Marie a Magdalény

kniha od:

Marie a Magdalény https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330836/bmid_marie-a-magdaleny-S3l-330836.png 4.1 416
Koupit Koupit eknihu Bazar

Magdaléna, Libuše, Eva… jedna rodová linie a stejný osud: všechny vyrůstají bez otce. Magdaléna zažila nacistickou okupaci, Libušino dětství, rámované kolektivizací, končí za okupace vojsky Varšavské smlouvy, Eva je dítětem normalizace. A jedna po druhé svým osobitým způsobem vypráví o lásce, o naději, o světle v temnotách a o vnitřním zdroji síly, která každé z nich umožní nést hlavu vztyčenou navzdory nepřízni osudu i historie. A jedna po druhé vypráví i o Marii, jejich matce, babičce a prababičce, která jako archetypální ženské božstvo onu sílu opatruje a šíří. Lenka Horňáková-Civade pevným, a přitom křehkým, průzračným a zpěvným stylem prostřednictvím svých hrdinek vystavěla rodinnou ságu, příběh jedné rodiny, navzdory tragickým okolnostem velmi prostý, navzdory velké historii velmi všední a navzdory obyčejnosti velmi silný.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Giboulées de soleil , 2016


více info...

Komentáře (118)

Komentáře 118 Recenze 2

Lka
Lka
20.05.2023 4 z 5

Audiokniha :
Kniha vypráví o nelehkém životě tří žen v jedné rodině. Kniha se hezky poslouchala.

myryjam
myryjam
15.12.2022 5 z 5

Knihu jsem měla jako audio a jsem nadšená. Charakteristika knihy: syrová, pravdivá ... Autorka píše velmi pěkně, nedokončené náznaky dávají prostor pro přemýšlení. Zcela ale chápu, že se každému nelíbila. Kniha není odpočinkovka. Kniha není o hrdinkách, které se postavily celému světu, kniha je o běžných a přirom silných ženách, pravdivých. Žijí ve světě, který není ani černý, ani bílý. Žijí v době komunismu, se kterým nesouhlasí, ale nebojují (jako většina lidí žijících v té době). Ony prostě žijí.


Čand@
Čand@
05.09.2022 4 z 5

Komentáre k tejto knihe sú dosť nejednotné. Osobne sa prikláňam skôr k tým pozitívnym. Potrebujem občas preložiť svoje obľúbené detektívky, thrillery a horory niečím jemnejším, Tak ako iných, i mňa tu zarazila divná scéna s ruským vojakom, no inak fajn, rýchle časové posuny mne nevadili a nemyslím, že by tým bol dej zmätený, ako napísal niekto nižšie. Najviac ma bavila Evina časť (doba i môjho detstva) a je mi ľúto, že bola najkratšia a tak čudno useknutá. Chcela by som vedieť viac. Dostala sa raz k moru?

Kája95
Kája95
16.08.2022 4 z 5

Začátek byl skvělý , příběh Magdalény měl spád a živý děj. Libuše byla o něco horší a Eva byla už opravdu nuda. Jazyk krásný.

Becca_
Becca_
31.05.2022 3 z 5

V knize jsou silnější a slabší místa. Občas to trochu drhlo, občas trochu tlačeno na sílu. Některé myšlenky v knize mě zaujaly. Dovedla bych si knihu představit spíše jako scénář k filmu, stala by se poměrně stravitelnější.

Maanna
Maanna
09.01.2022 3 z 5

Rodinné ságy mívám ráda. Navíc autorka má jako výtvarnice zajímavé obrazné vidění světa, ale tady se pokusila propojit trochu moc témat dohromady a úplně se to nepovedlo - místy je to křečovité a také někdy nelogické. Jde o historii nemanželských dcer ve venkovském prostředí, doplněnou tématem nedostatku komunikace v rámci rodiny, což by, myslím, samo o sobě stačilo a poskytlo zajímavý námět, ale autorka se to ještě rozhodla propojit s hlavními dějinnými událostmi v Československu dvacátého století, a to už je trochu moc. Ještě u Magdalény to celkem funguje, ale v případě Libuše už situace nedávala žádný smysl. Navíc to celkově tak nějak působí, jako by hrdinky žily zcela odtržené od vnějšího světa, takže vůbec netuší, co se kolem děje. Jistě, jedná se o zapadlou vesnici, ale některé pracují nebo chodí do školy do města a je to už i doba běžně dostupného rozhlasu, takže míra nevědomosti postav mi přijde přehnaná. Každodennost je podaná skvěle, ale ty zvraty jsou takové moc na sílu.

