Matri Online Matri komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Ja vlastne neviem čo napísať... lebo nemám slov. Prečítala som to behom 24 hodín... To znamená, že ma to asi veľmi bavilo. Osud Anny bol ťažký, inak sa to nedá nazvať... Osud jej manžela Pavla bol totálne zlý, za neho moje srdce naozaj plače. Ale najviac ma dostala posledná veta knihy!

"... stejně jsem měla v životě štěstí. Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi.“

Potvrdila to, čo stále vravím, že najdôležitejší v živote sú ľudia okolo nás... Krásne trpký príbeh života!!!

11.02.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Priznám sa, že kniha nie je absolútne môj žáner ale na základe toľkých pozitívnych názorov na ňu som po nej musela siahnuť... No nemám slov, zhltla som ju za deň a pol... Čítala som stále a nevedela sa zastaviť. Príbeh je krásne napísaný, dojímavý, úplne som sa vcitila do Kye od jej 6tich rokov, až po dospelosť, hoci to ako sa naozaj cítila si môžme len vzdialene predstavovať, keďže takú samotu jednoducho nepoznáme! Som rada, že som sa nechala presvedčiť recenziami a knihu si prečítala.. Bola to pre mňa veľká zmena a zároveň krásny zážitok. Ďakujem zaň autorke!

11.01.2023 5 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

Toto bola teda veľmi výživná jednohubka. Asi by som ju zaradila do povinného čítania.. niekde na strednej škole (vzhľadom na vcelku pikantné sexuálne scény).
Kniha sa už od prvých stránok čítala sama. Oceňujem Elenin pohľad na život a svet v tak mladom veku - s určitou dávkou sarkazmu, ale vie sa postaviť za to, o čom je presvedčená. Tým si ma získala :)
S Nikolasom vytvorili veľmi sympatický pár a naozaj som im fandila!! Páčila sa mi ich prirodzenosť, komunikácia, príťažlivosť... jednoducho výborne vykreslená tínedžerská láska!
V knihe sa, okrem teda ústredného romantického príbehu medzi Elenou a Nikolasom, riešia mnohé témy, ktoré trápia/môžu trápiť najmä dnešnú modernú mládež. Dosť vážne témy... ale tak prirodzene a nenásilne podané, že mi ani nevadilo si dať pohov od klasických kníh, ktoré čítam a kniha si ma získala ;-)
Ja už teda nie som tak celkom cieľová skupina, ale som presvedčená, že danej vekovej kategórii (cca 15-20 rokov) sa bude páčiť a dokonca vrelo odporúčam prečítať!

24.08.2023 4 z 5

Zas tak moc ho nežeru Zas tak moc ho nežeru Meghan Quinn

Realita príbehu? ... asi ani nie, ALE AJ TAK... malo to vtip, žhavé iskrenie, doťahovanie, slow burn romantiku, hate to love príbeh... a toto ja môžem!!!
Od knihy som očakávala vtipný oddychový príbeh, ktorý som dostala na 100%. Dokonca som bola príjemne prekvapená a knihu som si neskutočne užila, nasmiala som sa (hlavne v prvej polke knihy). Odporúčam všetkými desiatimi a dúfam aj ďalšie časti série budú minimálne na tejto úrovni! Je milujem humor v romantike! Pre mňa veľmi príjemné a nečakané prekvapenie a dávam jednoznačne 5/5

08.03.2023 5 z 5

Zrádná touha Zrádná touha Danielle Lori

"Dívat se mu do očí bylo jako hrát hru na smrt. Jako ruská ruleta – jeden revolver a jedna kulka. Jedno mrknutí, a jsem mrtvá."

