Lokina Lokina komentáře u knih

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Po velmi, velmi dlouhé době jsem se dokopala k tomu, abych sérii dočetla. Lituji, že jsem ji nepřečetla už dávno, protože svět, ve kterém se příběh odehrává, je fascinující, okouzlující a jedinečný. Některé kapitoly se mi četly dobře a rychle, některé díky dlouhým popisům se četly pomaleji a nevěnovala jsem jim takovou pozornost.
Třetí díl poskytnul plno otázek, na které doufám dostanu odpověď v posledním dílu. Nabídl ale i spoustu nečekaně překvapivých odhalení, takže jsem poháněna zvědavostí dočítala poslední stránky.
Eragon se Safirou postupně dospívají, ještě se učí, ale závratným tempem se blíží k tomu, aby oba dva se ukázali v plné síle a překonali velké zlo.
Velkým plusem knihy je mapa a slovník cizích slov.

15.07.2021 4 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

(SPOILER) Spoilery!
Jako i u předešlých dílů, se mi Bitva o labyrint velmi líbil a nemám, co bych vytkla. Děj svižně ubíhal, zajímavé, ale i temné byly scény odehrávající se v labyrintu. Nestvůry opět překvapily a já musela ze zvědavosti opět googlit :-D
Byla jsem trochu smutná u kapitoly věnované Panovi, protože celá myšlenka s jeho hledáním, nalezením a následnou smrtí přesně vystihuje dnešní situaci, jak se k přírodě chováme. To se autorovi vážně povedlo, mytologie versus lidstvo.

27.03.2021 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Druhý díl potvrdil, že jsem neudělala chybu, když jsem začala číst sérii o Percym Jacksonovi a nadále s radostí budu ve čtení série pokračovat.
Kniha se velmi dobře četla a styl autora je opět srozumitelný a lehký, takže jsem knihu měla přečtenou rychle. Druhé pokračování je velmi příjemné čtení, které vás dokáže pobavit, najdete tam napětí, skvělá dobrodružství a dozvíte se zase něco dalšího o řecké mytologii.

13.03.2021 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

První díl Percy Jackson na mě zapůsobil velmi kladně a je to opravdu milé zpestření mého knižního repertoáru. Filmy jsem viděla před nějakou dobou a byly povedené a moc fajn.
Ke knihám jsem se dostala až nyní a mrzí mě, že jsem je nečetla, když jsem byla o mnoho let mladší. Ale i tak mytologický svět řeckých bohů, nestvůr a hrdinů, který se pojí s moderním světem, se mi velmi líbil. Knížka se čte dobře, je čtivá, vtipná a díky jednoduchému a srozumitelnému stylu autora je opravdu vhodná pro mladší děti, kteří chtějí začít číst už náročnější četbu.

06.03.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Mně se nejvíce líbila právě tato kniha ze všech autorčiných děl. Kniha se velmi dobře četla a má na tom zásluhu nejenom čtivý styl psaní, ale i kratší kapitoly a větší písmena. Ten kdo má rád thrillery s lehkým nádechem nadpřirozena a tajemna, napínavou atmosférou, rozhodně nebude zklamán. Velkým plusem knihy je i vyprávění z pohledu více postav, takže jsem se v příběhu neztrácela a nebylo to monotónní.
Mysteriózní prvky mi v knize nevadily, protože byly střídmě vymyšleny a nenarušovaly dějovou linii, jen sloužily jako zajímavé doplnění děje hlavně ke konci příběhu.

16.01.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

První autorčiny knihy se mi moc nelíbily, ale s dalšími knihami je to lepší a lepší. Kniha není takový psychothriller, jak sama uvádí. Čtením postupně odhalujete, že každý má tajemství, které nesmí být odhaleno. Ale jak už to bývá, nitky osudu jsou nevyzpytatelné a čím víc tajemství máte, jednou to musí vyjít ven.
Autorčin styl psaní je velmi svižný, jednoduchý, takže knihu máte hned přečtenou. Líbilo se mi, že příběh nebyl vyprávěn pouze jednou postavou a měly jsme možnost, ne byť v tak velkém měřítku, něco se dozvědět o dalších postavách, které mohly být podezřelé z vraždy.
Ke konci už jsem tušila, kdo by mohl být vrah, ale stejně je lepší si to přečíst, jak to vymyslela autorka. Nevím, jestli bude pokračování, ale já bych ho uvítala.

