Lykke Lykke komentáře u knih

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

Celkem krátká a nikterak extra dramatická detektivka. Zpříjemní deštivé odpoledne, ale už jako bych tohle několikrát v různých obměnách četla a v lepší podobě. Přesto dalším dílům série dám šanci.

12.05.2020 3 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Úsměvné, sebeironické, přibližující italskou mentalitu, také chvílemi trochu nudné. Ale dál se určitě budu chtít víc dozvědět o Itálii, Italech a životě tam.

02.05.2020 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Zajímalo by mne, jestli to autorka podle někoho psala nebo to je jen a jen dílo její fantazie. V každém případě, kdykoli si doktor Hynek Grábl u nějakého pacienta něco pomyslel ...přimělo mě to zamyslet se..."sakra, co si asi musí moji doktoři myslet v duchu o mně, když mě vidí" a zastydět se za své zdevastované tělo a slíbit nápravu. Číst tento příběh byl příjemně strávený čas. I když za něco by si Hynek zasloužil ...píp...., tak jinak měl mé sympatie a jedna jeho ztráta mě dokonce chytala za srdce. Od autorky si určitě přečtu další knihy.

29.04.2020 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Když jsem se prokousávala první kapitolou, příběhem první ženy jménem Rebeka, protáčela jsem oči a říkala si, že TOHLE zrovna není můj šálek kávy. S každou další kapitolou se mé zaujetí rozpouštělo. Poklona autorce, jak dokázala proplést osudy dvanácti žen, jejich současných i bývalých partnerů, milenců, milenek, dětí, kolegů, kolegyň, sousedů... Pokud máte dobrou paměť a udržíte v hlavě kdo je kdo po celou knihu a jak jsou vzájemně propletení, na konci složíte ze střípků zajímavou mozaiku. Někteří si vás získají a fandíte jim, nad některými kroutíte hlavou a možná jim porozumíte později, až budete znát všechny osudy... Mé sympatie měla Miluška, jenž mě svým přístupem nad oznámenou diagnozou rozesmála nebo paní Dobrovolná, či Linda, jejíž osud se zdál zpočátku beznadějný. Upřímné zpovědi hlavních hrdinek tedy přece jen nakonec nebyly špatné.

13.04.2020 3 z 5

Terapeutka Terapeutka Camilla Grebe

Příběh po všech stránkách reálný, děj pozvolna popotahuje za vaše nervy až do finálního rozuzlení. Pachatele všech šílených činů i jeho motivaci nebylo zase tak těžké odhadnout, u mně to byl hned první tip, i když se autorky snažily cestičku k finálové jistotě úporně zahazovat dalšími návrhy. Terapeutka Siri mohla mít klidně víc "šťávy", ale na druhou stranu je dobře, že z ní neudělaly akční hrdinku po americku. Je to jen obyčejná mladá žena, nezávislá, v něčem tvrdohlavá, která se potýká s vlastní duševní bolestí ze ztráty blízkého člověka, kterou zahání vínem a prosvětluje své náhlé osamění a úzkosti svítícím domem do všech stran. Jak to bývá, kovářova kobyla chodí bosa, i terapeutka Siri ještě není připravena čelit rýpání ve své hluboké ráně a je pro ni snazší pomoct jiným. Další díly série si určitě přečtu.

02.04.2020 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Ze začátku startoval Mercedes trochu ztuha, a když "bachatel" začal sdílet svoje myšlenkové pochody a rodinné prostředí, dělalo se mi šoufl. Potom však začal nabírat na zajímavé rychlosti, aby dojel do výbušného finále. Samozřejmě happyendu, možná naivního, ale uspokojujícího happyendu, ve kterém byl šílený psychopat zneškodněn a přestože to možná není uplně nejlepší Kingova kniha, příjemně mě pár večerů rozptylovala.

26.03.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Pro mne asi nejlepší díl série. Chvílemi jsem se nemohla odtrhnout od čtení, jak moc jsem chtěla vědět, jak to bude dál. Osudy Cormorana a Robin se zajímavě vyvíjeli. Zatímco v minulém dílu mi Robin lezla s Mattem na nervy, zde mne příjemně po všech stránkách potěšila. V minulém i tomto příběhu mne však iritovaly neustálé zmínky o Strikeově noze. Na příští díl se těším.

