lost.in.books

HanaHanaAlena Mornštajnová

Hodnocení:
Jednoduše nemám slov.. Tato kniha si mě získala hned po několika prvních stránkách a neustále jsem příběh hltala a přála si vědět více a více . Autorka to umí výborně se slovy,každé slovo do příběhu zapadalo,mělo tam svou funkci a i díky stylu psaní autorky jsem se do knihy začetla již od samého začátku a knihu jsem nechtěla pustit z ruky do té doby,než se dozvím celý srdcervoucí příběh této rodiny. Celý příběh byl neskutečně procítěný, opravdový a smutný a knihu by si měl přečíst každý,protože je zde moc pěkně a srozumitelně popsáno jak to v té době fungovalo a co se vše odehrálo . Co se týče obálky,tak ta je jednoduchá,nádherná a hlavně výstižná - má hlubší spojitosti s osudy postav a se zvraty v příběhu,takže zde hraje též podstatnou roli - dobře se bílkové věnečky zapamatujte-budou v příběhu hrát důležitou roli. Postavy jsou skvěle vykreslené . Oblíbila jsem si hlavně Hanu a Miru a na některé postavy jsem v průběhu děje změnila názor. Též se mi líbilo,že se v příběhu prolíná minulost a přítomnost a kniha je rozdělena na 3 části- nejvíce jsem si oblíbila část 3. s názvem Hana,která byla též nejvíce srdcervoucí a bylo zde plno podrobných informací z té doby . Tuto knihu by si měl přečíst doopravdy každý ,smekám před autorkou.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Hodnocení: Tuto knihu jsem si chtěla již delší dobu přečíst, jelikož byla velice vychvalovaná a měla jsem od ní celkem velká očekávání, která naplnila a mohu Vám jí vřele doporučit.
Již od začátku mi velmi sedl styl psaní- autorka vše krásně vyprávěla a popisovala, takže jsem byla schopna se začíst a veškeré ať už strastiplné, tak veselé momenty jsem prožívala spolu s postavami.
Strašně se mi na knize líbilo to, že se zabývala událostmi z karvinska , což je oblast o které jsem doposud moc nevěděla, hlavně tedy o její historii- autorka všechny události popisovala velmi srozumitelně a poutavě. Oceňuji že zde byly veškeré události propojeny s osudy jednotlivých postav a též to, že se osudy všech postav nějakým způsobem prolínaly a souvisely spolu. Do knihy jsem se opravdu ponořila a byla jsem moc ráda, že jsem se mohla dozvědět něco o tehdejším způsobu života v oblasti již zmiňovaného karvinska - ať už se jednalo o fárání v dolech či o práci v lazaretu- vše bylo velice reálně popsané až jsem se byla schopna přes knihu přenést do té dané doby a vše si velmi dobře představit. Neskutečně mě zajímalo jak to se všemi velmi dobře vykreslenými postavami dopadne a to mě nutilo neustále číst dále a dále - vše jsem prožívala spolu s postavami a i když se nejednalo o čtení na pár večerů, ale musel u toho člověk neustále přemýšlet ( vyskytovalo se zde mnoho skvělých myšlenek) , tak Vám knihu mohu vřele doporučit.

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Hodnocení: jelikož mě předchozí 2 knihy od Aleny Mornštajnové moc bavily ,tak jsem se rozhodla přečíst další knihu od ní - Slepou mapu a opět jsem byla velice příjemně překvapena . Ještě mě čeká jedná nepřečtená kniha od této autorky, ale už nyní mohu Alenu Mornštajnovou titulovat na mou nejoblíbenější českou autorku ,protože si to doopravdy zaslouží.
Jako první musím vyseknout poklonu stylu psaní, který autorka ve svých knihách používá , krásný bohatý jazyk ,který se mi ve všech 3 knihách neskutečně líbil a kniha se díky tomu četla sama.
Slepá mapa mě velice bavila , ale stále u mě vede Hana ,která byla úplně bez chybičky . Kniha byla rozdělená na 2 části a více se mi líbila ta druhá -při četbě té druhé časti jsem nemohla knihu odložit.
Co se týče té první části ,tak jsem se čas od času nevyznala jaká postava je jaká a celé se mi to tak nějak míchalo dohromady , ale napsané to bylo též skvěle, akorát se mi motaly ty postavy a někdy jsem se trochu ztrácela . Jelikož zde byly 3 postavy se jménem na A,tak to bylo obtížnější, ale časem jsem si zapamatovala všechny 3 postavy.
Ale ta druhá část se mi četla o mnoho lépe a moc jsem si četbu užila - zvratky přicházely opravdu nečekaně a někdy jsem z toho co se stalo byla velice překvapená a tomu přidávám též velký plus.
Též jsem se něco přiučila z té doby,ve které se román odehrával ,protože to bylo popsáno srozumitelně a bylo to dobře zapamatovatelné a skvěle se to četlo.
Z postav jsem si nejvíce oblíbila Anežku a Alžbětu, byly mně samotné asi i trošku povahově podobné a také se hodily do příběhu.
Pokud se chcete opět něco přiučit z našich dějin, tak mohu jedině doporučit!

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Hodnocení: Alena Mornštajnová mě opět nezklamala ,naopak opět mě velice příjemně překvapila. Hana pro mě byla přece jen o kousek lepší knihou ,ale čtení Tichých roků jsem si také velmi užila.
Jak už jsem se zmiňovala v předchozí recenzi ,tak to autorka s jazykem výborně umí. Umí příběh učinit čtivým a to se mi neskutečně líbí . V tomto románu musím opět vyzdvihnout výbornou psychologii všech postav,která byla promyšlena doopravdy do hloubky. Mezi postavami jsem neměla žádného oblíbence ,na všechny jsem pohlížela stejně ,protože se za každou postavou skrýval příběh,který jsem postupným čtením poodhalovala . Velice se mi též líbil nápad prolínání minulosti a přítomnosti ,které příběhu přidalo grády. Jediné co mi v příběhu vadilo bylo na můj vkus moc časté poukazování na dřívější politickou situaci. Příběh postupem čtení nabíral grády a na konci se čtenář dozvěděl vše co toužil o minulosti těchto postav vědět .
Autorka má doopravdy neuvěřitelný talent a určitě plánuji přečíst i jiná její díla .

