Magrata15 Magrata15 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběh dívky Miry a její tety Hany. Hana je podivínská žena, s nikým nemluví, pořád je zavřená doma, jí jen suchý chleba, který nosí po kapsách a přestože jí je 35 let, je bezzubá, vyhublá a neupravená. Ale co je příčinou Hanina podivínství?
Knihu jsem přečetla za pár dnů, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přestávala jsem číst jenom, když jsem text pro slzy neviděla.

09.07.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha má vysoké hodnocení a tak jsem měla obavy,jestli i já z ní budu tak nadšená jako ostatní čtenáři.
Mé obavy byly zbytečné. Hned od prvních stránek jsem se zamilovala do příběhu Barbory, Barunky, Julky, Ludwika a dalších.
Dnes zažíváme těžkou a smutnou dobu, ale stále doufáme, že brzy skončí.
A proto nechápu,jak lidé tehdy mohli žít, pracovat a dokonce se i radovat, starat se o děti a těšit se s nimi, když oni žádné vyhlídky na zlepšení neměli. Kolikrát neměli ani co jíst a do čeho oblékat své děti (které do školy chodily jen pár dnů v zimě). Obdivuji jejich nezdolnou vůli a sílu žít dál.

27.11.2021 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už dávno a teď jsem na ni znovu narazila. Ale je teď vhodná doba na čtení "postapo"? Určitě ano, i když je teď hodně zle, rozhodně je někde hůř. Takže nesmíme přijít o optimismus.

Vyprávění pana Wyndhama skutečně umí vtáhnout do děje. Doporučuju k přečtení.

13.02.2021 5 z 5

Kniha je zařazena do žánru humor. Já bych ale neřekla, že kniha je přímo humorná. Je milá, úsměvná, místy hodně smutná. Celkově je úžasná a já ji mám moc ráda. Četla jsem ji asi podruhé, nebo po třetí.
Je to takový jiný pohled na druhou světovou válku. Zvláštní je forma psaní – dopisy, ale i na to se hned zvykne a ve čtení to neruší.

08.02.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Mohl to být úplně obyčejný příběh dospívající dívky ale...
Ta matka mě úplně strašně štve. Protěžuje starší dceru a dělá mezi děvčaty rozdíly. Tím vytváří propast mezi sestrami. Na otce nemám určitý názor, ale asi ani on sám neměl svůj názor.
Strašně mi vadilo to, jak matka oslovovala své dcery - Katuška a Baruna. Skoro jako matka z pohádky O dvanácti měsíčkách.
Hodně těžké čtení to bylo. Jak já tu holku litovala. To jsem si zase pobulela.

06.02.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Příběhy tří žen ve třech důležitých obdobích dějin naší země.
Kniha určitě stojí za přečtení a dozvíte se z ní jak se žilo v době první a druhé světové války a také v době před revolucí.
Alena Mornštajnová svými příběhy vždy dokáže zaujmout.

08.11.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha se střídá po kapitolách vyprávěním dcery a otce.
Bohdana žije v rodinné vilce s popudlivým, nemluvným a často ironickým otcem a nevlastní bohémskou matkou Bělou. O své rodině nic neví, nechápe, proč se otec chová tak, jak se chová a proč se nestýkají s žádnými příbuznými ani známými z minulosti.
Další román Aleny Mornštajnové o vztazích a rodinných tajemstvích mě pohltil a nedovolil mi přestat číst, dokud jsem nebyla na konci a neodhalila celou pravdu.

12.07.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tahle detektivka od MK se mi líbila asi nejvíc. Krásně popsané postavy, atmosféra venkova, zajímavé umístění i zápletka.
A poprvé jsem si asi v půlce knihy tipla vraha,ale zážitek mi to nepokazilo, protože jsem si nespojila všechny souvislosti a na závěr jsem byla stejně překvapená. Za mě super knihy!

17.09.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Děj této knihy pozvolna plyne a věnuje se naprosto běžným věcem, jako by ani nešlo o detektivku. Pak se ale pátrání rozjede a čtení strhujícího příběhu nelze přerušit, až na úplném závěru.
Určitě si přečtu další knihy od této autorky.

