Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici

Ruské tajné služby stále častěji operují na evropském území a jejich sebevědomí i agresivita roste. Dokládá to otrava Sergeje Skripala nebo Alexeje Navalného, vražda čečenského velitele Zelimchana Changošviliho v Berlíně či pokus o puč v Černé Hoře v roce 2006. Jak popisuje investigativní reportér Ondřej Kundra, nejde o izolované události, ale o propracovaný systém likvidace kritiků Putinova režimu, jehož součástí jsou speciální vražedná komanda GRU a FSB. Autor však nabízí mnohem víc než jen tato odhalení. Obrací optiku do nitra novinářské kuchyně a líčí historii a fungování mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat, se kterou spolupracoval na odhalení jednoho z agentů v kauze Skripal. A zvláště cenné jsou pro domácího čtenáře kapitoly věnované českým kauzám: případu ricin a českým zbraním, které měly skončit v rukách ruských agentů. Je to zneklidňující a varovný pohled do temných zákoutí politických cílů Kremlu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470993/big_novicok-nebo-kulka-jak-umiraji-puti-qgf-470993.jpg 4.440

Kniha Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici

Aneladgam95

Zajímavé a místy opravdu mrazivé čtení.

Auto999

Kniha obsahuje spoustu třaskavých informací, ale vzhledem k tomu, že autor neuvádí zdroje informací, není jisté co je pravda a co pouhá fikce. Divím se, že spousta čtenářů automaticky autorovi všechno věří, když autor píše nesmysly, např. že Rokycany leží ve východních Čechách.

animovanej medv

Super práce investigativního novináře!

Spoustu věcí jsem vůbec nevěděla - třeba to, že se Rusko pokusilo o státní převat v Černé hoře.

Nejzajímavější pro mě samozřejmě byly příběhy z naší kotliny, ale paradoxně víc než Vrtbětice, o kterých toho bylo všude dost a přijdou mi pěkně zdokumentované našimi médii, zajímalo mě víc to, co se rozjelo po odstranění sochy Koněva. O tom, jak k nám přijel vrah s posláním zavraždit 3 starosty. Jsout o věci, o kterých si dneska děláme trošku srandu, ale mrazí z toho.

Nejvíc se mi ale líbí doslov, kde Kundra zhodnocuje, jak důležité je zůstat na západě a že Rusko nemůžeme vnímat jako partnera, protože je všehoschopné.

Pěkná kniha vydaná ve správnou chvíli.

Hellboy

20/2021 Autor velmi srozumitelným způsobem, velmi přehledně a čtivě, shrnuje několik zásadních kauz z poslední doby, které se týkaly (převážně úspěšných) pokusů o zavraždění Putinových odpůrců. Jednotlivé části knihy se týkají Sergeje Skripala, Alexandra Litviněnka a Alexeje Navalného, přičemž vždy je shrnut jejich život, jaký je jejich vztah k Putinovi a velká pozornost je věnovaná jejich likvidaci a následného rozkrývání, co se vlastně stalo. Kromě toho autor shrnuje i život samotného Putina, kde se našlo pár věcí, o kterých jsem dříve neslyšel (to, jak byl obviněn někdy začátkem 90. let z nějakého podvodu). Na přetřes přijde ovšem i navýsost aktuální Vrbětická kauza a pak je zde možná až zbytečně prostoru věnováno kauze se sochou maršála Koněva a ochraně starostů Zdeňka Hřiba a Pavla Novotného, která myslím dodnes zůstává relativně nejasná a autor si tady přihřívá vlastní polívčičku - kauzu tenkrát spustil články v Respektu on sám. ____ Jedná se o přehlednou knihu, která dobře shrnuje zásadní fakta a velmi jasně dokazuje, že krev na rukou všech výše zmíněných mužů má skutečně přímo Putin.

Jordanka9

Poslouchala jsem jako radioknihu.
Nevycházela jsem z údivu, co vše mají ruské tajné služby na svědomí. Klobouk dolů před investigativním novinářem Ondřejem Kundrou a jeho odvahou se problematikou kauz ná území Evropy navzájem provázaných a jejichž jediným účelem je likvidace kritiků Putinova režimu zabývat . Samozřejmě mě nejvíce zajimal případ Vrbětice. Podivali jsme se zatím pod pokličku, co se dál bude vařit v hrnci aktivit ruských tajných služeb je zatím ve hvězdách..

olga8832

Nezbývá mi než obdivovat autora, co je schopen zjistit a velmi srozumitelně popsat a vysvětlit. Jen je mi záhadou, proč se o to nezajímá víc lidí.

MadamC

Poslouchala jsem jako Radioknihu a vřele doporučuji. Rozhodně zajímavé. Pokud chcete nakouknout pod pokličku ruských tajných služeb a jejich vražedných operací, je tahle kniha rozhodně dobrá volba. Poodkrývá velké kauzy a co za nimi bylo. Českého čtenáře asi nejvíce budou zajímat Vrbětice, které jsou až na konci. Ale stále jen poodkrývá, já bych samozřejmě chtěla jít víc do hloubky, proto jsem se nakonec rozhodla pouze pro 4 hvězdy. Možná mě ale jen kniha tak moc navnadila, že mi to prostě nestačí a chci vědět víc. Ale rozhodně skvělá investigativní práce! Poselství nese kniha jasné: Rusko nikdy nebude náš partner. A my jako stát musíme táhnout za jeden provaz a říct jasné NE! Tvrdý postoj je totiž to jediné, čemu ruský stát tajných služeb rozumí.