této autorky četla a rozhodně ne poslední. Byť se kniha čte velmi lehce, nejedná se o samé "sluncem prozářené" vyprávění, ale o kvalitní popis lidských dramat, která nemusejí být na první pohled vidět a přesto mohou život zcela zásadně obrátit vzhůru nohama. Příběh je opravdu pěkný, dobře vystavěný, bylo v něm lehké napětí, několik překvapení i příjemný humor. S hlavními hrdinkami jsem se skamarádila a čím víc jsem se blížila ke konci knihy, tím méně se mi ho chtělo dočítat, protože jsem se s postavami, které jsem si oblíbila a nádherným přímořským prostředím, které jsem si díky knižnímu popisu vytvořila v hlavě, nechtěla rozloučit. Velmi, velmi doporučuji :-)

27.01.2017 5 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Za mě ne. Na knihu jsem se velmi těšila, nemohla jsem se dočkat, až v ní začnu listovat, ale první varovná kontrolka se mi rozsvítila už v úvodu, kde autor opakovaně shazuje racionální přístup, odbornou literaturu s citacemi hází šmahem do jednoho pytle jako nečitelnou a prakticky neupotřebitelnou, což je zjednodušení, které mi vadí. Autor je pedagog a uvádí, že studenti pedagogiky se zájmem o psychologii, se o psychologii dozvídají na škole jen suchá fakta a jak uvádí, rozhodl se, že to tak nenechá a proti napsal tuto knihu... Ve které se zaměřil na různé zajímavé poznatky z psychologie a ty nakombinoval dohromady v populárně naučném knižním formátu. Vlastně mi uniká, komu je kniha určena... Témata jsou vždy jen naťuknuta (a bez odkazů, kromě několika knih uvedených v závěru), takže zájemci o psychologii nic moc komplexního nedá... Text je spíše na úrovni on-line článku z oddechového portálu pro ženy. Odborníci z řad psychologů si z knihy také nic moc neodnesou, protože zmiňované věci obvykle znají a mnohem podrobněji. Zájemcům o psychologii bych doporučila přednášky některé z kateder psychologie, nebo sáhnout po primární literatuře, ne po takovémto kompilátu. A ještě jedna věc... Četla jsem nejeden rozhovor s autorem a jeho myšlenky mi jsou vcelku sympatické... O to větším zklamáním pro mě tato kniha je. Nedoporučuji.

09.02.2019 odpad!

Šelma Šelma Andrew Mayne

Při výběru z detektivního žánru bývám opatrná, ne každý autor, byť je uváděn jako velmi čtený, mi sedne. V tomto případě to byla trefa do černého. Knihu jsem přelouskala za pár dnů a jsem nadšená! Sympatický hlavní hrdina, zajímavá zápletka a pěkné lokace. Styl psaní byl velmi čtivý, děj dobře utíkal a díky krátkým kapitolám plným nových informací jsem se doslova nemohla odtrhnout. A jen mimochodem, po velmi dlouhé době první kniha, u které jsem se bála a cítila mrazení v zádech. Pět hvězdiček z pěti a doufám, že se do ČR dostane i další autorova tvorba :-)

16.01.2019 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Krásná sbírka. Chce to tu pravou náladu pro začtení, ale pak to stojí za to :-) Plus krásná grafika!

20.10.2018 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Skvělá kniha, kombinující v sobě oddechový žánr se základními principy buddhismu. Uspokojí toho, kdo touží po lehce plynoucím příběhu bez zásadních zvratů, jako stvořeném pro četbu před spaním, stejně jako člověka, který touží po troše duchovního zamyšlení.

20.03.2016 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Skvělá detektivka. Začítala jsem se pomalu, ale cca od třetiny mě to chytilo a přečetla jsem zbytek knihy během jednoho dne. Zápletka bezvadná, pro mne překvapivá, sympatičtí hrdinové a úžasný spád. Doporučuji!

31.01.2019 5 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Těžko se mi hledají slova... Výborné dílko, které na člověka dokáže rychle přenést romanticko-tísnivé pocity, kombinující nádech viktoriánské éry, Purpurového vrchu a seriálového zpracování Jany Eyrové s Martou Vančurovou v hlavní roli. Skvostná jednohubka, dokonalá pro sychravý podzimní večer... Doporučuji!

28.12.2017 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Začala bychtím, co mě zaujalo a co se mi líbilo: žánr, české reálie, neotřelá zápletka na lodi, prostřihy mezi současností odehrávající se na lodi a vzpomínkami na minulost, a také pěkný přebal.

Zhruba do třetiny knihy jsem se opravdu bavila a byla napnutá, jak to bude pokračovat. Bohužel ze mě nadšení čím dál více opadalo, až jsem začala přeskakovat jednotlivé odstavce, abych už byla konečně na konci, věděla, jak to celé dopadlo a mohla knihu odložit. K přečtení mě nalákala řada kladných recenzí a líčení čtenářů, jak se u knihy úžasně bavili. Já ne. Nemohu zároveň říci, že by mi tato kniha přišla špatná, jak jsem psala, měla pro mě řadu plusů, ale kdyby byla o polovnu kratší, byla bych raději.