31.10.2020 4 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Jako jedna ze severských krimi, které čtu, mě ani napočtvrté kniha s Fabianem Riskem nezklamala. Bylo to čtivé, napínavé a už teď se těším na pokračování.
Příběh nám servíruje několik osobních linek a do toho jsou vměstnány i vraždy, jejichž vyšetřování mě bavilo. Líbilo se mi i Fabianovo tajné vyšetřování, které přivedlo na svět pár šokujících informací.
Zatím jsem s touto sérií spokojená a budu pokračovat v jejím čtení.

21.02.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Na Projekt Kronos jsem se těšila, ale bála jsem se těch až moc pozitivních reakcí na knihu, abych z ní pak nebyla jenom zklamaná. Ale ty pozitivní recenze a odezvy si kniha zaslouží, protože mně se to neskutečně líbilo. Kdybych nevěděla, že je to od českého autora, myslela bych si, že kniha je od zahraničního autora. Příběh je dobře vypracovaný, na to že jde o první autorovu knihu, tak stylem to vypadá, že knihy píše už nějaký pátek.
Svět, který Pavel Bareš vytvořil, je tak zlý, nebezpečný, tajemný a i strašidelný.
Kniha je čtivá, nabitá akcí, zvraty a velké plus za dodatky, které příběh doplňovaly.
Obdivuji autora, jak příběh tak skvěle sestavil, aby nakonec vše do sebe časově zapadalo. Nevěřila jsem svým očím, dokud jsem nedočetla poslední kapitolu s uspokojivým úsměvem na rtech.
A kdy že vyjde druhý díl? :-D

28.12.2018 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Od Jojo Moyes si vždycky ráda něco přečtu a knihu Sama sebou s hlavní hrdinkou Louisou jsem si nemohla nechat ujít.
Do čtení knihy jsem vcházela s menšími obavami, protože druhý díl se mi líbil, ale něco tomu chybělo, nebylo to dobré jako první díl. Ale všechny mé obavy se rozplynuly, protože tohle se Jojo Moyes moc povedlo a já jsem nadšená :-)
Louisa je skvělá, silná, pozitivní hrdinka, která s nadhledem, vtipem a odvahou řeší problémy ve svém životě, až jsem jí záviděla.
Od knihy se nedalo odtrhnout, četla se úplně sama, konec knihy je důstojné a krásné loučení s Louisou, která navždy bude jednou z mých nejmilejších hrdinek :-)

14.12.2018 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Asi si budu muset přečíst další knížky od Jodi Picoult, protože Velké maličkosti mě přesvědčily, že je to výborná spisovatelka, která se nebojí psát o kontroverzních věcech.
Kniha byla i přes svoji délku neuvěřitelně čtivá, atraktivní a emocionálně silná. Když jsem se dostala k částem popisující soudní přelíčení, bála jsem se, že by mě to mohlo nudit, ale naopak to mělo spád a nutilo mě to pokračovat ve čtení.
Kniha vypráví příběh o Ruth coby vynikající porodní asistentka, která má dům v dobré čtvrti a syna jedničkáře. Najednou ale přijde zvláštní nařízení a její život se zhroutí jako domeček z karet. I když jsem soucítila s Ruth, někdy mi přišla trochu arogantní. Turk mě vytáčel svými neustálými řečmi o nenávisti, nadřazenosti bílých, proto mě překvapilo, jako to s ním dopadlo, i když poslední kapitola s ním byla mírně zidealizovaná, ale proč ne.
Knihu velice doporučuji, určitě vás nezklame.

