Lykke

Evropa králů a císařůEvropa králů a císařůJ. Kumpera

Pořídila jsem si tohoto chytrého knižního pomocníka ještě v době, kdy internet nebyl pro každého tak úplná samozřejmost, a protože mám ráda historii, ležela tato chytrá kniha po mé pravé ruce pro případy, kdy mě v jiných knihách či filmech zaujalo jméno či rod modré krve a potřebovala jsem si něco nastudovat či ověřit. I když dnes není problém udělat pár kliků na internetu, stejně ji mám mezi oblíbenými knihami.

Žena z kajuty č. 10Žena z kajuty č. 10R. Ware

Celou dobu jsem si říkala, že si Lo koleduje o to, aby jí přes palubu někdo také hodil. Ale poslouchala jsem to jako audioknihu před spaním a příjemně jsem se bavila. Není to možná úplně akčně nabitý thriller plný zvratů, které vyráží dech, ale to přece detektivky Agathy Christie také nejsou. Tak nízké hodnocení mne před poslechem této knihy málem odrazovalo a nyní jsem ráda, že jsem si touto knihou z prostředí plavby soukromé jachty zpříjemnila pár večerů.

Pokrevní poutaPokrevní poutaA. Marsons

Do každého dílu série s Kim Stone jsem byla ponořená a s každým dalším dílem se mi Kim líbila víc a víc. Poslední čtvrtinu tohoto dílu jsem hltala a nemohla jít spát dřív, než se dozvím, jak Kim zamete s psychopatkou Alexandrou. Je vidět, že se autorka velmi dobře připravuje na psaní. Myšlenkové pochody psychopatky popsala velmi dobře. Místy mě pobavila nebo naopak donutila nad něčím se zamyslet.

Kim k Alexandře: "Odborníci se očividně spletli v tom, že sociopatie není druh duševního onemocnění, protože ses asi úplně zbláznila."
----------

Mysl je nesmírně zranitelná část těla. Lidé nemají ani tušení, jak často v každodenním životě podléhají manipulaci. Normální člověk se možná otřese odporem nad vládnoucím režimem v Severní Koreji, kde jsou lidé nuceni pravidelně poslouchat vlastenecká poselství. Alex naopak považovala tuto situaci za férovou. Vládnoucí strana dávala jasně najevo, že vám bude nařizovat, jak máte myslet. Bez nějakých zahalených, důmyslných, skrytých sdělení, jež mají obejít vědomé myšlení a usadit se v té části ledovce skryté pod hladinou. V západním světě nebyla touha ovládat, přesvědčovat a manipulovat o nic menší; jen byla utajovanější. Marketingoví experti utráceli miliony, aby analyzovali paralingvistické aspekty, tón hlasu, jeho modulaci, hlasitost, intonaci. Studovali význam řeči těla, vědomé a nevědomé pohyby. Naštěstí pro Alex byla mysl neuvěřitelně snadno ovlivnitelná a ovladatelná....
--------

Možná série s Kim Stone není absolutně super top thriller, co kdy vyšlo, ale mně zcela určitě zpříjemnila večery a časem se k přečtení celé série zase vrátím. Teď však jdu na zatím poslední vydaný díl a nepochybuji, že se opět budu příjemně bavit.

Tichá modlitbaTichá modlitbaA. Marsons

Každým dalším případem se mi Kim Stone zamlouvá čím dál víc. Tentokrát to bylo o hře s nervy dvou párů rodičů, a jistě nejen mne to nutilo při čtení přemýšlet, jak by se jako rodič uneseného dítěte zachoval sám. Když jsem načala druhou půlku knihy, říkala jsem si, že ještě kapitolu a půjdu spát...pak to byla ještě jedna...a ještě jedna....najednou jsem na konci knihy a je skoro ráno. Určitě se chystám přečíst i zbytek zatím vydaných knih série.

