Lykke

Přečtené 82Pach krve
? - říjen 2019
Pach krve 2019, F. Niedl


Ještě že nejsem kat
? - září 2019
Ještě že nejsem kat 2014, V. Vondruška


Rozervané království
? - srpen 2019
Rozervané království 2018, F. Niedl


Ve službách zla
? - srpen 2019
Ve službách zla 2016, R. Galbraith (pseudonym)


Heřmánkové údolí
? - červenec 2019
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)

Heřmánkové údolí....jak poetický název, že? .... Leckoho by mohlo napadnout, že se jedná o román pro ženy, zase nějakou červenou knihovnu.... a to by se sakra spletl!! Jedná se o skutečný příběh nejen o neobyčejně statečné a přitom za všech okolností laskavé ženě, která se dovedla poprat s nejedním ďáblem, přitom ničeho nelitovala a nevzdávala se. Kdo někdy četl o volyňských Češích, bude vědět o čem je řeč. Neměli to lehké tam, odkud přišli, neměli to lehké ani tam kam přišli. Anna navíc poté k tomu jako sirotek a.... Silný příběh z poválečné doby, kdy si většina myslela, že už má to nejhorší za sebou (...a že se jich dost vrátilo nějak pošramoceno) a netušili, co za zmar ještě může přijít. Autorka krásně silným příběhem předkládá čtenáři poválečné osidlování bývalých Sudet a hrůzy po únoru 48... atd. Jestli Hana od Aleny Mornštajnové je ceněna mj. pro skvěle popsané okolnosti z doby války a měla by být zařazena do seznamu povinné četby pro školáky, Heřmánkové údolí by mělo být zařazeno hned za ni, protože je čím dál méně těch, co si umí skutečně představit, co pro lidi žijící v tehdejší době - lidí přeživší válku, koncentráky... - lidi na duši i těle poznamenaných, očekávající novou, lepší demokracii - lidi s nadějí, čekajících, že si vybudují nový život, zrenovují své domovy, hospodářství, živnosti - co pro ně znamenalo vrátit se a zjistit, že přišli o část nebo dokonce celou rodinu, příbuzné, domovy... Někdy přihlížet zvěrstvu Rudých gard či kontroverznímu odsunu. Přídělový systém potravin na lístky. Když se jim povedlo něco vybudovat, přišel únor čtyřicet osm a opět přišli o část či všechen majetek. Pronásledování, nemožnost se uplatnit, kolektivizace, procesy 50. let, měnová reforma, nýmandi či kolaboranti se stávali mocipány, odcizování a strach mezi přáteli, sousedy, příbuznými... Ano, na tuto knihu jen tak nezapomenete, stojí za zamyšlení a třeba se k ní budete chtít za čas ještě jednou vrátit.


Malloryho druhá smrt – Záhada Mount Everestu
? - červen 2019
Malloryho druhá smrt – Záhada Mount Everestu 2000, R. Messner


3x Doug Selby
duben - červen 2019
3x Doug Selby 1976, E. S. Gardner

Vedle Perryho Masona druhá výrazná hlavní literární postava E. S. Gardnera. Nečekejte styl "drsný severský thriller", ani pravou americkou gangsterku, ale poklidnou americkou detektivku, kde nechybí taktické právní uvažování, šerifovo šetření, "klaďas" v podobě státního zástupce Douga Selbyho a role nepostradatelného "slizouna" se ujal advokát padouchů A. B. Carr. Až budete chtít trávit chladnější odpočinkový letní podvečer u chaty v lehátku se skleničkou whiskey, tato kniha bude dobrý společník.


Království meče
březen - květen 2019
Království meče 2017, F. Niedl


Falknovská huť
květen 2019 (13.-18.)
Falknovská huť 2019, V. Vondruška


Ve službách mocných
březen - duben 2019
Ve službách mocných 2017, F. Niedl


Žena z kajuty č. 10
duben 2019 (14.-26.)
Žena z kajuty č. 10 2017, R. Ware

Celou dobu jsem si říkala, že si Lo koleduje o to, aby jí přes palubu někdo také hodil. Ale poslouchala jsem to jako audioknihu před spaním a příjemně jsem se bavila. Není to možná úplně akčně nabitý thriller plný zvratů, které vyráží dech, ale to přece detektivky Agathy Christie také nejsou. Tak nízké hodnocení mne před poslechem této knihy málem odrazovalo a nyní jsem ráda, že jsem si touto knihou z prostředí plavby soukromé jachty zpříjemnila pár večerů.