Vynikajúce! Povedala by som, že v tejto sérii asi najviac dark romance. A že naozaj dark a naozaj výborná!
Je XY kníh z mafiánskeho prostredia, ale táto séria u mňa ako celok jednoznačne vyhráva.
Mila mi síce miestami prišla ako naozaj detinská puberťačka, ale vlastne to bolo aj milé, aká bola sladučko dobrá... Oproti tomu Ronan naozaj páduch s veľkým P. Krásne sa vyvážili - jeho temnotu presvietila jej žltá :))
Parádne čítanie a vrelo odporúčam!!

"Ty bys beze mě zvládla přežít. Dokázala by ses přes to přenést. Já si ale vůbec nedokážu představit svět, ve kterém nejsi ani ty, ani ta tvá zatracená žlutá barva. Takže jestli zemřeš, tak umřu taky. Tvoje oběť by neznamenala nic, kaťónok, vůbec nic.“

20.11.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

„Nikdy se neomlouvej, že někoho miluješ. I když to bolí. Hlavně když to bolí.“

Áno, od prvého dielu Ranhojičky som dostala presne, čo som očakávala! Niektoré časti sa čítali ťažko a bolo mi z nich smutno a zároveň doslova zle.
Kiva je veľmi sympatická hlavná hrdinka, plná vnútornej sily a odhodlania prežiť (10 rokov ide jednoducho sama za seba).
Autorka ponúkla veľmi pútavý príbeh - prostredie väznice/pracovný tábor, v ktorom je každý deň boj o prežitie.
Aj moja romantická duša je spokojná, lebo sa rysuje naozaj zaujímavá romantická linka ;-)
Výhradu mám k jemnej predvídateľnosti. Okrem toho musím priznať, že niektoré časti ma možno aj trošku nudili, a tiež mám radšej rozprávanie v ja-forme, lebo tým si vytváram a postavami bližší "vzťah". Napriek tomu som si čítanie vcelku užila. Určite patrí k tomu lepšiemu v tomto žánri. Hodnotím 4,5/5

„Jaký je tvůj verdikt, vězeňská ranhojičko? Zemřu už dnes?“
Kiva si všimla, že ji pozoruje, a přestala s prohlídkou. Přestože se jím nijak nekochala, jen kontrolovala jeho zdravotní stav, do tváří se jí vkradl ruměnec, jako by ji přistihl, jak na něj vrhá vilné pohledy. Zděšená svou neopodstatněnou reakcí rázně odpověděla: „Den ještě neskončil.“

07.10.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Po prvom diely si vravím, že toto sa snáď nedá ani prekonať, no druhý diel bol minimálne tak úžasný ako ten prvý.
Opäť som knihu doslova nevedela odložiť a čítala každú voľnú minútu. Autorka píše až neuveriteľne pútavo, niekdy až poeticky, pritom má všetko tak dokonale premyslené a postupne dávkuje informácie, čím ma len viac nabáda pokračovať.
Začiatok a pobyt dvadsaťpäťky s Ilan v nížine, a teda v modernom svete, sa mi popravde páčil trošku menej, ale akonáhle sa dostali opäť do pohorí, bolo to doslova dychberúce. Ja som pri niektorých tajomných, až strašidelných častiach fakt nedýchala.
Hoci nikto nie je bez viny, aj tak milujem dvadsaťpäťku a aj kapitána.. nemám tušenie ako to autorka zamýšľa ďalej, ale ja fakt potrebujem, aby Ilan kapitánovi povedala pravdu!
Ilan sa v závere podarilo čo to konečne odhaliť, ale ten koniec - Ufff
Na to, že v knihe absentuje akákoľvek romantická linka, ja to milujem a ODPORÚČAM!
Som nekonečne zvedavá na tretí diel...

"Každé tajemství potřebuje ten správný čas k tomu, aby bylo odkryto. A některá tajemství nejsou odhalena nikdy. Ale vždy když jsem tě viděl malou, hubenou, tak ztracenou, a přesto bojovnou  cítil jsem to, co musela cítit tvoje matka. Naději."