Němý křikNěmý křikA. Marsons

Napínavá a zajímavá kniha. Druhou půlku knihy jsem četla na jeden zátah a bylo mi jedno, jestli to dočtu až za svítání. Prostě jsem musela dozvědět, jak to celé dopadne. Smutné, děsivé. To o Nicole a Beth jsem začala tušit také velmi brzy. Kim je jistě svérázná vyšetřovatelka, aby ne, vzhledem k tomu, co sama ve své minulosti zažila a asi každý dobrý hlavní vyšetřovatel musí být tvrdohlavý bulldog porušující pravidla. Ale jako typ á la Saga Norén bych ji neviděla. V každém případě hodlám strávit příjemné chvíle se zbytkem celé série.

12.12.2018

Návrat mistraNávrat mistraF. Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Ve třetím díle se Lukáš pohybuje zase opět napůl v Čechách, kde je pověřen úkolem spojeným s Václavem IV. a napůl v Lombardii a já rozuměla jeho dilema, kde se natrvalo usadit. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl je pan spisovatel. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají. Nyní po přečtení závěrečného dílu série Platnéř se těším na další bezesné noci se sérií Hynek Tas z Boru, která je neméně bravurní.

05.12.2018

Příběh vzácné tabatěrkyPříběh vzácné tabatěrkyM. Macková

Jak již mnozí přede mnou napsali, začátek je pomalejší, čtenář se seznamuje s jednotlivými postavami příběhu, s finanční stráží c.k. rakousko - uherské monarchie, pašováním, živnostníky, životem v pohraničním městě Králíky a okolí. Když jsem tento příběh četla, nemohla jsem při tom nevzpomínat na film Krakonoš a lyžníci, který se sice odehrává v "Riesengebirge", ale dává představu o tom, jaký byl život v horách v dobách c.k. monarchie. Králíky a Kralický Sněžník jsem sama několikrát navštívila, vím jaká je tam krásná příroda, proto jsem při čtení měla o to blaženější pocit. Z pomalého rozjezdu jsem najednou byla vtažena do děje natolik, že jsem nemohla knihu odložit. Konec bych možná čekala malinko jiný, složitější, překvapivější, ale zase je to polovina devatenáctého století v c.k. monarchii a tak se ten příběh mohl skutečně stát, závěr tedy tak přijímám. Autorka - historička a archivářka této oblasti, mi příjemnou formou podala nové poznatky z tohoto období a já ji za to děkuji. Na další díl se určitě těším.

05.12.2018

Pavoučí síťPavoučí síťF. Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Před druhým dílem série jsem měla strach, jak autor zvládne přesun příběhu z Čech do Lombardie, ale zvládl to naprosto bravurně a já se celou dobu hezky bavila. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl psát prostě umí. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají.

29.11.2018

PlatnéřPlatnéřF. Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl psát prostě umí. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají.

25.11.2018

Černé leknínyČerné leknínyM. Bussi

Dost dlouho jsem si myslela, že to bude takové poklidné detektivní čtení jako jsou příběhy s inspektorem Gamachem. Poznávat Giverny a dozvídat se více o impresionistech mě bavilo. Zápletka byla velmi originální, ale v poslední třetině jsem začala kroutit hlavou nad některými věcmi, např. nad jednáním inspektora Sérénaca. Ze závěru jsem byla rozpačitá.

