Povídky z jedné kapsy

Sborník detektivních povídek z pera Karla Čapka patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství, které dokáží vždy překvapit a zaujmout. Náměty povídek jsou natolik originální, že byly mnohokrát použity pro filmové zpracování. Klasická díla Karla Čapka jsou ozdobou každé knihovny!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162/povidky-z-jedne-kapsy.jpg 4.31122
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Fragment (ČR)

jindrich7442

Dlouhá léta říkám, že bych rád vzal do ruky klasická díla, kterým jsem se ze vzdorného mládí v povinné četbě vyhýbal. Čtenářská výzva mi vehnala do náruče Karla Čapka a Povídky z jedné a druhé kapsy. U některých povídek jsem se upřímě pobavil. Jistě lze namítat, že nalézat pobavení v kriminálních případech je zvláštní. Nicméně každý kdo četl mi musí dát za pravdu. Lahodící "uším" mi byl především literární styl a dialekt tak typický pro tehdejší češtinu.

Ramazith

Povídky jsou trošku opomíjeným Čapkovým dílem se mi zdá, což je velká škoda. Autor zvládal mnoho stylů psaní a detektivky by k tomu určitě patřily také. Pro mě byly povídky můj první kontakt s Čapkem vůbec a nebylo to vůbec špatné seznámení.

Primavere

Povídky mě velmi bavily - nebyly dlouhé, snadno se četly, nebyly náročné na pochopení - prostě lehká volnočasová četba.
Líbily se mi i překvapivé konce. Ke konci knihy jsem už sice čekala, že povídka neskončí tak jednoznačně jako začala, ale přesto jsem se dobře bavila.

VesmirnaOndatra

Tieto poviedky sú ak tá odroda čerešieň, čo sa volá Už len jednu.*

*V niektorých publikáciách uvádzaná aj ako Toto bude fakt posledná prípadne Idem umyť riad, len ešte túto jednu.

Anoell

Jak se tak dívám, nejspíš jsem skoro jediná... ale toto dílo se mi opravdu nelíbilo. Některé myšlenky byly dobré (jim patří ta jedna hvězdička), já však nemám ráda otevřené konce, kterých tu je víc než dost, díky čemuž mi vlastně také u spousty povídek přišlo, že byly absolutně o ničem. O čtivosti se také nedá moc mluvit... ačkoliv jsou tyto povídky opravdu kraťoučké, vždy jsem jimi listovala, abych zjistila, za jak dlouho už bude konec. Číst tuto knihu jsem se rozhodla kvůli maturitě, ale po jejím dokončení silně pochybuji, že skončí na mém seznamu... Po druhém dílu už raději ani nesahám.

MirijamFrankl

Určitě dílo, které stojí za přečtení, ale není to pro každého. Já například zjistila, že povídky pro mě nejsou. Prvních pár mě velmi bavilo, poté už méně. Scházely mi tam postavy, se kterými bych se mohla ztotožnit, emoce, jež bych mohla prožívat a nějaké to napětí. Myšlenky a nápad skvělé, avšak toto není můj styl. Z toho důvodu ani knihu nehodnotím. Já a minipovídky asi nebudeme přátelé.