Růže a lev
březen - duben 2019
Růže a lev 2016, F. Niedl


Evropa králů a císařů
? - duben 2019
Evropa králů a císařů 1997, J. Kumpera

Pořídila jsem si tohoto chytrého knižního pomocníka ještě v době, kdy internet nebyl pro každého tak úplná samozřejmost, a protože mám ráda historii, ležela tato chytrá kniha po mé pravé ruce pro případy, kdy mě v jiných knihách či filmech zaujalo jméno či rod modré krve a potřebovala jsem si něco nastudovat či ověřit. I když dnes není problém udělat pár kliků na internetu, stejně ji mám mezi oblíbenými knihami.


Rytíři z Vřesova
leden - březen 2019
Rytíři z Vřesova 2016, F. Niedl


Pohřbená pravda
prosinec 2018 - únor 2019
Pohřbená pravda 2018, A. Marsons

Trochu mi chyběl její obvyklý tým a ze začátku mi její bývalý parťák lezl dost na nervy, ale když se nitky začaly sbíhat, bylo vše odpuštěno. S každou další a další přečtenou kapitolou, prolétlo mi hlavou...ó krutosti, tvé druhé jméno je člověk. Jen snad člověk je schopen dovést svou nenávist do takového extrému. Když jsem zaklapla knihu za poslední stránkou, přála jsem si, abych na další díl s mou oblíbenou drsňačkou nečekala moc dlouho.


Pokrevní pouta
prosinec 2018 - leden 2019
Pokrevní pouta 2018, A. Marsons

Do každého dílu série s Kim Stone jsem byla ponořená a s každým dalším dílem se mi Kim líbila víc a víc. Poslední čtvrtinu tohoto dílu jsem hltala a nemohla jít spát dřív, než se dozvím, jak Kim zamete s psychopatkou Alexandrou. Je vidět, že se autorka velmi dobře připravuje na psaní. Myšlenkové pochody psychopatky popsala velmi dobře. Místy mě pobavila nebo naopak donutila nad něčím se zamyslet. Kim k Alexandře: "Odborníci se očividně spletli v tom, že sociopatie není druh duševního onemocnění, protože ses asi úplně zbláznila." ---------- Mysl je nesmírně zranitelná část těla. Lidé nemají ani tušení, jak často v každodenním životě podléhají manipulaci. Normální člověk se možná otřese odporem nad vládnoucím režimem v Severní Koreji, kde jsou lidé nuceni pravidelně poslouchat vlastenecká poselství. Alex naopak považovala tuto situaci za férovou. Vládnoucí strana dávala jasně najevo, že vám bude nařizovat, jak máte myslet. Bez nějakých zahalených, důmyslných, skrytých sdělení, jež mají obejít vědomé myšlení a usadit se v té části ledovce skryté pod hladinou. V západním světě nebyla touha ovládat, přesvědčovat a manipulovat o nic menší; jen byla utajovanější. Marketingoví experti utráceli miliony, aby analyzovali paralingvistické aspekty, tón hlasu, jeho modulaci, hlasitost, intonaci. Studovali význam řeči těla, vědomé a nevědomé pohyby. Naštěstí pro Alex byla mysl neuvěřitelně snadno ovlivnitelná a ovladatelná.... -------- Možná série s Kim Stone není absolutně super top thriller, co kdy vyšlo, ale mně zcela určitě zpříjemnila večery a časem se k přečtení celé série zase vrátím. Teď však jdu na zatím poslední vydaný díl a nepochybuji, že se opět budu příjemně bavit.


