MadamC MadamC komentáře u knih

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Velmi citlivě napsaný příběh o autistickém chlapci. Dokáže vás nejen vtáhnout, ale především otevře okno do duše dítěte, které vnímá úplně jinak. Na chvíli si tak zkusíte, jaké to je, jak je obtížná každá povinnost, která se nám, zdá samozřejmá a nemusíme nad ní přemýšlet. Najednou jsou každodenní záležitosti nesmírně složité, protože začnete vnímat mnohem více věcí najednou, než normálně. Pokud se alespoň vzdáleně chcete přiblížit pocitům lidí s autismem, pak je tato kniha velice vhodná. Avšak není to vždy veselé čtení. A pokud máte rádi detektivní příběhy a Sherlocka Holmese, rozhodně neváhejte. Navíc se zde dozvíte spoustu zajímavostí.
Četla jsem jako audioknihu a Matouš Ruml dodá příběhu duši.
Opravdu moc doporučuji. Tato kniha rozhodně zanechá stopu...

07.03.2021 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Asi jsem ze začátku čekala nějaký podrobnější popis metody. Nevyhovovalo mi rozčlenění knihy, především neuspořádanost (podle mě). To důležité je v šedých tabulkách, které jsou roztroušené po celé knize. Když se k nim pak chcete vracet, tak je dobré si dát "lepík" no a když to uděláte u každé tabulky, která vás má prakticky něco naučit, máte knihu oblepenou. Ale nevadí, co se dá dělat, jen bych to uspořádala ÚPLNĚ jinak.
Kniha není jazykově nijak zajímavá nebo brilantně napsaná, což asi ani nikdo nepředpokládá, těžko soudit, jak dobrý byl překlad. Chápu, že překladatel chtěl ponechat Wimovu mluvu, ale občas mi tam vadila. Lehce (někdy i těžce) vulgární slova se dle mého názoru do takového typu knihy moc nehodí. Na druhou stranu, někomu to mohlo čtení zlehčit nebo vykouzlit lehký úsměv, těžko říct. Ale když jsem si na tohle všechno zvykla, kniha mi dala, co jsem od ní očekávala. A teď přijde ta těžší část a to OPRAVDU to zkusit na sobě. Tak mi držte palce, ať u této metody vydržím, ať TO vydržím a totéž přeji já všem odvážlivcům, kteří do toho také jdou. Hodně zdaru!

01.03.2021 3 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Poslouchala jsem jako audioknihu a jsem nesmírně spokojená. Zatím jsem byla vždycky spokojená, protože Stančík je jistota a doufám, že se tato jistota bude, s rostoucí přímou úměrou s počtem přečtených knih od tohoto autora, jen prohlubovat.
Náramně jsem se opět bavila, i když to nebylo jen humorné čtení. Tentokrát se humor nenásilně prolínal s tíhou doby obou světových válek. A ta melancholie a smutek se tam naprosto hodily. Rozhodně jsem audioknihu neposlouchala naposledy.

24.02.2021 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Čarodějky mám moc ráda. Každý má nejraději jinou linku Pratchettovské zeměplochy a to je na ní kouzelné. Můžeme se do krve hádat, kdo je lepší, a argumentovat jak chceme, proč je právě naše oblíbená postava nejlepší, ale stejně se pak všichni shodneme na tom, že je úplně jedno, jakou linii máme nejraději, hlavní je, že to nadšení můžeme sdílet a předávat mezi další a další neználky.
Ať se chystáte číst jakoukoli knihu, měli byste si nejprve uvědomit pár věcí, než se do ní pustíte.
1. Jaké je vaše rozpoložení? Pokud si už na začátku knihy nejste jistí, jestli jste správně naladěni, vyčkejte, až se to zlepší. Především u Pratchetta se to opravdu vyplatí.
2. Nemít moc velká očekávání. Zvláště, pokud jste nedávno četli jinou knihu od stejného autora (u Pratchetta např. Sekáče).
3. Zvážit daný žánr knihy.
4. A v poslední době je i důležitý výběr typu knihy (e-kniha, audiokniha, hardback, paperback). Obyčejné vydání dvou knih dohromady v hardbacku může někdy zkazit dojem z příběhu.
5. Posledním hlediskem je doba, ve které knihu čtete. Někdy si ji prostě tolik neužijete a když se do ní pustíte za nějaký čas, vůbec nechápete, proč vás třeba před tím tolik nenadchla. Ale toto hledisko neovlivníte, rozhodně ne dopředu.
Pokud všechno tohle zohledníte, určitě si knihu užijete, a že čarodějky mají páru! Ale jsou lehce slabší než Soudné sestry.
Ale banánové Dej jikry je dokonalé! Asi si ho půjdu udělat.