VrányVrányPetra Dvořáková

Hodnocení: Po knize Vrány jsem pokukovala již delší dobu a když jsem si všimla,že jí mají u nás v knihovně, tak jsem neváhala a dala jsem si na knihu rezervaci.
Na první pohled mě zaujala samotná obálka , která byla opravdu nádherná.
Začátek knihy je doplněn o krásné ilustrace a dělají tak knihu ještě zajímavější.
Knihu jsem zhltla za jeden den -odpoledne +večer . Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a potřebovala jsem vědět,jak to vše dopadne, též díky tomu že byly stránky menšího formátu se to četlo ještě rychleji.
Také chci říci,že tato kniha je strašně důležitá a měl by si jí přečíst snad úplně každý,protože toto téma obsažené v knize by se nemělo podceňovat.
Kniha neskutečně rychle ubíhala ,byla sice psána nespisovným jazykem ,ale musím říci,že se mi ten nespisovný jazyk do této knihy hodil a díky tomu se četla ještě o poznání rychleji.
Ihned jsem si oblíbila hlavní postavu z celé knihy - Báru a ihned jsem začala nesnášet její matku a její chovaní mi strašně lezlo na nervy a měla jsem chuť jí přerazit . Po přečtení mě přepadl smutek, byl to neskutečně smutný příběh,bylo mi Báry neskutečně líto - byla přehlížena ,bita a podceňována,přitom byla šikovnější než její sestra,kterou jsem také moc nemusela . Bára uměla nádherně kreslit a jedinou podporu nalézala v učiteli výtvarky , ale to nestačí ani zdaleka,když doma zažívá peklo.
Kniha byla psána z pohledu Báry a z pohledu matky ,která mi stránka od stránky byla tím méně sympatická . Líbilo se mi,že byla kniha psána ze 2 pohledů na věc.
Kniha Vám zabere minimum času a měli byste si jí přečíst - DOPORUČUJI!

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Hodnocení: Byla to má 4. přečtená kniha od autorky a byla jsem opět velice příjemně překvapená.
Autorka dokáže opravdu strašně čtivě psát - i téma, které by mě od nějakého jiného autora ani nezajímalo mě dokáže vtáhnout do děje a pustit až na konci.
Opravdu mi nedělalo problém se začíst- kniha byla čtivá, moc hezky a poutavě napsaná a velice dobře zde byla vykreslena doba komunismu, ve které se tato kniha odehrává, jsem ráda,že jsem se opět něco z této nelehké doby mohla přiučit.
Co se jednotlivých postav týče, tak měly všechny skvěle vykreslené charaktery a osobnostní rysy-každá byla úplně jiná a díky tomu byla kniha ještě o něco lepší. Kniha byla také plná emocí a překvapivých momentů, takže o napětí nebylo místy také nouze.
Mohu vřele doporučit a už se nemohu dočkat,až si přečtu autorčinu novinku - Listopád, který jsem zatím jako jediný nečetla.

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Hodnocení: Malého prince jsem četla jako součást letošní povinné četby,už nějaký ten pátek jsem si chtěla tuto knihu přečíst a udělala jsem dobře.
Kniha mě ihned po otevření okouzlila krásnými a roztomilými ilustracemi, já mám pro roztomilé věci prostě slabost a v této knize mě velice potěšily.
Knihu jsem měla přečtenou za jeden den, četlo se to velice rychle i díky ilustracím ,ale zároveň mě knihy nabádala k tomu, abych si neustále kladla různé otázky a přemýšlela na různými věcmi. Moc jsem si oblíbila i samotného malého prince,strašně mi přirostl k srdci a konec knihy mě dohnal k pár slzám.
Kniha byla plná zajímavých myšlenek a krásných citátů,které se mi neskutečně zalíbily. Knihu jsem četla poprvé a myslím,že jsem udělala dobře, protože dříve by člověk nerozuměl těm krásným myšlenkám.
Kniha mi přirostla k srdci a malý princ ho tam bude mít vždy také,určitě se plánuji v budoucnu ke knížce vrátit. Byla to jedna z nejlepších knih co se povinné četby týče a mohu ji všem jen a jen doporučit.

KrysařKrysařViktor Dyk

Knihu jsem četla jako součást povinné četby do školy a zařadila se mezi lepší knihy, které jsem z povinné četby četla, měla jsem jí přečtenou za jeden večer , protože se četla doopravdy rychle a stránky se mi otáčely úplně samy. Příběh Krysaře mě do děje vtáhl ihned po přečtení pár stránek, kde jsem se s příběhem seznamovala.
Krysaře jsem si celkem oblíbila,líbila se mi jeho tajemná a přitom velice vlídná stránka, takovéto postavy s tajemnou aurou mám velice ráda .
Nějaké momenty v knize mě celkem překvapila a hlavně celkové zakončení knihy, tento závěr jsem vůbec nečekala. V knize se stalo několik událostí, které jsem vůbec nečekala a mile mě překvapilo,že literární klasiky mají někdy taky celkem nepředvídatelné zvraty.
Kniha měla skvělé myšlenky a chvíle nad kterými autor nabádá čtenáře k zamyšlení, opravdu měl příběh něco do sebe a nejednalo se o povrchní záležitost bez myšlenky. Tuto knihu mohu doporučit, máte jí přečtenou hned a nebudete z ní otrávení jako z některých knih z povinné četby

