Nadechnout se

od:


KoupitKoupit eknihu

Orwellův méně známý román z roku 1939 zachycuje život v Anglii před druhou světovou válkou očima pojišťovacího agenta, Georga Bowlinga. Jde o průměrného obyvatele středoanglického předměstí, s průměrným platem a nadprůměrnou váhou - má přezdívku Tlusťoch. Byť je navenek typickým příkladem středního stavu, se společenskou realitou se nedokáže vyrovnat. Také se zcela míjí se světem manželky Hildy a svých dvou dětí. Banální příhoda z ulice nasměřuje jeho myšlenky do zapomenutého dětství, starého "nezkaženého" světa klukovských radovánek, a nakonec v sobě nachází dost odvahy na to, aby svůj útěk do rodného kraje zrealizoval. George Orwell i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět a jakou má civilizace šanci na přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2313/nadechnout-se-2313.jpg 4.1204
Orig. název:

Coming Up For Air (1939)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Přidat komentář
aardvarka
05. června

Nekonalo se takové absolutorium jako v případě Na dně v Paříži a Londýně, ale i přes zdánlivě malé téma (nikoliv despocie ale nesnesitelně obyčejný život a upínání se ke snění a minulému) je to Orwell ve svém živlu.
Na knize oceňuji zejména fascinující kontrast dvou světů, které dělí čtvrt století. V jednom jsou malí soukromníci, kvetoucí kaštanové aleje, zapomenuté obrovské ryby a nepředstavitelný pocit míru. Ten druhý svět je svět periferií, úřadů, řetězců, levných slizkých párků plněných rybou a neustálé žaludeční křeče z toho, že do roka ti můžou padat na hlavu bomby. Rozklad rodiny, který tu vidíme, dokončí Orwell v 1984. Román hodně vypovídá o náladě britské společnosti v době, kdy se tady dělo něco úplně jiného.

Maevie
30. května

Orwell dokázal vystihnout rozpoložení, myšlenky a přání určitě mnoha obyčejných lidí před válkou - strach, prázdnotu a především touhu po klidu, domově a možnosti se svobodně "nadechnout". Hlavní hrdina se právě tyto věci snaží znovu objevit a vrací se proto do míst svého dětství. Bohužel zjišťuje, že nejenom současná společnost, ale i všechna krásná místa z jeho vzpomínek jsou zničena.

Orwella obdivuji za nadčasové myšlenky, které můžeme v jeho dílech najít. A kniha Nadechnout se není jiná.

jakub2199
02. května

Rozhodně nejde o špatnou knihu, právě naopak. Schopnost s jakou autor zachytil myšlenky a život průměrného muže jsou až neuvěřitelné. Knihu jsem si přečetl, protože byla mezi nejoblíbenějšími knihami Christophera Hitchense. Ale v mých očích rozhodně nepřekonala kvality 1984. Hodnocením osciluji mezi 3 a 4 hvězdami, ale rozhodně jde o kvalitní knihu a k přečtení bych ji doporučil spíše sečtělým čtenářům.

mirektrubak
26. února

Orwell v tomto románu dost přesvědčivě (a pro mě i dost překvapivě) kombinuje nostalgii a humor. Nadechnout se je určitě kniha, ve které jsou obě tyto polohy nejvýraznější z celé jeho tvorby. A kupodivu (přestože nejsem kdovíjakým příznivcem ani jednoho) to na mě dobře působilo. Nejcennější ale pro mě jsou i tak pasáže, kdy se dívá na zoubek svým krajanům, analyticky dokonalý a hluboký (a nadčasový) je zejména jeho rozbor motivací jednotlivých účastníků politické přednášky. To je prostě jeden velký intelektuální zážitek.

Nadechnout se byla moje vůbec poslední kniha, kterou jsem od Orwella četl. Ano, je to tak, mám za sebou jeho kompletní tvorbu, přečetl jsem od prvního do posledního řádku dokonce i oba svazky jeho deníků, a to přesto, že tam obvyklé zápisky zněly jako „Dokončil jsem čištění květinového záhonu“ nebo „Celý den chladno a až do večera silný vítr“ :-)
Takže jsem trochu propadl nostalgii (a je zajímavou náhodou, že právě nostalgie je záměrným tématem právě dočteného) a přemýšlel, co by asi pan George říkal dnešní době. Tyhle úvahy jsou pokaždé dost ošemetné, protože máme většinou tendence mrtvým osobnostem přisuzovat takové postoje k dnešním událostem, které zastáváme sami. Přesto bych si troufl odhadnout, že by byl spokojen s vysokou úrovní kvality života (dostupná zdravotní péče, školství atd.) a zděšen naším nezájmem o principy fungování politiky, nechutí se angažovat, elementární neúctou k pravdě a ochotou se nechat ovlivnit dezinformacemi a konspiracemi.

pavel8996
11.03.2017

Po dlouhodobě neúspěšné snaze v knihovně ukořistit neustále vypůjčenou klasiku 1984 jsem šáhl po tomto titulu z pera pana Orwella. Musím říct, že přes mně ne docela blízkou tematiku krize středního věku mě svou čtivostí celkem příjemně překvapila. Co mě zaujalo nejvíc, je vystižení dobové atmosféry, napětí z blížící se války a náznak očekávaných společenských změn, které s sebou může válka může přinést.