kaja77
kaja77
07.01.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila. Naprosto mě fascinuje,jak během poměrně krátké doby došlo ke změně morálky..dnes je běžné a normální mít dítě a být svobodná, některé dámy dobrovolně nechávají v rodném listu prázdnou kolonku "otec" a poměrně nedávno by toto bylo jako vypálený cejch...navíc ten obrat ve vnímání manželství a nerozlučnosti ...Madinu řezal manžel jako koně a ona nejen že zůstala, ale dokonce mu pomáhala, všichni to věděli atp. to by dneska snášela málokterá. Vlastně jak vzpomínám, taky jsem měla v 80tych letech spolužačku, která vyrůstala u babičky. Až do konce 4.tridy bydlela na vesnici, její matka s novým manželem a nevlastní sestrou byli ve městě. Počátkem páté třídy si ji vzali do města. Nějaký cejch původu ani posměch si tedy nepamatuji. Jen to, že jsem jako dítě nemohla pochopit, že ji nechce máma. Moc fajn průlet polovinou 20. století

Kanimůra2
Kanimůra2
05.01.2022 3 z 5

Mě knížka moc nesedla. V hodnocení souhlasím s Vestičkou. Samostatná žena si vezme špatného bratra.... atd. Přesně moje mínění. Mám ráda ságy, silný ženský postavy, ale tenhle příběh mě nezaujal.

Pavlina50
Pavlina50
14.12.2021 3 z 5

Cesta historií našeho státu od druhé světové války až po osmdesátá léta minulého století a generační příběh žen, které se v životě dopouštějí až schematicky stejných chyb. Námět mě zaujal, způsob zasazení osudů jednotlivých hrdinek do kontextu proměny dějin také. Občas jsem sice absolutně nechápala jejich jednání, ale to nebylo o mě - každý člověk je jiný, osobitý a sní a věří jiným věcem. Navíc se příběh odehrává v úplně jiné době a jiném prostředí, morálka byla nastavena naprosto jinak, než ji vnímáme dnes. Moc mi ale nesedl způsob psaní autorky, občas mi přeskakování v ději přišlo dost chaotické, některé situace zase moc rychle ukončené, očekávala bych větší dotaženost a možná i trochu více vysvětlení.
I vzpomínky jednotlivých hrdinek, které se prolínaly celým příběhem, mi často přišly do děje dost nečekaně a nelogicky vloženy a občas na můj vkus dost násilně přerušovaly současný děj a aktuální dějovou linku. Možná bych uvítala i větší celkovou vyváženost, všechny ženské postavy byly vykresleny jako silné osobnosti, i když zpočátku většinou poznamenané mírnou naivitou, kterým osud spíš nepřál a statečně se s ním pak rvaly, zatímco všichni muži tady působily záporně a slabošsky. Opět absolutně černobílá varianta, která obvykle v běžném životě moc nefunguje.
Ale celkově knihu hodnotím spíš pozitivně, vždycky jsem ráda, když objevím nějakého dalšího českého autora, jehož knihy stojí za to číst. A jsem moc ráda, že jich v poslední době přibývá dost a dost.

Vestička
Vestička
26.11.2021 1 z 5

Poslouchali jsme s tátou při louskání ořechů. Táta dává ***, protože je až moc hodnej. Strašně nelogická kniha, psaná Češkou francouzsky pro Francouze. Paní Lenka je jistě Kundera, ale já od ní už nic číst nebudu. Děj zcela nelogický, naprosto o ničem. Ta proslavená jahodová!!! marmeláda koncem!!! srpna!!! je ještě logická v porovnání s tím, že např. no se vším. pozastavuji se nad tím, že spoiler: spolupracovnice a milenka neví o tom, že její muž má jinou rodinu. Že si mladá, samostatná žena vezme toho špatného bratra, že nezkušená dívka padne do náruče ruskému vojákovi po té, co ho viděla jen jednou z dálky, že je u toho nachytá její nevlastní otec, voják uteče a otec ji znásilní. A pak to dítě nechává trávit víkendy u toho , koho? Byl to její otec? A nebo otec byl ten voják? Je to lekce české historie pro Francouze, s poučením nakonec, že v Paříži je nejlíp. No dnes už určitě ne. A soudruh Da Vinči určitě učitelky neříkaly. Já vím , rozdíly mezi tímto a minulým režimem je příliš nepatrný, a tak je potřeba si vymýšlet a lhát, aby děti náhodou nepochopily.