Otevřený hrob
? - leden 2019
Otevřený hrob 2017, A. Marsons

Tahle paličatá drsňačka neztrácí mé sympatie. Tentokrát musí vyšetřovat brutálně spáchané vraždy odložené v nevábně zvláštním prostředí, kde je radno opatrně našlapovat. Tentokrát musí zachraňovat i tu, co by předtím s chutí sama uškrtila a vlastně zjistí, že nikdo není takový, jak se na první pohled zdá. Že jsou beránci ve vlčím kožichu a vlci v rouše beránčím. Rozhodně jsem čtení do ranního kuropění nelitovala.


Zkurvenej příběh
? - prosinec 2018
Zkurvenej příběh 2017, B. Minier


Tichá modlitba
prosinec 2018 (12.-25.)
Tichá modlitba 2017, A. Marsons

Každým dalším případem se mi Kim Stone zamlouvá čím dál víc. Tentokrát to bylo o hře s nervy dvou párů rodičů, a jistě nejen mne to nutilo při čtení přemýšlet, jak by se jako rodič uneseného dítěte zachoval sám. Když jsem načala druhou půlku knihy, říkala jsem si, že ještě kapitolu a půjdu spát...pak to byla ještě jedna...a ještě jedna....najednou jsem na konci knihy a je skoro ráno. Určitě se chystám přečíst i zbytek zatím vydaných knih série.


Ďábelské hry
prosinec 2018 (06.-19.)
Ďábelské hry 2016, A. Marsons


Němý křik
? - prosinec 2018
Němý křik 2016, A. Marsons

Napínavá a zajímavá kniha. Druhou půlku knihy jsem četla na jeden zátah a bylo mi jedno, jestli to dočtu až za svítání. Prostě jsem musela dozvědět, jak to celé dopadne. Smutné, děsivé. To o Nicole a Beth jsem začala tušit také velmi brzy. Kim je jistě svérázná vyšetřovatelka, aby ne, vzhledem k tomu, co sama ve své minulosti zažila a asi každý dobrý hlavní vyšetřovatel musí být tvrdohlavý bulldog porušující pravidla. Ale jako typ á la Saga Norén bych ji neviděla. V každém případě hodlám strávit příjemné chvíle se zbytkem celé série.


Karel IV. – Historie života velkého vladaře
? - prosinec 2018
Karel IV. – Historie života velkého vladaře 1998, F. Kavka


Příběh vzácné tabatěrky
? - prosinec 2018
Příběh vzácné tabatěrky 2015, M. Macková

Jak již mnozí přede mnou napsali, začátek je pomalejší, čtenář se seznamuje s jednotlivými postavami příběhu, s finanční stráží c.k. rakousko - uherské monarchie, pašováním, živnostníky, životem v pohraničním městě Králíky a okolí. Když jsem tento příběh četla, nemohla jsem při tom nevzpomínat na film Krakonoš a lyžníci, který se sice odehrává v "Riesengebirge", ale dává představu o tom, jaký byl život v horách v dobách c.k. monarchie. Králíky a Kralický Sněžník jsem sama několikrát navštívila, vím jaká je tam krásná příroda, proto jsem při čtení měla o to blaženější pocit. Z pomalého rozjezdu jsem najednou byla vtažena do děje natolik, že jsem nemohla knihu odložit. Konec bych možná čekala malinko jiný, složitější, překvapivější, ale zase je to polovina devatenáctého století v c.k. monarchii a tak se ten příběh mohl skutečně stát, závěr tedy tak přijímám. Autorka - historička a archivářka této oblasti, mi příjemnou formou podala nové poznatky z tohoto období a já ji za to děkuji. Na další díl se určitě těším.


Návrat mistra
? - listopad 2018
Návrat mistra 2013, F. Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Ve třetím díle se Lukáš pohybuje zase opět napůl v Čechách, kde je pověřen úkolem spojeným s Václavem IV. a napůl v Lombardii a já rozuměla jeho dilema, kde se natrvalo usadit. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl je pan spisovatel. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají. Nyní po přečtení závěrečného dílu série Platnéř se těším na další bezesné noci se sérií Hynek Tas z Boru, která je neméně bravurní.


Pavoučí síť
listopad 2018 (14.-22.)
Pavoučí síť 2013, F. Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Před druhým dílem série jsem měla strach, jak autor zvládne přesun příběhu z Čech do Lombardie, ale zvládl to naprosto bravurně a já se celou dobu hezky bavila. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl psát prostě umí. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají.


