Sedmička

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejhorší co se může stát čipernému klukovi je úraz, který ho vyřadí z kolektivu. Tato zlá věc se stala 13 letému Jirkovi. Je náhle sám a připadá si zbytečný. Zbývá mu pouze snít a vymýšlet si dobrodružství, v nichž hraje hlavní roli. Až nastane v jeho životě zásadní obrat. Náhoda ho zavede do party vodáků a on zjistí, že jeho tělesná vada mu nebrání plavat ani pádlovat. Díky pomoci nových kamarádů se zbaví pocitu méněcennosti a konečně zažívá spoustu dobrodružství. Jirka s vodní Sedmičkou prožívá nezapomenutelné chvíle a získává spolehlivé přátelství na celý život. Sedmička vyšla poprvé v nakladatelství Olympia roku 1976. V té době inspirovala mnoho oddílů. Miloš Zapletal napsal tuto knihu na základě vlastních zkušeností, sám totiž nějaký čas pardubickou Sedmičku vedl. Autor slovy Pajdy píše: "Sedmičku jsem si nevymyslel, ta skutečně byla. A je dodnes. Všechno, o čem se tu dočítáte, se opravdu stalo. Jen některé příhody jsem si malinko upravil, přesunul v čase nebo prostoru." Volným pokračováním je Ostrov přátelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/76408/sedmicka-76408.jpg 4.755
Série:

Sedmička (1.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, LePress, LepreZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Sedmička

Přidat komentář
hrdlickova_61
14. dubna

Knížku jsem četla kdysi dávno a jen jednou, ale hodně si z ní pamatuju, protože to je moc pěkně napsaný příběh (a ne jen oddílová agitka, jak by to na první pohled mohlo vypadat). Jirka je obyčejný chybující kluk, chová se někdy i sobecky, ale není zlý. Jen mu ne všechno dochází už předem, a teprve zkušenosti mu napovídají, jak by se měl zachovat příště. Upřímně jsem mu tehdy přála radost z plavání, při kterém se úplně ztratil jeho hendikep. Říkala jsem si, že to byl od autora výborný nápad. Nebo to, jak členové oddílu vodáků vítali nový rok - hravě a současně slavnostně. Myslím, že mnohé bylo převzato ze skutečné oddílové činnosti.

petym
31. ledna

První kniha od autora. Chvíli to trvá si zvyknout na popis děje. Je to přímo vyprávění hl. hrdiny v příběhu, ale brzy si na to zvyknete. Dávám 4 a půl hvězdičky, neboť Foglar je Foglar číslo jedna. Hezká kniha, doporučuji a šup na další díl v trilogii.

Turlogh
19.11.2018

Tak tohle byla druhá knížka, co jsem si půjčil, poté co jsem se v první polovině roku 1976 přihlásil coby dítko do městské knihovny v Havířově. (Ta první byla Vládce pralesa.) Od té doby jsem tuto knihu přečetl znovu a znovu již mnohokráte, zatím naposledy dneska. Domnívám se, že Sedmička je jedna z nejlepších knih, co kdy byla pro děti a mládež napsána. Její vynikající, čtivá a poutavá atmosféra je více než výborně vystižena v některých komentářích níže napsaných, takže to nebudu opakovat... Pro vodáky a vodní skauty absolutní špička, to je bez debat. A proto snad jen dodám: "Díky Zete za tuhle znamenitou knihu a taky za mnoho dalších." Ahoj!

mulderka
19.10.2018

Jedna z nejlepších českých dobrodružných knížek /nejen/ pro kluky a o klučičí partě. V tom přiměřeném věku jsem Sedmičku milovala. A po letech jsem se náhodou dověděla, že M.Zapletal je velkým fanouškem a propagátorem Jaroslava Foglara. Tak tím se vysvětluje téměř vše. Akorát na rozdíl od svého velkého vzoru to autor zas tak nepřehání s ušlechtilým chováním a dokonce i dívka se objeví :-) Proto je tahle knížka mnohem "uvěřitelnější", klidně si ji jako oddechovku dám i dnes a vůbec můžu jen doporučit.
PS.: A jak se tak dodatečně dívám, co kdo napsal níže, uživatel Prey to krásně vystihl i za mne. Takže přiděluji lajku a fakt jsem to od vás neopsala!!! :-D

gimli35
07.09.2018

Velice příjemná kniha, které čtenář pro její dobrodružnost, spád a ideologickou nezatíženost odpustí i občas přehnané moralizování a časté nostalgické povzdechy hlavní postavy. Za mne čtyři hvězdy - a těším se na další díly "sedmičkové" trilogie.

Prey
02.09.2016

Uživatelka tatjana1737 u komentářů k autorovi napsala, že Zapletal je lepší než Foglar. Tak daleko bych nešel, dílo každého z nich je obdivuhodné po svém. Je ale pravda, že Zapletal je modernější a chlapeckému skautingu nedělá (ani nemohl dělat) reklamu tak urputnou, tak poučující. Je méně idealistický. Morálka je i u něj vysoko, nejvýš, ale knížka působí realističtěji, protože nepracuje s naprostou ušlechtilostí. Naopak, sympatický hlavní hrdina v sobě, ani pod dobrým působením oddílu, nezapře špetku nešikovnosti, lenosti, sobectví, závisti, mlsnosti, chamtivosti, pomstychtivosti, hlouposti. A tak ho můžeme chápat, lze se s ním ztotožnit. Bránici nám polechtá třeba jeho vidění sestřina milostného vzplanutí, popsaného v roztomilých náznacích. Stránky dýchají dobrodružstvím, romantikou, přírodou, geniem loci nejen Pardubic, dobrou partou, zábavou, odvahou, umem, humorem, klukovstvím v nejryzejší podobě. Ale i obavami a špatnými rozhodnutími. Myslím, že kdo se k Sedmičce nachomýtnul ve správném věku, už nikdy ji úplně neodloží. Je to jedna z nejčtivějších knížek pro mládež, která se ke mně kdy dostala. Vcítění se do mysli čerstvě náctiletého kluka je v ní výjimečně podařené. Pestré situace, příjemné i nepříjemné, nepůsobí uměle. Souboj s vlastním nesebevědomím je navíc univerzálně platný. Ve svém žánru ukázkově dokonalý titul. A neopomeňte ani pokračovaní, knihy Ostrov přátelství a Cvoci.

barny99
10.12.2015

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Zapletala, je hezké jak se chromý Pajda snaží vypořádat s tím, že nemá přátele, když nachází vrbičkovou zátoku kde může být sám sebou, mění se mu život, může být rozjařeným hochem.

tatjana1737
18.11.2015

Moje neoblíbenější "zapletalovka". Sice se odehrává v pro mne neznámých Pardubicích, její aktéry však již považuji za staré známé a vždy se na ně těším. Sedmička je možná příběhem o vodáckém chlapeckém oddílu a jednom klukovi, který si nebyl jistý sám sebou, podceňoval se, a pak díky dobrým přátelům našel i sám sebe, ale je to i příběh o něčem ze mně, protože jinak by mne pořád tak neoslovovala. A je to nejen tím, že se mi líbí popis činností oddílu (sama jsem bývalá skautka, i když suchozemská), vztahy mezi jednotlivými postavami, slovní humor apod., ale i Zapletalův cit pro vykreslení dospívajících.