lokonla lokonla komentáře u knih

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Celá série mě strašně zklamala. Nejlépe hodnotím asi 1. díl, ale mělo to velmi sestupnou tendenci už od začátku.
Do série jsem se pustila s nadšením, že takhle dobře hodnocené knihy přeci musí být skvělé, a ono ne. Série má jen jednu kladnou věc a to je čtivý styl psaní, díky tomu jsem to taky dočetla. Dál už je to jen hrůza a děs, prokreslení postav tu bylo, ale jejich vztahy mi přišly podivné. Vztah hlavní hrdinky s princem bylo jedno velké pro mě neuvěřitelné wtf... jejich vzájemná 'láska a touha' absolutně nedávala smysl, hatelove romantiku jsem v tom neviděla, jen to hate..., kde tam má být ta láska netuším. Na jejich 'vztahu' bylo prostě všechno špatně.
Popis prostředí byl taky nic moc, některé zákonitosti v království a v autorkou vystavěném světě mi přišly nedotáhnuté, málo popsané nebo nesmyslné.
Čekala jsem, že to bude moje další srdcová série ale není tomu tak, už to nikdy nechci vidět.

16.02.2022 2 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

První polovina knihy mě vůbec nebavila. Jediný, kdo mi byl sympatický byla hlavní hrdinka. Pak se to ale přehouplo a vyklubal se z toho odpočinkový příběh, nad jehož dalším průběhem jsem se musela neustále uculovat a smát. Kniha nabídne přesně to co slibuje, je to oddechovka.

16.02.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dlouho jsem přemýšlela, zda se mi ta kniha vůbec líbila. Nakonec jsem zhodnotila, že vlastně ano.
Líbilo se mi, že autorka příběhem pokryla tu pro mě neznámou oblast výchovných ústavů, to bylo moc zajímavé.
Konec mě naprosto dostal, tady bylo krásně vidět, že osud není vždy na naší straně, a že někdy je prostě pozdě. Za ten opravdu tleskám.

16.10.2021 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Nechci tady spoilerovat, proto se jen stručně vyjádřím k tomu, jak je celý Grisha verse geniálně geniální. Co naprosto miluju jsou postavy, které umí Leigh dokonale psát, protože mají minulost, vývoj - zkrátka jejich jednání dává smysl a ty postavy si prostě zamilujete. Ve Vládě vlků mě v první polovině knihy paradoxně bavila více linka Niny a až v druhé půlce se to překlopilo na Nikolaje a Zoju.
Bardugo má skvělý dar udělat z obrovského průseru situaci, která se prostě vyřeší pár drobnými akcemi. U konce Zjizveného krále jsem si říkala: "No a je to, tohle prostě nemůže nikdo přežít." No a nakonec to nebylo až tak strašný, a co z toho vzniklo naprosto zbožňuju.
Zkrátka a dobře, Vláda vlků je božské vyvrcholení, troufnu si říci už i Griši, protože problémy z té prvotní série se vlastně tady rozvíjejí a řeší. Autorka tam skvěle zakomponovala i postavy, které byste nečekali, že se zde objeví, aniž by to nějak rušilo děj. S koncem jsem moc spokojená, i když je otevřený - takže se společně modleme za další knihu .

16.10.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Knize jsem sice dala 5*, ale u sebe mám 4,75*, protože mi to ze začátku přišlo strašně předvídatelné. Nakonec to ale byl pěkně a nenásilně napsaný příběh, který nebyl pouze romantický a u kterého jsem se místy nemohla neculit. Je ale pravda, že na protagonisty jsem si zvykala docela dlouho.
No a já jdu teď balit krosnu a razím do hor, protože přesně tenhle pocit ve vás kniha zanechá.
PS: kniha je velmi čtivá a obsahuje mapky! :D

25.07.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Knihu jsem přečetla na jeden zátah za 7 hodin. Co k tomu dodat...

06.07.2021 5 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Stejně jako první díl skvěle napsané, i když jsem se asi v 3/4 sekla a půl roku na ní nesáhla, ale... je to super. Rychle to ubíhá jak je tam více pohledů. Hrdinové nemají lehkou cestu a to se mi na tom líbilo.
Během čtení se měnilo to, jaká linka mě zrovna bavila. Ke konci, se přiznám, mě už moc nezajímala Tash.
A ten konec? Okamžitě potřebuju číst dááál.