Med v hlavě, marmeláda v srdciMed v hlavě, marmeláda v srdciHilly Martinek

Hodnocení: již na první pohled mě v knihovně v sekci novinky zaujaly 3 knihy z této edice, tak jsem si je musela bezpodmínečně přečíst a půjčit. Toto byla má první přečtená z této edice a byla jsem velice příjemně překvapena.
Již na první pohled mě uvítala krásná a milá obálka knihy ,která se velice povedla a působila na mě moc milým a klidným dojmem.
Ale nyní už k obsahu knihy - již od začátku jsem se do knihy začetla a stránky se mi obracely s velikou lehkostí ,nikdy jsem neměla problém se do knihy začíst- šlo to takřka samo. Líbilo se mi,že se v příběhu prolínala minulost s přítomností a přitom se v tom člověk velice lehce vyznal- kapitoly byly přehledně označeny. Děj měl několik spádů, které jsem nečekala, ale některé pasáže se daly celkem jednoduše předvídat, avšak to vůbec neubíralo knize na kvalitě. Příběh byl strašně emotivní- v jednu chvíli jste měli chuť brečet a v tu další jste se přemáhali abyste se nezačali smát nahlas- jednoduše řečeno kniha plná různorodých emocí, je fajn že autorka ty pocity a emoce takto vybalancovala.
Vztah vnučky s dědečkem byl doopravdy krásný plný lásky ,porozumění , ochoty .. I přesto s jakou nemocí se dědeček setkal mu vnučka pomáhala s jeho každodenními strastmi a úskalími . Autorka zde popisuje průběh Alzheimerovy choroby velice přirozeně a nic se nesnaží zkrášlovat . Vnučku i dědečka jsem si velice oblíbila a v průběhu děje mi přirostli k srdci .
Pokud chcete něco emotivního s zároveň odpočinkového ,co budete mít přečtené jedna báseň, tak Vám mohu s klidnou hlavou tuto knihu doporučit.

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Hodnocení: •Jako první zde chci zmínit skvělé hlavní postavy- mými nejoblíbenějšími byli Animant a pan Reed,do kterého jsem se hned zamilovala . Animant byla doopravdy skvělá knižní postava se skvělým smyslem pro humor-sarkasmem ,průbojností , inteligencí,láskou ke knihám a hlavně věděla,co chce a byla svá. Postava se v průběhu děje skvěle vyvíjela a strašně mě bavilo prožívat celý příběh s ní.
Mým 2. oblíbencem byl pan Reed,který mi v pár ohledech připomněl mě samotnou jako třeba jsou- láska ke knihám,nečitelnost, nepotřeboval se neustále projevovat a jednalo se o osobu se skvělým smyslem pro humor. Pro mě to byla ideální knižní postava ,jenž se též v průběhu příběhu skvěle vyvíjela -miluji typy postav jako byl pan Reed.
___
Co se týče příběhu samotného,tak se mi stránky otáčely úplně samy a celou knihu jsem dočetla za 6 dní.
Je zde použitý krásný jazyk,který čtenáře nabádá ke čtení , panuje zde krásná a kouzelná atmosféra a příběh je zasazen do krásné doby - jednalo se o Viktoriánskou Anglii a romantika zde byla doopravdy skvělá-nenucená,přiměřená a kouzelná,jenž ke konci nabírala grády.
Jediné co bych knize vytkla je na můj vkus moc uspěchaný závěr,který mohl být v knize trochu více rozvedený.
Jinak doopravdy nemám slov! Kniha se četla neuvěřitelně rychle, byla krásná,kouzelná ,vtipná a čtivá.

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Hodnocení: První knihou , kterou jsem od autorky četla byly Vrány, to byla neskutečná bomba a tak jsem se rozhodla si přečíst další autorčinu knihu, kterou byl právě Chirurg. Sice Vrány už asi nic nepředčí, ale jednalo se také o velice povedenou knihu.
__
Jelikož jsem zatím četla jen jednu knihu z lékařského prostředí, kterou byla kniha Pět kroků od sebe, tak to pro mě byla fajn změna, opět něco nového . Do knihy jsem se byla schopná jednoduše začíst, stránky mi rychle ubíhaly pod rukama. Jelikož autorka studovala na střední zdravotnické škole,tak má přehled o čem píše a čtenář se v tom poté neztrácí. Zároveň jsem si čtením této knihy potvrdila, že nikdy nechci pracovat ve zdravotnictví a o to větší obdiv u mě mají ti, kteří ve zdravotnictví pracují. Styl psaní byl nespisovný, ale tentokrát se to ke knize moc hodilo a příběh měl pak tu správnou atmosféru. Kniha byla odrazem dnešní společnosti, aneb jak to také někdy ve vztazích a v práci chodí, to autorka vystihla velice trefně a upřímně-krize ve vztazích, problémy v práci a řešení problémů alkoholem -to jsou hodně řešená témata v této knize. Postavu jsem si žádnou neoblíbila, ale myslím že to autorka udělala záměrně. Akorát mi tam chyběla nějaká výraznější zápletka a větší napětí, ale to je vše, co bych vytkla .Doporučuji všem, kdo chtějí nahlédnout do lékařského prostředí a přečíst si o problémech nynější společnosti.

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Hodnocení: Od této velmi chválené autorky jsem si již delší dobu chtěla nějakou knihu přečíst a po přečtení této knihy mám chuť si přečíst její další knihy.
Ze začátku stála chvíli na jednom místě a nic moc se tam nedělo, chvíli mi trvalo než jsem se plně začetla , ale poté to už opravdu stálo za to a na konci knihy jsem neměla daleko k slzám, takže jsem tomu neubrala vůbec nic ve finálním hodnocení.
Autorka měla skvělý styl psaní, příběh byl díky tomu čtivější, zajímavější a i procítěnější. Ihned jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny - Willa a Louisu, kteří mi neskutečně přirostli k srdci a vše jsem prožívala spolu s nimi a mrzelo mě když kniha skončila- tak nějak jsem si na ten příběh zvykla a těžko jsem se loučila. Will byl skvělý- ze začátku takový morous, ale pak byl úžasný, Louisa byla úžasná- srdce měla na pravém místě a pro druhé by se rozdala. U příběhu jsem se zasmála díky Willovu skvělém sarkasmu na který nedám dopustit i posmutněla a tak to u dobrého příběhu má být. Líbilo se mi že se jednalo o romantický příběh a zároveň se v knize řešilo i vážnější téma, mám takové příběhy radši než ty čistě romantické. Knihu mohu všem co mají rádi romantiku se závažnějším tématem.

