Maevie Maevie komentáře u knih

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Wells je mistr vypravěčského umění. Přestože je Válka světů 120 let stará kniha, na její čtenosti se to nepodepsalo. Neumím si představit, jaký poprask musela vzbudit na konci 19. století. Dokonale vykreslené přirozené lidské pocity děsu a zmatku, situace paniky a útěku, kdy jde lidskost a ohleduplnost stranou, i naturalisticky líčené násilí, boj o jídlo a smrt totiž dělá z Války světů naprosto přesvědčivé dílko.

05.01.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

I já se nechala chytit do pasti romantiky od Julie Caplin. A závěr? Harlequinka v moderním obalu nabízí přesně, co inzeruje – čtivou romantiku na ukrácení dlouhých zimních večerů. Jako velký plus hodnotím i normální, nijak přestřelené charaktery postav a krásně vykreslené prostředí.

22.12.2021 3 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Edo Jaganjac je lékař, ale také zdařilý vypravěč. Jeho výpověď o bombardování Sarajeva je osobním pohledem na situaci, která drasticky ovlivnila jeho osobní i pracovní život. Jako chirurg je oproštěn od etnické nenávisti a politických pletich, jeho cílem je záchrana lidského života. Přesto se dostává do kolotoče mezinárodní byrokracie a odhaluje absurditu jeho fungování.

Po literární stránce by se Sarajevské princezně dala vytknout řada věcí, samozřejmě ani úhel pohledu není objektivní, nabízí ale autentický pohled na válku v Bosně a Hercegovině a takovému obsahu by se měl dávat na literárním poli prostor.

09.11.2021 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Na tuhle sérii jsem se chystala od té doby, kdy jsem její druhý díl viděla na Databázi v žebříčku nejlépe hodnocených knih. Angína pak byla skvělou příležitostí, kdy sáhnout po dívčí fantasy z netradičního světa víl, i když jsem jednou tak starší, než je u téhle knížky cílovka. A hle, neobvyklý svět víl – krásný, krutý, romantický i komplikovaný, mi naprosto učaroval. A přestože byla inspirace Kráskou a zvířete do očí bijící, dokázala autorka do příběhu vložit řadu nových zápletek.

08.11.2021 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

I přes četné pozitivní ohlasy si nedokáži ke kriminálkám od Adlera-Olsena najít cestu. A jsou to především postavy, které mi čtenářský zážitek kazí. Carl Morck je typ detektiva, který rád odpočívá na pracovním stole s nohama na stole, nebo kouká, jak tohohle stavu co nejdříve dosáhnout. Přesto ale v závěru vše hladce (a s velkou pomocí náhod) vyřeší. Postavy Asada a Rose/Yrsy se v tomto díle také jaksi utrhly ze řetězu. Přestože je jejich chování nanejvýš záhadné, autor ho nijak nevysvětluje a Carl Morck přechází.

14.06.2021 3 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Oceňovaný román byl pro mě i přes mnohá kladná hodnocení zklamáním. Příběh protkaný tolika životními zkouškami a těžkými rozhodnutími na mě působil v prvé řadě předvídatelně. Obě postavy mají hluboké šrámy na duši, z jejich bolestné minulosti se ale dozvídáme jen fragmenty a skutečným pohnutkám jejich chování se autorka věnuje pouze povrchně. Z knihy bych vyzdvihla snad jen popisy surové ostrovní krajiny.

11.05.2021 3 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Znepokojující román o lidské společnosti, která ztratila smysl svého bytí a která drží pohromadě jen díky setrvačnosti jedinců, kteří poctivě plní své úkoly. A plnili by je nejspíš až do smrti, vnitřně nespokojení a utlumení prášky, kdyby se neobjevila záhadná koule. Ta ve společnosti zvedá vlnu očekávání ve změnu a v nalezení odpovědí a smyslu, pod jejíž vlivem se lidé odhodlávají k věcem, které pro ně byly dříve nemyslitelné.

Srovnání s Vegetariánkou od Han Kang nebo Jezerem Biancy Bellové je na místě. Ve všech je samotné tíživé téma podpořeno strohým, místy až naturalistickým projevem autorek, který graduje už tak skličující a zneklidňující dojem.

16.04.2021 3 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Pohodový cestopis, ve kterém se prolínají zajímavosti z navštívených zemí a osobní zážitky, přesně jak to mám ráda. Táda se nebojí přiznat nepříjemnosti a komplikace, které ho na cestě potkaly, čímž je cestopis ještě sympatičtější. Jeho cesta za svobodou a sebepoznáním je tak plná komplikací s vízy, zažívacích problémů, zoufalostí nad nekončícími defekty na kole i příjemných chvil strávených vedle milých lidí v krásné přírodě.

02.03.2021 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Byla by chyba považovat tuhle knihu za klasický cestopis. Dobrodruhům není cestopis o zajímavých místech, ale o niterných pocitech a myšlenkách jedné české ženy, která sdílí své nadšení z poznávání nových míst. Přestože se při čtení občas nedozvíte zhola nic o tom, jak autorka cestovala, na kterých přesných místech že to byla a s kým konkrétně tam byla, dostanete nutkavý pocit sbalit si krosnu, vyrazit ven a zažít také nějaké to dobrodružství – ať už to bude na dalekém severním pólu nebo „obyčejné“ české řece.

