Loxias Loxias komentáře u knih

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Ocenuji, ze kniha dala zrod novemu zanru i desitky mist, na ktere se pozdejsi scifi tvorba odkazuje, ale to, ze tato kniha stala u zrodu cyberunku jeste neznamena, ze je dobra. Troufam si rict, ze ani na podruhe se preklad nepovedl. Problem bude ale i v tom, ze autor mnohdy popisuje dost abstraktne veci, u kterych pochybuji, ze si je sam dokazal nejakkloudne predstavit. Casto se z toho proto stava jakysi psychotropni balast. I pres svou necitelnost si kniha alespon v nekterych pasazich dokaze zachovat atmosferu a charakteristicky feeling, ale sluselo by ji neco jako remake. slo by to podle me se stejnou stmosferou napsat daleko lepe.

27.02.2020 2 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Tak nevim.. Je to lepsi nez Zizen. Ale Nesbo taha potencialni vrahy jak kraliky z klobouku, az je to moc ocividny, ze jsou to falesne stopy. Ze to nakonec vyjde na Bjorna mi prijde jako nesmysl - dokazu si predstavit, ze by zabil Katrine, Harryho, dite nebo vsechny naraz, ale ze by vrazil nuz do bricha nevinne Rachel mi prijde tezko uveritelne, leda by byl nejaky pschopat a tak rozhodne v predchozich dilech profilovany rozhodne nebyl. Dalsi vec je, ze po sobe zamete vsechny stopy a pak v cizim aute presteluje sedadlo a radio? Come on! Ze Harry projede svodidly prorazi ricni led, pod vodou nekolikrat narazi do kamene, ale airbagy se otevrou az po padu z vodopadu, to uz je takovy detail.. no asi jak sem psal u minuleho dilu, uz by to asi stacilo.

08.02.2020 3 z 5

Nahý král Nahý král Jevgenij Lvovič Švarc

Kniha stoji hlavne na predmluve a na doslovu. Sama o sobe nenabizi moc paralel a prilezitosti k zamysleni. Je to tim padem vic pohadka a mene spolecenska reakce.

16.01.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Obsahuje spoiler!
Zacatek mi prisel velmi tahly s velmi neohrabanymi dialogy. Kdyz zacal proces likivdace cernousku, tak to dostalo spad a byl jsem ochoten odpoustet, ale vsechno dobre zlikvidoval konec. Prilis mnoho situaci bylo postaveno na nahodu nebo stesti. Neverim, ze by pani Brentova prila kamsi na ostrov na pozvani cloveka ktereho ani nezna (minimalne se to nedapokladat za jiste). Absolutne neverim zaverecne sebevrade a spouste dalsim vecem. Proste prilis mnoho me bilo do oci, ze konkretni veci by se proste nestaly. Z dokonaleho zlocinu se proste nestala dokonala kniha, fanousci at prominou.

15.01.2020 3 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Mel sem tendence kotletu spis kritizovat. Nemuzu si pomoct, je to proste kopie Kulhanka a vetsinou spis slabsi. Ale musim rict, ze tim poslednim dilem si me docela ziskal, slapalo a bavilo to od zacatku dokonce a tak to v tomhle zanru ma byt.

10.01.2020 5 z 5

Sehnat jidlo, prespat, jit, sehnat jidlo, prespat, jit. Readhack - staci precist ctvrtinu, zbytek je stejny ;)

03.01.2020 2 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Jestli pro me byly Stranger Things serialovou udalosti desetileti, tak knizni prequel je velkym zklamanim a parazitovanim na uspesnem jmene. Text pusobi, jak kdyby autorce bylo ctrnact let a predpokladam, ze pro stejne stare ctenare byl urcen. Jednoduche a naivni postavy a k tomu trivialni styl "holciciho" vypraveni se naprosto nedokaze priblizit atmosfere predlohy. Naivita celeho pribehu bije do oci o to vic, ze sledujeme pribehy dospelych vysokoskolaku. Fakt ze hlavni postava si 6 mesicu nevsimne vlastniho tehotenstvi mi prisel prinejmensim prekvapivy. Cely pribeh je predvidatelny a az do konce se neodehraje nic prekvapiveho.
Pro fanousky strager things nedoporucuji.

02.09.2019 1 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Vlastne docela zklamani. Od Prazskeho jara jsem cekal daleko vetsi naboj. Ale prakticky cela kniha se zameruje primarne na jakysi milostny mnohouhelnik nezajimavych postav. Obratky kniha nabira v poslednich 80 strankach, kdy dochazi k okupaci, ale prokousat se temi predchozimi 320 neni vubec lehke.