Hotýlek na IslanduHotýlek na IslanduJulie Caplin

Hodnocení: Po knihách z této série jsem již delší dobu pokukovala a jako první jsem se rozhodla pro Hotýlek na Islandu. Již teď Vám mohu říci, že jsem neudělala chybu a že mé hodnocení se bude nést hlavně v pozitivním módu.
Jako první musím ocenit a vyzdvihnout samotnou obálku knihy, která je opravdu nádherná a strašně se k samotnému příběhu uvnitř knihy hodí a krásně vystihuje tu islandskou atmosféru.
První věc, co na knize musím vyzdvihnout je skvělý popis míst- úplně na mě dýchla ta kouzelná islandská atmosféra a byla jsem schopna si úplně jasně představit, jak to na místě asi tak mohlo vypadat. Celkově mě severské země už delší dobu velmi láká, tak doufám že se do některé z nich podívám a jelikož jsem milovníkem spíše chladnějšího počasí, tak si myslím, že by se mi tam moc líbila- už kniha mě na návštěvu Islandu celkem navnadila.
Hlavní postavy - Lucy i Alexe jsem si po celkem krátké době oblíbila a tak to zůstalo do konce knihy, sice tam byly momenty, kdy jsem nechápala jejich jednání, ale po většinu děje se jednalo o velmi inteligentní postavy, se kterými jsem celý příběh naplno prožívala.
Děj byl místy trošku předvídatelný a nudnější, ale to nic nemění na tom, že se jednalo o jednu z nejlepších oddechovek, které jsem zatím četla- jak svou kouzelnou atmosférou, tak sympatickými postavami, které si mě opravdu získaly. Vřele doporučuji! Moc se těším, až si přečtu další knihu z této úžasné série.

Dokonalé tichoDokonalé tichoHelen Fields

Hodnocení: jednalo se o mou první přečtenou detektivku a určitě se nejednalo o poslední,protože byla úžasná! Detektivky jsem hodně opomíjela a ani nevím proč,celkem mě to mrzí.. Tuto knihu jsem objevila u nás v knihovně v sekci s novinkami,tak jsem si řekla,že jí zkusím a nebyla to vůbec špatná volba .
Kniha začala velice zajímavě, poté byla chvíli nudná a ztrácela jsem se v postavách a celkem i v ději,ale poté přišel masakr! V tom dobrém slova smyslu. Nechci nějak spoilerovat,neboť tato kniha doopravdy za přečtení stojí,ale byl to fakt masakr, posledních 60 jsem již tušila kdo za celým masakrem stojí,ale ze začátku jsem toho pachatele neměla vůbec vytipovaného a netušila jsem že to bude zrovna on . Nedoporučuji citlivějším osobám ,protože by to někomu mohlo být nepříjemné, ale tím jak to bylo drsné,tak tím více jsem si čtení užívala a nebylo možné se od knihy odtrhnout, v tom mi bránila škola,jinak bych to měla dříve přečtené . Bylo to plná zvratů a překvapení a moc jsem si četbu užila a byla jsem napnutá,kdo za vším stojí a jaký k tomu činu měl motiv a důvod.
Co se postav týče,tak ty mě moc nezaujaly,ale oblíbila jsem si inspektorku Avu, která byla neohrožená,odvážná a do všeho se vrhala po hlavě,takové postavy mám ráda. Jazyk knihy mi celkem sedl, jednalo se o hovorový,sice nespisovný jazyk,ale to mi do knihy sedělo.
Pokud máte rádi napětí a detektivky ,tak směle do toho! Za mě jedno velké doporučení !

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Hodnocení/pocity z knihy: Kniha byla součástí mé povinné četby do školy ,ale opravdu nelituji ,že jsem ji četla ????, jako u některých knih z povinné četby. Kniha se četla rychle -neustále jsem potřebovala vědět ,co se stane dále a přečetla jsem ji za pár dní-této knize uděluji titul za prozatím nejlepší knihu z povinné četby. Oscar Wilde byl opravdovým mistrem ve psaní - všechny postavy byly krásně vykreslené a popsané, jednalo se o příběh velice napínavý - někdy až šokující -už poprvé ,co jsem vzala knihu do ruky jsem se do ní zamilovala - strhující,napínavý příběh plný převratů a překvapení ,krásné filosofické úvahy lorda Henryho ,které knihu posunuly už o nějaký ten level výše + filosofii miluji jako celek ,jazyk byl krásný a jednoduchý na porozumění . Určitě od tohoto autora nečtu knihu naposledy . Krásná myšlenka celého díla,že krása není vše a máme i mnohem důležitější věci. Velké plus patří slovníčku cizích pojmů na konci knihy.
Půl hvězdičky jsem odebrala pouze zdlouhavému popisu drahých kamenů a jednotlivých objektů .
Jinak jsem se do knihy vysloveně zažrala a nechtěla jsem ji pustit - asi jsem se opravdu zamilovala do britské literatury!

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Hodnocení:
už delší dobu jsem si chtěla něco od Shari Lapeny přečíst,protože jsem na její knihy viděla samou chválu. Začala jsem tedy knihou Nevítaný host, která mě přesvědčila o tom že opravdu psát umí a určitě si brzy přečtu její další knihy.
__
Ze začátku se příběh táhl,vypadalo to jako celkem poklidně začínající román,ale poté co jsem se těmito jednolitými stránkami prokousala,tak už to byla celkem jízda. Po prvním případu nás tedy autorka nechala celkem vystřízlivět,než se v knize stalo něco dalšího, ale alespoň mě autorka na druhou stranu nechala v napětí,čehož si cením. Děj pak po těch pár monotónních stránkách ubíhal svižně s mnoho zvraty a nečekanými momenty a vůbec jsem nečekala, že by ty vraždy měla spáchat ta osoba,která je spáchala,podezřívala jsem více lidí ale tuto jsem netipovala. Druhá polovina knihy byl vážně masakr a stránky se mi otáčely samy.
__
Styl psaní autorky mi sedl,nebyl nijak více přikrašlovaný a děj díky jazyku velice rychle ubíhal pod rukama a ani jsem pomalu nevnímala otáčení stránek, protože byla kniha vážně napínavá.
__
Postavu jsem si žádnou vyloženě neoblíbila,některé mi byly vyloženě protivné,ale to bývá asi v detektivní knize záměr. Na druhou stranu se mi líbilo, že byl v knize rozvinu alespoň trochu život každé z postav, tím byla pro mě kniha ještě zajímavější. A samozřejmě každý něco tajil- tak už to v detektivkách a thrillerech bývá.
__
Vypadá to tak,že se detektivky a thrillery stávají mým oblíbeným žánrem a určitě chci v četbě těchto žánrů pokračovat. Pokud jste milovníky knih s temnějším podtextem a plné napětí a záhad ,tak je to zajisté kniha pro Vás,mohu vřele doporučit všem milovníkům detektivek a thrillerů.