09.01.2020 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Nenáročná detektivka z rakousko-českého pohraničí, která se pohodově čte, pachatele lze odhadnout, dokonce se můžete přistihnout, že má vaše sympatie a konec vás nutí k zamyšlení o zvěrstvech, o té složité době, o dvou stranách, o dvou pravdách a o ....atd.

18.12.2019 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Heřmánkové údolí....jak poetický název, že? .... Leckoho by mohlo napadnout, že se jedná o román pro ženy, zase nějakou červenou knihovnu.... a to by se sakra spletl!! Jedná se o skutečný příběh nejen o neobyčejně statečné a přitom za všech okolností laskavé ženě, která se dovedla poprat s nejedním ďáblem, přitom ničeho nelitovala a nevzdávala se. Kdo někdy četl o volyňských Češích, bude vědět o čem je řeč. Neměli to lehké tam, odkud přišli, neměli to lehké ani tam kam přišli. Anna navíc poté k tomu jako sirotek a.... Silný příběh z poválečné doby, kdy si většina myslela, že už má to nejhorší za sebou (...a že se jich dost vrátilo nějak pošramoceno) a netušili, co za zmar ještě může přijít. Autorka krásně silným příběhem předkládá čtenáři poválečné osidlování bývalých Sudet a hrůzy po únoru 48... atd. Jestli Hana od Aleny Mornštajnové je ceněna mj. pro skvěle popsané okolnosti z doby války a měla by být zařazena do seznamu povinné četby pro školáky, Heřmánkové údolí by mělo být zařazeno hned za ni, protože je čím dál méně těch, co si umí skutečně představit, co pro lidi žijící v tehdejší době - lidí přeživší válku, koncentráky... - lidi na duši i těle poznamenaných, očekávající novou, lepší demokracii - lidi s nadějí, čekajících, že si vybudují nový život, zrenovují své domovy, hospodářství, živnosti - co pro ně znamenalo vrátit se a zjistit, že přišli o část nebo dokonce celou rodinu, příbuzné, domovy... Někdy přihlížet zvěrstvu Rudých gard či kontroverznímu odsunu. Přídělový systém potravin na lístky. Když se jim povedlo něco vybudovat, přišel únor čtyřicet osm a opět přišli o část či všechen majetek. Pronásledování, nemožnost se uplatnit, kolektivizace, procesy 50. let, měnová reforma, nýmandi či kolaboranti se stávali mocipány, odcizování a strach mezi přáteli, sousedy, příbuznými... Ano, na tuto knihu jen tak nezapomenete, stojí za zamyšlení a třeba se k ní budete chtít za čas ještě jednou vrátit.

15.07.2019 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Trochu mi chyběl její obvyklý tým a ze začátku mi její bývalý parťák lezl dost na nervy, ale když se nitky začaly sbíhat, bylo vše odpuštěno. S každou další a další přečtenou kapitolou, prolétlo mi hlavou...ó krutosti, tvé druhé jméno je člověk. Jen snad člověk je schopen dovést svou nenávist do takového extrému. Když jsem zaklapla knihu za poslední stránkou, přála jsem si, abych na další díl s mou oblíbenou drsňačkou nečekala moc dlouho.

