martineden martineden komentáře u knih

Smrt mezi řádky Smrt mezi řádky Alice Slater

Kniha splnila mé očekávání, byla napínavá, temná, hrdinky divný, i když ta Laura za to vlastně nemohla. Asi bych si to znovu přečetla, i tak ale knihu doporučím.

13.11.2023 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Humoru v literatuře je jako šafránu. Vážná témata v současné beletrii převažují, proto jsem moc ráda za tuto knihu, která mě opravdu pobavila, autorka si umí dělat legraci především sama za sebe, musím se podívat i na nějaké její výstupy. Těším se!

26.10.2023 5 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Dobré to bylo! Sice ten milostný příběh hlavních hrdinů mě trochu rušil, ale těším se na další knihy autorky.

22.10.2023 4 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

To zase byla jízda! Tento díl mi přesto dal docela zabrat, velkou část se skoro nic neděje, aby se na posledních stránkách všechno utrhlo a svištělo horskou dráhou dolů. A já se musela vracet ke jménům a dávat si to dohromady. A Erla? Ta teda jede. Super.

09.10.2023 4 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Nějak nechápu, komu je kniha určena. Dětem? Mladým lidem? Čtenářům češtinářům? Je to prostě takový kočkopes. A styl je naivní až přitroublý. Přiblížit literární dějiny veřejnosti lze i jinak. Už před časem vycházely literární knihy od Ivony Březinové např. Básník v báglu... Jakoby se jednalo o slabší odvar. Škoda

01.10.2023 3 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

V rámci žánru vynikající záležitost. Příběh vyprávěný dvěma ženami mě hodně bavil, i když mě někdy mrazilo. Hlavně z té vykreslené bezutěšnosti života Terezy. A rozhodně jsem fandila jí. Už jen za to, jak se hrdinně postavila proti šéfovi. Mrzí mě, že v tom souboji mládí a řekněme zralosti, ta zralost bývá vykreslena nesmlouvavě a poraženecky. A postava Heleny mi pila krev. Asi proto, že je tak dobře napsaná. Těším se na další dilo autorky. A prosím nějakou šanci i pro ty postavy nad třicet.

29.09.2023 4 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

To mi tedy hodně sedlo do noty. Asi to není kniha pro každého, ale mě tedy nadchla. Klidně bych četla dál, i když asi kouzlo je v té krátkosti. Opravdu radost ze čtení.

26.09.2023 5 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Kniha mě hodně bavila, četla se zpočátku skvěle,líbil se mi i společenský kontext - chudá holka versus boháči. Zhruba v polovině knihy se ale děj omílal stále dokola, jakoby autorka potřebovala popsat určitý počet stránek.Bohužel mě nepřesvědčilo, ani to že by hlavní hrdinka byla o tolik lepší, i když se její záměry jevily bohulibě. Možná je teď v kursu nemít v knize kladné hrdiny... Ale stejně se na další knihu těším.

22.09.2023 3 z 5

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

(SPOILER) ...Vicky, na první pohled krásná, sebevědomá žena, žila ve svém vysněném světě se svým pohledným manželem Bobem. Dítě jim nebylo přáno, a tak Vicky věnovala veškerou svou energii jejich dokonalému domovu. Byla vynikající kuchařka, skvělá manželka a soucitná kamarádka... Co to je za věty? Styl této detektivky je jako by ho psala umělá inteligence. Kostrbaté věty, divná psychologie postav, popisný styl. Chtělo by to proškrtat text, dát jazyku větší šťávu. A nebýt tak doslovná. Pokud vím, jedná se o česky píšící autorku, moc nechápu to rádoby anglické prostředí a jména jako z telenovely. Tom Jones! Téma není úplně špatné, i když mě ten pachatel taky napadl.

19.09.2023 2 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Snažila jsem se, ale vážně to nešlo. Červená knihovna vykrádající Shakespeara.

17.09.2023 1 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Na Srpny jsem měla políčeno už dlouho, konečně jsem se k nim dostala. Bohužel to téma mi není cizí, jak já Daniele rozumím! A doufala jsem v tu její kámošku Helenu. Protože v rodině vám úplně nepomůžou, ale vnímaví přátelé ano.
Kniha je výborně napsána, budu sledovat další autorovy počiny. A všímat si lidí kolem sebe.

16.09.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

"Nejlepší knihy, uvědomil si, jsou ty, které člověku říkají, co sám už ví." (str.161) Tak to je úplně přesné! Není třeba asi cokoliv dodávat...

13.09.2023

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Začnu klady, kterých má
tato současná próza ze života jedné začínající učitelky češtiny docela dost.
Určitě stojí za zmínku téma knihy - návrat na maloměsto (ve kterém ale jezdí tramvaje), barů a hospod je tam na každém kroku, tak úplně nevím...
Hlavní hrdinka se po pár letech vaření kafe v nakladatelství vrací domů ke své přelétavé diblici matce, jako nic naváže opět vztahy se svými kamarádkami z gymplu. No a protože neví, co by asi tak mohla dělat, odskočí si na průmyslovku učit češtinu. Tam se setkává s kolegou Chroustem, což je nejlepší postava z celé knihy. A samozřejmě se nám do toho zamotá bývalý kolega, po kterém nastupuje. Asi má být kniha hlavně milostný román, protože bohužel ty nepřesnosti kolem školy a učení češtiny mě tedy hodně nesedly. Šárka přebírá maturanty. nikdy neučila... nedozvídáme se, že by někdy opravovala slohovky, připravovala se na hodiny... a další nesrovnalosti.
Co se týká jazyka, je docela pestrý, najdou se tam hodně dobré metafory. Na druhou stranu je docela únavné, jak na někoho někdo pořád mrká. (Je to tam nejmíň dvacetkrát). Přesto ně kniha bavila.

27.08.2023 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

(SPOILER) Příběh, který prožívala hlavní hrdinka Alice, mě zpočátku úplně pohltil. Byly tam temnější záchvěvy, tajemství, člověk si říkal, ježiš, co se to té Alici stalo? No a bác! Opět rozplizlých asi 150 posledních stránek. Autorka snad ty konce píše na zakázku, protože to snad ani není jinak možný. Fakt škoda!

09.08.2023 2 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Ze začátku jsem byla nadšená - tématem, zpracováním, postavami... Jenže postupem času se z toho zase stala červená knihovna. Škoda

07.08.2023 3 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Kýčovitá idylka, ale ten psí motiv to o dost zvedl. Je fajn ukazovat i na stinné stránky soužití s pejskem (nemoci, zlobení, uklízení, strach o psího kamaráda) Ale jinak postavy prvoplánové, hlavní hrdinka neskutečně naivní, to že má být umělkyně? Ale člověk občas potřebuje lehké čtení.

03.08.2023 3 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Znepokojivé, syrové, ale vynikající. Tohle je podle mého názoru opravdu kvalitní současná literatura. Čekala jsem, že kniha bude dobrá, ale předčila má očekávání. Anebo stárnu.

24.07.2023 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Moc mě to bavilo, tahle dvojka (trojka ještě s Erlou) mě baví. Část jsem uhodla, ale ten úplnej konec, to je síla.

23.07.2023 5 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Pěkně napínavý příběh, ze začátku jsem myslela, že půjde úplně o něco jiného, ale jako letní čtení výborný. Akorát ten konec, hmmm.

14.07.2023 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Tak to byla opět jízda! Yrsa umí. Těším se na další díl.

10.07.2023 4 z 5