04.08.2019 3 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Cte se velmi lehce. V nekterych pasazich mozna az moc lehce na to jak drsne je pozadi. Hlavni postavy spise sledujete, nez byste s nimi neco prozivali, protoze je velmi tezke s k nim vytvorit pouto. Presto ale kniha tak nejak funguje, ze ji precte rychle a chcete cist dal, tak asi dobry :)

08.07.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Napad dobry, destske postavy jsem taky unesl, ale celou knihou me provazi pocit nevyuziteho potencialu. Nechapu, ze Havraspar a Mrzimor nedostaly temer zadny prostor, zadnou historii nebo identitu a jsou vlastne zbytecne. Chybi podrobnejsi background dulezitych postav. podrobneji rozvedena kouzla, takhle to vypada, ze se naucite 3 a da se s nimi vyhrat kouzelnicka valka. Ustedni pribeh vlastne taky moc nezaujal a krom konce nebyla nijak podtrzena jeho dulezitost. Takze jako pro deti dobry no, bohuzel nicim neprekvapilo.

16.06.2019 3 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Pohadka pro dospele, to asi mluvi za vse. Spousta veci ztracena v prekaldu, ktery umensuje, uz tak ne moc velky dojem. Pokud mate moznost sahnete po originalu. Jinak mi prijde ze Duchovny sam nevedel co chce aby z knihy nakonec vyslo. Chvilku bajka, chvilku agitka, chvilku prvoplanove popkulturni vtipy. Nerikam, ze me tam nic nepobavilo, ale jako celek to proste nejak nefunguje.

27.05.2019 2 z 5

Bezbarvy Cukuru Tazaki se snazi vybarvit skrze vyreseni svych problemu z minulosti. Presto, ze se s minulosti vyporadava veskrze uspesne a odbourava mnohalete bloky, na barve mu to bohuzel nepridava. Cukuru je proste bezbarvy od zacatku pribehu az do jeho velkeho finale, kdy ma svuj osud ve svych rukou, ale radejivyckava nez aby jednal, radeji se dopredu smiruje s neuspechem nez aby sel naproti uspechu. A ja vlastne vubec nevim co mi tato kniha mela dat. Mozna mi unkal vyznam jemne symboliky, ale to asi nic nemeni na tom, ze Cukuru se dostal odnikud nikam a zustal otrokem sve zivotni pasivity. Doslov prekladatele necham radeji bez komentare.

30.04.2019 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

S Man-Bookerovou cenou se poji urcita prestiz, ale v tomto pripade, nemuzu si pomoci, nezaslouzene. Uprimne jsem cekal vic nez trivialni filozofovani a mnozstvi libovolne vylozitelnych paralel. Uz pri cteni predmluvy sem mel neblahe tuseni, ze se to nebude vyvijet dobre a dal se to jen potvrzovalo. Prvnich tretina knihy je naprosto zbytecna, coz trochu dokazuje i fakt, ze v audio verzi knihy tato cast textu temer nebyla pouzita. Survival cast na mori, gradujici nekde kolem 3/4 knihy po me byla nejstravitelnejsi, ale i tam se obcas vluodily otravne teologicko-filozoficke vsuvky a nekoncici vycty zvirat, vybaveni, ukolu a podobne. Nektere z techto vyctu zabraly i celou stranku a jejich smysl mi unikal. Zaver mi prisel hodne hekticky a citil jsem z nej akorat snahu vsechen predchozi text prodat za vyssi cenu nez za jakou stoji - I am not buying it.