kap66

Tuhle jsem si připomněla Čapkovy povídky (abych to upřesnila: připomněla = otevřela knížku, začetla se - asi podvacáté - a neodtrhla se. Zase.) Musím to napsat, nedá se nic dělat: KAREL ČAPEK JE NEJLEPŠÍ.
Zápletky? Zločiny a záhady - oblíbené zřejmě už tehdy, určitě dnes. Povídky jsou staré 90 let, ale jazyk je - opět současný (!): zdánlivě jednoduchý, poznatelný, přirozeně plynoucí. Dialogy jsou živé a nic v nich neskřípe. Proto čtete a cítíte se dobře, klidně a spokojeně - a možná si říkáte, že je to taková lehká četba, nic závažného. Jenže Čapek, génius, do vás pomocí této lehkosti vloží otázky, které až tak lehké nejsou. Zůstanou vám v hlavě a možná hned, možná až za čas se vynoří a chtějí po vás odpověď: Mám právo vzít spravedlnost do svých rukou, napravit něco, když na to zákony nestačí? (Zločin na poště - můj nejmilovanější, nebo i Zmizení herce Bendy a Zločin v chalupě). Jakou sílu má svědomí? (Vražedný útok, Muž, který se nelíbil). Opravdu existuje Něco - sedmý smysl, nadpřirozená schopnost - a máme v to věřit? Čapek se na to dívá spíše s nadhledem, někdy třeba s vtipností přitaká, popř. si rýpne do lidské hlouposti či egoismu (skvělý Jasnovidec, Věštkyně, Případy pana Janíka). S povídkou Poslední soud se peru ve své hlavě (v dobrém slova smyslu) dodnes.
Já vím, že jiní Čapkovi současníci by se dali označit jako "větší umělci" - díky novátorské formě či psychologické prokreslenosti postav atd. Ale pro mě osobně je největší umělec Čapek: právě proto, že dokázal sdělit vše, i vážné věci, svou specifickou, přitažlivou a čtivou formou. K němu se ze všech meziválečných autorů vracím nejraději.

francouz

Tak to byla moje druhá odpočinková knížka a musím říci, že jsem si ji vyloženě užíval. Je to naprosto pohodové čtení, kdy zápletka, většinou kriminálního charakteru se buď zvrtne v něco co jste nečekali, nebo podvědomě čekali, rptože výsldek je většinou jiný než jste očekávali.
A hlavně ta bizardnost příběhů je někdy naprosto neuvěřitelná. Zejména v případě,kdy jako renomovaný policista máte vyšetřit záhadnou vraždu, která se odehála před x stoletími, ale zejména je to o postavě, kterou přece zná každé malé dítě, v tu chvíli jsme si stejně jako vyšetřovatel přidal, že jsem zřejmě zrovna chyběl v hodinách dějepisu a už nemám šanci to dohnat. V tu chvíli, ale i díky logice zvládnul najít ztracenou nit a vydedukovat, kdo byl vrahem. No prostě super.
Je to opravdu taková typická jízda z pera jednoho z velikánů české prózy.

Chambertin

Klasika. Prostě PAN Čapek.....

planet129
28.12.2017

Nebylo dobré rozhodnutí se do knihy začíst během čtecí krize. Po 2 týdnech jsem se proto rozhodla ji odložit. Některé povídky byly povedené, jiné se zabývaly blbostmi. Celkově byla kniha nudná a nezajímavá

Lessana
05.11.2017

Až ma mrzí, že to musím napísať, ale mňa Povídky z jedné kapsy vyslovene sklamali. Nezaujali ma ani štýlom, ani námetmi, nehovoriac o (ne)vyústeniach jednotlivých mini príbehov. Pripadalo mi, akoby autor prišiel (prácne - rozumovo, teda bez tvorivého osvietenia) na jeden námet, vyžmýkal z neho, čo mohol, použil ho hneď v niekoľkých poviedkach, ale vždy mal akosi problém s vypointovaním. Z poviedok veľmi cítiť, že neboli písané s ľahkosťou. Jednotlivé príbehy nemajú hĺbku, nič vlastne nehovoria a po ich prečítaní má človek pocit, že ani nevie, čo vlastne čítal...

hroneczek
31.10.2017

Opět jedna z mála knih povinné četby, která se mi moc líbila a přečtu si ji ráda znovu.

SmallLucia
12.09.2017

Povídky, které mě vždycky na konci dostaly. Čapek je prostě můj oblíbený autor.

daniela2975
31.07.2017

Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno na základce a pořád jsem ji nemohla dostat z hlavy. Tak jsem si ji před nějakou dobou koupila na bazaru a mám z ní radost.

Beltrix
07.07.2017

Stejně jako v Povídkách malostranských Jan Neruda, tak i Karel Čapek v Povídkách z jedné kapsy dokázal skvěle postihnout typické české postavičky a figurky. Mistrovsky zvládl na pár stránkách čtenáře vtáhnout a pak zase naprosto přirozeně z povídky "propustit".