Teseme
Teseme
15.11.2021 5 z 5

Ten roman byl jako obraz. Moc se mi libil, postavy, jejich postoje i premysleni. Krasna kniha. Jedina od teto autorky, ktera me bavila.

Drahuš
Drahuš
22.09.2021 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale proběhlo trochu zklamání. Styl psaní mi vůbec neseděl, příběh běžný, závěr to trochu vylepšil. Na toto téma je spousta lepších knih.

martineden
martineden
22.09.2021 5 z 5

Kniha mi svým stylem kápla do noty. Doporučuji.

teratera
teratera
22.09.2021 5 z 5

Neuvěřitelně čtivě napsaný román o ženách. Doufáte, že to jak život potrápil jednu generaci, nestane se i té další. Držíte jim palce a hltáte jednu stranu za druhou. Rozhodně doporučuji.

Kopretina_aku
Kopretina_aku
17.09.2021 3 z 5

Román o chybách přenášených z matek na dcery, které čeká stejný osud spojený nitěmi z výšivek. Přesto jsou všechny plné touhy po svobodě a snaží se jít životem se vztyčenou hlavu, ale já jsem postrádala nějakou bojovnost a chuť životy změnit. Otcům v knize není věnováno vůbec žádné místo. Vadilo mi, že všichni muži do jednoho jsou zde vylíčení jako slaboši, násilníci, hlupáci. S tímto jsem se už setkala v jiné knize. V tomto románu je dle mého názoru také mnoho nevyřčeného a já si nerada domýšlím. Je trochu znát, že kniha byla napsána hlavně pro francouzské čtenáře s exkurzí do historie Československa, kdy se zbytečně popisovaly tisíckrát známé události nebo třeba zvyky Velikonoc. Pro mne to historické pozadí bylo spíše jen okrajové a obešla bych se i bez něj. Styl psaní mi vyhovoval, místy z knihy dýchalo poetično, ale asi jsem měla větší očekávání.

iveta3689
iveta3689
08.09.2021 3 z 5

Příběh obyčejných žen zasazený do významných okamžiků našich dějin. Už to bylo zpracované mnohokrát. Ale není to okoukané, je to dobře napsané, bavilo mě to. Hodnotím 3,5*.

Mychaela
Mychaela
27.07.2021 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Rodinné, generační příběhy, napříč historií, plné tajemství, osudových zlomů, chyb, lásky, zrady apod. mám moc ráda. Bohužel mě kniha zklamala. Zdaleka nenaplnila má očekávání.
Čtenáři tu zmiňují Slepou mapu od Mornštajnové - ano, také tam vidím určitou podobnost, jen ta Slepá mapa byla daleko povedenější.

Přemýšlím, co mi na M+M "vadilo"... Nejvíc asi ta náznakovost, naťukne se tu něčí osud, ale hned se do něj zase utíká. Jak se vedlo Magdině, když po porodu Libuše odešla do města? To se čtenář nedozví, jen dcera Líba se ve své části knihy zmíní, že teď, kdy jí je sedm let, bude se její máma Magdina vdávat. Nebo bych si moc ráda přečetla víc o životě Libuše po té osudné noci. Ne, opět klapka, střih, konec a pár střípků má čtenář šanci pochytit až v sekci Libušiny dcery Evy.
Uvítala bych, kdyby přibylo o 100 stránek víc a příběh by byl propracovanější, plnější, obsažnější. Přijde mi, že autorka se ten slabý děj snažila dohnat/nahradit filozofickými a hlubokomyslnými myšlenkami a úvahami, na mě to ale teda moc nefungovalo...

Ale když pro nic jiného, tak pro tuhle pasáž stálo za to knihu přečíst:

"Můžeme být šťastní jen tak, pro nic. Nevím, jestli právě tohle není to největší štěstí, být šťastný pro nic, z ničeho. A vědět o tom, Díky tomu vědomí je to štěstí vzácné a hřejivé.
Kolikrát jsem slyšela, jak si lidi lítostivě stýskají: " Jéje, jak my jsme tenkrát byli šťastní, jenomže jsme o tom nevěděli a pořádně si to neužili." Bývá to snad jen šálení, prázdné řeči starochů plné lítosti a nostalgie?
Slíbila jsem si, že budu na štěstí číhat, a až půjde kolem mě, budu si ho užívat..."

jana14
jana14
08.06.2021 3 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila. Generační ságy, osudy silných žen na pozadí historie, to je "můj šálek čehokoliv" . Jenomže kniha mě v mnohém zklamala. Moc filozofování, možná záměrně nevysvětlené věci, ale to může být i neschopnost autorky ty věci skutečně vyjasnit. Závěr mi trochu připomněl Podbrdské ženy. Opravdu je útěk z našeho "českého rybníčku" jediným možným řešením?

