MadamC MadamC komentáře u knih

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Takové krátké povídání jednoho pána v krizi středního věku? Možná spíš jen v krizi. Opravdu neurazí, nenadchne. Občas se pobavíte nějakou trefnou glosou, ale to je vše. Na druhou stranu nepříjemné čtení to není. Ale ke spokojenosti mi to nestačilo.

11.10.2021 2 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Kniha o tom, co se vám všechno může stát, když budete mít štěstí a narazíte na nejbáječnější a nejstarostlivější sousedy. A když se k tomu přidá přítel, na kterého se můžete spolehnout, je to úžasná kombinace. Ale proč je v této skvělé lokalitě více sebevražd než je obvyklé, to už musíte zjistit sami.
Nápad, který funguje, dobře psychologicky rozložené, čtenáře kniha rozhodně vtáhne a příjemně ho mrazí, někdy až děsí (mě nejvíce děsil Rosemaryin přítel teda).
Nemůžu se dočkat na paničky.
Taková jednohubka. Ideální na pochmurné večery.

06.10.2021 4 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

Já se bavila. Oddechová kniha. Nic hlubokého. Pohoda.

21.09.2021 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Útlá knížečka, která je tak hutná! Až se v ní dá utopit, možná spíše udusit. Ale zatím máme volbu. Můžeme se nadechnout. Zatím...
Strohý jazyk dělá dílo opravdové. Každý krok je tak skutečný, až to čtenáře fyzicky bolí. A nebrečíte. Nemůžete. Nejde to. Přeci musíte být silní. Pokud tohle někdy nastane, můžeme si za to sami a musíme si to vyžrat. A tak to má být.
Zdánlivě jednoduché dialogy velmi hlubokých myšlenek. Možná spíše našich myšlenek, které zákonitě v hlavě vyvstávají a nemizí. Naopak je jich čím dál víc a víc. Asi všichni myslíme na to samé. Je nám těžko. Aby ne. Snad ještě nejsme tak otupění životem v bavlnce.
Tahle kniha vás nepustí. Zakousne se pěkně hluboko. Na dlouho. Tak si ji užijte a vychutnejte. Protože může člověku ukázat cestu a může ho někam posunout. Ale nemusí se mu to líbit.
Opravdu excelentní!!!
Otázka: Mám já v sobě oheň?

21.09.2021 5 z 5

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Ondřej Kundra

Poslouchala jsem jako Radioknihu a vřele doporučuji. Rozhodně zajímavé. Pokud chcete nakouknout pod pokličku ruských tajných služeb a jejich vražedných operací, je tahle kniha rozhodně dobrá volba. Poodkrývá velké kauzy a co za nimi bylo. Českého čtenáře asi nejvíce budou zajímat Vrbětice, které jsou až na konci. Ale stále jen poodkrývá, já bych samozřejmě chtěla jít víc do hloubky, proto jsem se nakonec rozhodla pouze pro 4 hvězdy. Možná mě ale jen kniha tak moc navnadila, že mi to prostě nestačí a chci vědět víc. Ale rozhodně skvělá investigativní práce! Poselství nese kniha jasné: Rusko nikdy nebude náš partner. A my jako stát musíme táhnout za jeden provaz a říct jasné NE! Tvrdý postoj je totiž to jediné, čemu ruský stát tajných služeb rozumí.

05.07.2021 4 z 5

Jarmilka Jarmilka Bohumil Hrabal

Pan Hrabal nikdy nezklame. Prostě nikdy. Povídka poněkud těžšího kalibru, ze které můžete mít trochu depku. Zaměřuje se na popis života lidí pracujících za trest ve fabrice ocelárny, především pak na trable těhotné Jarmilky. Do toho se mísí historky z koncentračního tábora. Ale samozřejmě je vše propleteno i vtipnými pasážemi a i pořádné vulgarismy se tu najdou. A nechybí ani popisy běžných věcí a dějů naprosto famózním způsobem. Moc hezká jednohubka. Vřele doporučuji poslechnout na Rádiu Vltava v podání skvělého Oldřicha Kaisera.

04.07.2021 5 z 5

Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Stanislav Havlíček

Poslouchala jsem jako Radioknihu. Výborný výběr interpreta a i znělka mezi kapitolami se opravdu povedla. Knihu jsem si velmi užila. Když bych měla porovnávat, tak je méně akční, než ty Šebkovy knihy, ale i tak je skvělá! Zase úplně jiná a možná čtenářům více řekne o prostředí a domorodcích. Moc se mi líbila některá přirovnání a nevtíravý vtip autora. Těším se na jeho další knihy. Obecně bych knihy z misí s Lékaři bez hranic doporučila naprosto všem. Dokonce bych i řekla, že tato kniha je pro laiky stravitelnější ve smyslu toho, že neobsahuje tolik odborných termínů. A je zde také o poznání méně krve :).

