Sedmička

Nejhorší co se může stát čipernému klukovi je úraz, který ho vyřadí z kolektivu. Tato zlá věc se stala 13 letému Jirkovi. Je náhle sám a připadá si zbytečný. Zbývá mu pouze snít a vymýšlet si dobrodružství, v nichž hraje hlavní roli. Až nastane v jeho životě zásadní obrat. Náhoda ho zavede do party vodáků a on zjistí, že jeho tělesná vada mu nebrání plavat ani pádlovat. Díky pomoci nových kamarádů se zbaví pocitu méněcennosti a konečně zažívá spoustu dobrodružství. Jirka s vodní Sedmičkou prožívá nezapomenutelné chvíle a získává spolehlivé přátelství na celý život. Sedmička vyšla poprvé v nakladatelství Olympia roku 1976. V té době inspirovala mnoho oddílů. Miloš Zapletal napsal tuto knihu na základě vlastních zkušeností, sám totiž nějaký čas pardubickou Sedmičku vedl. Autor slovy Pajdy píše: "Sedmičku jsem si nevymyslel, ta skutečně byla. A je dodnes. Všechno, o čem se tu dočítáte, se opravdu stalo. Jen některé příhody jsem si malinko upravil, přesunul v čase nebo prostoru." Volným pokračováním je Ostrov přátelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/76408/sedmicka-76408.jpg 4.755

Sedmička (1.)

Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, LePress, LepreZ

Kniha Sedmička

hrdlickova_61

Knížku jsem četla kdysi dávno a jen jednou, ale hodně si z ní pamatuju, protože to je moc pěkně napsaný příběh (a ne jen oddílová agitka, jak by to na první pohled mohlo vypadat). Jirka je obyčejný chybující kluk, chová se někdy i sobecky, ale není zlý. Jen mu ne všechno dochází už předem, a teprve zkušenosti mu napovídají, jak by se měl zachovat příště. Upřímně jsem mu tehdy přála radost z plavání, při kterém se úplně ztratil jeho hendikep. Říkala jsem si, že to byl od autora výborný nápad. Nebo to, jak členové oddílu vodáků vítali nový rok - hravě a současně slavnostně. Myslím, že mnohé bylo převzato ze skutečné oddílové činnosti.

petym

První kniha od autora. Chvíli to trvá si zvyknout na popis děje. Je to přímo vyprávění hl. hrdiny v příběhu, ale brzy si na to zvyknete. Dávám 4 a půl hvězdičky, neboť Foglar je Foglar číslo jedna. Hezká kniha, doporučuji a šup na další díl v trilogii.

Turlogh
19.11.2018

Tak tohle byla druhá knížka, co jsem si půjčil, poté co jsem se v první polovině roku 1976 přihlásil coby dítko do městské knihovny v Havířově. (Ta první byla Vládce pralesa.) Od té doby jsem tuto knihu přečetl znovu a znovu již mnohokráte, zatím naposledy dneska. Domnívám se, že Sedmička je jedna z nejlepších knih, co kdy byla pro děti a mládež napsána. Její vynikající, čtivá a poutavá atmosféra je více než výborně vystižena v některých komentářích níže napsaných, takže to nebudu opakovat... Pro vodáky a vodní skauty absolutní špička, to je bez debat. A proto snad jen dodám: "Díky Zete za tuhle znamenitou knihu a taky za mnoho dalších." Ahoj!

mulderka
19.10.2018

Jedna z nejlepších českých dobrodružných knížek /nejen/ pro kluky a o klučičí partě. V tom přiměřeném věku jsem Sedmičku milovala. A po letech jsem se náhodou dověděla, že M.Zapletal je velkým fanouškem a propagátorem Jaroslava Foglara. Tak tím se vysvětluje téměř vše. Akorát na rozdíl od svého velkého vzoru to autor zas tak nepřehání s ušlechtilým chováním a dokonce i dívka se objeví :-) Proto je tahle knížka mnohem "uvěřitelnější", klidně si ji jako oddechovku dám i dnes a vůbec můžu jen doporučit.
PS.: A jak se tak dodatečně dívám, co kdo napsal níže, uživatel Prey to krásně vystihl i za mne. Takže přiděluji lajku a fakt jsem to od vás neopsala!!! :-D

gimli35
07.09.2018

Velice příjemná kniha, které čtenář pro její dobrodružnost, spád a ideologickou nezatíženost odpustí i občas přehnané moralizování a časté nostalgické povzdechy hlavní postavy. Za mne čtyři hvězdy - a těším se na další díly "sedmičkové" trilogie.

Prey
02.09.2016

Uživatelka tatjana1737 u komentářů k autorovi napsala, že Zapletal je lepší než Foglar. Tak daleko bych nešel, dílo každého z nich je obdivuhodné po svém. Je ale pravda, že Zapletal je modernější a chlapeckému skautingu nedělá (ani nemohl dělat) reklamu tak urputnou, tak poučující. Je méně idealistický. Morálka je i u něj vysoko, nejvýš, ale knížka působí realističtěji, protože nepracuje s naprostou ušlechtilostí. Naopak, sympatický hlavní hrdina v sobě, ani pod dobrým působením oddílu, nezapře špetku nešikovnosti, lenosti, sobectví, závisti, mlsnosti, chamtivosti, pomstychtivosti, hlouposti. A tak ho můžeme chápat, lze se s ním ztotožnit. Bránici nám polechtá třeba jeho vidění sestřina milostného vzplanutí, popsaného v roztomilých náznacích. Stránky dýchají dobrodružstvím, romantikou, přírodou, geniem loci nejen Pardubic, dobrou partou, zábavou, odvahou, umem, humorem, klukovstvím v nejryzejší podobě. Ale i obavami a špatnými rozhodnutími. Myslím, že kdo se k Sedmičce nachomýtnul ve správném věku, už nikdy ji úplně neodloží. Je to jedna z nejčtivějších knížek pro mládež, která se ke mně kdy dostala. Vcítění se do mysli čerstvě náctiletého kluka je v ní výjimečně podařené. Pestré situace, příjemné i nepříjemné, nepůsobí uměle. Souboj s vlastním nesebevědomím je navíc univerzálně platný. Ve svém žánru ukázkově dokonalý titul. A neopomeňte ani pokračovaní, knihy Ostrov přátelství a Cvoci.

barny99
10.12.2015

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Zapletala, je hezké jak se chromý Pajda snaží vypořádat s tím, že nemá přátele, když nachází vrbičkovou zátoku kde může být sám sebou, mění se mu život, může být rozjařeným hochem.

tatjana1737
18.11.2015

Moje neoblíbenější "zapletalovka". Sice se odehrává v pro mne neznámých Pardubicích, její aktéry však již považuji za staré známé a vždy se na ně těším. Sedmička je možná příběhem o vodáckém chlapeckém oddílu a jednom klukovi, který si nebyl jistý sám sebou, podceňoval se, a pak díky dobrým přátelům našel i sám sebe, ale je to i příběh o něčem ze mně, protože jinak by mne pořád tak neoslovovala. A je to nejen tím, že se mi líbí popis činností oddílu (sama jsem bývalá skautka, i když suchozemská), vztahy mezi jednotlivými postavami, slovní humor apod., ale i Zapletalův cit pro vykreslení dospívajících.