martineden Online martineden komentáře u knih

Dějiny evropské civilizace I. Dějiny evropské civilizace I. Kateřina Charvátová

Skvělá příručka, sympatický formát knihy. Doporučuji.

22.04.2023 5 z 5

Dějepis pro střední odborné školy - České a světové dějiny Dějepis pro střední odborné školy - České a světové dějiny Petr Čornej

Stručně, jasně, výstižně, pořád nepřekonaná učebnice, ale i taková příručka, kterou je dobté mít doma.

22.04.2023 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat, trochu mě odrazovalo slovo dívka v názvu, protože jsou to teď kolem samý dívky... Ale moc se mi kniha líbila, ty popisy života a tradic v čínské vesnici v horách byly dechberoucí. Hlavní hrdinka byla taková superžena, co všechno zvládla a navíc měla samé dobré záměry s přírodou a podnikáním. To mi trochu připadalo klišé.

20.04.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

(SPOILER) Ach jo! Teď zase čekat na další autorčinu knihu... Prostě Vraní oko opět krása! Líbí se mi ty přesahy do péče o krajinu, přírodu... Atmosféra přenádherná. A trochu mě mrzí, že pachatel je nevýrazný, až mi ho skoro bylo líto.

10.04.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Opět mě kniha této autorky bavila. Tentokrát je konec ještě záhadnější než jindy. Těším se na další počin.

07.04.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Moc jsem se na knihu těšila, ale přiznám se, že tam mám menší výhrady pro udělení plného počtu. Lauře je přes 30 let, několikrát se mluví o jejích dlouhých letech zkušeností v roli vyšetřovatele. Nevím, ale dlouhá léta jsou podle mě třeba 20 let praxe a víc... A úplně mě vytáčí, když v kriminálkách jde někdo sám někam na vlastní pěst v noci, i přes indicie, jaký je pachatel profík. A trochu jsem se nudila u opakování toho, jaké kecky, rifle, účes, jídlo... patří k Adamovi. To bylo únavné. Přesto autorce moc fandím a těším se na další počin.

02.04.2023 4 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Líbil se mi popis Šumavy, přírody. A obálka je moc pěkná. Bohužel ty lidské příhody byly trochu klišé, jakoby se autorka nemohla rozhodnout, zda to bude detektivka, young adult literatura... Ale bavilo mě to a jsem zvědavá na další knihu.

23.03.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Chvályhodný počin, jak pomocí osobního příběhu poukázat na historické události, které možná ti mladší neznají. Chvílemi mi kniha hodně připomínala Orwellovo 1984, na můj vkus se až moc tlačilo na pilu. Obávám se ale, že lidstvo se stejně nepoučí.

18.03.2023 4 z 5

Chata v horách Chata v horách Ruth Ware (p)

V rámci žánru tedy napínavý, moc mě to bavilo. Akorát ke konci trochu spadl řetěz...

14.03.2023 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Znepokojivé dětství, jak ho někteří z nás znají. Hnus ve společnosti, hnus v rodině... Ale napsáno tedy geniálně. Akorát si člověk zrovna dneska říká, že když se prostě někdo zapletl s minulým režimem...

09.03.2023 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Téma knihy je pěkné - pohnutá historie 20. století několika míst a mnoha lidí v Krušných horách. Ale to zpracování! Tolik klišé především v popisu postav jsem už dlouho nečetla. Škoda! Podobné téma historie těchto míst v knize Cejch od Zdeňka Šmída - to je panečku jinej matroš.

09.03.2023 2 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Krásná kniha. Těžká, smutná.

03.03.2023 5 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Od knihy jsem moc nečekala, a byla jsem příjemně překvapena atmosférou, popisem obyčejně neobyčejného života jedné čtyřicátnice. Hodně plasticky před námi defiluje vesnice se svými obyvateli, vztahy, láskami... Určitě si přečtu i další autorčiny knihy.

28.02.2023 4 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

V rámci žánru tedy opravdu napínák. Nemohla jsem se odtrhnout od drásavého tématu, ale na konci už řetěz trochu padal... A trochu mi vadila ta telenovela.

22.02.2023 4 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Napínavý, to jo. Ale divně překombinovaný.

19.02.2023 3 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

To bylo taaak zdlouhavý, že jsem myslela, že tak tenkou knihu snad nedočtu. Příběh měl zajímavé téma, ale způsob vypravování velmi pokulhával.

16.02.2023 3 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Příběh introvertní Lucie a její rodiny se mi moc líbil, hlavně ta melancholie Jeseníků a Rychlebských hor, ta byla vykreslena skvěle. Je nyní v české literatuře více autorek, které tento kraj a jejich obyvatele zmiňují - Bílá Voda Kateřiny Tučkové a Až uvidíš moře od Scarlett Wilkové. Líbila se mi určitá syrovost běžného života - příběh obhroublého Vojty a Janiny v protikladu k Lucii, která mi přiznám se nebyla moc sympatická.

09.02.2023 4 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Ze začátku jsem byla z knihy nadšená, bohužel se ke konci změnila v barvotiskovou selanku. Hlavní hrdince jsem fandila, ale ta její nevinnost, přímočarost, mimoňství se podle mě tlouklo s určitou prohnaností, čímž mě trochu otrávila.

03.02.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělé! Skvělé! Ale kniha se tedy nedá vzít do metra... Nemá smysl psát tu něco o ději, ten je napínavý, to je jasný, co bych určitě vyzdvihla, jsou ty mnohé lidské příběhy a charaktery a prostředí Londýna, který bych moc chtěla pořádně prozkoumat. A ani mě tolik nevytáčel vztah nevztah Strikea a Robin. Každopádně těšení na další díl! A velký!

02.02.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Moc důležitá témata - ženská rovnoprávnost, právo žít si po svém, důležitost osobního rozvoje... Za to určitě patří plusy. Ale literární kvalitu úplně nevidím. Klišé, divné postavy, pochmurný děj jako mávnutím proutku zmizí.. Elizabeth měla pořad pro hospodyňky a tahle kniha mi to trochu připomíná. I když chápu to všeobecné nadšení.

27.01.2023 3 z 5