MadamC MadamC komentáře u knih

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Také musím za přečtení této pozoruhodné knihy poděkovat čtenářské výzvě na rok 2019. Knihu jsem četla nezvykle dlouho na to, kolik má stránek, ale přisuzuji to roztěkanosti o vánočních svátcích a rozvleklosti začátku knihy. Příběh se mi moc líbil, bavila mě zajímavá fakta o zvířatech a o jejich chování. Moc se mi líbilo, jak Pí vnímal svět kolem sebe a užíval si darů světa plnými doušky, i když byl ještě v Indii. Mně osobně se příběh s tygrem líbil a rozhodně bych ho nevyměnila za druhý příběh. Nevím proč bych v knihách měla chtít příběh, který je "lépe uvěřitelný". Také mě velmi nadchl dovětek knihy, který vypráví 3 příběhy jména Richard Parker. No a nemohu zapomenout na pro mne hlavní myšlenku knihy a tou je, že ať chcete sebevíc, realita prostě neexistuje. Vždycky bude subjektivní, protože se na ni díváme lidskýma očima. Fakta na tomto světě skoro nejsou. A i když si myslíme, že víme, tak prostě nevíme. Nikdy nic není takové, jak si lidstvo myslí. Na to jsme až moc na začátku... Myslím, že právě pro toto "zjištění" je tato kniha stěžejní.
Pokud máte rádi příběhy o přežití, pak je tato kniha právě pro vás. Je to příběh o síle vůle, důvtipu, zkušenostech se zvířaty, bezútěšnosti moře a nečekaných situacích. A nenechte se odradit utahaným začátkem. Já jsem spokojena. Velmi spokojena.

08.01.2020 4 z 5

Srdcová královna Srdcová královna Kimmery Martin

Tato kniha je krásná. Ukazuje čtenáři opravdu hrozně moc ze života. Ukazuje pohled do srdcí lidí. I doktoři jsou jenom lidi, i když my v nich občas vidíme mnohem víc a myslíme si, že musí být neomylní. Ale pořád jsou to lidé a ne stroje. Pořád se dějí okolností, které hrají proti a občas okolností + lidský faktor může znamenat i smrt. Ale kniha není jen o nemocničním prostředí. Také nám ukazuje krásu rodiny, manželství, přátelství, lásky, odpuštění,...
I když to není vždy lehké, stojí to za to. Já jsem moc ráda, že jsem se do knihy pustila. Byla pro mě trochu vhledem do minulosti, ale bylo to příjemné. Setkat se opět v myšlenkách s pacienty, kteří už nejsou mezi námi, ale vryli se mi do paměti pro své kouzelné duše.
Občas jsem si říkala, že ti manželé jsou až moc empatičtí, ale co. Zadie byla moc fajn, vyprávění Emmy mě bavilo méně, ale zajímavá sonda do úplně pro mě odlišného světa.
Jsem s knihou spokojená, zažívala jsem při jejím čtení všechny emoce.

16.12.2019 5 z 5

Putování k Port Arthuru Putování k Port Arthuru Tomáš Mazal

Tato kniha rozhodně není pro každého. Jak už dodatek pod názvem knihy říká, je to cestopis Zbabělců. Autor s několika kamarády jdou po stopách Dannyho Smiřického a procestují celý Náchod. Kniha je pro ty, kteří mají Dannyho v srdci a stejně tak i slavného autora. O autorově životě a o jeho láskách se zde čtenář dozví víc a také to, kde by dané informace měl hledat, pokud ho zajímá konkrétně samotná osoba Škvoreckého.
Rozhodně jsem se bavila. A navíc jsem si připomněla jednu z mých nejoblíbenějších knih. Ale asi jsem čekala, že autor půjde víc do hloubky, než že cestopis proloží scénami že Zbabělců a typicky mužským tlacháním. Super byly dopisy Škvoreckého svým láskám. Nechci říct, že autor neodvedl kus práce, nechci říct, že to není úžasný nápad, jen že by si cestopis zasloužil možná víc stránek a možná i trochu podrobnější popis okolí a lepší mapu. Ale jako velký fanda jsem nadšená a samozřejmě si svou cestu po stopách Dannyho také udělám. Už se nemohu dočkat léta. Oblast Babiččina údolí miluji.

14.12.2019 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Tuto knihu jsem četla kvůli výzvě a přišla mi neskonale vhod. Po hodně dlouhé době jsem si zase přečetla detektivku a moc mě to bavilo. Byla to osvěžující změna. Od autora si určitě ještě půjčím další tituly, až si budu chtít odpočinout od mých obvyklých knih.
A to, že je to psané od konce k začátku byla jen třešnička na dortu. Občas jsem se musela vrátit kvůli nějakému jménu, které jsem si nepamatovala, kdo to byl, ale jinak super!