23.06.2021 5 z 5

Sladěno medem Sladěno medem Jitka Osička

Je to nádhera, ale náročná. Není to jen tak si přečíst a potěšit se. Někdy mě až iritovalo, když jsem nepřišla na smysl. Často jsem potřebovala na báseň víc času. Třeba 2 dny, než mi to zcela došlo. Ale krásná hra se slovy, krásné ilustrace a rozhodně si z ní člověk hodně vezme. Ale musí se zapnout závity, hledat a nenechat se odradit líným mozkem, alespoň v mém případě.

16.06.2021 4 z 5

Pohádky Pohádky Hans Christian Andersen

Pro mě velké překvapení. Vůbec jsem netušila, jak Andersen píše. Znala jsem samozřejmě pár jeho smutných pohádek, ale to bylo všechno. Naprosto mě dostal jeho, místy až poetický, jazyk. Alespoň tak to na mě dýchalo. A jaké všechny předměty obživly! To mi bylo velmi sympatické. Navíc skoro každá má hlubší obsah s poselstvím na konci. Moc jsem si všechny užila!

16.06.2021 5 z 5

Jak chytit krtka: A najít v přírodě sám sebe Jak chytit krtka: A najít v přírodě sám sebe Marc Hamer

Tahle knížka je opravdu úchvatná! Dlouho se mnou žádná kniha až tak nerezonovala. Nádherně napsané s lehkostí, krásou, smyslem pro detail, díky kterému pak lépe vnímáme celistvost. Hltala jsem každé slovo. Dokonce jsem měla potřebu si část knihy číst nahlas. Což se mi doposud nestalo. Chtěla jsem si ji co nejvíce vychutnat, užít a vycucat z ní maximum. A toho jsem docílila. Bylo mi, jako bych náhle byla obklopena přírodou (četla jsem ji v karanténě, takže mi vlastně i zprostředkovávala to, co jsem si musela odpustit), zvířaty, ale hlavně životem. V knize je dokonale popsán koloběh života a smíření se s ním. Vše je zabaleno do až hedvábného vědomí konce.
Rozhodně bude mít v mé knihovně čestné místo, i když ji chci půjčit celému svému okolí, protože tohle si prostě člověk musí přečíst! Opravdu na mě moc zapůsobila a vřele ji všem doporučuji!
Je opravdu zvláštní, že se mi tolik líbí kniha, kde jde také o to, jak chytit a zabít krtky. Ze světa těchto tajemných tvorů je v knize spoustu skvělých, zajímavých a někdy i přínosných informací.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Je velmi těžké tuto knihu číst/poslouchat, přemýšlet o ní, přemýšlet o lidech a o zemi, která je nám na hony vzdálená nejen smýšlením, nejen ideologií, nejen hodnotami, nejen životní úrovní. KLDR jako taková je odlišná naprosto vším! Ale lidé jsou tam stejní. Mají bijící srdce, touhy, sny, cíle, pocity jako my. A proto je to tak náročné. Člověk žijící si v blahobytu nadávající na vedra, sedící u kafíčka a najednou... Ano, víme o všem, ale přecházíme to, protože se to neděje nám. My jsme v pohodě.
Stále tu žijí malí Hitlerové, kteří se mohou zvětšit do rozměrů velkého vůdce. Možná jsou zatím hezky v bezpečí daleko od Evropy, ale stále tu jsou s námi. A to je děsivé. A také by být mělo!
Rozhovory jsou skvělé, naprosto autentické a to je to, co z knihy dělá ještě větší poklad. Autorka rozhodně zachytila lidskost. Také je to hodnotná výpověď. Spoustu velmi silných momentů a to je to pouze 7 rozhovorů....
Velmi špatně se něco takového popisuje. Toto je opravdový život a čtenář je jím zcela pohlcen. Ne vždy nadšeně, spíše zděšeně, ale je. Ale protože jsou rozhovory ze života, jsou zde i veselé momenty nebo alespoň trošku úsměvné. Převažují ale samozřejmě ty smutné až šokující. O tom žádná.
Tuto knihu bych doporučila všem a nejraději bych ji dávala každému, koho uslyším si stěžovat.
A pokud uvidím na zemi zabalený bonbón, vzpomenu si, jak by v KLDR udělal někomu radost minimálně na týden.
Osobně mne asi nejvíce zasáhla důchodkyně.