24.01.2024 5 z 5

Sladké pokušení Sladké pokušení Cora Reilly

(SPOILER) "Nebyla to manželka, kterou jsem si přál, ale sakra, byla to manželka, kterou jsem potřeboval."

Opäť ďalšia mafiánska romanca, ktorá ma milo prekvapila a naozaj bavila.
Giulia má len 18 rokov a je nútená sa vydať za nižšieho mafiánskeho bossa Cassia (staršieho takmer o 14 rokov), ktorý má povesť tvrdého a krutého chlapa. Ako sa ukázalo Cassio sice mohol v mafii pôsobiť ako obávaný boss, ale doma sa z neho vyvŕbil taký veľký zlatý tatko.
Giulia ma na jej vek bavila, aj napriek jej infantilnej záľube v slnečniciach :) Hoci to tak spočiatku nevyzeralo, nakoniec sa ukázala ako úžasná mama pre Cassiove deti. Práve účinkovanie deti v tejto knihe sa mi veľmi pozdávalo a dávalo jej šmrnc a istú originalitu.
Vekový rozdiel v knihách nemám moc rada, ale tých 14 rokov mi v tomto prípade absolútne nevadilo, práve naopak - dosť som im to "žrala". Veľmi príjemné oddychové čítanie, u mňa za lepšie 4,5 hviezdičky. Odporúčam :)

„Nemůžu vonět po jahodách. Používám třešňovej šampon.“
Zasmál jsem se. „Pro mě je to jahoda.“
„Jasně. Ty když třešni nařídíš, aby z ní byla jahoda, tak se to taky stane.“

25.12.2023 4 z 5

Temná harmonie Temná harmonie Laura Thalassa

"Od první jiskry k poslednímu zrnku popela, od úsvitu do soumraku až do skonání temnoty.
Je můj a já jsem jeho. Navždy."

Po trošku slabšom druhom diely tejto série, som sa samozrejme na finále veľmi tešila, a na druhej strane trošku aj obávala.
Úplne zbytočne! Ako parádne skočil Neznámy žalm, tak parádne pokračovala celá Temná harmonie.. a ja som nadšená!
Milujem tie slovné výmeny, humor, aj tie sprosté slová, ktorými sa v knihe teda nešetrí. Callie je úžasná držka (nahlas, aj v svojej hlave), a keď sa spojí s Temper, no vcelku úsmevné duo.
Callie a Des... to je už dokonalosť. Ako pár som si ich neskutočne zamilovala! Vďaka, pre niekoho možno, trošku zdĺhavejšiemu počiatku ich vzťahu (v podstate celá Rapsodie), je pre mňa vzťah Handlýra a Callypso absolútne vierohodný (a maximálne nabitý chémiou)!
Musím však pochváliť aj postavu hlavného záporáka, ktorý má celý čas naozaj bavil (ja mám asi nejakú úchylku na záporné postavy, lebo ma v knihách často bavia pomaly najviac :) ). A hoci som už na začiatku knihy mala tušenie o koho vlastne v postave Zlodeja duší pôjde, nevadilo mi to a bolo to výborné zakončenie série!

Knihu a sériu som si neskutočne užila a vrelo odporúčam!!! ;-)

23.08.2023 5 z 5

Jen mezi námi Jen mezi námi T. L. Swan

(SPOILER) "Víš vůbec, jak moc tě miluju? zašeptám.
"To bys měl, protože se právě chystám přestěhovat do nějaké prdele světa a budu tam s tebou žít."

