Méně je více

Méně je více https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385551/mid_mene-je-vice-QFB-385551.jpg 4 54 23

Většina z nás si uvědomuje, že se obklopujeme příliš mnoha věcmi. Doléhá na nás tíha našeho nepořádku a jsme unavení neustálým uklízením a organizováním. Méně je skutečně více Ačkoliv nadměrná spotřeba vede k větším domům, rychlejším autům, dokonalejším technologiím a zaplněným domovům, nikdy nepřináší štěstí. Spíše končí touhou mít ještě víc, což však přesměruje naše soustředění k věcem, kterých třeba nikdy nedosáhneme. Odvádí nás to od skutečného života, který si přejeme žít. Zažijte skutečný pocit štěstí, ne lpění na věcech Joshua Becker vám ve své knize Méně je více pomůže najít výhody v minimalistickém způsobu života a uvědomit si, jak vás všechny věci, které vlastníte, odvádí od následování vašich snů. Díky této knize budete schopni si vytvořit osobní a praktický přístup k organizaci domova a života, zažít potěšení ze štědrosti či poznat, proč nejlepším výsledkem úspornosti není čistý dům, nýbrž naplněný život.... celý text

Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Anag

The More of Less , 2016

Peace
21.11.2023 3 z 5

"Naše přispění světu je dáno něčím mnohem důležitějším než velikostí našeho domu, autem, kterým jezdíme nebo značkovými džínami. Naše životy budou mít trvalý význam v tom, jak se je rozhodneme prožít...
Sněte o životě, který vám byl dán, velké sny.
Potom se probuďte a žijte je."

Kniha nebyla špatná, téma minimalismu mě zajímá. Jen mě, upřímně řečeno, v knize rušily náboženské pasáže, které bych oželela..

Manifest blech
16.06.2023 4 z 5

Mile mne autor překvapil. Není to pro mne úplně nové téma. Bylo hodně znát, že je autor Američan a zaměřil se čistě na americký trh. Tolik mi nevadilo, že tam občas byli náboženské části díky autorově minulosti.
Ráda se ke knize někdy zase vrátím.

cat5
12.06.2022

Tak jsem se tedy konečně dala do čtení,na které jsem se velmi těšila a upřímně mě tedy autor začíná pěkně znechucovat těmi řečmi o křesťanech a Ježíšovi...Jako, rozumím tomu, že je věřící,ale tady bych se bez toho teda fakt obešla... hodnocení udělím po přečtení celé knihy,ale pokud si budu chtít přečíst o Ježíšovi, přečtu si bibli... :-/

mayhem993
14.05.2022 3 z 5

Moje první (a poslední) kniha o minimalismu. Sice jsem měl pocit, jakoby mi Horst Fuchs opakovaně nabízel recept na štěstí, "který se vyplatí"...
Ale co si budeme povídat. O minimalismu by stačilo sepsat esej. Pokud o něm chcete vydat knihu, budete se muset opakovat. Často. Abych tady jen nemachroval, tak mne kniha skutečně popostrčila k tomu, abych se zbavil několika zbytečných krámů.

Nisshoku
20.11.2021 3 z 5

Knižka ma rozhodne nakopla a motivovala k ďalšiemu triedeniu vecí /nikdy nekončiace, a to tých vecí fakt nemám zas tak veľa :D/ , aj keď sa s myšlienkou minimalizmu už nejakú dobu potýkam a tak mnoho informácií nebolo pre mňa úplne novinkou. Čítala sa ľahko, ale po nejakej dobe mi začalo vadiť naťahovanie textu tými istými frázami a presvedčovaním, že minimalizmus je super. Áno, ja viem. Ale za polkou knihy to už fakt nemusíte čítať xyztý krát. Takže by som povedala že pán autor sa mohol inšpirovať minimalizmom aj pri písaní tejto knihy a nedávať také porcie omáčky okolo všetkého. Preto hodnotím na taký priemer 3*

lena.o.knihach
26.02.2021 3 z 5

Joshua Becker v knížce popisuje, jak se dostal k minimalismu a jak se minimalistou můžete stát i vy. Autor si stojí za tím, že čím méně věcí vlastníte, tím máte i mnohem míň starostí a můžete se věnovat dalším věcem, na které byste jinak neměli čas - dětem, koníčkům, sportování, turistice... A já s tím souhlasím.

Až díky knize Méně je více jsem si uvědomila, kolik mám doma zbytečností, které ve skutečnosti vůbec nepotřebuji. Během čtení jsem vyřadila plno knih, přetřídila dokumenty (smlouvy, faktury), rozdala/vyhodila různé serepetičky, na které se jen chytal prach, protřídila oblečení a nebudu vám lhát, cítila jsem se naprosto báječně.