Jana.Kuc
Jana.Kuc
18.05.2021 5 z 5

Dva večery čtení a bylo po knížce. Krásně napsané. Všechny příběhy se tak prolínají a poslední dvě stránky to všechno "obrátí" vzhůru nohama. Co by se stalo, kdyby... Za mě skvělá knížka.

monte
monte
08.05.2021 4 z 5

Velmi čtivě popsán nelehký život silných žen

Anitram22
Anitram22
16.04.2021 4 z 5

Jak už je napsáno v předchozích komentářích, příběh knihy popisuje osudy žen po tři generace. Kniha se mi četla velmi dobře, byla to taková odpolední "jednohubka". Osudy jednotlivých žen byly zajímavé, každá nesla ten "svůj" úděl/osud a dokázala se s ním poprat. Bohužel na knize mě zamrzelo, že autorka místo, aby se více rozepsala o osudech hlavních hrdinek do hloubky, spíše popisovala historické události v té dané době. Ale i tak, knihu určitě doporučuji.

Katka2382
Katka2382
23.03.2021 5 z 5

Moc pěkné a čtivé.Jen ten konec byl takový hrrrr.

josska
josska
26.02.2021 5 z 5

moje první kniha od autorky a skvělá,,,moc pěkně napsaná,,čtivá,smutná a namluvená užasně,,,audioknihy to je ted láska,,,těším se na další knihy autorky,,,, Audiokniha

Susan94
Susan94
26.02.2021 4 z 5

Takovéto romány bych mohla číst pořád, mám totiž pocit, že vždy je tak kus autorky, která knihu dělá jedinečnou. Zajímavé příběhy žen jedné rodiny v průběhu let. Čtivé a jímavé.

Hema
Hema
02.01.2021 5 z 5

Silná kniha o silných ženách, ale v jiném smyslu než jak jsme zvyklé o nich slýchat v té feministické hysterii v současnosti.

Jirinamac
Jirinamac
16.12.2020 4 z 5

Knížka se mi četla dobře, ale místy jsem měla pocit, že jde o stručné výpisky z dobrého románu. Asi bych uvítala, kdyby knížka byla silnější a děj obsáhlejší. Víc se mi líbí autorčiny knížky, které popisující život v Provence.

KristynaKohleo
KristynaKohleo
04.12.2020 5 z 5

Krasny dojemny a silny pribeh o zenach a dopadu udalosti odehravajicich se v uplynulych dekadach na jejich charaktery a starosti v beznem zivote.
Mam rada i pani Mornstajnovou, ale ta oproti Civade pise mnohem jednoduseji, i temata zpracovava co nejsdelnejsi formou. Zato Civade pracuje v textu i s hloubkou, casto nepopsanymi pocity a navic skvele ovlada jazyk. Jsem nadsena.

luciekla
luciekla
29.11.2020 4 z 5

Precteno za jeden vecer, takze to rozhodne nebylo spatne. Mam tyhle vicegeneracni romany moc rada, jen skoda, ze tenhle byl tak kratky a autorka venovala vic usili do popisu vysivani nez hlavnich hrdinek/deje.

Ninushka
Ninushka
31.10.2020 5 z 5

Krásné.

Jančislava
Jančislava
27.10.2020 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale přišlo spíše zklamání. Výhodu to mělo v tom, že to bylo krátké. Děj byl nijaky, bez větších zajímavostí. Spousta věcí nevysvetlenych a když tak jen v naznacich. Četla jsem na toto téma lepší knihy. Tři hvězdy dávám za dobrý začátek.

Deniska147
Deniska147
06.09.2020 5 z 5

Velice intimně napsaný příběh několika generací žen, které si předávají nechtěné dědictví.

pedroK
pedroK
25.08.2020 5 z 5

Čtivý příběh o těžkém životě žen jedné rodiny napříč generacemi. Toto téma je vcelku populární, věnuje se mu víc českých autorek. I tato kniha je čtivá a zajímavá. Můžem sledovat jakýsi vývoj v rozhodování o svých životech a dětech od Marie po Evu..v jejich touze žít život nepoznamenaný společenským stigmatem, v jejich touze osvobodit se z uměle vytvořené hanby. Evina dcera, pokud bychom ji znali,by byla jistě ještě svobodnější!