-Pečivo-
29.01.2017

George Orwell je klasika. Klasická kytara je taky klasika, ale Orwell je lepší klasika. Nadechnout se napsal Orwell krátce před druhou světovou válkou a pojednává o hrozbě druhý světový války. Orwell naštěstí nebyl Nostradamus a nečet budoucnost z polívky. V roce 1938 už totiž bylo dost jasný, jakej je Hitler kokot a co asi bude následovat.

Hrdina tohoto románu je vobtloustlej pětačtyřicátník, kterej žije v Londýně s manželkou a dvěma dětma. Tento tučman vzpomíná na svoje dětství v anglickým zapadákově, kde chodil chytal ryby a když se podíval dolu, tak si ještě viděl na pindíka. Jelikož pracuje jako pojišťovák, což je někde na levelu 6 na OVB stupnici, rozhodne se, že se pojede podívat zpátky na místo kde vyrůstal a kde nebyl několik desítek let. Aby se nadechnul.

Co čert nechtěl místo jeho dětství vypadá uplně jinak, všude samá fabrika, barák, nikde nikoho už nezná a jeho vysněnej rybník je teď skládka. Ponaučení knihy je, že jde všechno do hoven. 7/10.

lavendy
07.11.2016

Přesná předpověď blížící se doby.

Arturo.Bandini
29.12.2015

Skvělý, čtivý úvod. Bohužel, při čtení dlouhých odstavců si občas potřebuji "odpočinout" při dialozích - přímé řeči -, což mi zde občas dost chybělo. Nakonec jsem přeskakoval, až zůstala kniha doposud nedočtena.

punktruhlicka
14.11.2015

Co dodat prostě Orwell..... mám ráda jeho díla a jejich nadčasovost

Peleus
17.09.2015

Možná tato kniha obsahuje jakési velmi důležité, nadčasové sdělení o hlubokých pravdách života a skrytých tajemstvích lidského vesmíru neviditelných pouhým okem při letmém pohledu bez hlubšího zkoumání, ale pro mě všechno toto zůstalo KDESI ZA OPONOU a autorovo poselství vstříc následujícím generacím je ukryto stejně dobře jako bájný poklad Atlantidy.

P.S. 3* a nechápavé zakroucení hlavou nad vlastní tupostí při pohledu na oslavné komentáře ostatních.
P.S. 2 Ad Komentáře: nejvíc mě při kroucení hlavou rozbolí krk z prohlášení, že šlo o "čtivé dílo". Au! Bolí, bolí!

sarka47
01.09.2015

Mdlý, nenápaditý, vlekoucí se a únavný příběh podivně nesympatického hrdiny. První část, zabývající se intimními životními úskalími „tlouštíka ve středních letech“, působila bezúčelným a afektovaným dojmem. Ani druhá, retrospektivní část, mě nijak neoslovila – naopak – několik rozvlekle popisných kapitol o jeho dávné zálibě v rybaření mi další četbu ještě více znechutilo. Zbytek knihy se nesl v duchu plánu a následné realizace tajného výletu do „tlouštíčkova“ rodného města a šoku z jeho proměny – to vše na pozadí problematického manželství a celkově nudného, po všech stránkách neuspokojivého, osobního života a zvětšujících se obav z tušené války. A pointa? Pokud vůbec nějaká, tak chabá, nevýrazná, roztahaná a očekávaná. Kniha postrádala sofistikovanější dějovou linku a spád – vcelku tam totiž vlastně o nic moc nešlo. Nezaznamenala jsem ani osobitý rukopis nebo neotřelé zpracování (ocenit lze snad jen umění popisu, kterého však zde bylo až přespříliš). Až na několik paběrkovaných okamžiků nic originálního, působivého a čtivého…

DonDiablo
18.03.2015

výtečná kniha která sází hodně na nostalgickou notu a navíc je plná pravd světa!

Pawlisman
21.10.2014

Nezaujalo, nejsem ani fanda retrospektivních knih, ohledů do dětství. Navíc zde máme negativistického podivína a snahu být vtipný. To už se mi více líbila Farářova dcera. 1984 samozřejmě dílo nejgeniálnější. Nedočetl jsem, nelíbil styl ani námět.

GrasselováL
13.03.2014

Orwell je prostě kapacita. Člověk, který opravdu viděl do budoucna.
Kniha se mu moc líbila, je napsána čtivě - jako všechny jeho knihy.

Lachenauerin
03.02.2014

Z hloubi srdce doporučuju všem, jimž myšlenková šokantnost a prorockost čtyřiaosmdesátky a farmy zastínila fakt, že Orwell je jen tak mimochodem taky výtečný spisovatel; a jak! A že opravdu viděl, že viděl mnohem dřív. Že ty dvě nejprofláknutější knížky nejsou jen nějaký exces, nějaké ojedinělé tvůrčí vzepětí jinak vcelku všedního jedince.