05.07.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Stmívání jsem nečetla, ale byla jsem před tak čtyřmi lety neskutečně zažraná do filmů. Po Půlnočním slunci jsem sáhla ze zvědavosti, zajímalo mě to PROČ.
Už první stránky jsem z toho nemohla, to byl děs. Našla jsem tam hrozně moc klišé vět jako - škola je očistec atd. - a to mě strašně štvalo. Dala jsem si proto cíl: až se dají dohromady, odkládám a už to nechci v životě vidět. No... nevyšlo to, protože kniha je strašně, ale opravdu strašně čtivě napsaná (ač se našly pasáže, které jsem přeskakovala) a nepustila mě do poslední strany a tak jsem ji přečetla... za to mám jistě speciální místo v pekle.
Co se týče příběhu, byla jsem překvapená z odchylek od filmu, teď mi přijde že film všechno akorát moc vyhnal do extrémů. Co musím ale uznat je to, že oproti filmu je vztah Belly a Edwarda uvěřitelnější. Jdou na to postupně, zajímají se o sebe... je to rozhodně lepší něž ve filmu, kde to bylo wtf jak, proč!?
U knihy mě mimo čtivosti držela i postava Alice, to je prostě miláček i z filmů a teď ji mám ještě raději.
Ani nevím jestli bych knihu doporučila, nic vám nedá, je to prostě oddechovka. A je fajn vidět do příběhu z dalšího pohledu a je jedno jak moc je to špatný.

05.07.2021 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Do trilogie jsem se dala po tom, co jsem už viděla obě dvě série seriálu. A musím říct, že mě to rozhodně nezklamalo. Líbí se mi strašně jak seriál tak kniha, každé má něco ale oboje je skvělé. Kniha je skvěle napsaná, už od první strany jsem se od toho nemohla odtrhnout, stejně jako od seriálu.
Moc doporučuji

21.06.2021 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Kniha je klasická oddechovka, kterou přečtete za dva dny. Vím, že znovu si ji nepřečtu, ale byly zde momenty, kde jsem se opravdu nahlas smála. Na druhou stranu na mě tam bylo až moc nadávek a situací řešených násilím. Epilog mě ale zahřál u srdce, ten byl opravdu vydařený.
Dávám 3 hvězdy, protože ač je to klasická klišé romanťárna, je napsaná dobře :)

(SPOILER) jsem sama, komu přišlo úchylné, jak ji Malychin ošmatával a 'olizoval' v tom karaoke baru? XD

05.05.2021 3 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Knihu jsem nejprve četla, ale pak jsem se v jednom místě sekla a nebýt audioknihy, tak ji asi nedočtu.
Kniha není vůbec jednoduchá, je někdy těžké se zorientovat v časových rovinách. Má záběr na strašně moc témat, což velmi oceňuji. Člověk získá velký rozhled o tehdejší době.