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak konečně! Na to, jak jsem se na Nastereu těšila, mi její samotné čtení trvalo dost dlouho. Příběh je skvělý! Moc se mi líbí svět, který paní Stehlíková vytvořila. Díky třetímu dílu si čtenář udělá zase širší obrázek, kam až svět sahá a co všechno je propojené a důležité. Dokonce bych řekla, že pokud chceme plně porozumět, musíme mít neustále na paměti tuto větu: "Ve sklenařském světě není nic jednoznačné a všechno se vším souvisí, náhody neexistují. Na to pamatuj." Myslím, že říká vše. A na tom opravdu autorka svůj svět postavila. Nesmírně mě baví objevovat stále nové a kouzelné věci. O wow efekt tu rozhodně není nouze. Ale ani o temné a psychicky náročnější věci. Ilan už dospěla a je to znát. Musela dospět. Jinak by to ani nešlo. A tak bychom také měli na knihu nahlížet. Nemohla jsem si též nevšimnout častých politických narážek. A přibylo i více filozofických naťuknutí na lidstvo jako takové a náš svět. Takové zrcadlo se nám nabízelo velmi často.
Za mě tento díl byl propracovanější, ale stále se mi více líbil díl 2., nevím proč. Už teď se těším, až si všechny díly znovu přečtu se zápisníkem, aby mi žádná narážka neunikla. Třeba objevím nová zjištění.
Pár kapitol před tou poslední jsem byla na autorku hoodně naštvaná. A především šokovaná.

25.05.2021 4 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Velmi krásná a důležitá kniha nabitá spoustou poučných informací o přírodě, o nás samotných, o tomhle systému, který jsme si tu vytvořili a který často nefunguje, ale málokoho to opravdu zajímá nebo spíše málokdo je ochotný vystoupit a začít dělat věci smysluplně a jinak. Autor se zde dotýká i ekologické otázky. Především pak spalováním dřeva. Pro mě bylo zajímavé i povídání o ekologických certifikátech. Je to prostě kniha o všem. Nic vám však nenutí a navíc je napsána tak uklidňující formou, že vás nabije energií a dobrou náladou.
Takže pokud se chcete uvolnit a u toho se bezděčně dozvědět něco nového, rozhodně si knihu přečtěte nebo si poslechněte její audiosestru v podání skvělého Aleše Procházky. Díky jeho krásnému hlasu je poslech opravdovou lahůdkou, vypnutím a zastavením se nad zajímavými a důležitými věcmi.
Informací je zde tolik, že si knihu poslechnu zase znovu, protože na první poslech jsem si je prostě všechny nebyla schopna zapamatovat.

04.05.2021 5 z 5

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Opravdu útloučká knížečka. Takové rychlé to bylo. Asi by se mi líbilo, kdyby jednotlivé stripy byly delší, kdyby je autorka více rozvedla. Ano, místy jsem se pobavila, místy se potěšila, ale na můj vkus by to asi opravdu stačilo pouze instagramově. Místy to bylo na mě až moc přeslazené...

21.04.2021 3 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tato kniha má snad nejpříjemnější obal. Takový krásně sametový, často jsem ji jenom hladila a byla happy. Ale i vnitřek knihy stojí rozhodně za povšimnutí. Je totiž skvělá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je to celkem mrazivé čtení, konec mě rozsekal, trochu paradox...
Komu by nevyhovoval jazyk pro hovorové výrazy nebo anglicismy a tahají ho za oči, doporučuji zkusit audioknihu. Člověku to přijde přirozenější, když to slyší, protože málo kdy to vidíte napsané. Navíc audiokniha je skvěle namluvená a ten hlas hlavní hrdince opravdu sedne (alespoň podle mě). Já osobně jsem si na psanou formu musela chvíli zvykat. Ale to je můj lingvistický zlozvyk...
Jinak kniha má rozhodně co předat a co nabídnout. Rozhodně ji doporučuji přečíst.

05.04.2021 5 z 5

Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval Karel Jerie

Zatím nejhezčí komiksové zpracování. Malba opravdu skvělá! Dinosauři byli skvělí a zachycovali místy i víc lidské duše, než by člověka vůbec napadlo. A navíc si člověk zase něco připomene, něco co by se zapomínat nemělo...