20.01.2018 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Královna mezi komediemi! Pro každého herce je poctou, zahrát si v ní. Tak jako Čapek s R.U.R. předčil svoji dobu, Moliere zajisté předhonil tu svou. Klasicistní komedie Lakomec, jejímž hlavním ústředním motivem je lakomství, je i aktuální dnes. Co si budeme nalhávat, lidí, jako Harpagon běhá po světě spousta.
Moliere dílo pojal vtipně a vysmívá se lidem zlým, hamižným, kteří nevidí nic jiného než sebe a neuvědomují si, že ubližují svým blízkým.

09.01.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

I já se nechala zlákat a musela si prostě přečíst Dívku v ledu. A nelituji časem stráveným nad touto knihou. Příběh s hlavní hrdinkou Erikou Fosterovou byl od samého začátku velice poutavý a napínavý. Díky přímočarému, srozumitelnému stylu psaní byla kniha velmi čtivá.
Charakter hlavní postavy Eriky byl dobře vymyšlen. Erika byla rázná, sympatická, věděla, co dělá, ale sama bojovala i s osobními démony.
Konec gradoval a vy jste zůstali v nevědomí, kdo je vrah. Ale když se pomalu chýlilo jeho odhalení (nějaké tipy jsem měla a tipla jsem si správně), přišlo opravdové překvapení z toho, kdo je vrahem, i toho, že měl tak říkajíc volné ruce, k tomu to dělat.
Pokud ještě tápete nad Dívkou v ledu, jděte do toho! Kniha se opravdu vyplatí přečíst, jako jedna z mála si nálepku světový bestseller zaslouží :-)

05.12.2017 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Jsem na sebe docela pyšná, že jsem sérii nevzdala a přečetla ji do konce. Už během prvního a druhého dílu jsem měla problém porozumět vědeckým pasážím a i u tohoto dílu tomu nebylo jinak. Čtení mi sice trvalo o něco déle, ale nakonec jsem svým způsobem pochopila oč tam běží. Během čtení jsem tak neměla rozpačité pocity, zvláště při dočtení konce.
Některé kapitoly byly velmi čtivé a napínavé. Jindy se příběh vlekl a měla jsem co dělat, abych udržela pozornost. Svým způsobem k tomu přispěla i postava Sin, která byla až moc přecitlivělá. Chyběl mi Ta'Š a jeho humor.
Konec knihy na mě působil tak, že jsem cítila smutek, úzkost a titěrnost své existence. Prostě to skončilo tak rychle, nijak velkolepě, epicky. Jednoduše to skončilo melancholicky krásně.
A teď mě čeká seriál. Mám ale tušení, že knižní předlohu to nepřekoná.

03.04.2024 5 z 5

Dokonalé léto Dokonalé léto Kasie West

Na začátek roku jsem chtěla něco nenáročného a knihy od Kasie West jsou jasnou volbou. U jejích knih se krásně relaxuje. Knížka je odpočinkové čtení, sice příběh je naivní a předvídatelný, ale zato velmi čtivý a chytlavý.
Hlavní hrdinové jsou typičtí, sympatičtí teenageři, kteří řeší jako obvykle první lásky a problémy s rodiči.
Pokud hledáte jednoduchou, příjemnou četbu, tak doporučuji.

03.01.2024 4 z 5

Královna povětří a temnoty Královna povětří a temnoty Cassandra Clare (p)

Z knihy mám rozporuplné pocity. Autorčin svět se mi velmi zalíbil, ale nestačilo to, abych z knihy byla nadšená. Atmosféra knihy se měnila každou chvíli. Najde se tam napětí, akce, děj je i plynulý, ale převažují nudné konverzace, nepochopitelná rozhodnutí a postavy, které příběh neumějí utáhnout.
Linka Emma a Juliána mě nijak nezaujala a nebavila, jejich části se neskutečně vlekly. I když v závěrečné bitvě se to trochu vykompenzovalo a bylo to čtivější, ale v úplném závěru to zase sklouzlo do teenagerského klišé. Závěr knihy je sám o sobě jedno velké zdlouhavé klišé a mohl být kratší.
Jediným světlým bodem byla kupodivu část odehrávající se v Thule a na to, že tam vystupovali Emma a Julián, tak to byla nejzáživnější část.
Vůbec nic nemám proti transgenger lidem a gayům, ale autorka docílila jen toho, že mi to přišlo až moc vlezlé.
Epilog sice otevírá cestu dalšímu pokračování, ale asi se bez něj obejdu. Radši si přečtu Nástroje smrti.