13.12.2019 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Opět nádherné počteníčko. Jsou trochu temnější než z té první kapsy. Čapek tu otevírá těžší témata jako je smrt, vina, snění, odpuštění, ale také láska, vtip a víra. Nechybí neotřelé vyprávění příběhů, které jsou jedinečné a opět nečekané. Moc jsem si to opět užila.

11.12.2019 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Naprosto úžasné povídky s nečekaným rozuzlením. Je v nich pobavení, pohlazení, napětí i poučení. Nikdy neomrzí a nezklamou a navíc jsou krátké. Prostě GENIÁLNÍ!

08.12.2019 5 z 5

Živit plamen Živit plamen Lobsang Rampa (p)

Rampa odpovídá na dotazy čtenářů. Zároveň je to starý dobrý Rampa se svým stěžováním si na tisk a jiné galeje, s odrazováním od praktik, které jsou sice atraktivní, ale naprosto k ničemu. Dotkne se většiny témat esoterického světa. Kniha je zároveň doplněna o Rampův život na sklonku života, takže nemohou chybět kočičky.
I když je to takové opakování, pořád stojí za to. Rampa vysvětluje teorii, ale dává i praktické rady.

01.12.2019 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Po dlouhé době od přečtení této knihy jsem si konečně dovolila podívat se na její filmové zpracování. Velmi mě překvapilo, jak mě film přenesl zpět ke vzpomínkám na knihu a kolik podrobností z knihy se mi i po letech vybavilo, až tolik na mě kniha zapůsobila a zanechala ve mně hodně. Samozřejmě jsem tak polovinu knihy probrečela, ale bylo to příjemné. Díky této knize jsem si uvědomila asi nejvíc svou životnost, svou sílu, své štěstí, své mládí a to, že mohu VŠECHNO! Mohu cestovat, sportovat, chodit s kým se mi zachce (samozřejmě s nadsázkou), ... A já toho přesto nevyužívám na plno. Často (až je mi to divné, kolikrát si na knihu vzpomenu) jsou pro mě schody, které poctivě šlapu do 8. patra min. 2x denně, synonymem pro Hazel a vzpomenu si na to, jak ona šlapala schody, i když nemohla dýchat, protože by se styděla jet výtahem, jak chodila, dokud mohla a jak pro ní byly schody známkou toho, že se ještě drží a zároveň slibem do budoucna, že zítřky nemusí být tak špatné dokud bude moct chodit do schodů. Od této knihy běhání neberu jako samozřejmost a když se mi nechce vyběhnout, je tato kniha tou největší motivací, protože si moc dobře uvědomuji, kolik lidí nemá to štěstí a já si tady hraju na línou?! Dokud člověk může, dokud je mladý, dokud je silný a chce, měl by toho využívat a užívat plnými doušky i kvůli těm, kteří nemohou... Tato kniha je opravdu pro mne jednou z nejdůležitějších, i když jsem si to nikdy tolik neuvědomovala, ale hodně mě ovlivnila. Mé myšlení a uvědomění si v tom správném smyslu a tím správným směrem, podle mě. Proto rozhodně stojí za to!!! A doporučuji ji i vlastnit, já si ji občas na nějaké stránce otevřu a není to vždy zlá volba ;).
♥♥♥♥♥

26.11.2019 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Díky filmu jsem se rozhodla přečíst si i knihu, protože film mě dostal a očekávala jsem, že kniha mě dostane ještě víc a to se také stalo! Rozhodně stojí za přečtení, i když možná zaujme spíš ženy, ale i tak je dokonalá. Nechá vás nahlédnout do světa plného pokrytců, nenávisti, pomluv, společenských konvencí, který většina z nás bohužel zná, ale z trošku jiného úhlu. Ale také je v ní spoustu krásných příběhů, které jsou plné lásky, něhy i vtipu.
Je úžasně napsaná a rozhodně vás nenechá chladnými a možná ani suchými. Další dílo, které krásně ukazuje, jaký svět si lidé tvoří a pak se diví, že nefunguje a že je tu spousta násilí.