02.04.2021 4 z 5

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Budu se opakovat, takže jen krátce a rychle: je to moc krátké. Příběhy na mě nestihly zapůsobit, nezakously se do mé duše, obávám se, že nad nimi dlouho nebudu přemýšlet, nebo si je pamatovat. Ale kdo ví, třeba se šeredně mýlím. Chyběl mi zde wau efekt.
Ale pořád je to Sandman a ten potěší vždycky, to zase jo. Takže se nebojte, jen od toho neočekávejte příliš...
Za mě nejlepší povídka: Fasáda

28.03.2021 3 z 5

Divoká pustina Divoká pustina Gary Paulsen

Od první chvíle, kdy jsem viděla miniaturu audioknihy v telefonu, jsem věděla, že se mi bude moc líbit. Jediná potíž byla, že byla velmi krátká. Snažila jsem se ji poslouchat co nejdéle, ale i tak byl velmi rychle konec. To je velká nevýhoda téhle knihy. Je úžasná, prožíváte každý ledový závan, každou novou zkušenost a vše vidíte tak naprosto jasně před sebou. U téhle knihy rozhodně platí, že když ji přečtete, máte za sebou odžitý život navíc. A audioknihu čte Aleš Procházka (Snape), kdo by nechtěl poslouchat o drsné Aljašce přímo od něj? Opravdu moc krásný zážitek. Na konci budete chtít jediné: otočit leadera a celé si to sjet ještě jednou.
Rozhodně doporučuji všem.

26.03.2021 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Film jsem měla ráda už od prvního zhlédnutí, když vyšel, ale nikdy mě nenapadlo si přečíst předlohu tohoto filmu. Nevím vůbec proč. Ke knížce mě přivedla kamarádka teď po dlouhé době od mé první zamilovanosti do filmového zpracování a musím říct, že kniha je 1000x lepší. Když jsem dočetla knihu a hned na to zhlédla film, tak moje první myšlenka byla, že film je pouze stínem knihy. Samozřejmě, že se do stopáže nevejde celá kniha, ale byla jsem překvapena, jak jsou některé postavy ve filmu ukázány zcela v jiném světle...Ale už dost o filmu!
Kniha vám ukáže Japonsko, jeho kulturu, jeho zvyky a tradice. Je takovým průvodcem světem gejš, který je nám, Evropanům, na hony vzdálený. Děj se odehrává před druhou světovou válkou, trochu během války a pak těsně po ní. Takže také zjistíme, jak se gejši později z Japonska vytrácely do jiných velkých měst jiných zemí.
Svět gejš je krutý a bez pořádných intrik si v něm neškrtnete, takže očekávejte pořádnou "válku sakur". Gejša je umělkyně a podle toho se také učí toto umění. Umění bavit ostatní. A co chce ona? To nikoho nezajímá, protože každá gejša má svou cenu, víte? To není jako tady u nás, že člověk je nezaplatitelný. Tam je možné koupit všechno. Od panenství, po manželství. Je to prostě seznámení s úplně odlišnou kulturou.
Ale jazyk knihy je moc krásný. Autor opravdu umí se slovy krásně zacházet a především s přirovnáními. Ale také vás často dokáže pobavit.
Pro mě největším překvapením byla postava Nobua, díky které jsem se často smála nahlas. Za mě rozhodně nejoblíbenější postava, samozřejmě až po hlavní postavě.
Závěrem doporučuji, doporučuji a ještě jednou doporučuji.
Jo a nezapomeňte si také pustit naprosto úžasný soundtrack! Ten za to také stojí!
Rozhodně jsem tuto knihu nečetla naposledy.

23.03.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kniha je velmi dobře napsaná. Příběh mě ihned vtáhl a zamilovala jsem si postavy hlavně proto, že jsou lidské. Chovají se někdy "správně" někdy "špatně" (i když toto označení není vhodné), ale za mě vždy pochopitelně v dané vyhrocené situaci a těch v knize je opravdu hodně. Jak by taky ne, když je to válečný příběh. Asi tím nejlepším je opravdu psychologie postav. Jsou zde skvěle vykreslené vztahy otec - dcery, sestra - sestra, ale také se kniha nevyhýbá popisu pocitů a odtažitosti manželů, kteří se před válkou velmi milovali, ale po válce je to všechno jiné.
Bohužel tam také bylo pár momentů, kdy jsem si říkala: "Tak takhle by to rozhodně nebylo." Nechci spoilerovat, tak nebudu prozrazovat kdy, ale určité chování Němců bych v některých případech viděla drsnější, než to bylo v knize.
Knihu rozhodně doporučuji, otevírá zase jiná témata války.
Já jsem knihu četla jako audioknihu a byla moc povedená, velmi skvěle načtená Renatou Volfovou.

17.03.2021 4 z 5