Apoška
24.06.2017

Nojo povinna cetba

Žurinka
24.05.2017

prostě PAN ČAPEK

tygřík2
10.04.2017

Karel Čapek je jedna z mých literárních lásek. (Jeho styl nedokážu popsat jinak než slovem DOMA. Je při něm tak dobře jako tam.)
Povídky z jedné i druhé kapsy jsou jako náhrdelník z malých jiskřivých temně červených českých granátů. Mohu je číst po sté a pořád se mi budou líbit. Chytré, poetické, trochu filozofické a hlavně laskavé. Prostě pan Čapek...

KarinJotova
06.03.2017

Knížka se mi líbila (já osobně miluji detektivky). Přišlo mi zajímavé jak se v díle uvažuje nad postoji člověka ve vztahu ke skutečnosti. :-)

Setapouch
18.02.2017

Tohle bylo fajn, tohle bylo.. vážně moc fajn.
Osobně doporučuji kousek Rekord :)

miri.f
05.02.2017

Co na to říct? Původně jsem knihu vzala do ruky jen z toho důvodu, že se mi nechtělo číst literaturu faktu, které je nyní má knihovnička plná. Naopak, měla jsem chuť na nějaký příběh. Tím větší překvapení mě čekalo, když jsem se během několika předešlých hodin nedokázala od této knihy doslova odtrhnout. Vlastně mě to nepřekvapuje z hlediska velikosti autora. To spíš já tak nějak unikala všem knihám povinné četby, když jsem ještě chodila do školy. Dnes přemýšlím, zda se k nim skutečně postupně nedopracuji... V tomto případě 4* a budu doufat, že seženu i Povídky z druhé kapsy.

daja9361
02.02.2017

Pan Čapek to je geniální pán.

Lanisa1966
29.01.2017

Karel Čapek... Co k tomu dodat, milá klasika, která neublíží, ale ani nenadchne.

Blancheerka
26.01.2017

Kniha je soubor povídek většinou s detektivní a policejní tématikou. Spisovatel se dívá na věci mnohokrát s lehkým nadhledem a píše úsměvným stylem. Nejvíce se mi líbily povídky Poslední soud a Sbírka známek

sarka45
18.01.2017

Tuhle knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy 2017, jako knihu oblíbenou mými rodiči. Můj tatínek si pana Čapka velice vážil a jeho dílo miloval. Nedivím se mu. Povídky jsou nádherné, veselé i smutné, z některých až mrazí, dýchá z nich nostalgie starých časů. Jsou psány bohatým krásným jazykem, kterým pan Čapek vládl zcela bravurně. Navíc byl mistr v odhalování lidských charakterů, které vždy vystihl a popsal neopakovatelným způsobem. Krásná kniha.

angloumene
14.01.2017

Čapkovi detektivní příběhy mám o něco raději, než jeho velká utopistická díla. Namísto předestírání katastrofických myšlenek se soustředí na vykreslení charakterů hlavních postav a tak jsou tyto povídky často výrazně méně ploché.
Navíc komu by se nelíbily obvykle veselé detektivní příběhy, tentokrát z našeho českého prostředí.

tatafa
07.01.2017

Poměrně čtivé povídky, které mne ovšem nijak nenadchly ani nezaujaly.

Anne Leyyd
25.12.2016

Čapkův styl je perfektní. Čtivý, okamžitě chytí a vtáhne do děje. U některých povídek mi přišlo až škoda, že skončily tak brzy, jiné jsem zase dost dobře nepochopila... Vím, že se ke knize jednou určitě vrátím a třeba se na ně budu dívat zase jinak :-)

MotorkaN
30.11.2016

Ke knize jsem se dostala díky povinné četbě a můžu jedině doporučit!
Skvělý byl vždy hlavně konec povídky.

RosaLucis
11.11.2016

Kniha byla neuvěřitelná! Napínavá, čtivá a chytrá. Čapek se dokáže pozastavit nad jinak obyčejnými věcmi a udělat z nich něco mimořádného.