Platnéř
? - listopad 2018
Platnéř 2012, F. Niedl

Už delší dobu před touto sérií se mi nestalo, že bych měla problém s tím, že je půl třetí ráno a mně se nechce přestat číst. Nakažlivé, pohlcující!! Bylo fajn ponořit se do příběhu, žít v něm, vidět ho v barvách. Vůbec nemám pocit, že by to měl být román pro mládež. Je to pro všechny jakékoli věkové kategorie, kdo mají rádi historickou literaturu a František Niedl psát prostě umí. Dozvědět se něco o platnéřském řemesle či vůbec o životě ve Středověku vidím jako prospěšnou záležitost. A jestli je tam snad něco, co se někomu může zdát jako Mission Impossible? Možná ano, možná ne. Byla to drsná doba, kterou si dnes ne každý umí představit. Žilo se jinak, uměli se jiné věci.. A nakonec... hrdinové se mi zamlouvají.


Černé lekníny
? - listopad 2018
Černé lekníny 2017, M. Bussi

Dost dlouho jsem si myslela, že to bude takové poklidné detektivní čtení jako jsou příběhy s inspektorem Gamachem. Poznávat Giverny a dozvídat se více o impresionistech mě bavilo. Zápletka byla velmi originální, ale v poslední třetině jsem začala kroutit hlavou nad některými věcmi, např. nad jednáním inspektora Sérénaca. Ze závěru jsem byla rozpačitá.


Hana
? - srpen 2018
Hana 2017, A. Mornštajnová

Upřímně, četla jsem i mnohem dojímavější, srdceryvnější, děsivější válečné příběhy, ale to nezmenšuje fakt, že i tenhle má co dát. Mnohokrát jsem přemýšlela o tom, jak bych v té době, v takové atmosféře, dění, dokázala přežít já. Kdykoliv se připomíná výročí Mnichova, začátku a konce druhé světové války, vidím válečné filmy, dokumenty, čtu paměti těch, co přežili, přemýšlím, jak to dokázali přežít a nezbláznit se (zvlášť ti, co přežili koncentrák), nezpronevěřit se a u těch, co se zpronevěřili, co je k tomu vedlo. Je lehké sklouznout k odsouzení někoho, kdo udělal z příčin zamilovanosti a její související slepoty fatální chybu, ale vždy je třeba pomyslet na to, že my, kteří jsme celý život prožili v mírových časech plných přinejmenším základního dostatku a pohodlí, v době datové a digitální, kdy se na jednom konci světa někdo uplivne a na druhém konci světa to hned všichni vědí, můžeme těžko soudit ty, co tu dobu prožívali před 75 - 80 lety a byli odkázáni na informace typu oficiálních novin, rádia, nelegálních letáků a to, co dovedli jinotajem napsat a odeslat příbuzným jejích blízcí z koncentráku. O kompletních šílených zvěrstvech fašistického režimu měl představu i v té době málokdo. A padesátá léta také zrovna nelehká doba. Pochmurný, depresivní příběh, ale i takové je třeba si občas přečíst. Ano, i já jsem pro to, aby se zaktualizoval seznam povinné četby pro studenty. Myslím, že jim více dá Hana od Aleny Mornštajnové než Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Já přečtení této knihy nelituji.


Nejkrutější měsíc
? - srpen 2018
Nejkrutější měsíc 2015, L. Penny

Vražedný chlad
? - květen 2018
Vražedný chlad 2014, L. Penny

Nebe mé lásky
? - květen 2018
Nebe mé lásky 1997, N. Roberts


Zátiší
? - březen 2018
Zátiší 2014, L. Penny

Skryté zlo
? - listopad 2017
Skryté zlo 2016, S. Brown


Manželé odvedle
? - listopad 2017
Manželé odvedle 2017, S. Lapena


Dívka, která si říkala Tuesday
? - září 2017
Dívka, která si říkala Tuesday 2016, S. Williams