Absolútne úžasná kniha a úžasný príbeh!! Táto séria sa jednoznačne radí k mojim obľúbeným!
Príbeh plynul neskutočne prirodzene a vystriedali sa u mňa asi všetky emócie.
Akože Christopher je také číslo!! Pólku knihy som sa neskutočne rehotala, a miestami naopak by som ho najradšej uškrtila za jeho správanie, fakt ako malé rozmaznané decko! Veľmi sa mi ale s Hayden ako pár páčili.. každý tak rozdielni a spolu tak dokonalí :))
Okrem chvíľ kedy som sa smiala (a tých bolo v knihe naozaj požehnane - niektoré situácie boli teda riadne pritiahnuté za uši ale účel to spolnilo a fakt som sa musela smiať nahlas)... prišli aj také, kde som musela roniť krokodílie slzy (Eddieho príbeh má dostal a najmä chvíľa keď sa po neho Christopher vrátil) :,(
Kniha je nozajstná emočná nálož, kde ani na jednej stránke nehrozí nuda... knihu, a vlastne celú sériu môžem odporučiť všetkými dvadsiatimi!!
Dúfam sa od autorky dočkáme aj ďalších kníh!

Seběhnu dolů. Píšu Elliotovi:
Právě se chystám na večeři s její rodinou.
Její otec mě nesnáší.
Její matka vaří orgány a jejich kočka se mi pokouší
pod stolem utrhnout koule.
Kdybych se ti neozýval, pošli tohle na policii.

17.08.2023 5 z 5

Ta druhá Belle Ta druhá Belle Whitney G. (p)

Niečo takéto som úprimne od autorky nečakala...
Od Whitney me zvyknutí na modernú romantiku, avšak v tejto knihe autorka predstavuje retelling rozprávky Kráska a zviera. Ale v klasickom rozprávkovom prevedení.
Príbeh je to ale iný. Oproti rozprávke, ktorú poznáme je o čosi zamotanejší.
Chémia medzi Belle a Gabrielom bola dosť dobrá a ich strety som si vcelku užívala, ale okrem toho ma príbeh moc neohúril.
Zaujímavé bolo zapojenie celého rozprávkového sveta - okrajovo sú spomenutí napr. Popoluška, Rampelník, trpaslíci, Janíček a Marenka, kráľovná zo Snehuliaky a iní.
Celkovo priemerné doslova rozprávkové čítanie s kvapkou pikantnejších scén. Neurazí - významne však neohúri..
Obálka je krásna :)

06.02.2024 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nemám slov, zostala som s otvorenými ústami pozerať na čítačku a nechápem čo som prečítala.. Oprava chápem, ale ťažko spracovávam!
Do polky knihu som netušila o čo ide, ale pritom som bola nútená čítať stále ďalej a ďalej. Jednoduché rozprávanie malého dievčata o svojom živote, ktoré dokonalo uchvátilo čitateľa, lebo musí vedieť kam to speje.. a konečne.. v polke knihy to začalo zapadať... Klobúk dole pred autorkou a jej štýlom. Ako zdanlivo jednoduchým rozprávaním uchváti a nepustí až do konca.

21.04.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Od momentu, ako som začala čítať som sa doslova nevedela zastaviť. Toto, že napísala česká autorka? Klobúk dole a žasnem!! Jedna z najprepracovanejších fantasy vôbec!

Prvý diel Naslouchač je úžasným úvodom do distopickeho sveta, ktorý je rozdelený na ten moderný a ten, kde sa žije akoby opäť v stredoveku. Ani neidem vysvetľovať súvislosti a okolnosti - je to tak komplexné, že to si treba len prečítať (čo autorka našťastie vysvetlila hneď v úvode knihy). Autorka svet výstavala naozaj dômyselne a do posledného detailu.
Kniha je až neskutočne čtivá - dojemná, dychberúca, tajomná aj strašidelná, akčná, smutná, a ja som zažila XY ďalších pocitov...
Námet knihy je úžasný - Ilan, len ako 12 ročná je odtrhnutá od matky, nikto netuší, že pod špinavým habitom sa ukrýva malé dievča, čelí nenávisti, odsudzovaniu a mnohým život-ohrozujúcim dobrodružstvám!
Jedným slovom - toto bola jazda!!
Verím, že ďalšie diely prinesú nové odhalenia, lebo príbeh je plný nejasnosti, záhad a podivných tvorov. Teším sa na pokračovanie ;-)
Velké odporúčam!!!

