martineden martineden komentáře u knih

Dlouhý, Široký a Krátkozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký Zdeněk Svěrák

Jedna z mých úplně prvních Cimrmanů... no a pak už to jelo.

15.11.2022 5 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Michal Sýkora mě baví, Olomouc a okolí také. Těším se na další knihy. Ale z těch mezilidských vztahů je mi tedy úzko.

14.11.2022 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Já prostě tuhle sérii žeru. Srdcovka.

11.11.2022 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Je to roztomilé, i když s hlavními postavami se úplně osud nemazlí. Napsáno lehkou rukou, určitě doporučuji. A věta Varinky “Ser na to hovado” mi bude znít v uších ještě dlouho.

11.11.2022 4 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

V rámci žánru mi kniha připadá velmi povedená. I když možná trošku překombinovaná.

06.11.2022 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Paní spisovatelka Hanišová opět předběhla současné autory o mnoho koňských délek. Je to famózní román, vlastně zpočátku obyčejný, rodina s dítětem v pražském paneláku... Zpočátku jsem si myslela, že první vypravěč je trochu hajzlík, připomínal hrdinu knihy od Hůlové Zlodějka mýho táty. Ale tak to vůbec nebylo. Nechci moc prozrazovat, knihu si přečtěte sami. A já zase netrpělivě vyhlížím další autorčinu knihu.

05.11.2022 5 z 5

Český ráj Český ráj Josef Prošek

Ach jo, krajina mého mládí... Nádhera.

29.10.2022 5 z 5

Toulky pojizerskou minulostí Toulky pojizerskou minulostí Jan Luštinec

Já mám prostě pro Podkrkonoší slabost. Také se mi líbí osobnost pana Luštince, byla jsem na několika jeho komentovaných prohlídkách. Kniha je pro milovníky Krkonoš a Podkrkonoší nezbytnost! Je velmi přehledná a neopomíjí historii, ale ani současnost. Určitě si udělejte výlet vlakem podél Jizery (z Martinic v Krkonoších do Jablonce nad Jizerou a zase zpátky) A knihu si vezměte s sebou.

29.10.2022 5 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

(SPOILER) Vynikající záležitost! Čekala jsem nějakou rodinnou historii, takový ten příběh, kterých je nyní plno, ale tedy... Nechci moc prozrazovat, ale mně se tedy autor trefil do noty, i když veselé čtení to opravdu není, ostatně to faustovské téma nebývá nikdy. Ale téhle Markétce prostě držet palce musíte.

28.10.2022 5 z 5

Únikové cesty Únikové cesty Barbora Haplová

Knihy z této edice Vyšehradu začínají být pro mě návykové. Dalo by se říci, že jsou sázka na jistotu. Nejinak je tomu u Únikových cest. Musím ale přiznat, že výhrady mám, ten svět zlých, odpudivých dospělých je prostě nějak moc. Navíc plno témat naznačeno, pak ale cesty opuštěny a zase se vracíme. Docela by mě zaujalo rozkreslení osudů více postav, hlavně těch dospělých. Jakoby jen mladí měli patent na nevinnost... Ale co mě tedy nadchlo je bohatý jazyk a výborně vykreslený vnitřní svět hlavních postav. Že se jedna z postav jmenuje na jedné stránce Emilka a o pár odstavců níže Amálka, beru jako drobnou chybku. Přesto knihu doporučuji.

25.10.2022 4 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Skvělá kniha. Jde v ní nejen o příběhy žen, které šachty připravily o muže. Můžeme ji číst jako svědectví o životě na Ostravsku, o životě lidí v kraji rázovitém. A co tedy z knihy dýchá je určitá nostalgie po časech, kdy horníci byli někdo, však také ty ženy na dobu před rokem 1989 rády vzpomínají...

19.10.2022 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Tak to byla jízda! Jistěže ta dívka Vanessa je oběť, takovou “jinou” , v kolektivu neoblíbenou, si učitelský predátor nutně musel vyhlídnout a kecama o její výjimečnosti zavázat k mlčení. Tohle by se opravdu ve školství (ani nikde jinde), dít nemělo! Ten věk je tak křehký a následky nerovného vztahu se táhnou celý život. Kniha je navíc výborně napsána.

17.10.2022 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Příšerné svědectví o tom, co se děo v Osvětimi. Poučí se lidstvo někdy?

11.10.2022 5 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Líbil se mi námět - průkopnice studují na vysoké škole, také bojují za ženská práva. Jenže toho studia tam nakonec moc nebylo... Spíš soft porno a já čekala puritánskou viktoriánskou Anglii. Ale atmosfěra Anglie to zabírá, tudíž se asi pustím do další knihy.

11.10.2022 2 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Ta série se myslím zlepšuje, ale pořád mi to připadá tak nějak jednoduše napsané. Josie řekla, Josie se podívala, on řekl... Možná je to českým překladem, ale stylisticky opravdu chudé. A na konci knihy přes 20 stran reklam na předchozí knihy i s úryvky! Tomu říkám zaplácnout stránky.

30.09.2022 3 z 5

Sedmička Sedmička Miloš Zapletal

Výborná kniha nejen pro děti a mládež.

29.09.2022 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Na knihách Agathy Christie je báječné, že je můžete číst stále dokola a vždy objevíte něco nového, případně pozapomenete děj i vraha. A tahle detektivka si rouhodně pečlivé čtení či poslech audioknihy zaslouží.

29.09.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Čtení této série je návykové, ale žádný majstrštyk to není. Šokující dětství hlavní hrdinky, divné rodinné vztahy, plno krutosti a nesmlouvavých zločinů. Přesto to ale nerezonuje, strach, napětí - nic z toho necítím. Ale jsem zvědavá, jak to bude dál.

23.09.2022 3 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Vynikající kniha. Vůbec jsem netušila, o čem bude, nevím, zda bych to vůbec četla, kdybych věděla. A to by byla škoda! Po mě jedno z největších knižních překvapení tohoto roku.

17.09.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Kýč jak bič, ale krásnej. Tak jo, přiznám se, moc mě to dojalo.

11.09.2022 5 z 5