Dopisy ztracenýmDopisy ztracenýmBrigid Kemmerer

Hodnocení: tuto knihu jsem si chtěla již delší dobu přečíst a konečně bylo mé přání vyslyšeno- Dopisy ztraceným konečně zakoupili k nám do knihovny.
Kniha se mi ihned zalíbila svou jednoduchou a nepřeplácanou obálkou . Bylo krásné,že každá kapitola začínala dopisem ,skvělý nápad ,jenž jsem v žádné jiné knížce zatím neviděla a moc se mi líbil, kapitoly pro mě byly optimálně dlouhé a skvěle se četly. Co se jazyka týče,tak ten do knihy velice zapadal a kniha se díky tomu rychle četla .
Děj byl plný situací,které jsem vůbec netušila že by se mohly přihodit ,hlavně na konci-konkrétně spoilerovat nechci. V průběhu děje jsem si oblíbila jak Juliet tak i Declana, na počátku knihy jsem si na obě postavy zvykala a v průběhu si je moc a moc oblíbila. I přes všechno to zlé co se jim vše v životě přihodilo byli oba neskutečně stateční .
Kniha byla úplně nádherně napsána , plná krásných myšlenek-lepíkovala jsem jak divá , protože ty myšlenky a citáty byly opravdu nádherné a nemohla jsem je tam nechat netknuté,dopisy a emaily,které si postavy mezi sebou vyměňovaly byly opravdu nádherné co se stylů psaní týče-věty byly krásně rozvinuté a to se mi neskutečně líbilo. Přemýšlím,že si časem přečtu i knihu Na co slova nestačí,poněvadž Dopisy byly boží! Nemohu jinak,než Vám knihu doporučit.

Dlouhá trnitá cesta z peklaDlouhá trnitá cesta z peklaNeil Strauss

Hodnocení : jako Marilynova veliká fanynka jsem si nemohla tuto knihu nechat ujít a ani v nejmenším nelituji toho ,že jsem si jí přečetla. Nebýt naší knihovny,tak se ke knize ani nedostanu ,protože je v knihkupectvích již nedostupná. Budu jí s těžkým srdcem vracet do knihovny ..
Byla to má první autobiografie ,kterou jsem kdy četla a byla jsem doopravdy nadšená. Marilyn je doopravdy velice zajímavá osobnost . V období ,kdy nastal nouzový stav a s ním koronavirus, tak jsem se začala více zajímat o hudbu a Marilynovu tvorbu jsem si zamilovala,prakticky jsem neposlouchala nikoho jiného. Kniha je plná sarkasmu ,který já prostě mohu . Marilyn zajisté není někdo , kdo by měl “nudný” život - jako skoro každá metalová hvězda okusil nespočetněkrát drogy,alkohol a další věci ,které se Vám automaticky s metalovou hvězdou spojí . Mnoho lidí si o této kontroverzní hvězdě myslí že jde o blázna, ale on je to naopak velice inteligentní člověk a s některými jeho názory souhlasím . Ne,že bych schvalovala všechny jeho akce a činy -to ne, některé byly doopravdy přehnané ,ale nějaké jsem chápala a rozuměla jsem tomu,proč tak činí. Kniha je založená hlavně na upřímnosti kterou mám v knihách ráda , neskreslenosti - Marilyn doopravdy vše popisuje tak ,jak to bylo , některé skandály ,které o něm kolovaly též nejsou pravdivé ,což jsem v této knize pochopila . Též jsem pochopila, jak Marilyn uvažuje a tím,že jsem pochopila jeho názory,s některými jsem i souhlasila, tak mi to pomohlo pochopit co svými texty písní chce říci . Mám raději písně s hlubším významem ,což ty Marilinovy splňují a to jest další věcí,které si na něm vážím. V knize se vyskytují velice zajímavé fotky z autorova života a strašně se mi na tom všem líbilo to,že je kniha inspirována Dantovým peklem což dělalo knihu ještě zajímavější z vizuální stránky a strašně se mi to k ní hodilo-přidávalo to na temné atmosféře knihy. Ocenila jsem též ukázky autorových básní, povídek a korespondence s vydavatelstvími , které knihu činily ještě zajímavější. Kniha umožňuje nahlédnout do jeho myšlenek a možná pokud si o něm nemyslíte nic dobrého, tak se Váš pohled na něj třeba trochu změní. Knihu nedoporučuji slabším/citlivějším povahám, kterým by mohla obzvlášť 1. část být nepříjemná.
Pokud jste fanoušky rocku/metalu , nebo samotného Marilyna, tak si knihu pokud se k ní dostanete přečtěte.