27.12.2020 3 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Bridget je představitelkou normální třicetileté ženy, která pod tlakem společnosti a zdánlivých dokonalých a úspěšných životů svých kamarádek začíná mít pocit, že nestojí ani za starou belu. Rozjede tak kolečko počítání kalorií, cigaret a skleniček alkoholu s přesvědčením, že pokud se u všech položek dostane na nulu, docílí požadované sebedůvěry a konečně natrefí na toho správného muže. Závěr této nenáročné knihy, jejíž filmové zpracování s Renée Zellweger, Colinem Firthem a Hugh Grantem dal trapným situacím nový rozměr, ukáže, že se naprosto mýlila.

02.06.2020 3 z 5

Méně je více Méně je více Joshua Becker

Kniha není žádným návodem, jak rychle a efektivně uklidit, a ani neprohlašuje, že hlásá jedinou správnou cestu k minimalismu. Joshua Becker se zaměřuje na duchovní stránku věci, popisuje, proč se rozhodl ze svého života odstranit nahromaděné věci, přidává příběhy ostatních a rozhodně netvrdí, že je to vždy jednoduché. Kniha ukazuje několik praktických postupů, jak se zbavit nadbytečných věcí, ale spíše neustále upozorňuje na cíl, kterého bychom měli docílit - A tím není žít asketicky, ale vyměnit hromadění zbytečností za ty opravdu důležité věci.

24.03.2020 4 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Knihu jsem četla opravdu dlouho a to přesto, že se mi zvířecí svět líbil. Možná to bylo jazykem, tím, že nejsem povídkový typ, nebo tím, že jsem na pohádky už moc stará, kdo ví...

08.12.2019 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Po nadšení z Honu na ovci musím konstatovat, že Norské dřevo u mě nepadlo na úrodnou půdu. Celá kniha byla spíše depresivním mučením, které nabízelo jen malé posuny v ději a postavy balancující mezi nevyspělými teenagery a hloubavými filozofy.

06.12.2019 3 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Odložte předsudky a sáhněte po téhle knížce. Můžete si být jisti, že vás nečeká žádné poučování ani složité medicínské vysvětlování, ale popis těch nejběžnějších věcí (byť si to neradi přiznáváme a ještě víc neradi o tom mluvíme) vtipnou formou plnou zábavných přirovnání a slovních obratů.

21.11.2019 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Cesta pokojného bojovníka se mi do rukou dostala čistě náhodou před více jak deseti lety jako salátové vydání, které jsem objevila zapomenuté ve školní lavici. Po mém přečtení pokračovalo v putování po dalších spolužácích a pak se vypařilo bůh ví kam. Letos jsem do rukou vzala nové, již vlastní vydání, s nadšeným očekáváním po zopakování úžasného příběhu. A je vlastně dobře, že se zápal, se kterým jsem před deseti lety stránky hltala, neopakoval. Zatímco části, které mě tenkrát nadchly, jsem míjela bez povšimnutí, objevily se jiné, které odpovídaly na aktuální otázky.

05.11.2019 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Papírová města jsou příběhem o dospívání, lásce a všem, co tyto dvě věci mohou způsobit. Autor využil zajímavého nápadu, jak přiblížit pocity někoho, kdo jaksi nezapadá do prostředí, do kterého se narodil, někoho, kdo vnitřně bojuje s realitou, která je mu předkládána jako správná. Nejvíce si z knihy cením jejího zakončení, kdy obě hlavní postavy dochází k uvědomění a rozhodnutí, kterých mnohdy není schopen ani leckterý dospělí.

13.10.2019 3 z 5

Než se mi Stoletý stařík dostal konečně do rukou, kdekdo na něj pěl chválu. Bohužel jak už to tak s očekáváním bývá, když je velké, stane se spíše nenaplněným. Stoletý stařík je určitě humorná kniha, která pobaví, akorát autorův výklad historie a politické pletky hlavního hrdiny jsou o stupeň lepší než primární příběh.

12.08.2019 3 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Povídka je královská disciplína. Jen opravdoví spisovatelé dokáží vystavět nový úžasný svět na několika málo stránkách a Ray Bradbury rozhodně stojí v první řadě těchto autorů.

10.04.2019 5 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Příjemné překvapení od knížky, kterou bych nebýt slevové akce naprosto minula. Zajímavá zápletka a svižný děj v krátkých kapitolách jsou jak dělané pro víkendový odpočinek. Hledá-li někdo oddychovou knížku, u které se zabaví, tak tady nemůže sáhnout vedle.

16.11.2018 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Stalker patří k tomu lepšímu, co tahle manželsko-spisovatelská dvojice napsala. Ano, některým částem by se dalo vytknout, že jsou trochu přehnané, ale ve srovnání se vším tím vražděním a řezáním se dá jedna či dvě neuvěřitelné honičky lehce zvládnout.

10.09.2018 5 z 5