10.02.2021 4 z 5

Tak tohle byla láska na první pohled a pak stále hlubší a hlubší zamilovávání na několik poslechů. Ano, mám za sebou audioknihu, necelých 21 hodin ve společnosti téhle nádherné a dechberoucí knihy o...o celkem těžkých a neveselých tématech podaných tak svěžím, lehkým, milým a krásným způsobem, že na toto setkání budu vzpomínat ještě hodně dlouho a už teď vím, že se ke knize stoprocentně ještě znovu vrátím, protože to chci zažít znovu! Chci znovu chodit po ulicích Paříže a zažívat vše s Michelem, jako bych chodila po celou dobu s ním, jako by se mě to celé osobně dotýkalo... Všichni víme, že to nebylo jako, že jsme tam opravdu byli a zažívali všechny strasti dospívání a postupného zjištění o tom, co je život a jaký ve skutečnosti je. Cítili jsme tu ztrátu iluzí, která však nikdy nenarušila nenapravitelný optimismus, který do nás všech vdechla tato kniha. Postavy jsem si zamilovala velice snadno, protože byly lidské. Postupně jsem se seznámila se všemi a to byl podle mě i důvod, proč je to dílo tak celistvé, tak opravdové, tak úžasné. Stále se divím, jak mohl autor uchopit tolik těžkých témat, všechny svázat a prolnout a docílit efektu lehkosti a nadšení. Ku podivu ve mně není po dočtení smutek (kromě smutku z dočtení a opuštění všech postav a jejich příběhů), ale radost a to mě nepřestává udivovat.
Kniha také obsahuje nespočet mouder. Rozhodně si k ní vemte pro jistotu i zápisník, nebo mobil.
Zase jsem zažila o život více...Co dodat, jen asi to, že tuhle knihu by si měl přečíst každý! Ale pozor, ať ji nečte moc brzy, pak by ho mohla minout...

20.01.2021 5 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Ke knize mě samozřejmě přivedl úžasný Miyazakiho film. Na knihu jsem se hrozně těšila a rozhodně mě nezklamala. Film je asi trošku drsnější, především tím, že je příběhem válečným. Také bych řekla, že je ve filmu více akce. Ale kniha je krásná, svět je vykreslen fantasticky a postavy si hned zamilujete i přes jejich nedostatky. Osobně jsem se Sofií velmi často soucítila a vžila jsem se do její kůže, jako bych prožívala její trápení já sama. Někdy jsem se až divila, jak na mě příběh doléhá. Když byla Sofie naštvaná, byla jsem rudá do běla (a že to bylo v jednom kuse). Ještě že je knížka tak tenká...
Moc se těším na další díl, trošku tajně doufám, že vydavatelství Volvox Globator stihne v tomto roce přeložit druhý díl. A pokud ne, nevadí, procvičím si alespoň angličtinu...
Moc příjemná pohádka, od které jsem dostala, co jsem očekávala, ale film nastavil laťku moc vysoko, takže bohužel nemohu dát plný počet hvězd. Třeba se mi to ještě rozleží v hlavě...

11.01.2021 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Samozřejmě nemohu jinak, než dát 5 hvězd. Opět nesmírná jízda nabitá vtipem a nečekanými událostmi, které vám rozhodně zvednou náladu. Smrť je prostě nejlepší a když se k tomu přidá banda věčně zmatených mágů, mág, který měl zemřít a nezemřel, paní Bochánková a Jeden-muž-kbelík a do toho všeho přijde skupina, která volá po rovnoprávnosti mrtvých/nemrtvých...je to ten nejlepší guláš, který se jen tak nepřejí.
Čteno jako audiokniha.
Doporučuji všemi 20!

07.01.2021 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Myslím, že bylo skvělé rozhodnutí si tuto knihu přečíst právě v době vánočních svátků (není to ironie). Protože v této době si já osobně chci uvědomovat pravé hodnoty tohoto světa. A s touto knihou to jde jako po másle. Není optimistická ani krásná, ale je velmi důležitá. Najdete v ní spoustu bolesti, násilí, smutku, nespravedlností, ale takový náš svět někdy je (a to celkem často v určitých částech světa). A my bychom si to měli uvědomovat, že to že se máme dobře, není ani v nejmenším samozřejmost.
Měli bychom se místo závisti druhým raději zaměřit na pomoc druhým v nouzi a nebo jen rozzářit tváře a to nejen o Vánocích.
Kniha je ale také o odpuštění a zvládnutí denních i nočních můr a minulosti, kterou není lehké zkousnout.
Rozhodně doporučuji číst v době, kdy nejste smutní nebo z něčeho rozladění. Tato kniha by mohla tento pocit pouze prohloubit. Ale rozhodně stojí za přečtení!