13.04.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Jestli jste si po přečtení komentářů mysleli, že ta knížka je prostě špatná, můžu vás ujistit, že je ještě horší...
Po knize jsem sáhla, asi jako všichni, kvůli obrovské propagaci na instagramu (přísahám, že příště už se oblbnout nenechám). Měsíc před a pak po vydání knihy mě recenze naprosto utvrdily v tom, že tu knihu prostě musím mít. Koupila jsem si jako e-knihu + bonusovou kapitolu k tomu.
K četbě tohoto skvostu jsem se dostala až nedávno, po vyhlášení Humbook Awards, kde vyhrálo Navždycky 1. místo. To mě (a moji kamarádku, se kterou jsem to četla, a vzájemně jsme se motivovali, abychom to vůbec dočetli) tak namíchlo, že jsem si to musela přečíst a udělat si vlastní názor.
Začneme pozitivy - což je obálka, která je opravdu zdařilá + grafické zpracování knihy. Druhým pozitivem je Liam, jediná postava, která trochu za něco stála.
Dál už je to jen děs a hrůza. Postavy ploché (bylo jich hrozně málo a ani ty autorka nedokázala charakterizovat). Prostředí děje nevykreslené - měla jsem pocit, že v Americe neexistují jiné budovy než jejich škola a pár domů k tomu, vlastně nejvíce popsaná byla okna Liama a Mei, 'děkujeme' ;). Hlavní zápletka děje - co to sakra bylo? A to, že jsem měla neustále pocit, že na mě ve čtečce vyskočí reklama jak na wattpadu, to už je naprosto vedlejší XD.
Prostě a jednoduše všechno je tam špatně. Já četla e-knihu, ale z komentářů vím, že má papírová forma hrozně tvrdé desky, možná aby přežila, až s ní budete házet z okna? Kdo ví, třeba autorka o knize také nemá valné mínění a prozíravě knihu na házení z oken už připravila.
Co mě nejvíce na knize mrzí je ta propagace ze strany členek Humbook teamu (come on, guys!). Má důvěra k jejich úsudku dost utrpěla. Je ale vtipné u některých členek časem pozorovat, jak kolem této knihy velmi opatrně našlapují. Jejich recenze jsou naprosto nicneříkající a ony si občas dovolí utrousit něco jako: "No, hlavní hrdinka mi sice nesedla... ALE! kniha je vynikající."
Kapitola sama o sobě je Poděkování, které je... heh. Ráda čtu děkovačky, vždycky mi vykouzlí úsměv na rtech. Ale tohle bylo trapné a vůbec ne vtipné (asi jako celá kniha). Asi chápu, že autorka chtěla být originální ale prosím, příště už ne.
Uznávám, že ve svých 18ti letech nejsem cílovka (i když jako postavám je 17. let..., jenom se tak vůbec nechovají) a mám už také hodně načteno, ale ani tak bych nedoporučila knihu mladším čtenářům. Co si z té knihy odnesou? Že je normální být bezohledná náladová mrcha, která si neváží ničeho a nikoho a že je v pořádku o problémech nemluvit a tutlat je, protože se to přece časem nějak samo vyřeší... ale no tak!
Opravdu doufám, že ti, co knihu opěvují a hlasovali pro ni v Humbook Awards, si z ní nic nevzali.

PS: už v životě nechci vidět slovo čokoláda...

17.03.2021 odpad!

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

(SPOILER) Pořád se z té knížky vzpamatovávám. Hrozně mě bavila, přečetla jsem ji jedním dechem. A po dočtení... jakoby mi ani nedocházelo, co se tam stalo. Pak jsem si ji začala zpracovávat k maturitě a všechno to na mě dolehlo.
Tak za prvé jsem zjistila, že Rudolf byl reálný člověk (což jsem si během knihy myslela, ale neověřovala jsem si to). No a pak na mě začalo doléhat to poslání, které sebou kniha nese. Když se na to dívám s odstupem... já ho vlastně chápu, neříkám, že to co dělal schvaluji, ale po tom, co nám byl vykreslen jeho život, já to prostě dokážu pochopit, proč se tak choval (zvlášť to, že jeho život byl vystavěn na rozkazech a bez nich nevěděl, co dělat - ta myšlenka: "Kdo vydal rozkaz je za něj odpovědný a já se na nic neptám," je minimálně k zamyšlení).
Kniha do mě vypálila díru a myslím, že si ji budu nosit už celý život s sebou.

01.03.2021 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Jak je kniha psaná volným stylem... tak jsem příběh moc nepobírala. Moc jsem nerozeznala skoky do minulosti od ostatního textu a bylo to akorát rušivé. Celý příběh jsem prostě nepobrala XD pokusím se to pochopit ve filmu... Jediná útěcha mi je to, že jsem nad tím strávila jen málo času, protože je to opravdu krátké.

22.02.2021 3 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Příjemná fantasy kniha, kterou přečtete na jeden zátah.
Miluju tu milostnou linku, je přirozená a příjemná, vůbec mi tam nevadila. Postavy jsou dobře vykreslené a stojí za nimi příběh hodný vyprávění.
Kniha se mi moc líbila a nemůžu se dočkat druhého dílu ♥

07.02.2021 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Knihu jsem přečetla na jeden zátah.
Je ale pravda, že začátek byl slabší... ale pak když se to rozjelo, tak mě to moc bavilo. Je fakt, že občas jsem nad nějakými detaily kroutila hlavou, ale kniha byla prostě dobrá.
Myslím, že je lepší, když od ní nic neočekáváte.