„Všichni slušní lidé jsou jak ochrnutí. Mrtví lidé a živé gorily. Zdá se, že neexistuje nic mezi tím.“ Nic vám to nepřipomíná? Ale nepovídejte...

Morgause
13.11.2013

Orwell v této knize přetstavuje změnu, ke které došlo v Británii od začátku 20. století do období těsně před 2. světovou válkou. Tu ilustruje na zdánlivě nejprůměrnějším z průměrných - na panu Bowlingovi, který se nemůže z bezútěšné všednosti vymanit. Až téměř melancholicky vzpomíná na své mládí - příhody z dětství jsou jakoby zality zlatým světlem, kterého ale postupně ubývá, až zbývá jen depresivní šeď přítomnosti a nenaplněného, téměř zahozeného života. Vzpomínky dostávají poslední ránu, když Bowling zjišťuje, že krajina jeho dětství se změnila k nepoznání...

beanstk
25.09.2013

Na životním příběhu příslušníka nižší střední třídy krásně ilustrované dějiny imperiální Británie 1900-1939. Nenápadný román, o to více se mi dostal pod kůži. Pocity čtyřicátníka, kterému ujíždí vlak a touží se vrátit do dětství jsou určitě přenositelné i do současnosti.

JeKa
19.07.2013

Román návratu, který nefunguje...ten návrat, kniha naopak velmi dobře. Rozhodně zajímavá atmosféra předvečera druhé světové války...

tomasnociar
06.03.2013

Tento Orwellov román môžem bezpochybne zaradiť medzi jeho vrcholnú tvorbu. Dielo, ktoré nie je čitateľom až natoľko známe, ako Zvieracia farma, resp. 1984 sa odohráva v období pred druhou svetovou vojnou a autor v ňom vyjadruje životný príbeh hlavného hrdinu, Georgea Bowlinga. Tento román opisuje zaujímavý životný príbeh, pri ktorom sa čitateľ nie raz zamyslí aj nad svojím vlastným životom. Hodnotím plným počtom bodov!

Klaudiana
02.01.2013

Jistě je těžké být nadšený touto kniho po přečtení třeba Farmy zvířat. Ale bylo zajímavé, jak se Orwell vypořádal po těch společenských tragédiích s tragédii člověka-jedince. Jak jsem cítila tu netečnost, lhostejnost a zautomatizovanost Georga a jak příhodné, že to byl pojišťovací agent.

cturad
27.11.2012

Moje první kniha od Orwella. Potěšila mě, četla se lehce a přesto ve mě nechala pocit smutku. Těším se, až si půjčím další autorovu knihu.

kika 13
14.11.2012

Knížka psaná čtivě a dobrý děj.

Lulla71
20.06.2012

Knihu jsem četl pomalu, ale na rozdíl od Addie, jsem v ní genialitu neobjevil. Trocha britského humoru, ale po Farmě zvířat a 1984 velké zklamání.

Addie
18.12.2011

Knihu jsem záměrně četla tak pomalu, jak to jen šlo, protože mi záhy došlo, jak je geniální. V mnohém mě překvapila, po přečtení první strany jsem si musela překontrolovat jméno autora. Narozdíl od 1984 je pojata jednodušším stylem, vyloženě ze života. To jí dává nesmírnou poutavost, což je dobře, protože má rozhodně co nabídnout.

nagon
06.03.2011

Kniha se mi četla dobře a lehce.. Má první kniha od Orwella a těším se na další....

kusma
03.02.2011

Je to zajímavá studie muže, který se dostal do věku, či stádia, kdy hodnotí svůj život. Je to o to však složitější, že je všude cítit hrozba blížící se války. Orwell se mi dobře čte, mám ráda jeho styl. Je v tom cítit protiválečné a protitotalitní cítění (bohužel tím ale vyobrazuje skutečný či hrozící stav světa). Líbily se mi popisy lidí a jejich osudů, popis jeho života a pohled na něj (krátká pasáž o jeho úředničině v průběhu 1. světová války mi trochu připomněla Jak jsem vyhrál válku), či jeho příjezd do rodného města a jeho pocity z něho. Není to kniha pro každého (ne každého nadchne vyprávění tlustého staršího chlápka, které ještě k tomu začíná v koupelně při prohlížení vlastního pupku). Mě se ale líbilo.

Lomy

Už v této knize jsou cítit jemné náznaky atmosféry bezútěšnosti, neurčitého strachu a nulových očekávání z budoucnosti, které George Orwell na čtenáře naplno vybalil ve svém vrcholném díle 1984.

ian

Nejspíš nejhezčí kniha, jakou jsem kdy četl. Nejhezčí, ne nejlepší. To však taky něco znamená.

Komnenos

Samozrejme, 1984 a Zvieracia farma, sú len jedny resp. dve, ale ani toto nie je na zahodenie.