Marně jsem v knížce pátrala po fotografiích pro inspiraci, které by holý text oživily. Hodně věcí se tam opakovalo a autor akorát jinými slovy psal stále dokola jednu a tu samou myšlenku - minimalizace vlastnictví je nejlepší cesta k maximalizaci života.

Mi--LADA
22.02.2021 4 z 5

Moc dobrá a přitom dobře stravitelná knížka o tom, že lpění na věcech nás spíš zatěžuje než přináší radost. Já osobně si po velkém úklidu v šatníku apod. vždycky oddechnu a jak se tak říká, lépe a volněji se mi dýchá. Nejsem svázaná věcmi, všechno je přehlednější, zorganizovanější a cítím se osvobozená od nánosu toho nepotřebného. Méně věcí, méně starostí. Střídmost je vkusná krása. Chystáme se zrekonstruovat byt a pokusíme se i o jednodušší design.
Tahle knížka o filozofii, kterou s sebou nese minimalismus, patří asi mezi ty lepší po nejširší veřejnost, které byly na podobné téma napsány. Více sečtělým lidem to možná tolik nedá, já byla spokojená.

tazmania.e13
23.01.2021 4 z 5

Pěkné čtení o minimalismu pro začátečníky :)

martineden
07.01.2021 5 z 5

Kniha je inspirativní nejen po praktické stránce (i když po té trochu míň), ale hlavní je složka ideová. Ale v dobrém slova smyslu!

zde.rec
05.11.2020 5 z 5

Moje první kniha o minimalismus a jsem s ní naprosto spokojená.

Dandy1
10.06.2020 3 z 5

Pokud o minimalismu už něco víte, je tato kniha pro vás zbytečná.

AnitkaM
02.04.2020 5 z 5

Líbila se mi. Určitě stojí za přečtení.

Maevie
24.03.2020 4 z 5

Kniha není žádným návodem, jak rychle a efektivně uklidit, a ani neprohlašuje, že hlásá jedinou správnou cestu k minimalismu. Joshua Becker se zaměřuje na duchovní stránku věci, popisuje, proč se rozhodl ze svého života odstranit nahromaděné věci, přidává příběhy ostatních a rozhodně netvrdí, že je to vždy jednoduché. Kniha ukazuje několik praktických postupů, jak se zbavit nadbytečných věcí, ale spíše neustále upozorňuje na cíl, kterého bychom měli docílit - A tím není žít asketicky, ale vyměnit hromadění zbytečností za ty opravdu důležité věci.

Okkie
08.03.2020 4 z 5

Velmi dobrá kniha týkající se minimalismu. Ano, některé věci se možná trochu zbytečně opakují, ale celkově na mě zapůsobila velmi dobře - je napsaná s pokorou, nezahlcuje čtenáře detailními uklízecími instrukcemi, spíš nabízí inspiraci. Na rozdíl od knih o úklidu Joshua Becker představuje komplexní filozofii minimalistického způsobu života s několika odkazy na křesťanství a nabízí nahrazení nesmyslného hromadění věcí mimo jiné altruismem, který dá nakonec našim životům ten pravý smysl...

akinomV
01.02.2020 5 z 5

Tak já jsem spokojená! Znám Joshuu Beckera z jeho videí na YouTube a pár věcí z knihy jsem už v těchto videích viděla, ale vůbec mi to nevadilo. I tak jsem se dozvěděla pár dost zajímavých věcí, ze kterých budu čerpat. Minimalismus mě oslovuje a tak jak to podává právě Joshua Becker je mi dost sympatické.

Ifuska66
18.01.2020 5 z 5

Kniha mi pomohla pochopit, proč se cítím nesvá v místnosti přeplněné věcmi. A proč tam nemohu dýchat.