Námi to končíNámi to končíColleen Hoover

Hodnocení: Byla to první kniha,kterou jsem od této proslulé autorky četla a musím říct že to určitě nebyla kniha poslední . Už od prvních stránek mě příběh neskutečně pohltil ,protože autorka píše neskutečně čtivě a je skoro nemožné se od knihy odtrhnout,stránky se mi obracely samy .
Kniha byla velice upřímná, bez jakéhokoli přikrašlování a to je něco ,čeho si u knih neskutečně cením ,někdy to bylo až k pláči a bylo mi Lily moc líto,co vše si musela prožít a přetrpět . Takto kniha též obsahovala téma domácího násilí ,které by se nemělo jen tak podceňovat a přehlížet . Kniha byla smutná,čtivá a hlavně upřímná . Jazyk autorky nebyl ničím až tak speciální,ale v jednoduchosti je krása a jazyk autorky mi sedl a musím ho vyzdvihnout .
Co se týče postav ,tak mi již od začátku lezl na nervy Ryle a naopak jsem si zamilovala Lily a její lásku z mládí - Atlase . Nemám ráda arogantní postavy,které se neumí ovládat a poté toho litují. Lily byla naopak moc milá postava,pro kterou jsem měla pochopení skoro pořád.
Děj byl plný zvratů a konec jsem upřímně odhadla správně,ale četby této knihy ani při nejmenším nelituji a měla by si ho přečíst každá holka/žena! Vyskytují se zde důležitá a citlivá témata .

KaranténaKaranténaPeter May

Hodnocení: Tuto knihu jsem si chtěla přečíst již delší dobu kvůli tomu, že nějakým způsobem souvisí s aktuální pandemií a velice mě zaujalo to , že tuto knihu autor napsal několik let před vypuknutím celosvětové pandemie. A musím říci, že kniha naplnila má očekávání a i přes ne tolik pozitivních recenzí na tuto knihu se mi kniha líbila měla jsem jí přečtenou za 3 dny.
__
Kniha se sice potýká s rozsáhlým šířením ptačí chřipky i mezi lidmi,ale musím říci, že se zde vyskytovalo mnoho podobností s dnešní celosvětovou pandemií a jednalo se o doopravdy reálnou situaci, opravdu mi přijde husté že to autor napsal 15 let před opravdu celosvětovou pandemií. Knize ihned od začátku nechyběla čtivost, díky tomu že se nejednalo o úplně obyčejný a ohraný thriller, tak to pro mě bylo i zajímavější a začetla jsem se po pár stránkách a seznámení s hlavními postavami. Případ, který se v knize vyšetřoval mi přišel na první pohled takový obyčejný, ale po přečtení pár dalších kapitol mě ihned zajímalo více a více , vyskytovalo se zde mnoho zvratů, které mě nutily číst neustále dále. Hlavního vyšetřovatele jsem si celkem oblíbila, líbilo se mi že se ničeho nebál , ale šel i do rizikových situací , které by mu mohly napomoci k rozuzlení případu . Jediné co bych knize vytkla byly na můj vkus až moc zdlouhavé popisy míst a moc stručný a pro mě trochu odfláknutý závěr. Některé situace byly sice předvídatelné a některé pasáže trošku nudnější, ale to nic nemění na tom, že Vám mohu knihu doporučit, pokud hledáte nějaký neotřelý thriller v trochu jiném prostředí než bývá zvykem.

Den, kdy jsme se potkaliDen, kdy jsme se potkaliRoxie Cooper

Hodnocení: k této knize jsem se dostala úplně náhodou- zahlédla jsem jí v novinkové sekci naší knihovny a řekla jsem si ,že si jí půjčím - a rozhodně jsem udělala tu nejlepší možnou volbu. Řadí se mezi mých top 10 přečtených knih za tento rok a to jsem si jí vybrala náhodou.
Příběh byl psán ze dvou úhlů pohledu, tedy jsme měli možnost nahlédnout do hlavy oběma postavám ,což dělalo knihu zajímavější a rozmanitější. Obě dvě hlavní postavy jsem si oblíbila a přirostly mi k srdci, ale doopravdy neuvěřitelným způsobem a všechny ty pocity jsem prožívala s nimi. A byla to první kniha, u které mi na konci ukáplo i pár slz- poprvé,co se mi to u nějaké knihy stalo , nechci Vám tu nijak spoilerovat , ale ten konec mě doopravdy neskutečně zasáhl..????
Příběh byl plný nečekaných momentů, nějaké situace jsem sice bohužel předpověděla správně , ale i přesto jsem vůbec netušila jak by to celé mohlo dopadnout, proto jsem nemohla přestat číst a kniha mi ubíhala rychle . Ale u posledních pár kapitol mě přepadl neskutečný smutek, protože jsem již věděla jak to vše dopadne. Většina rozhodnutí, která postavy učily mi přišla správná-obě hlavní postavy byly rozvážné,inteligentní a cílevědomé. . Líbilo se mi že byla kniha rozdělena na 3 části a často se odkazovala na písničky , jejichž zmínky mám v knihách strašně moc ráda. Síla slov v této knize byla neskutečná, autorka si s tím neskutečně vyhrála, bylo to vše neskutečně sentimentální , do sebe zapadající a jazyk se mi líbil- nebyl obyčejný, ale věty byly krásně košaté na krásná slova. Též se mi líbilo že se děj pohyboval v několika časových rovinách ,to bylo neskutečně zajímavé vidět všechen ten vývoj a tak.
Takže pokud chcete emocionální bombu s krásnými slovy a zdrcujícím koncem tak směle do toho!

Můj brácha se jmenuje JessicaMůj brácha se jmenuje JessicaJohn Boyne

Hodnocení: Jednalo se o mou první přečtenou knihu s LGBT tématikou a byla jsem nadšená. Už i ta barevná nádherná obálka mě lákala si knihu přečíst co nejdříve a zajímalo mě co se skrývá pod názvem knihy.
Ihned po přečtení pár stránek jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny - Jansona a Sama , strašně se mi líbila Samova láska ke staršímu bratru Jasonovi a celkově tito 2 bráchové měli krásný sourozenecký vztah, který se tak často nevidí.
Na jednu stranu vtipná kniha a na druhou stranu kniha plná smutku, netolerance a nepochopení ze strany rodiny. Strašně se mi líbilo hodně vtipných zmínek ,které se týkaly známých osobností nebo filmů a někdy jsem měla co dělat abych se nezačala smát nahlas .
Oceňuji skvělé spojení super humoru, seriózních témat ,nepochopení , smutku a politiky,které se věnovali rodiče hlavních postav a které jsem měla chuť čas od čas proplesknout ,protože se někdy chovali nepřístupně... Možná by byl příběh zajímavější,kdyby byl psán ze dvou úhlů pohledu ,protože byl psán pouze z pohledu Sama,který tuto složitou životní situaci nezažíval,bylo by fajn vidět i Jasonovi trochu více do hlavy.
Sedl mi i styl psaní autora ,nebyl sice spisovný,ale i tak do celé knihy velice dobře zapadal a kniha se četla doopravdy rychle a byla ukončena happy rozuzlením se kterým jsem byla spokojena .
Pokud se chcete dozvědět jak to vůbec v LGBT komunitě chodí a co prožívají ,tak si knihu určitě přečtěte,poněvadž doopravdy stojí za to a budete jí mít přečtenou hned.