30.06.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Upřímně, četla jsem i mnohem dojímavější, srdceryvnější, děsivější válečné příběhy, ale to nezmenšuje fakt, že i tenhle má co dát. Mnohokrát jsem přemýšlela o tom, jak bych v té době, v takové atmosféře, dění, dokázala přežít já. Kdykoliv se připomíná výročí Mnichova, začátku a konce druhé světové války, vidím válečné filmy, dokumenty, čtu paměti těch, co přežili, přemýšlím, jak to dokázali přežít a nezbláznit se (zvlášť ti, co přežili koncentrák), nezpronevěřit se a u těch, co se zpronevěřili, co je k tomu vedlo. Je lehké sklouznout k odsouzení někoho, kdo udělal z příčin zamilovanosti a její související slepoty fatální chybu, ale vždy je třeba pomyslet na to, že my, kteří jsme celý život prožili v mírových časech plných přinejmenším základního dostatku a pohodlí, v době datové a digitální, kdy se na jednom konci světa někdo uplivne a na druhém konci světa to hned všichni vědí, můžeme těžko soudit ty, co tu dobu prožívali před 75 - 80 lety a byli odkázáni na informace typu oficiálních novin, rádia, nelegálních letáků a to, co dovedli jinotajem napsat a odeslat příbuzným jejích blízcí z koncentráku. O kompletních šílených zvěrstvech fašistického režimu měl představu i v té době málokdo. A padesátá léta také zrovna nelehká doba. Pochmurný, depresivní příběh, ale i takové je třeba si občas přečíst. Ano, i já jsem pro to, aby se zaktualizoval seznam povinné četby pro studenty. Myslím, že jim více dá Hana od Aleny Mornštajnové než Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Já přečtení této knihy nelituji.

30.06.2019 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Tahle paličatá drsňačka neztrácí mé sympatie. Tentokrát musí vyšetřovat brutálně spáchané vraždy odložené v nevábně zvláštním prostředí, kde je radno opatrně našlapovat. Tentokrát musí zachraňovat i tu, co by předtím s chutí sama uškrtila a vlastně zjistí, že nikdo není takový, jak se na první pohled zdá. Že jsou beránci ve vlčím kožichu a vlci v rouše beránčím. Rozhodně jsem čtení do ranního kuropění nelitovala.

29.06.2019 4 z 5

3x Doug Selby 3x Doug Selby Erle Stanley Gardner

Vedle Perryho Masona druhá výrazná hlavní literární postava E. S. Gardnera. Nečekejte styl "drsný severský thriller", ani pravou americkou gangsterku, ale poklidnou americkou detektivku, kde nechybí taktické právní uvažování, šerifovo šetření, "klaďas" v podobě státního zástupce Douga Selbyho a role nepostradatelného "slizouna" se ujal advokát padouchů A. B. Carr. Až budete chtít trávit chladnější odpočinkový letní podvečer u chaty v lehátku se skleničkou whiskey, tato kniha bude dobrý společník.

29.06.2019 3 z 5

Evropa králů a císařů Evropa králů a císařů Jan Kumpera

Pořídila jsem si tohoto chytrého knižního pomocníka ještě v době, kdy internet nebyl pro každého tak úplná samozřejmost, a protože mám ráda historii, ležela tato chytrá kniha po mé pravé ruce pro případy, kdy mě v jiných knihách či filmech zaujalo jméno či rod modré krve a potřebovala jsem si něco nastudovat či ověřit. I když dnes není problém udělat pár kliků na internetu, stejně ji mám mezi oblíbenými knihami.

09.05.2019 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Celou dobu jsem si říkala, že si Lo koleduje o to, aby jí přes palubu někdo také hodil. Ale poslouchala jsem to jako audioknihu před spaním a příjemně jsem se bavila. Není to možná úplně akčně nabitý thriller plný zvratů, které vyráží dech, ale to přece detektivky Agathy Christie také nejsou. Tak nízké hodnocení mne před poslechem této knihy málem odrazovalo a nyní jsem ráda, že jsem si touto knihou z prostředí plavby soukromé jachty zpříjemnila pár večerů.

01.05.2019 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Do každého dílu série s Kim Stone jsem byla ponořená a s každým dalším dílem se mi Kim líbila víc a víc. Poslední čtvrtinu tohoto dílu jsem hltala a nemohla jít spát dřív, než se dozvím, jak Kim zamete s psychopatkou Alexandrou. Je vidět, že se autorka velmi dobře připravuje na psaní. Myšlenkové pochody psychopatky popsala velmi dobře. Místy mě pobavila nebo naopak donutila nad něčím se zamyslet.