24.11.2019 5 z 5

Toltécká proroctví Toltécká proroctví Don Miguel Ruiz (p)

Ač je kniha útloučká, poměrně to stačí. To co nám přišla říci, je velké a důležité. Přečtete ji za jeden večer, ale určitě se čtení nedá uspěchat. Vše je dobré si opravdu promyslet, aby to došlo do celého našeho těla. Do všech částí, které to potřebují slyšet a vnímat. Možná bych ocenila malinko jiný typ vysvětlení, nevím, jestli bych to zcela pochopila, kdybych s touto informací přišla do styku poprvé, ale jinak se nedá knize nic vytknout. Navíc má i příjemnou grafickou podobu.

12.11.2019 4 z 5

Můj dobrý přítel chřestýš Můj dobrý přítel chřestýš Don Jose Ruiz

Kdybych měla hodnotit pouze obsah knihy, tak hodnotím možná i 4 hvězdami. Za mě je to moc hezká knížka, která má mnoho co říci a i když většinu sdělení známe, víme nebo tušíme, přesto je opakování matka moudrosti a já jsem za tuto knihu vděčná. Je pravda, že některé obraty jsou takové "učňovské", jako když se mladý člověk učí svému řemeslu a jeho výtvory jsou spíše kostrbaté. Přesně tak na mě občas kniha působila.
Jednotlivé kapitoly mají spíše kratší rozsah, ale vzhledem k obsahu jsou dlouhé tak akorát. Po každé kapitole následuje něco jako poezie. No nevím, jak to vypadá v originále, ale v našem českém překladu je to katastrofa. Chápu, že se poezie nepřekládá snadno, ale tohle je příliš. No a o korektuře, která zjevně nebyla, ani nemluvím. Tolik chyb, jako faktických chyb - ne překlepů, jsem snad v žádné knize nenašla! Opravdu hnus! Nepochopím, jak mohla být kniha vydána v takovém stavu! Mám chuť si knihu koupit, opravit a poslat vydavateli zpět, až tak jsem znechucená...

11.11.2019 3 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Velmi milý, krásný příběh, kterým jsem nadšená! Moc se mi kniha líbila a určitě ji nečtu naposledy. Pratchett prostě umí! To se nedá popřít. Tentokrát tam byla i romantická linka, která mě osobně velmi potěšila. Bohužel romantický/neromantický konec si musí každý vymyslet ve své hlavě sám, což je na jednu stranu možná lepší... Otázkou však zůstává, jak často si pak bude mýt Magráta své vlasy? Samozřejmě je to opět vtipné a čím více je na scéně čarodějek najednou, tím více se člověk baví.

11.11.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tak tohle byla bomba! Viděla jsem nejdříve film, který se okamžitě dostal do mých oblíbených a navíc čtenářská výzva... Takže bylo jasné, co bude následovat. Čekala jsem klasickou young adultovku, což se částečně také splnilo, ALE navíc jsem dostala jako za odměnu krásným jazykem popsané ty nejniternější pocity, obavy, radosti, naděje,...bylo tam VŠECHNO! Navíc když se těsně po dočtení kouknete opět na film, oceníte spoustu malých detailů z knihy. Už se těším na další díl!
P. S.: Jestli někdo opravdu takhle přemýšlí, tak teda nevim. To se pak nedivím, že má v hlavě zmatek ještě větší. Říkat něco jen proto, aby to vyznělo nějak a ve skutečnosti je to také úplně jinak a navíc do toho ještě vložit šifru pro ty chytřejší a vnímavější....

04.11.2019 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Knihu jsem četla kvůli loňské čtenářské výzvě a musím říct, že jsem moc ráda, že mě k ní přivedla. Vůbec vlastně nevím, jak je možné, že nečtu skoro vůbec české autorky. Lenka Horňáková - Civade mě rozhodně mile překvapila. Líbil se mi jazyk, který nebyl vůbec prostý a spoustu krásných citátů jsem si z knihy vypsala. Také postavy byly velmi realistické a nesnažily se zalíbit, prostě byly takové, jaké měly být. Líbil se mi nápad psát o více generacích tímto, pro mě, nezvyklým způsobem. Byly tam krásné momenty, chvílemi až kouzelné i pěkně naturalistické, že vás skoro až bolely. Od románu jsem nic nečekala a možná i pro to se mi tolik líbil. Žádná očekávání, žádné zklamané naděje. Rozhodně se chystám i na jiné autorčiny knihy. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu.

30.10.2019 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Tak další Pratchettovku jsem slupla jako malinu. Skvělé, vtipné, napínavé. Ale po Úžasném Mauricovi nemohu dát 5 hvězd, prostě nemohu.