Kachora
15.11.2019 4 z 5

Knihu rozhodně doporučuju, pokud taky jako já vidíte kolem sebe, že těch věcí jste za svůj život, nehledě na jeho délku, nasbírali nějak moc... a nebere to konců. Během jejího čtení jsem vyházela/rozdala X tašek oblečení, různých papírů, dokumentů, serepetiček...
"Problém" u této knihy je, jako u dalších podobných, které mají vést k jakémusi osvícení, obrodě, že po nich sáhne ten, kdo je zas až tak nepotřebuje. Skalní sběrač (nikoliv sběratel) si ji asi nekoupí, a pokud ji dostane, zřejmě se na ni bude jen prášit - protože ve svém chování zřejmě nespatřuje problém, prostor pro změnu. Přečte si ji pravděpodobně zase člověk, který už do jisté míry reflektuje, že to trošku přepískl... ale nevadí. Takového aspoň povzbudí, ukáže nové způsoby a cesty, jak z toho ven, nebo jak jít alespoň trošku jinou cestičkou...
Něco podobného jako s tím, ke komu se kniha ne/dostane, jsem psala už u svého hodnocení knihy Najděte si svého marťana. A s tou tu vidím ještě jednu podobnost - možná zbytečnou obšírnost, ukecanost autora. :) Která vyznívá ještě zvláštněji v souvislosti s titulem nazvaným "Méně je více", který se věnuje minimalismu. Joshua Becker nás nabádá k omezení množství věcí, které vlastníme (proti tomu nemám jediného slova, směle do toho!), minimalismu na všech různých frontách, ale do způsobu, jakým nám to říká, by taky neškodilo trochu minimalismu implementovat. :) Na můj vkus trošku ukecanější, než by si zasloužilo. Rozumím, že u knihy tohoto typu platí do jisté míry, že je potřeba opakovat, opakovat, opakovat, protože opakování je matka moudrosti, a teprve až něco slyšíme/čteme dostatečně častokrát, to k nám skutečně dojde. Ovšem, asi by nevadilo, kdyby kniha místo víc než 230 stránek jich měla třeba 150. Podle mě by to bylo ku prospěchu věci a kniha by svižněji odsýpala. A ještě jedna mini výtka - docela mě štvalo x-krát se opakující nakousnutí něčeho s následným dovětkem "ale o tom později/tomu se pak budeme taky věnovat/později vám vysvětlím". Já to chci slyšet hned! :) Nebo to autore nenakousávej a věnuj se tomu, až je pro to skutečně pravý prostor a čas. Případně nepoužívej tohle naťuknutí toho, co nás čeká, tak často. Když se tohle nadužívá, mám pak pocit, že pořád jen na něco čekám a to mě nebaví.
Až na pár hejtů jsem ale skutečně ráda, že se mi tahle kniha (jako dárek) dostala do ruky a rozhodně už vím, komu dalšímu ji daruju zase já. Protože jsem přesvědčená, že omezením našeho majetku (bordelu bez hodnoty) si skutečně život zkvalitňujeme.
Jeden zajímavý podnět k přemýšlení o stavu vlastního majetku - J.B. v knize píše o jednom známém, který se rozhodl minimalizovat tak, že naprosto veškerý svůj majetek v bytě sbalil, věci zabalil do krabic (až na kočku), přes nábytek aspoň hodil plachtu... A řekl si, že konkrétní věc vyndá vždy až v momentě, kdy ji bude chtít/muset použít. Po několika týdnech byl překvapený, jak málo věci vyndal. Představila jsem si, kdybych to zkusila já... no, a další nápady, s čím zatočit, byly na světě. :)
* Čím více věcí vlastníš, tím více ony vlastní tebe.
* ...začal skupovat a hromadit věci, aby zahnal pocit, že svůj život nemá pod kontrolou.
* Od materiálního vlastnictví si slibujeme věci, které ale můžeme najít jenom někde jinde.
* Zaneprázdněný život je životem bez reflexe.
* Přebytečné krámy jsou jen důkazem naší nespokojenosti.

sporran
25.08.2019 4 z 5

Pěkná kniha o minimalismu spojeném s věcmi. Člověk v ní nachází napsané to, co sám už třeba vnímá, aniž by to konkrétně pojmenoval. Důležitou myšlenkou je, jak nás vlastnictví věcí svazuje. Před koupí čehokoli dalšího by se měl člověk zamyslet. Autor se zabývá minimalismem v dalších oblastech, které s hromaděním věcí souvisí. Důležité je, aby to člověk sám tak cítil, do ničeho se nenutil a nebyl špatný, když to nebude působit tak, jak mu autor popisuje.
Jsem ráda, že tuto knihu mám ve své knihovně a vím, že pokud knihovnu potká závan minimalistického větru, tak své místo tam určitě bude mít.

Zania
21.07.2019 5 z 5

První kniha o minimalismu, co mi něco dala. Krásný pohled na svět bez milionu přebytečného harampádí. Postupně se do toho dostávám a je to opravdu osvobozující. Bohužel nejžádanější jako jak vytřídit šatník, minimalistické rady krok po kroku nebo fotografie pro inspiraci tu nehledejte. Jde pouze o hlavní myšlenku minimalismu a nějaké obecné shrnutí jak začít :)

Chloe12
19.03.2019 5 z 5

Můžu jen doporučit a to nejen těm, kteří chtějí být minimalisty. Kniha je i o lidskosti a o tom, co je opravdu důležité. Ukazuje že minimalistický svět není o zříkání se něčeho, ale o svobodě a prostoru, ve kterém klidně můžete mít své oblíbené věci.