Kim k Alexandře: "Odborníci se očividně spletli v tom, že sociopatie není druh duševního onemocnění, protože ses asi úplně zbláznila."
----------

Mysl je nesmírně zranitelná část těla. Lidé nemají ani tušení, jak často v každodenním životě podléhají manipulaci. Normální člověk se možná otřese odporem nad vládnoucím režimem v Severní Koreji, kde jsou lidé nuceni pravidelně poslouchat vlastenecká poselství. Alex naopak považovala tuto situaci za férovou. Vládnoucí strana dávala jasně najevo, že vám bude nařizovat, jak máte myslet. Bez nějakých zahalených, důmyslných, skrytých sdělení, jež mají obejít vědomé myšlení a usadit se v té části ledovce skryté pod hladinou. V západním světě nebyla touha ovládat, přesvědčovat a manipulovat o nic menší; jen byla utajovanější. Marketingoví experti utráceli miliony, aby analyzovali paralingvistické aspekty, tón hlasu, jeho modulaci, hlasitost, intonaci. Studovali význam řeči těla, vědomé a nevědomé pohyby. Naštěstí pro Alex byla mysl neuvěřitelně snadno ovlivnitelná a ovladatelná....
--------

Možná série s Kim Stone není absolutně super top thriller, co kdy vyšlo, ale mně zcela určitě zpříjemnila večery a časem se k přečtení celé série zase vrátím. Teď však jdu na zatím poslední vydaný díl a nepochybuji, že se opět budu příjemně bavit.

21.01.2019 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Každým dalším případem se mi Kim Stone zamlouvá čím dál víc. Tentokrát to bylo o hře s nervy dvou párů rodičů, a jistě nejen mne to nutilo při čtení přemýšlet, jak by se jako rodič uneseného dítěte zachoval sám. Když jsem načala druhou půlku knihy, říkala jsem si, že ještě kapitolu a půjdu spát...pak to byla ještě jedna...a ještě jedna....najednou jsem na konci knihy a je skoro ráno. Určitě se chystám přečíst i zbytek zatím vydaných knih série.

06.01.2019 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Napínavá a zajímavá kniha. Druhou půlku knihy jsem četla na jeden zátah a bylo mi jedno, jestli to dočtu až za svítání. Prostě jsem musela dozvědět, jak to celé dopadne. Smutné, děsivé. To o Nicole a Beth jsem začala tušit také velmi brzy. Kim je jistě svérázná vyšetřovatelka, aby ne, vzhledem k tomu, co sama ve své minulosti zažila a asi každý dobrý hlavní vyšetřovatel musí být tvrdohlavý bulldog porušující pravidla. Ale jako typ á la Saga Norén bych ji neviděla. V každém případě hodlám strávit příjemné chvíle se zbytkem celé série.

12.12.2018 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Ve třetím díle se Lukáš pohybuje zase opět napůl v Čechách, kde je pověřen úkolem spojeným s Václavem IV. a napůl v Lombardii a já rozuměla jeho dilema, kde se natrvalo usadit. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl je pan spisovatel. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají. Nyní po přečtení závěrečného dílu série Platnéř se těším na další bezesné noci se sérií Hynek Tas z Boru, která je neméně bravurní.

05.12.2018 5 z 5

Příběh vzácné tabatěrky Příběh vzácné tabatěrky Marie Macková

Jak již mnozí přede mnou napsali, začátek je pomalejší, čtenář se seznamuje s jednotlivými postavami příběhu, s finanční stráží c.k. rakousko - uherské monarchie, pašováním, živnostníky, životem v pohraničním městě Králíky a okolí. Když jsem tento příběh četla, nemohla jsem při tom nevzpomínat na film Krakonoš a lyžníci, který se sice odehrává v "Riesengebirge", ale dává představu o tom, jaký byl život v horách v dobách c.k. monarchie. Králíky a Kralický Sněžník jsem sama několikrát navštívila, vím jaká je tam krásná příroda, proto jsem při čtení měla o to blaženější pocit. Z pomalého rozjezdu jsem najednou byla vtažena do děje natolik, že jsem nemohla knihu odložit. Konec bych možná čekala malinko jiný, složitější, překvapivější, ale zase je to polovina devatenáctého století v c.k. monarchii a tak se ten příběh mohl skutečně stát, závěr tedy tak přijímám. Autorka - historička a archivářka této oblasti, mi příjemnou formou podala nové poznatky z tohoto období a já ji za to děkuji. Na další díl se určitě těším.

05.12.2018 4 z 5