"Takový je život, Ilan. Vzpomínka střídá vzpomínku. Ty obyčejné postupně vyblednou a ty podstatné s námi zůstávají. Těch hezkých je bohužel vždycky míň. Ale bez vzpomínek, Ilan, bez vzpomínek by nebyl život.“

22.01.2024 5 z 5

Princezna a hráč Princezna a hráč Ilsa Madden-Mills

"Sleduju, jak se jí pomalu zvedá hrudník, když usíná. Zamilovávám se do ní a nemám ponětí, kam to směřuje. Tohle bude bolet, až to skončí..."

Za mňa výborne pokračovanie série! Veľmi mi vyhovuje autorkin štýl a humor. Najviac som sa bavila samozrejme na Jasperovi (lebo náramky priateľstva a prezývky musia mať všetci najlepší kamoši :)) Okrem Tuckovho "najlepšieho kamoša" Jaspera, ktorý bol pre mňa najvtipnejším elementom, veľmi oceňujem ako protipól postavu pána Dardena.. taky milý sarkasticky deduško! Jeho vzťah s Francescou bol naozaj krásny a tiež miestami veľmi vtipný!
Možno by sa aj dalo knihe kadečo vytknúť, ale pre mňa účel splnila a ja som sa dobre pobavila. Páčila sa mi cca rovnako ako prvý diel, takže opäť získava plný počet ;-)

Tuck: "Máma vždycky říkávala, že dokážu zahnat i déšť. Byl jsem jejím sluníčkem, a i když moje dětství bylo příšerné, snažil jsem se neustále usmívat. Skrýval jsem svůj vlastní strach, aby její modré oči mohly zářit.

01.09.2023 5 z 5

Vrčící naděje Vrčící naděje Lenka Hnátová

Pri tejto knihe som sa vlastne parádne zabavila. Je to tak trošku bizár, ale veľmi vkusný a rozprávanie Samaela som si veľmi užila! Je to asi jediný vzťah, kde rozpráva viac muž, nie žena haha ;-)
Samotný dej je veľmi akčný, Samael tomu dodáva istú dávku vtipu - jeho postavu som si veľmi obľúbila - aj keď v niektorých situáciách mu to až žalostne nedochádzalo!
Tento posapokaliptický príbeh až hrozivo naznačuje kam by mohlo ľudstvo dospieť, samozrejme odhliadnuc od hafanov (tých vnímam ako jasnú fikciu). Kniha veľmi svižná a pútavá. Za mňa určite veľká spokojnosť!
Od autorky to bola moja prvotina a veľmi sa mi páči jej štýl, takže sa snáď vrhnem aj na ďalšie diela ;-)

02.07.2023 4 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

Asi by som dokonca povedala, že zatiaľ najlepšia kniha od autorky, a to som čítala všetko, čo u nás od nej vyšlo! Veľký bonus je pre mňa humor, ktorý vďaka Nove bol fakt top. Naozaj som sa počas skoro celej knihy priblblo usmievala ;-) Nova je úžasná hlavná postava, naozaj som si ju veľmi obľúbila, rovnako Ronan. Páčili sa mi ich vzťahy so študentmi, s ľuďmi v mestečku - taká pekná rodinka. Po tomto som naozaj veľmi zvedavá na ďalší diel v tejto sérii. Teším sa!

21.06.2023 5 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Noooo... Už dávno som nečítala knihu, ktorá v nejakom zmysle rieši milostný trojuholník (aj keď tu je to trošku sporné označenie), kde by som si fakt nevedela vybrať stranu!!! Ale ja naozaj neviem! Nate aj Griffin sú úplne senzační a strašne ma bavila aj Swayze!! Bolo to aj humorné, aj záhadné, smutné, ale hlavne plné lásky... Koniec som síce tušila, ale aj tak... Okamžite potrebujem ďalší diel. Za mňa veľmi veľmi vydarená kniha - zaľúbila som sa!