Pradědovy pohádky
? - srpen 2017
Pradědovy pohádky 2009, M. Kubíček

Musím zcela souhlasit s nicolettkou... divný styl vyprávění o putování zvířat po jesenických horách a pojmenovávání kopců, vod, skal... Přijde mi to spíchnuté hodně horkou jehlou. Vydalo Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu za finanční podpory ROP Střední Morava. Hmm, to něco napovídá. Tato knížka tedy dobrou reklamu tak nádhernému kraji rozhodně neudělá. Ilustrace celkem ujdou, ale takovou pohádku já bych svým dětem rozhodně nečetla, to by si fakt nezasloužili ani děti, ani ten kraj. Možná jsem u toho moc používala dospěláckou logiku a vyrostla jsem na jiných pohádkách. Už pojmenování jednotlivých zvířátek a pohádkových stvoření mě jemně zarazilo... Žvanda, Fanda, Planda, jelen Jenouš... a když jsem četla poté věty typu.... (připomínám, že se jedná o příběh, kde je pán hor Praděd a zvířátka teprve pojmenovávají jednotlivé hory, řeky, stráně, údolí...) ..."Já tomu Fandovi začnu fandit," uznale doplňovala Kyška.... U mnoha výrazů a vět jsem se zarazila a říkala jsem si, jestli výběr pana Kubíčka na vytvoření pohádky propagující Jeseníky, bylo to pravé ořechové. Jistě nejen Krkonoše mají své dobré pohádkáře..... Dokonce jsem tak nějak vytušila z pohádky, ještě než jsem došla ke konci, kde jsem si přečetla, že pan Kubíček byl v politice, že s politikou měl nějaké negativní zkušenosti. Nevím, jestli slovo "schůze" zrovna patří do cestopisné pohádky (Jak Praděd svolal první schůzi...). Slovo ventilovat bych do pohádky také zrovna nepoužila. Pradědova komise... tak kdy tedy ten příběh se odehrává? Na jednu stranu se to chvíli tváří jako prastarý příběh (..."Skřítek Žvanda byl ze skřítků nejstarší, asi o 100 let") a pak tam padají tak otřesné výrazy... Za další... použít verše ze Sládkovy Lesní studánky a poté jelen Jenouš pronese, že se mu zdálo, že tuhle básničku o lesní studánce napíše český básník... tak to se mi protáčeli panenky. Už někdy u dvacáté stránky jsem měla potíže číst dál, nakonec jsem to s přemáháním dočetla, bylo to nekonečných 85 stránek. Jednotlivé kapitoly nebyly nijak zvlášť propracované, spíš nudné. To není pohádka, to je motanice. Škoda, že již zemřel takový mistr pera, jako byl Miloš Kočka. Tomu, kdyby dali napsat pohádku o Jeseníkách, stvořil by ji tak stejně skvostně, jako stvořil životopis Vincenze Priessnitze Prameny živé vody.


Sedmilhářky
? - srpen 2017
Sedmilhářky 2015, L. Moriarty

Měla jsem možnost přečíst knihu i vidět seriál. Kniha je pro mne rozhodně lepší. Nejdříve mě lehce štval styl vyprávění, kdy se příběh prolínal s výslechy. Životní osudy tří hlavních kamarádek mě však začaly nořit do zaujetí číst dál a dál, až jsem najednou zjistila, že se u toho vlastně docela bavím a jsem prakticky na konci. Jen jsem stále čekala, kdo je tím mrtvým a bála se, že to bude jedna z těch mně sympatických postav. Konec mě příjemně překvapil.


Kdo má pod čepicí
? - červenec 2017
Kdo má pod čepicí 2017, M. Rejfová

Myslím, že Josefína Divíšková mě bude bavit. Tahle krátká knížečka, povídka, je entréé Josefíny. Zde se ještě nestačila tolik projevit, ale právě proto to stojí za to přečíst si následující knížku, což jsem udělala a musím říct, že se mi to příjemně četlo, chvílemi mě rozesmála. Je to nenáročné, pohodové čtení.


Vražda v Orient-expresu
? - červenec 2017
Vražda v Orient-expresu 2003, A. Christie


Prameny živé vody
? - červen 2017
Prameny živé vody 1987, M. Kočka


1 2 3 >