Jednoduše mě nebavila, zejména prostřihy do minulosti mě čím dál více nudily. Věřím, že si své čtenáře jistě najde, ale já nemám v plánu se k její četbě znovu vrátit.

27.07.2017 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Po příběhové stránce skvěle vystavěná a zároveň velmi čtivá kniha - autorčin styl psaní mi opravdu sedl. Fikce, vycházející z řady reálných faktů, což mě baví a motivuje k tomu dohledat si další literaturu k tomuto tématu.

Kniha se dělí na čtyři hlavní části, z nichž mi nejvíce sedla první a poslední, ve které jsem byla znovu a znovu překvapována vývojem, který mě nenechal knihu ani na chvíli odložit.

Doporučuji a předpokládám, že si v budoucnu knihu přečtu znovu :-)

19.07.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knihu jsem si pořídila na základě kladných recenzí zde na webu. Čím více jsem ale četla, tím více jsem přemýšlela, jak mohla někomu přijít tak neuvěřitelně zábavná a čtivá... co člověk, to jiný smysl pro humor a tento evidentně nesedne každému. Dala jsem jí 100 stránek a pak ji se zklamáním odložila.

04.01.2017 odpad!

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Bohužel zklamání. První díl mě zaujal, druhý už ne. Autor opakuje nejen řadu informací o hlavních hrdinech (ok, zřejmě chtěl čtenáře uvést znovu do kontextu), ale opakuje i stejné motivy, co se týče struktury příběhu a zápletky. Chvílemi jsem měla pocit, jako bych se nedopatřením začetla znovu do prvního dílu. Dala jsem tomu sto stránek a pak už jen přeskočila na konec... který ani ve výsledku nepřekvapil. Je mi to líto, ale nedoporučuji.

24.05.2019 1 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Rozjezd trochu pomalejší, ale nakonec dobré :-) Podezření na to, jak to celé dopadne jsem pojala cca ve třetině knihy, ale autorka mě držela dlouho v příjemném napětí, jestli jsem si tipla správně. Závěrečných 50 stran jsem přečetla jedním dechem. Shrnutí podtrženo... Příjemně napínavá jednohubka na jedno až dvě odpoledne, od které se odtrhává jen těžko. Doporučuji!

09.02.2019 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Na první pohled jednohubka na odpoledne, která v sobě ale skrývá silné téma podané zajímavou formou - kompozice hlavní linky, deníkových záznamů a příběhů spolupacientů. Doporučuji velmi.

26.07.2018 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Výborný námět a výborné zpracování. Ke knize se určitě ještě vrátím.

20.02.2018 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Strhující příběh, ke kterému se opakovaně vracím a vždy u něho nacházím nové myšlenky. Jak knihu, tak film (který se přece jen fakticky v některých ohledech liší) bych velmi doporučila. Nejdříve jsem viděla film a teprve poté četla knihu a velmi mi to vyhovovalo, protože styl autorova psaní mi přišel místo poněkud zmatečný. Možná bych vce ocenila lineární popis, než přeskakování mezi současností, minulostí, poznámkami autora a jeho vlastními životními vzpomínkami. Nicméně pro příběch Christophera McCandlesse opravdu stojí za to to přečíst a věřím, že nejen mě zůstane jeho postava ještě dlouho, dlouho poté v paměti.

29.04.2017 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Naprosto skvělá detektivka, napínavá doslova od první do poslední stránky! Zatím, co Hedvábník byl svým obsahem spíš příjemnou oddechovkou, ve Ve službách zla by se napětí dalo krájet a litovala jsem jen toho, že musím knihu přes noc odložit a jít spát nervózní, jak to dopadne, protože jsem těch 500 stran zkrátka za den nepřelouskala :-) Kniha se čte doslova jedním dechem, stavba děje i jednotlivé postavy jsou moc pěkně vykresleny, zkrátka nemám co dodat. Doporučuji!

18.02.2017 5 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Naprosto skvělá kniha. Doufám, že vyjde v českém překladu pokračování. Autorčin web sleduji už delší dobu a co nový obrázek, to perla. Doporučuji všemi deseti!

04.01.2017 5 z 5

Emoční rovnice Emoční rovnice Aleš Kalina

Kniha obsahuje několik zajímavých myšlenek, svým sdělením se podobá The Secret nebo Jak si správně přát. Styl psaní mi však nevyhovuje... těch několik zajímavých myšlenek se totiž ztrácí mezi množstvím stran, které by šlo shrnout na několik listů papíru, nebo úplně vypustit. Chybí mi rovněž literatura a zdroje, ze které autor ve své teorii vychází. U řady názorů, které v knize sděluje, bych očekávala jejich jasné podepření fakty a odkazem na relevantní zdroj.

14.02.2016 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Výborné, stejně jako první díl! Přečteno jedním dechem :-) Doporučuji!

21.04.2019 5 z 5