05.11.2018

Pradědovy pohádkyPradědovy pohádkyM. Kubíček

Musím zcela souhlasit s nicolettkou... divný styl vyprávění o putování zvířat po jesenických horách a pojmenovávání kopců, vod, skal... Přijde mi to spíchnuté hodně horkou jehlou. Vydalo Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu za finanční podpory ROP Střední Morava. Hmm, to něco napovídá. Tato knížka tedy dobrou reklamu tak nádhernému kraji rozhodně neudělá. Ilustrace celkem ujdou, ale takovou pohádku já bych svým dětem rozhodně nečetla, to by si fakt nezasloužili ani děti, ani ten kraj. Možná jsem u toho moc používala dospěláckou logiku a vyrostla jsem na jiných pohádkách. Už pojmenování jednotlivých zvířátek a pohádkových stvoření mě jemně zarazilo... Žvanda, Fanda, Planda, jelen Jenouš... a když jsem četla poté věty typu.... (připomínám, že se jedná o příběh, kde je pán hor Praděd a zvířátka teprve pojmenovávají jednotlivé hory, řeky, stráně, údolí...) ..."Já tomu Fandovi začnu fandit," uznale doplňovala Kyška.... U mnoha výrazů a vět jsem se zarazila a říkala jsem si, jestli výběr pana Kubíčka na vytvoření pohádky propagující Jeseníky, bylo to pravé ořechové. Jistě nejen Krkonoše mají své dobré pohádkáře..... Dokonce jsem tak nějak vytušila z pohádky, ještě než jsem došla ke konci, kde jsem si přečetla, že pan Kubíček byl v politice, že s politikou měl nějaké negativní zkušenosti. Nevím, jestli slovo "schůze" zrovna patří do cestopisné pohádky (Jak Praděd svolal první schůzi...). Slovo ventilovat bych do pohádky také zrovna nepoužila. Pradědova komise... tak kdy tedy ten příběh se odehrává? Na jednu stranu se to chvíli tváří jako prastarý příběh (..."Skřítek Žvanda byl ze skřítků nejstarší, asi o 100 let") a pak tam padají tak otřesné výrazy... Za další... použít verše ze Sládkovy Lesní studánky a poté jelen Jenouš pronese, že se mu zdálo, že tuhle básničku o lesní studánce napíše český básník... tak to se mi protáčeli panenky. Už někdy u dvacáté stránky jsem měla potíže číst dál, nakonec jsem to s přemáháním dočetla, bylo to nekonečných 85 stránek. Jednotlivé kapitoly nebyly nijak zvlášť propracované, spíš nudné. To není pohádka, to je motanice. Škoda, že již zemřel takový mistr pera, jako byl Miloš Kočka. Tomu, kdyby dali napsat pohádku o Jeseníkách, stvořil by ji tak stejně skvostně, jako stvořil životopis Vincenze Priessnitze Prameny živé vody.

31.08.2017

SedmilhářkySedmilhářkyL. Moriarty

Měla jsem možnost přečíst knihu i vidět seriál. Kniha je pro mne rozhodně lepší. Nejdříve mě lehce štval styl vyprávění, kdy se příběh prolínal s výslechy. Životní osudy tří hlavních kamarádek mě však začaly nořit do zaujetí číst dál a dál, až jsem najednou zjistila, že se u toho vlastně docela bavím a jsem prakticky na konci. Jen jsem stále čekala, kdo je tím mrtvým a bála se, že to bude jedna z těch mně sympatických postav. Konec mě příjemně překvapil.

13.08.2017

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáM. Rejfová

Když jsem četla v anotaci "Slečna Márplová po česku", přiznám se, že jsem si pomyslela něco jako "pche, to určitě". V předchozí povídce se nestačila Josefína tolik projevit, ale když jsem se prokousávala stránkami této knihy, začala mi být nesmírně sympatická. Není sice žádná osamělá stará panna, ani přespříliš zvědavá, ale když už se k něčemu nachomýtne, nepustí to z hlavy. Její specifický humor mě několikrát během čtení rozesmál, hodně jsem se bavila u poznámek o sestře či u vzpomínek na babiččina koupelová moudra. Příjemné čtení. Už se těším na další její příběh.

13.08.2017

Kdo má pod čepicíKdo má pod čepicíM. Rejfová

Myslím, že Josefína Divíšková mě bude bavit. Tahle krátká knížečka, povídka, je entréé Josefíny. Zde se ještě nestačila tolik projevit, ale právě proto to stojí za to přečíst si následující knížku, což jsem udělala a musím říct, že se mi to příjemně četlo, chvílemi mě rozesmála. Je to nenáročné, pohodové čtení.

11.08.2017

Zápisník jedné láskyZápisník jedné láskyN. Sparks

Příběh, který v okamžiku, kdy vás chytí, už vám nedovolí knihu odložit. Nicholas Sparks psát umí.

26.06.2017