SPOILER
Milostná linka byla zajímavá, ale přišla mi předvídatelná. Hodně mě zklamalo, že tam více nebyl rozebrán ten prsten, po kterém všichni tak šli... tak snad v druhém díle? Uvidíme

07.02.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Tak tohle byla jízda. První 3/4 byly nudné ale pak to vygradovalo a normálně jsem se bála každé další věty, co se proboha stane, co udělá. Jazyk v knize je naprosto děsivý, chladný-měla jsem z něj husí kůži.
Pak jsem se dívala na film a musím říci, že jsem tam lépe pochopila konec. Hrušinský zahrál hlavní postavu naprosto geniálně, psychopat na první pohled prostě XD.
Knihu doporučuji, myslím, že je dobré si občas něco takového přečíst.

07.02.2021 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kniha je nadčasová, geniální. Když jsem ji četla, promítaly se mi před očima události z dnešních dní.

07.01.2021 5 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Kniha mě zaujala naprosto boží obálkou a anotací. Přesto mě neuvěřitelně zklamala.
Autorka vypracovala skvělý svět, který ovšem nebyl moc dobře popsán a rozebrán, což dělalo jen škodu. Podle mého by si zasloužil příběh klidně dvě knihy, jen abychom se více seznámili se světem a hlavní hrdinkou. Také mi chyběla mapa, svět nebyl v knize v podstatě nijak popsán, občas bylo zmíněno nějaké místo na jihu, na severu, ale jinak mi autorka nedopřála, abych věděla, kde se příběh odehrává.
Přijde mi, jakoby autorku v jednu chvíli něco napadlo a do knihy to zapracovala, aniž by čtenáři nějak osvětlila, co to v tom světě dělá a co to umí.
Je neuvěřitelně těžké mé zklamání popsat. Přijde mi, že kniha byla v podstatě o ničem, neustále se tam opakovaly ty stejné věci a myšlenky, nebyly tam žádné překvapující momenty. Když už se objevily, byly špatně popsány a čtenář je jen tak bez zájmu přelétl očima.
Musím ale vyzdvihnout, jak autorka pracovala s podstatou "magie". Myšlenka, že nic není zadarmo, dávala smysl a ze začátku jsem z toho byla nadšená. Přijde mi ale, že autorka vždycky začne do příběhu něco zapracovávat a najednou to vzdá a nic z toho není. Jakoby neuměla dotáhnout myšlenky až na ten skvělý vzrušující napínavý vrchol.
Co se týče postav, tak hlavní hrdinka Siva byla zvláštní. 1. vůbec netuším kolik jí je let, 2. její myšlenkové pochody jsem moc nepobírala, 3. autorka mi nijak nedala prostor, abych se do ní vžila. Možná se o to snažila tím, že byla mrzačka, ale moc to nepomohlo, 4. strašně mi vadilo, jak jí bolela noha, pak najednou mohla běžet, pak omdlela, pak jí zase bolela noha a takhle to šlo stále dokola a bylo to strašně předvídatelné a otravné. Zajímavou postavou byl ovšem Bogobor, jehož příběh byl poutavý a měl vývoj. Další postavou byla Jedwiga, kterou jsem se snažila pochopit, ale její příběh byl málo rozpracovaný. A to jsou v podstatě všechny postavy a jsem u toho, že mi vadilo, jak jich je málo. Vzhledem k tomu, že Siva nikoho moc neměla, to chápu. Ovšem právě díky málo postavám byl příběh tak... jednotvárný a občas nudný.
Romantická linka byla stejně jako mnoho dalších věcí taková nedokončená. Buď měla být rozpracovaná více a nebo vůbec.
Konec se vyhnul typickému klišé, což jsem uvítala. Na druhou stranu byl na mě moc rychlý, vzhledem k táhlosti střední části.
Kniha měla velký potenciál, který ovšem nenaplnila. Takhle jsem četla knihu, která mi nic nedala a rychle na její děj zapomenu.

07.01.2021 3 z 5

Mé jméno je Nikdo Mé jméno je Nikdo Kristen Orlando

První půlka knihy byla dobrá, ale ta druhá byla jedna nelogická věc vedle druhé a konec to moc nezachránil. Autorka čtenáři nedá příležitost, aby si hlavní hrdinku oblíbil. Ke konci jsem četla už jen letmo a chtěla jsem to jen nějak doklepat.
Kniha absolutně nesplnila má očekávání, která slibuje na obálce.

29.11.2020 2 z 5