04.01.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Tak konečně jsem se ke knize dostala! A jsem nadšená! Opravdu mě celou vtáhla do světa dětství. Přiměla mě zavzpomínat si na všechny možné dětské hry, které jsme vymýšleli, když jsme byli malí. Vypravěčka Čipera mě vzala lehce za ruku a provedla mě úplně všude a hlavně i zákoutími její mysli, což je to nejhezčí. Ukázala mi svět v malém městečku v Americe ve 30. letech, ve kterém každý uvidí i ten svůj svět, své problémy a trápení, ale i radosti všedních i nevšedních dní, ať bydlí kdekoli, ať je jakkoli starý.
Kniha je milá, krásná, ale i ostrá, smutná a chvílemi je člověku na nic. Lidstvo se moc neposunulo a neposune, je jen na nás - jednotlivcích - abychom se navzájem respektovali a i když tomu druhému nerozumíme, stejně nemáme právo vstupovat do jeho světa, natož se ho snažit změnit. Protože jím stejně nepohneme...
Kniha má co říct a navíc opravdu pohladí po duši a vrátí vás do dětství. Obsahuje všechno! A je skvělá! Nemůžu uvěřit, že jsem ji tak dlouho odkládala, než jsem ji vůbec otevřela.
A proč ještě knihu přečíst? I kvůli skvělému rodičovskému přístupu, který dle mého názoru, otec Čipery a Jema měl.
Už se nemůžu dočkat, až si knihu znovu přečtu...

08.12.2020

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Opět musím poděkovat čtenářské výzvě, protože bez ní bych si knihu asi nepřečetla, i když mám moc ráda stejnojmenný film.
Překvapil mě vypravěčský um autora, který pro mne byl velmi příjemný. Ze všech úhlů vše probral a velmi přehledně. Čtenář se tak skvěle orientoval ve spoustě židovských jmen bez většího úsilí. Když nějaké informace nebyly známy, okamžitě to přiznal a přidal i hypotézy, jak to mohlo být.
Hlavně se mi na knize líbí, že ukazuje, jak fungovaly válečné obchody a podvody, jak se němečtí pohlaváři dali uplácet a jak v tom Schindler uměl chodit. Autor však Schindlera nijak nepřikrášluje. Ukazuje čtenáři všechny stránky tohoto pozoruhodného obchodníka s velkým srdcem.
Opravdu stojí za přečtení. Doporučuji všemi deseti.

01.12.2020 5 z 5

Slast Slast María Hesse

Tato kniha nás seznamuje s důležitými ženami, které se snažily ukázat ostatním (nejen ženám), že sexualita není sprosté slovo a že je zcela přirozená. S ženami, které nějakým dílem přispěly k samotnému objevování sexuality i prakticky.
Dalším skvělým aspektem této knihy je, že nám dodává odvahu a velmi mile nás pobízí objevovat sebe a svá těla a těla našich partnerů/partnerek.
Sice kniha nemá mnoho stran, ale překrásné ilustrace nám to vynahradí. Už jen dotek obálky je pro mě slast. Velmi milá krásná a důležitá kniha. Vhodná pro dospívající.

26.11.2020 5 z 5

Češi 1989: Jak se stal Havel prezidentem Češi 1989: Jak se stal Havel prezidentem Pavel Kosatík

Jsem moc ráda, že tato série vznikla. Příjemně zpracované dějiny naší země, které si musíme připomínat, řekla bych čím dál častěji.
Trochu mě zklamalo, že neobsahuje Sametovou revoluci. Výtvarné zpracování mě také nadchlo méně než předchozí díl. Proto ubírám hvězdy, bohužel.

17.11.2020 3 z 5

Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Pavel Kosatík

Krásné zpracování formou koláže, skvěle edukativní.
Člověk si pořád potřebuje připomínat minulost, protože má velké tendence zapomínat...
Skvělé pro školáky. Rychle přečtené, zábavnou formou podané a rozhodně si z toho mnoho odnesou.

17.11.2020 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Opravdu krásný pohádkový příběh. Každou další stranou jsem žasla, jak je vše dokonale propojeno, vymyšleno, kolik nových postav a úžasných míst autor stvořil. Trošku mě mrzela jména, možná bych si s nimi dala větší práci, ale samozřejmě nevím, jak je to v originále.
Navíc je zde morální poučení a poselství, které je pro mě třešničkou na dortu a vždy to oceňuji. Myslím, že tato kniha má všechno. Pokud toužíte po krásné pohádce nebo dobrém fantasy příběhu, rozhodně jděte do Nekonečného příběhu.
Ubírám jednu hvězdu za to, že polovinu knihy byl Bastián na pěst. I když to bylo nutné, snížilo to pro mě čtivost a nadšenost z příběhu (jen minimálně).
Opravdu kouzelný svět. A také obsahuje kouzelné ilustrace.