29.10.2019 4 z 5

Murakami je třešničkou na dortu. Těším se na každou jeho knihu, ale dávkuji si je. Samozřejmě, že se jeho knihy chystám číst opakovaně, ale i tak si je nemusím hned "vyplejtvat". Murakami prostě umí a je to cítit jako čerstvá ryba. Neuniknete tomu a naštěstí v případě Murakamiho ani nechcete.
Krásné, krátké, milé, až moc rychle ubýhající a lehce tajemné vyprávění o dvou duších, které se nechtějí navzájem opustit.
Nejradši bych si knihu přečetla znovu rovnou hned.

26.10.2019 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

A nakonec je to přeci jen příběh romantický....
Hezké, příběhy nudné nejsou, protkané lehkým popisem týrání ve věznici.
Vadily mi tam opakující se pasáže, měla jsem u nich pocit, že si hlavní hrdina myslí, že čtenář neudrží myšlenku nebo že po xxx stránkách musí zapomenout, co bylo na předešlých.
Nezastírám, že jsem se na knihu moc těšila a měla jsem vysoká očekávání. Rozhodně mi kniha nezměnila pohled na svět a pro mě není přelomová. Bohužel žádné 'Páni, kdo by to byl řekl?!' se nekonalo. Čekala jsem více vysoké filosofie asi.
Hlavní myšlenka dobrá, snad si na ni čtenáři vzpomenou, až ji bude potřeba.

23.10.2019 3 z 5

Zápisník běžkyně Zápisník běžkyně Jana LeBlanc

Musím jedině doporučit. Ze začátku vás donutí nebo vám ty vaše cesty alespoň zpříjemní a pomůže vám z běhu udělat návyk. Samozřejmě, že pár věcí mi tam nesedí, ale tak to bych si ho musela udělat sama a věřím, že každý by k tomu nějakou maličkost měl. Moc mile mě překvapil a udělal mi radost.

20.10.2019 4 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Fulghumovy knihy miluji. Především ty krátké příběhy, které vždy pohladí, rozveselí, poučí, dojmou a zhmotní se, kdykoliv je čtete nebo posloucháte. Mohu je slyšet/číst pořád do kola a nezoškliví se mi, nezevšední a to spoustu z nich znám už nazpaměť. Vždycky pro mě budou nepostradatelné a to v dobrých i zlých časech nebo jen při vaření v kuchyni.
Proto jsem byla nadšená, když jsem zjistila, že napsal ještě knihu, která mi z nějakého neznámého důvodu unikla, a navíc o lásce. O lásce, která je hnacím motorem nás všech a doufám že i naší planety, ač se to poslední dobou moc nezdá. I když tyto povídky nenapsal Fulghum sám, ale čtenáři, vůbec to nevadí a naopak dodává to příběhům šťávu. Každý může říci, že některé příběhy si Fulghum vymyslel a že tedy nemohou být pravdivé, ale tyto příběhy jsou jasným důkazem, že láska existuje a že lidé jsou ještě stále úžasní.
Líbí se mi ta propojenost a vždy si představuji, že nějaký starý pán/paní čtou/poslouchají tuhle knihu a najdou tam svůj vlastní příběh. To musí být nádhera, když po tolika letech člověk zjistí, že na něj jeho milovaný nezapomněl. Srdce zaplesá a slza se skutálí, stejně jako všem ostatním čtenářům, i když tam své příběhy nenachází a zároveň vlastně ano.

18.10.2019 5 z 5

Život je krátký a touha bez konce Život je krátký a touha bez konce Patrick Lapeyre

Kniha je zvláštní a zároveň vůbec zvláštní není. Jako u každé dobré knihy se s postavami v knize sžijete (i když v tomto případě rozhodně nechcete) a nálada z knihy na vás dolehne (v tomto případě vás úplně zavalí svou tíhou), jako byste žili životy těchto hrdinů-nehrdinů. Po dočtení knihy se, stejně jako protagonisté příběhu, nemohu rozhodnout, jestli je kniha alespoň dobrá. Rozhodně na vás dýchne melancholie, nepříjemný pocit ze lží, kam se jen podíváte a neschopnost cokoliv udělat nebo se k čemukoli jakýmkoli způsobem postavit.
Rozhodně nečtěte knihu ve špatné náladě, protože do špatné nálady vás příběh jednoznačně dostane.
Asi to nakonec tak hrozné nebylo, i když jsem se do čtení musela nutit a kdybych knihu nečetla převážně v MHD, tak bych ji asi nikdy nedočetla.
Konec je alespoň pro mě jistou cenou útěchy.
Tři hvězdy dávám za jazyk a styl psaní, i když se tomu sama divím, ale jak už jsem psala výše, ještě na mě doléhá nálada příběhu...

16.10.2019 3 z 5