"Milovat někoho tak, jako já miluju tebe, je docela děsivý a vyděšený lidi můžou znít nejistě, protože nejzranitelnější věcí na světě je riskovat vlastní srdce."

03.04.2023 5 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Falošný vzťah, slávny herec a malá žienka, ktoré ho má chrániť? Jednoznačne pútavá kombinácia ;-)
Kniha sa čítala jedna radosť. Hanna mi najmä na začiatku knihy svojou pedantnosťou, workoholizmom a aj štýlom pripomínala Gracie z filmu Miss Špeciálny agent :)
Jack bol zasa doslova až neuveriteľne dokonalý! Slávny, krásny a pritom chápavý k obyčajným ľuďom, romantický a oddaný rodine. Obaja mali svoje problémy, avšak vzájomne si pomohli s nimi bojovať.
Hoci je uveriteľnosť príbehu mizivá, celkom som sa pobavila a knihu prečítala takmer na jeden záťah.
Ako odpútanie od reality a spôsob zabaviť sa, knihu určite odporúčam!

"Bylo to jenom jako, jenom jako, jenom jako.
Ale připadalo mi to skutečné."

16.02.2024 4 z 5

Na neVěčné časy Na neVěčné časy * antologie

Táto kniha ma totálne uchvátila prekrásnou obálkou - úplný top strop!!! A rovnako krásne je aj prevedenie celej knihy, ktorej súčasťou je 8 poviedok doplnených o ilustrácie ku každej z nich.
Ako uvádza už obálka, ide o romantické príbehy z moderného sveta, ktoré sú šmrncnuté určitou dávkou fantasy prvkov.
Príbehy sú vcelku svižné, každý je iný a určite som si našla aj svoje obľúbené.
Čo sa týka poviedok, bola to moja knižná prvotina, nemám s čím porovnať, a teda ani neviem ako ohodnotiť, nakoľko niečo sa mi páčilo viac, niečo menej...
Každopádne je to krásna kniha a ja som spokojná ;-)

06.02.2024 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

K tejto knihe mam síce asi najviac výhrad, ale aj tak... Úžasné!!!
Hodnotím síce trošku slabšie, čo znamená 4,5 hviezdičky. A prečo?
Hlavne úvod mi prišiel tak nejak iný, akoby bol písaný iným štýlom. A hlavne ma neskutočne vytáčala nadávka, ktorú používala Ilan (hoci ju mala od Jorta, ale nehodila sa mi k nej vôbec) - "do prasečí riti" - na 70 stranách použitá hádam 10x... A samozrejme nás sprevádza celou knihou :-/
Okrem toho som bola na rozpakoch z opätovného stretnutia s dvadsaťpäťkou. Môj obľúbený kapitán sa správa celú knihu úplne "že na facku"! Podobne na tom boli aj ďalší členovia dvadsaťpäťky... A môj milý Enzo mi zlomil srdce :(
Dej bol spočiatku na mňa pomalší. Veľa sa vysvetľovalo, zoznamovali sme sa s novým svetom, čo je určite nevyhnutné, ale na druhej strane miestami nudnejšie oproti predošlým dvom dynamickým častiam.
Od polovice knihu sa to zlepšilo a posledných 100 strán opäť pecka. Koniec ma určite nesklamal. Síce vývoj Ilan sa mi, priznám sa, neviem či pozdáva, ale neviem sa dočkať ďalšieho dielu, ktorý verím uzrie svetlo sveta čím skôr!
Táto séria je pre mňa najmä o priateľstve, a ja pevne verím, sa dočkám happyendu ;-)

"Kapitán bude muset své zákony změnit, protože tebe, Ilan...
tebe si vzít nenecháme."

26.01.2024 5 z 5