15.11.2020 4 z 5

Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) Riad Sattouf

Opět skvělé počtení, bohužel se to čte opravdu rychle. Tentokrát je to surovější a obávám se, že se to bude s dalšími díly stupňovat...ale skvělá sonda do takové "normální arabské rodiny". Myslím, že otec je vystižen výborně. Těším se na další díl a doufám, že se blíže seznámíme s bratrem Rijáda.

06.11.2020 4 z 5

Moc se mi to líbilo. Náladové varhany mě dostaly! Věřím, že spousta lidí by je chtěla již dnes... Také sousloví krabička empatie je úchvatné.
Děsivá proměna naší Země je také celkem reálná. Země bez Slunce, plná harampádí a radioaktivního prachu, vláda přemlouvající lidi, aby emigrovali na Mars a "andíci" snažící se naopak z Marsu dostat na Zem.
Autor krásně vystihl jací zvláštní tvorové jsme a jakých absurdit jsme schopni docílit.
Vždy mě potěší filosofický přesah a věřím, že za pár let zde najdu zase úplně jiné přesahy.
O knize by šlo psát dlouho, protože je zde více rovin, ale asi hlavní věta, která za mě vystihuje nejlépe celou knihu: "Všechno je pravda, všechno, co si kdo kdy myslel."
Poslouchala jsem jako audioknihu. Tak 4,5*.
Rozhodně doporučuji. Pokud však chcete jen sci-fi bez "filosofických keců", tak radši sahněte po jiné knize.

06.11.2020 5 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Příjemné povídání o milované Itálii. Kniha splnila přesně to, co jsem od ní očekávala. Vrátila mě k vynikajícímu italskému jídlu a vínu a uklidňovala mě, když jsem potřebovala.
Avšak pár věcí se mi na knize nelíbilo. Autorka sice umí popisovat, ale nenadchla mě tolik, jak by asi mohla. Konec knihy mě už trošku nudil a přišel mi absolutně mimo a tím mám především na mysli popisování nechutností na trhu a "umírajícího" náhodného pána (koncem myslím tak poslední hodinu z audioknihy). Přišlo mi, že autorka nemá ani minimální pojem o holocaustu (ale možná jsem to jen špatně pochopila).
Nečtěte knihu když: máte hlad, když abstinujete, když chcete knihu nabitou dějem a napětím, když chcete něco filosofického.

01.11.2020 3 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Tak tohle...! To byla jízda!
Miluju, když je vše propojeno a vše dává smysl a na konci je všechno "zabaleno" v jednom smysluplném a dokonalém celku, který je naprosto famózní. A ještě lepší je, když je tam pár postav, které by mohly být v dalších dílech.
Pokud tohle také na knihách milujete, tak rozhodně stáhněte po Sandmanovi, protože přesně tohle dostanete. A navíc obsahuje nejen akci, překvapení, napětí, ale i filozofii, přemýšlení o bytí, o sobě a o ostatních úplně z nového pohledu a nebo alespoň z rozšířeného. A to o snění, touhu, ale i "realitu". Opravdu dokonalý komiks. Alespoň pro mě.
Jsem nadšená a těším se na další díl!
Možná ještě na konec takové malé, ale důležité varování: Čtením Sadmana může vzniknout silná závislost. Tak s tím počítejte.
A také už po prvním přečtení nebudete stejní. A po druhém, třetím,.... radši ani nedomýšlím... Obávám se, že pak už si nebudete ani říkat člověk...
Kdybych mohla, dám nekonečno hvězd, až tak jsem nadšená!

01.11.2020 5 z 5

Lovci snů Lovci snů Neil Gaiman

Nádhera! Krásný milý a zároveň smutný příběh o velké lásce zasazený do Japonska. Opravdu jsem okouzlena a doufám, že se mi o tom bude i zdát. Nádherné ilustrace a i velmi zajímavý doslov.
Rozhodně doporučuji. Jeden z nejlepších komiksů.

25.10.2020 5 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Četla jsem černobílou verzi a moc se mi líbila. Tak nějak mi seděla lépe a přišla mi vhodnější k Sandmanovi. První díl mě bavil a měl mnoho super nápadů u kterých jsem si říkala wau, tak to je fakt dobrý. Druhá polovina už mě tak nenadchla, ale i přes to se těším na další díl.

25.10.2020 4 z 5