35alice
35alice
09.08.2020 5 z 5

Mám ráda blízkohistorické ságy /příběhy, hlavně z venkova - 19.-20. století. Houževnatost venkovských lidí, jejich skromnost, vůli přežít za každou cenu.

Surikata369
Surikata369
29.07.2020 2 z 5

Bohužel dávám toto hodnocení, protože mi vůbec nesedl styl vyprávění. Námět a vše dobré, ale to zpracování... No asi nic pro mě, a to že mám velmi v oblibě tyto několikagenerační ságy.

tittanie
tittanie
24.07.2020

Kniha má zajímavý děj a prostředí, ale občas jsem se v postavách ztrácela.

Danago
Danago
29.06.2020 3 z 5

Ač silné příběhy, tak na mě trochu melodramatické.
Autorka nechala některé události nedovysvětlené, musela jsem se domýšlet, co se asi stalo . Mám asi radši pragmatické příběhy než takové jinotaje.
Jako audiokniha to dramatično vyniklo ještě víc. Poslední vypravěčka Eva drmolila tak rychle, že jsem měla co dělat, abych děj vůbec pochytila a pochopila.
Konec mě taky celkem zklamal.
Jsou určitě i lepší knížky na dané téma.

Martina410
Martina410
13.06.2020 4 z 5

Kniha se pekne cetla, ale obcas jsem se ztracela v postavach a nevedela, kdo je kdo a misty byla kniha dost zmatena. Konec me trochu zklamal.
Jinak urcite stoji za precteni.

ivana9593
ivana9593
26.05.2020 4 z 5

Po dlouhé době kniha přečtená jedním dechem a na úkor spánku. Chvilku jsem se "zakusovala" do jazyka a stylu vyprávění, ale od třetí kapitoly jsem se nechtěla odtrhnout. Podobnost s A. Mornštajnovou mi vytanula hned, speciálně tedy s její Slepou mapou, spíš než s Hanou. Ale jazyk autorek je jiný. Zde místy krkolomější větné konstrukce, zajímalo by mě jak vyprávění vyznělo Francouzům ve francouzštině, protože mně chvílemi přišlo jako by autorka opravdu "překládala" a češtinu už tak docela "necítila". Stejně tak se přidávám k postřehu v jednom zdejším komentáři - zajímalo by mě, jak Francouzi dokázali navnímat emoce dějinných kulis příběhu?
Vyprávění úsporné, spíše náznakové, motivace spousty činů nejsou úplně srozumitelné a někdy je to až rozčilující (proč si toho Kulhavce brala? Proč Franta nic nenamítal? Proč se k matce nevrátila bez něj? Proč ho s matkou rovnou NEZLIKVIDOVALY?? Pro tak pragmatickou, až mysteriózně osobitou a důkladnou Marii by "šikovná domácí nehoda ve stínu dějinných dramat", nemohla být takový problém!!! Ne? :-)). To mi drásalo nervy, stejně jako děj, který se na chvíli zakousne, aby o to prudčeji odskočil o notný kus a nechal mě tápat a domýšlet si. Což taky ale není na škodu. Námět s obrovským potenciálem, rozhodně si umím představit román třikrát tak tlustý a v něm jednotlivé příběhy mnohem vykreslenější v čase, hloubce a provázanosti. Nejen, že bych to ocenila, protože jsem se cítila místy ochuzená, ale ještě nikdy u žádné knihy jsem neměla tak impulsivní nutkání sepsat alternativní vývoj jednotlivých příběhů! Tak moc jsem se, s vědomím dějinného vývoje, snažila osud hrdinek "přetlačit" k vytouženým zvratům, že jsem usnout ani nemohla.
Shrnutí : Silné příběhy silných žen, které se rychle přečtou, ale o to déle ve mně zůstanou se všemi proč? , co kdyby? , jak moc? ...

Renatecka
Renatecka
10.05.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, nejvíce mě zasáhl asi prostřední příběh Libuše. Příběh super, zpracování mi přišlo trochu zmatečné, spoustu věcí si člověk musel vydedukovat sám, místy až patetické příliš poetické popisy. Ale knihu doporučuji.

skalek
skalek
28.04.2020 5 z 5

Neuvěřitelná síla žen.....Co více napsat.....