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)Edgar Allan Poe

Hodnocení knihy: Na tuto knihu jsem se hrozně těšila ,protože miluji hororové a kriminální příběhy. Četla jsem ji jako součást povinné četby do školy a musím říci,že jsem opravdu nelitovala . Každá povídka se od sebe něčím liší a každá je něčím jedinečná. Povídky mě opravdu moc bavily a byly opravdu napínavé -způsob,jakým autor povídky líčil se mi neskutečně líbil , ale samozřejmě se zde našly povídky,které člověka tak neoslovily ,ale většinu jsem si opravdu užila . Půl ???? odečítán za mnoho výrazů v latině,francouzštině a odborném jazyce ,ale jinak mě kniha doopravdy bavila . Líbilo se mi,že se každá povídka od sebe lišila a chtěla nám předat opět něco jiného a nového. Určitě si od autora v budoucnu přečtu,poněvadž mě jeho specifická tvorba velice oslovila.
Komu doporučuji? Všem,co mají rádi kriminální a hororové příběhy,kde nechybí krev a napětí

Rozum a citRozum a citJane Austen

Pocity z knihy: knihu jsem si chtěla přečíst už nějaký ten pátek ,protože jsem o letních prázdninách viděla film založený na té to knize a moc se mi líbil ,tak jsem si říkala,že by bylo fajn si přečíst i knihu. Poněvadž jsem viděla i film ,tak se mi kniha velice dobře četla a události z filmu se mi krásně spojovaly s těmi knižními . Díky tomu,že jazyk v této knize byl vznešený,tak jsem musela knihu číst velice pomalu ,abych byla schopna pochopit všechny události odehrávající se v knize-nějaké použité výrazy se nyní v běžné mluvě nepoužívají .
Perfektně jsem se vcítila ihned do 2 postav z knihy a zjistila jsem,že jsou i v něčem podobné mně samotné- Elinor svou kamufláží pocitů a nečitelností a plukovník Brandon svou uzavřeností-celkově osobnost těchto 2 postav mi byla velice blízká. Jediné ,v čem jsem se velice snadno ztratila byla anglická města zmiňovaná v knize-ta bydlí tu a ten zase tady - měla jsem v tom celkem chaos a dělaly mi problém rodinné vztahy v knize -ten a ten je příbuzný s tímhle -někdy jsem se ztrácela v tom,ke komu zrovna konkrétní postava patří . Též jsem na nějaké události z filmu úplně zapomněla ,tak jsem si je tou knihou osvěžila . Kniha nebyla extrémně přeslazená,nádech romantiky měla krásný a přiměřený. Určitě to není naposledy,co jsem něco od Jane Austenové četla.

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Hodnocení: Tuto knihu jsem si v knihovně půjčila z toho důvodu, že se mi od autorky moc líbily její knihy Vrány a Chirurg, ale musím říci,že jsem u této knihy byla celkem zklamaná.
Kniha byla rozdělena na několik částí- příběhů jednotlivých rodin či obyvatel vesnice, některé mě bavily a chvilkově jsem byla schopna se začíst, ale delší příběhy mi přišly zdlouhavé , nezajímavé a neustále se tam odehrávaly podobné události a řešily podobné věci . Zároveň se zde nevyskytovala žádná zápletka nebo překvapivý moment. Kniha mě nedokázala vtáhnout do děje, do čtení jsem se někdy i musela nutit, což mi u knih vadí.
Na druhou stranu musím vyzdvihnout nářečí, které autorka do knihy zakomponovala a tím pádem to vytvářelo větší atmosféru života na vesnici. Jelikož autorka v mládí žila na Vysočině, tak zde bylo nářečí skvěle napsané a pokud jsem něčemu nerozuměla, tak se na přední straně vyskytoval velice přehledný slovníček slov napsaných v dialektu. Zároveň se mi líbilo, že byla schopná vdechnout tu pravou vesnickou atmosféru- ať už díky nářečí, nebo velice trefně vyobrazeným vlastnostem některých lidí na vesnici, či návyky těchto lidí, jelikož jsem z města, tak bylo fajn se dozvědět, jak se také může žít na vesnici.
Nápad knihy byl fajn a pokud by se do příběhu zakomponovala nějaká výraznější zápletka, tak by byla kniha ještě lepší a čtivější.

HračkářHračkářAndrew Mayne

Hodnocení: Byla to má druhá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a byla jsem opět nadšená, líbila se mi více než Šelma, určitě mám v plánu si přečíst autorovy zbývající knihy, protože doopravdy umí skvěle psát. Kniha mě již od začátku bavila a byla jsem schopna se do ní velice rychle začíst . Hlavní vyšetřovatel byl stejný jako v knize Šelma a strašně jsem si ho už po druhé oblíbila- na jednu stranu podivínský chlapík a na druhou neohrožený vyšetřovatel, který se nezalekne žádné výzvy , též se mi líbily jeho velice neobvyklé metody vyšetřování, které mě někdy celkem udivovaly a to jak dokázal přemýšlet a vše si pospojovat, nebyl vyškolen v oboru kriminalistiky a udělal toho více než kriminalisté kteří případ vcelku podcenili . V knize jsem se nudila pouze na úvodu , cca u prvních 20 stran, ale poté už to byla bomba a nebyla jsem schopná se od knihy odtrhnout. Neustálé převraty ve vývoji příběhu a zároveň příběh s celkem rychlým spádem, to doopravdy mohu. Opět chválím temnou a mysteriózní atmosféru obohacenou o skvělý, drsný a napínavý příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnout. I když to byl pouze vymyšlený příběh, tak jsem byla udivená co někteří lidé dokáží napáchat. Vše do sebe skvěle zapadalo, dávalo to smysl a za to má u mě autor veliký obdiv, obdivuji každého kdo dokáže napsat dobrý thriller či detektivku. Knihu vřele všem milovníkům detektivek a thrillerů doporučuji.