Nakonec bych asi pripojil kratky uryvek k dokresleni dojmu.
"Když jsem odcházel do školy, vyprovázel mne nejen vlídný úsměv mé matky, ale i pohled bystrooké vydry, urostlého bizona amerického a protahujících se a zívajících orangutanů. Pod některými stromy jsem musel zvedat hlavu, aby mě nepřekvapil páv s naléhavou potřebou se vyprázdnit. Raději jsem chodil pod stromy, na kterých spali zavěšení kaloňové – jediný útok, kterého jsem se tak mohl brzy ráno obávat, byl pronikavý netopýří koncert plný pištění a švitoření. Po cestě ze zahrady jsem se někdy zastavil u terárií, abych se podíval na nablýskané, zářivě zelené, žlutomodré nebo hnědozelené žáby. Jindy mě zaujali ptáci – plameňáci růžoví, labutě černé, kas-uáři jednolaloční nebo menší druhy jako holubi stříbrní, leskoptve rudohřbeté, agap-ornisové růžohrdlí, aratingy černohlavé nebo kakarikové alpští. Sloni, tuleni, velké kočky nebo medvědi v tuto dobu ještě většinou spali, ale paviáni, makakové, mangabejové, gibboni, jeleni a laně, tapíři, lamy, žirafy a promyky byli ranní ptáčata. Každé ráno jsem se u hlavní brány před odchodem do školy ještě jednou naposledy otočil, abych si na okamžik vychutnal ten všední, ale zároveň nezapomenutelný pohled na želví pyramidu, duhový čumák mandrila, majestátně mlčící žirafu, otylou a zažloutlou hroší tlamu, papouška ara šplhajícího po drátěném plotě za pomoci zobáku a drápů, klapání člunozobce nebo stařecky chlípný výraz velblouda. Teprve když jsem se vrátil domů, mohl jsem beze spěchu objevovat, jaké to je, když vám slon prohledává kapsy v naději, že najde schovaný ořech, nebo když vám orangutan ve vlasech hledá klíšťata k přesnídávce a od-fukuje zklamáním nad tím, že nosíte na krku prázdnou špižírnu. Kéž bych dokázal slovy vyjádřit dokonalost lachtana nořícího se pod hladinu, eleganci chápanů pohupujících se z větve na větev, nebo důstojnost, s jakou lev otočí hlavou. V takovém oceánu zážitků a vjemů však jazyk vždy ztroskotá. Musíte si to umět představit."

15.04.2019 2 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tezko se mi formuluje nazor. Je to urcite nadcasove dilo, se spoustou vystiznych myslenek, ale v kontrastu dnesni doby to pusobi prilis jednoduse a ma mnoho nevyuziteho potencialu, ktery by dokazal hru jeste vice zdramatizovat.

07.04.2019 4 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Kniha neni dlouha, tak mi prislo, ze do ni Pratchett nestihl priplest zadnou slozitost nebo nudnejsi pasaz, coz se mu dle meho obcas stava. Diky tomu se cte velmi lehce a prijemne a pribehove slape pekne od zacatku az do konce. Jako oddychovka idealni.

07.04.2019 4 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Ze zacatku jsem mel trochu problem to nejak nejak uchopit. Precijen demoni, upiri, magie, automaticke pusky, brokovnice a granatomety to nemate ve jedne knize kazdy den. Po chvili jsem se tim ale srovnal zaclo t o byt zabavne.
Bohuzel zrhuba od tretiny knihy, zacal byt pribeh hrozne sablonovity a akorat na sebe kazdou epizodu nabaloval dalsi promenne. Poslednich 50 stran mi prislo nekonecnych a hlavni dojem co ve me zustal je uleva, ze to mam za sebou.
Dalsi vec co byla otravna byly sexualni vlozky, ktere pusobily nepatricne, neobratne a hlavne strasne zbytecne. Nakonec se u me autor shodil tim, ze pouzil spojeni tezky orisek, coz u nekoho kdo profesionalne pise nedokazu pochopit.
Ty 3* jsou od mne hodne velkoryse gesto

24.03.2019

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Vlastne docela zklamani a 3* davam jen za prociteny konec. Cekal bych od Asimova trochu vedectejsi pristup a misto toho mam spis pohadku jak slo cestovani v case na vandr. Netere myslenky jsou prehnane naivni, netere nedotazene. Vetsinu knihy je vystavovana na odiv pokrivenost charakteru hlavni postavy a specifika cestovani v case zustavaji nezpracovany na druhe koleji.

08.03.2019 3 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Kniha nema uplne drajv, pusobi spiz povidkove a nejak se necha vytusit, ze Nik je nedotknutelny, tak tam neni ani moc napeti. Ale cte se velmi lehce a vypraveni pusobi mile. V par pasazich jsou tam nenapadne momenty, ktere me nutily k zamysleni nad vsim moznym a to knize dost pridalo na zajimavosti.

28.02.2019 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

A pak ze to bez Harryho nepujde! Pomalejsi rozjezd je vlastne jen takove ticho pred bouri, ktera uz se neutisi az do konce knihy. Vsechno je tu vysponovane na hranici uveritelnosti, ale na to uz sem Nesboa zvykly. Tady to navic razantne pridavalo na zabavnosti. Celkove vzato pro me jeden z Nesboovych vrcholu (mam za sebou celeho HH, Krev na snehu I,II).

16.02.2019 5 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Mile nahlednuti do chore mysli genia. Na muj vkus je to az prilis odlehcene, ale na letme seznameni to staci

16.02.2019 4 z 5