Neuromancer

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sprawl, kniha 1. Román desetiletí, oceněn Nebulou a Hugem. Dnes již kultovní kniha příznivců kyberpunku. Jedinečná možnost seznámit se se stěžejním dílem kyberpunku v perfektní podobě, kdy můžete vychutnat brilantnost a bohatost Gibsonova jazyka. Ústřední postavou románu je Case, computerový zloděj, který vstupuje do celosvětové sítě počítačů a manipuluje s uloženými daty. Příběh sleduje snahu dvou mocných programů umělé inteligence o nelegální spojení do jednoho celku, schopného rozluštit poselství mimozemské civilizace. Mistrovských děl science fiction je hodně, ale Neuromancer je jen jeden....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11288/neuromancer-bic-11288.jpeg 4399
Série

Sprawl 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)
Orig. název

Neuromancer, 1984

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (68)

Kniha Neuromancer

Přidat komentář
lord-artoo
11. listopadu

Mám pocit, že jsem asi četl jinou knihu než většina místních. Neuromancer je ukrutná kniha psaná těžko stravitelným jazykem (a to nemluvím o diletantském překladu Josefa Rauvolfa, který se hemží kalky a stylistickými chybami, za které bych své žáky na základce vytahal za uši). Gibson byl ve své době revoluční, inovátorský a vizionářský, to by však nemělo zastínit skutečnost, že má kniha děj béčkového akčního filmu, na který narazíte poté, co se vrátíte pozdě v noci z hospody. Nesrozumitelnost replik postav a špatné dávkování děje (až do posledních stran jsem netušil, proč se v knize dělo to, co se tam vlastně dělo, a ani teď si vlastně nejsem tak docela jistý) tento dojem z nočního tahu, sedmi piv v systému a televize nova jen umocňuje. Jazyková stránka věci je pak kapitola sama o sobě. Gibson bývá často spojován s P. K. Dickem a jeho psychedelickými světy, ale takové srovnání neobstojí. Ani imaginace, ani jazyk P. K. Dicka totiž nedělají z jeho knih fašírku. To stejné nelze říci o Gibsonově stylu v Neuromancerovi.

Nápady z knihy později bez hany a studu vytěžili tvůrci Ghost in the Shell (toho původního), Matrixu a co já vím, kdo ještě. A člověk jim to nemá ani za zlé. Posbírali totiž diamanty, které Gibson jen tak pohodil, zatímco se snažil vyhloubit co největší díru do žánru sci-fi. A tak vznikl kyberpunk a jeho základní kámen - Neuromancer - který za moc nestojí, k němuž se však všichni navrací jako k Malevičovu Černému čtverci. No, ale... je to jen černý čtverec na bílém pozadí, že?

DreamWalker
29. září

Poprvé jsem ani nedočetl, zčásti nejspíš i vlivem původního překladu starého vydání. Nemůžu říct, že po třetím pokusu (druhém úspěšném) jsem knihu plnohodnotně docenil, ale jsem schopen jí už plnohodnotně ocenit. Optikou dneška, a ve srovnání třeba s Nahým obědem, to není takové maso, ale v době vydání originálu to musel být pro čtenáře řádný mindfuck a dost nepochopitelná a neuchopitelná kniha. Gibsonovi se kromě kyberhrátek povedlo i skvěle vykreslit technokratický anarchismus budoucnosti a osadit ho archetypálními postavami, které sice ani na moment neuhnout z determinovaného osudu, ale ve výsledku to absolutně nevadí.


Marxt5
30. srpna

Bible kyberpunku se tomu neříká nadarmo!
Už dlouho jsem se tak neponořil do knihy jako u Neuromancera.
Příběh je nabitý od začátku až do konce, a to se jedná o knihu, která se považuje za zakládající knihu kyberpunku, přesto je plná akce technologií či nápadů, které mi připadají geniální, autor se rozhodně nestyděl. Například myšlení umělé inteligence.
Kromě toho má autor v knize další spoustu nápadů, které můžeme vidět již dnes, či jsme očividně blíže jejich realizaci.
Dále mě zaujala hloubka postav, jelikož mi přišlo, že každá postava má své důvody ke svým činům, má svou historii, kterou jsme se dozvídali až v průběhu,...
Ano, kniha se čte mírně složitěji, jak kvůli názvům, které jsou buď ze světa IT, nebo jde o autorova vymyšlená, tak kvůli přetlaku postav či situací. Myslím si, že minimálně pro mě to byla však vždy menší výzva a po chvíli čtení vždy vše zapadlo do sebe a ke konci díla do sebe zapadly všechny části skládačky a vytvořily tak celistvé dílo... Bibli kyberpunku.