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby a zařadila se mezi ty lepší, co se klasické literatury týče.
Knihu jsem přečetla za jeden večer a četla se mi velmi rychle a dobře asi i částečně z toho důvodu že byla psána formou divadelní hry. Kniha byla plná skvělých myšlenek,které nabádaly člověka nad zamyšlením- skvěle to odrazovalo tehdejší společnost a člověk se přitom zamyslel i nad chodem nynější společnosti. Kniha v několika ohledech souvisela i s dnešní situací a díky tomu pro mě bylo jednodušší si některé části knihy živě vybavit a představit,hlavně díky bílé nemoci,která měla v příběhu zásadní roli. Konec knihy mě velice překvapila s vůbec jsem nečekala,že to dopadne tak, jak to nakonec dopadlo -pro mě to byl velmi překvapivý zvrat v ději.
Kniha se mi celkem líbila a v budoucnu nevylučuji, že si přečtu od tohoto autora nějakou další knihu, moc se mi líbily myšlenky, které za knihou stály. Pokud chcete kratší knihu z klasické literatury, tak Vám tuto Čapkovo knihu mohu doporučit.

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla jako součást povinné četby a nebyla vůbec špatná.
Začátek byl za mě slabší a delší dobu jsem měla problém se do knihy začíst, po cca 25 stranách se mi kniha četla už lépe a konečně jsem byla schopná se do příběhu alespoň trochu dostat. Chvíli jsem si musela zvykat na styl psaní, který mi zas tolik nesedl, ale postupně jsem si na něj zvykla a kniha se mi četla celkem dobře.
K hlavním hrdinům jsem si celkem rychle našla cestu a celkem si je oblíbila a tak to zůstalo po celou dobu příběhu. Líbilo se mi spojení lásky mezi 2 mladými lidmi s tematikou války- doba zde byla velmi dobře popsána a člověk si tak dokázal představit co se v té době dělo.
Na můj vkus zde bylo málo akce a klidně bych uvítala více zvratů, ale nápad byl originální a ve výsledku se mi líbil. Konec jsem opravdu nečekala, byl to pro mě celkem šok a odhadovala jsem ho úplně jinak, než to nakonec skončilo.
Pokud chcete nějakou klasickou literaturu, kde se prolíná láska a válka, tak knihu klidně zkuste, nesedla jsem si z toho na zadek, ale líbilo se mi to.

Romeo a JulieRomeo a JulieWilliam Shakespeare

Hodnocení: Tuto knihu jsem také četla jako povinnou četbu a opět mě příjemně překvapila.
Jelikož vím, jak příběh probíhá a jak končí, tak pro mě děj knihy nebyl takovým překvapením, ale přesto jsem si čtení knihy moc užila a považuji ji za velice povedenou knihu co se klasické literatury týče.
Co se mi opravdu moc líbilo byla velice bohatá slovní zásoba a košaté slovní obraty a v tomto případě i oceňuji velice zdařilý překlad celé knihy. Jazyk ač není používán v běžné mluvě se k celému příběhu a prostředí velmi hodil a nedělalo mi problém se začíst i přes trochu náročnější jazyk.
Romea a Julii jsem si po pár stránkách oblíbila a celkově se mi moc líbil tento tragický zamilovaný příběh i když šťastnější konec bych mimochodem uvítala více. Ale příběh byl opravdu skvěle promyšlený, ty slovní obraty a skvělé použití slov, která do sebe vzájemně zapadají, autor byl opravdu mistrem svého řemesla a i pokud máte o příběhu Romea a Julie povědomí, tak opravdu stojí zato si přečíst i knihu. Mimochodem musím říci, že poslední dobou mám celkem štěstí i na dobrou klasickou literaturu.

ProměnaProměnaFranz Kafka

Hodnocení:
Co se povinné četby týče,tak jsem si měli od Kafky přečíst buď proměnu,či proces. Já si vybrala Proměnu , protože je přece jen známější a též jsem si přečetla pár povídek , které se spolu s Proměnou v knize nacházely.
Už ze začátku Vám mohu říci, že se jednalo o jednu z velice povedených knih co se povinné četby týče a četbu jsem si užila, i když jsem všechny povídky nepřečetla,tak Proměna byl skvělá!
Nechápu , jak někdo mohl vymyslet povídku o tom že se člověk probudí a stane se z něj moucha -obdivuji autora za velice originální námět povídky , líbilo se mi též to, že to nebyl povrchní příběh , ale měl něco do sebe . Hlubší psychologické myšlenky , propojené s pochmurnou atmosférou celého příběhu - to se doopravdy povedlo.
Styl psaní nebyl též vůbec špatný, povídka se četla rychle a neměla jsem problém s porozuměním slov.
Hlavní postavu- tedy Řehoře/mouchu jsem si celkem oblíbila a litovala zároveň- tolik pocitů nepochopení ze strany Řehořovy rodiny , nevědět jestli navždy zůstane v podobě mouchy- neuvěřitelné...
Jednalo se o povídku , kterou by si měl přečíst každý, nachází se tam tolik pocitů , je to sice smutné,ale mně se povídka moc líbila a vřele Vám jí doporučuji, pokud Vám nevadí trochu té pochmurné atmosféry .
A co se ostatních povídek týče,tak některé byly doopravdy skvělé a měly výraznou a pěknou myšlenku , ale některé mi přišly takové nedokončené,moc jsem u nich nepochopila, co tím chtěl autor říci a byly zbytečně krátké .
Jinak Vám mohu hlavně Proměnu vřele doporučit .