Nadechnout se

Orwellův méně známý román z roku 1939 zachycuje život v Anglii před druhou světovou válkou očima pojišťovacího agenta, Georga Bowlinga. Jde o průměrného obyvatele středoanglického předměstí, s průměrným platem a nadprůměrnou váhou - má přezdívku Tlusťoch. Byť je navenek typickým příkladem středního stavu, se společenskou realitou se nedokáže vyrovnat. Také se zcela míjí se světem manželky Hildy a svých dvou dětí. Banální příhoda z ulice nasměřuje jeho myšlenky do zapomenutého dětství, starého "nezkaženého" světa klukovských radovánek, a nakonec v sobě nachází dost odvahy na to, aby svůj útěk do rodného kraje zrealizoval. George Orwell i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět a jakou má civilizace šanci na přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2313/big_nadechnout-se-Ho9-2313.jpg 4.1283

Vydáno: , Odeon

Coming Up For Air, 1939

Kniha Nadechnout se

konicekbily
předevčírem

Krásný monolog bezvýznamného nebo spíše málo průbojného obyvatele protknutý spoustou autorových myšlenek, které hodnotí stav společnosti a zdánlivě neřešitelnou situaci prostého muže před druhou světovou válkou. A do úvah hlavního hrdiny jsou vloženy "Orwellovské vize - jaké to bude podle mne". Hluboký obdiv autorovi: odhadl jaké to bude s válkou a po válce, a odhadl i nejistoty prostého člověka pro "dobu pandemickou".

Kulasec
26.10.2021

Bible melancholie! Když jím jste(tedy melancholikem), takhle se díváte na svět. Ten pocit, že bych chtěl uchovat včerejšek a ono to nejde. Dopředu z nějakého důvodu nevidíte, nástup nového světa akceptujete jen zčásti a vlastně jen díky znalosti jeho minulých kontur, utíkáte se tak do jistoty dětství. Tolik v prvním plánu díla. Malé dějiny jednoho člověka spíše plného ztrát než nálezů. S dočasným štěstím.
A skvělý, naprosto skvělý vhled do světa meziválečného. Toho velkého, tehdejší společnosti. Právě proto skvělý, že je citelně definován těma válkama kolem toho vlastně jen chvilkového dočasného odpočinku od otřesné opakované destrukce. Muselo být takřka hmatatelně cítit, že se nepůjde vyhnout té další. Popisováno je vlastně hutné intermezzo překotných změn, které ostatně nesou taky svůj díl viny na tom, co přijde. Nezadržitelně tak přichází éra: THE NEUNIKNESH. A tak žijete. Nějak. Než vás případně rozcupou šrapnely. Jak nemít v takových časech bohatý alespoň vnitřní život, když se ten vnější svět před očima bortí nezvratnými změnami i válečnou vřavou? Dočasnost zřejmá i v tomto druhém plánu. V knize se neděje skoro nic "světoborného": "jen" vám před očima (světo)boří oba světy a nic moc s tím nezmůžete. Děje se tak vlastně všechno nejpodstatnější čím je nebo není definován život sám. Jak zgruntu melancholické. Jak je cenné takovéto svědectví. Lakmusový papírek i pro naše časy ťřeba. Krapet jinak nastavené stejné zrcadlo než ve zdánlivě čtivějším a dějově strhujícím díle "1984". Mistr pera se pozná podle záměru sdělit podstatné libovolným žánrem.

Crimble
15.10.2021

Krize středního věku, deziluze, marnost jedincova počínání a tyhlety věci. V každý době je to v zásadě stejný. Ten sarkastický styl mne bavil.

L.Helena
12.10.2021

Četba na pokračování na ČRo Vltava
Poslouchalo se mi to celkem dobře, ale pokud bych četla, nejsem si jistá, zda bych u knihy vydržela. Přece jen jsem už víc navyklá na dnešní styl vyprávění, který má větší spád a drama. Tady jsme svědky uvažování muže ve středních letech o svém životě, jeho myšlenkových návratů do dětství a mládí, a nakonec sledujeme i jeho fyzický návrat do míst svého dětství. Trochu mi vadilo, jak smýšlel o své ženě a dětech, ale pěkně byla vystižena ona deziluze, když po letech znovu viděl místa a lidi, které si doposud spojoval s hezkými vzpomínkami na dobu nenávratně minulou.

MadamC
11.10.2021

Takové krátké povídání jednoho pána v krizi středního věku? Možná spíš jen v krizi. Opravdu neurazí, nenadchne. Občas se pobavíte nějakou trefnou glosou, ale to je vše. Na druhou stranu nepříjemné čtení to není. Ale ke spokojenosti mi to nestačilo.

radimch
04.10.2021

Hořce humorný příběh. Nostalgické vzpomínání na dobu před velkou válkou a čekání na tu druhou...velmi pravdivé, smutně komické.

666Jitka
24.09.2021

V mých očích tak trochu jiný Orwell. Ve svém společenském románu Nadechnout se autor v nostalgických vzpomínkách líčí starý svět před druhou světovou válkou a nástup nového dravého řádu, před kterým již nelze nikam uniknout. Také zde, jako vždy, Orwell dosti přesně odhadl, kam povedou další kroky civilizace a k čemu bude směřovat nový moderní svět. Poslouchala jsem na radiu VLTAVA v podání Petra Kubese.

Evina.Cetba
22.09.2021

Můj druhý Orwell. Ještě že mám Český rozhlas a jeho pestré četby na pokračování, nabízí nám bohatou paletu knih všech žánrů.
Zde obchodník mezi čtyřicítkou a padesátkou hodnotí svůj život, rodinu, překvapivě docela (až nadměrně) řeší svůj vzhled, věnuje se svým zájmům a do tohoto obyčejného života a jeho rekapitulace klepou na dveře první předzvěsti další války... Nenadchlo ani neurazilo.
Předchozí knížka Na dně v Paříži a Londýně mi sedla o trochu víc.