muchožrout
02. července

(+ SPOILER) ukázkový kyberpunk

jakub2199
14. června

Nádherná ukázka toho jak může vypadat sci-fi ve své syrové formě. Jedna ze základních knih žánru, který je znám pod názvem cyberpunk. Děsivá přesnost s kterou autor vytušil a odkazoval na budoucí vývoj technologie je až zarážející. Svět který pan Gibson vytvořil působí organicky, živě. Pokud bych ho měl přirovnat k něčemu, co je známé tak bych řekl kniha se nese v duchu filmu Bladerunner (vyšly ve stejné době).
Pro čtenáře hledající ne přímo optimistickou vizi budoucnosti bych doporučil 451 stupňů Fahrenheita - nejde sice o cyberpunk, ale rozhodně kritiku lidské konzumace technologie. Z české tvorby pak rozhodně Stroncium od Jiřího Kulhánka.
Rozhodně doporučuji anglickou verzi komukoliv, kdo je schopen.

protokol
17. květnaodpad!

ČÍM VIAC OCENENÍ A CHVÁLENIA AKÉ TO JE MAJSTER DIELO . O TO JE TO HOŘŠIA KATASTROFA KEĎ TO ČLOVEK ČÍTA . UŽ NIKDY SA NEDÁM ZLÁKAŤ . :)

TERRORDROME
01. května

Stretnutie s klasikou môže dopadnúť všelijako a po prečítaní tejto blábolivej béčkovej fetstory som si hovoril že kde sa asi podelo to sľubované majstrovské dielo a základný kameň cyberpunku. Najpravdepodobnejšou odpoveďou asi bude že umrelo na starobu. Hrdinom je hackerský stroskotanec v neónovej budúcnosti, ktorý dostane podozrivú ponuku od tajomného týpka a ženskej s britvami za nechtami, klasická to zápletka. Zaujímavé elementy tam určite sú, ale nemajú šancu vytrysknúť, lebo všetko je to dokonale pochované príšerným spôsobom vyprávania a nemyslím že je to vinou prekladu, aj keď je plný podivných slov ako "videová kamera". Na neprehľadnosť deja som bol dopredu pripravený, takže som vždy mávol rukou nad tým že tam akoby chýbali celé pasáže a ja netuším ako sa udalosti a postavy dostali tam kde práve sú, prípadne kto vôbec sú keď zrazu vybafli. Ani "dochovaný" zbytok textu ale nie je žiadne terno a často to pripomína skôr psychedelické blúznenenie plné kvetnatých básnických popisov vecí, ktoré sú ale napokon úplne bezobsažné lebo moje pokusy predstaviť si čokoľvek z toho končili maximálne u štekajúcich okrúhlych trojuholníkov na paradajkovo modrom pozadí tapety utkanej otrokmi v čínskej reštaurácii. Výlety do matrixu, umelé inteligencie, výplachy mozgu, ninjovia, jehovistický rastafariáni a tak ďalej, keby sa to všetko len tak zmätene nemihalo vo víre elesdé v záchodovej mise mohla to byť aspoň sranda, takto to nevedie nikam. Dovi-dopo...

Loxias
27. února

Ocenuji, ze kniha dala zrod novemu zanru i desitky mist, na ktere se pozdejsi scifi tvorba odkazuje, ale to, ze tato kniha stala u zrodu cyberunku jeste neznamena, ze je dobra. Troufam si rict, ze ani na podruhe se preklad nepovedl. Problem bude ale i v tom, ze autor mnohdy popisuje dost abstraktne veci, u kterych pochybuji, ze si je sam dokazal nejakkloudne predstavit. Casto se z toho proto stava jakysi psychotropni balast. I pres svou necitelnost si kniha alespon v nekterych pasazich dokaze zachovat atmosferu a charakteristicky feeling, ale sluselo by ji neco jako remake. slo by to podle me se stejnou stmosferou napsat daleko lepe.

1

Doporučujeme

Poslední
Poslední
1984
1984
Hyperion
Hyperion
Dvacet tisíc mil pod mořem
Dvacet tisíc mil pod mořem