20.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl Šikmého kostela byl stejně úžasný a stejně smutný, jako díl první.
Stále víc obdivuju lidi, kteří v té době a v tom kraji žili.
Paní Lednická píše zajímavě a poutavě. A také jsem si dost pobrečela.

24.03.2022 5 z 5

Analfabetka se mi líbila víc než Zabiják a možná i o malinko víc než Stoletý stařík. Člověk ovšem nesmí nad jejím nepravděpodobným dějem moc přemýšlet a nebrat to logicky, protože logické to prostě není. Je to kniha pro pobavení. A u mě svůj účel splnila.

25.02.2022 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Naprosto stejné, jako film. Naprosto stejně báječné, jako film. Stejné postavy, stejné hlášky. Moc jsem se bavila. Po všech hororech, co jsem teď přečetla, jsem potřebovala tuhle odpočinkovou knihu!

07.09.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Moc krásná kniha. Psaná zvláštním stylem, ale za tímto podivným stylem se skrývá spousta myšlenek, nic tu není řečeno naplno a čtenář si to musí domyslet. Dost jsem si u ní pobrečela. A pak jsem si ji koupila, abych jí měla doma a nemusela si ji půjčovat.

09.08.2019 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Knihu jsem od začátku četla jako detektivku a byla jsem zmatená, že do půlky knihy se tam nic z detektivky,nebo se zločinem, nedělo.
Přesto byl příběh zajímavý a četl se dobře.
Určitě zkusím i další knihy této autorky.

02.04.2022 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh Aničky by vydal na několik knih, ne jen na jednu. Je vážně neuvěřitelné, kolik trápení se může sejít v jednom lidském životě a jak to mladá dívka, skoro ještě dítě, dokáže všechno zvládnout a ještě si najít štěstí v maličkostech.
Poslední dobou mám štěstí na podobné knihy plné silných osudů.
Heřmánkové údolí určitě doporučuji k přečtení.

27.08.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tahle kniha není jen fantasy, je i trošku na zamyšlení. Co by jsme udělali, kdyby jsme se mohli vrátit a prožít svůj život jinak?
Závěr jsem trošku čekala, ale i tak se mi knížka líbila, moc.

06.02.2024 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Další úžasná kniha od Jonase Jonassona. Jedna z nejlepších. Musím přiznat, že chvílemi jsem se smála nahlas.
A když už jsem si myslela, že je to nejvíc a že už se JJ vydal ze všech svých nápadů, zase přišla další dávka humoru.
Kevin a Jenny byli skvělí, ale nejlepší byl Ole Mbatian mladší. Víc nebudu prozrazovat, kdo máte rádi tento druh humoru, určitě si knihu přečtěte.

08.02.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Další napínavá detektivka, k tomu moc pěkně vykreslená příroda Beskyd a na závěr překvapení, kdo je vrah.
Super kniha.

04.09.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do výzvy,ale netušila jsem,do čeho jsem se pustila.
Místy velmi emotivní vyprávění. Po první kapitole jsem myslela, že už dál nedokážu číst. Další vyprávění bylo zase pojato umělecký a nepochopila jsem,co těmi slovy bylo myšleno.
Chápu, že se stane katastrofa, chápu, že vybuchne reaktor,nebo cokoliv jiného. Ale nepochopím, že lidem byla zamlčena pravda a že vojáci, dělníci a další dobrovolníci, kteří byli do elektrárny posíláni na práci byli vlastně posíláni vědomě na smrt. A odnesly to i jejich blízcí, ženy, děti.

06.06.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Neuvěřitelný příběh o odhodlání a zarputilosti jedné malé české doktorky.
V knize se mi líbily krásné popisy tajemného světa jako z pohádek Tisíce a jedné noci.
Paní doktorce jsem záviděla (samozřejmě v dobrém) to cestování, poznávání nových zemí a nových přátel. Byla naprosto úžasná, že měla tu trpělivost, naučit se asi až 14 cizích jazyků.
No a to neskutečné neštěstí... to nebylo za 5 minut 12, to bylo pár vteřin před osvobozením a taková tragédie.
Co k tomu dodat - příběh byl velmi zajímavý, krásně napsaný a dozvěděla jsem se spoustu informací o další zajímavé české osobnosti.
Doporučuji k přečtení.

19.02.2021 5 z 5