24.09.2023 4 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Dalo by se říci, že tento díl byl pro mě více snesitelněji čtivý, uvidíme, co přinesou další díly, třeba mě to ještě více překvapí. Ale i přes to, že tento díl shledávám jako dobrý, nenašla jsem v něm stále nic, aby se tato knižní série stala jednou z mých nejoblíbenějších. Musím ale uznat, že mytologie světa mi přijde zajímavější, propracovanější, ale i paradoxně více zmatečná. Ale vypořádala jsem se s tím a více zapojila mozek. Moc mě zaujali Renevanti a drakenové a ti speciálně si našli ke mě cestu. Moc se těším na jejich další působení v příběhu.
Jako u předchozích dílů mi vadilo, že příběh není vyprávěn z pohledu více postav. Takové vyprávění Iana nebo Tawny (u které jsem ráda, že se vrátila), by příběh velice obohatilo, věděli by jsme, co si myslí ostatní, podívali se na jiná místa. U Malika musím uznat, že autorka asi věděla, proč by nebylo vyprávěno z jeho pohledu, protože mohla čtenáře nechat hádat, zda je živý nebo se má čile k světu. Snad se u dalšího dílu třeba tento styl vyprávění objeví.
Asi nikdy nebudu mít v oblibě vztah Casiena a Poppy, někdy se chovali opět nevhodně nebo z úst jim vypadávali takové věty nehodící se na danou situaci. Nebo Casienovo majetnické chování vůči Poppy, jednou ji má za svobodně myslící ženu, může si dělat, co chce a v další situaci jí nemůže nikdo zkřivit ani vlásek a to jenom, že se na ni špatně podíváte, či řeknete svůj názor v její přítomnosti.
Zato vtipkování mezi ní a Kieranem mi vůbec nevadilo a i jsem se zasmála. A vůbec jeho rodina byla velmi prima.
Poppy ze začátku byla nejistá, naivní, protivná. Ke konci už se z ní konečně začala stávat žena hodná svého titulu a doufám, že ji to dlouho vydrží. A stejně tak jsem byla překvapená z odhalením jejího původu. Celkově, konec knihy nabitý akcí, napětí a emocí, byl pro mě nejlepší, protože dějově je to chabé, nebýt konce, tak se tam nic podstatného nestalo.

15.05.2023 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Autorka ví, jak zaujmout čtenáře. Já toho nejsem výjimkou. Ráda se vracím do světa Dvora trnů a růží.
Kniha je místy velmi poutavá, čtivá, napínavá. Akčních scén tu moc není, ale když už se tam nějaká najde, jde o vážně záživné pasáže. Nejedná se o nějakou vysokou literaturu, ale mě to baví, je to oddychové čtení.
Kniha se četla dobře, ale některé věci se tam xkrát opakovaly, takže jsem je letmo přelétala.
Někdy mě chování postav vílího rodu trochu vadilo, protože se chovali dětinsky, působilo to divně a nepřístojně.
Nesta mi ze začátku přišla protivná, sobecká a vůbec nedokázala pochopit její chování. Postupně se její postava začala měnit a více mi na ní záleželo.
Nové postavy Emerie a Gwyn mě potěšily a přispěly k tomu, že mě příběh dokázal zaujmout až do konce.
Pokud bude další díl, ráda si ho přečtu.

22.07.2022 4 z 5

Jediný skutečný král Jediný skutečný král Soman Chainani

Sice už nejsem věková kategorie, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si tuto sérii přečíst. Na poslední díl jsem se těšila, ale měla jsem i menší obavy. Kniha je na svou délku velmi čtivá, napínavá, propletená překvapivými momenty, které nutí knihu dočíst. Zvláště konec, který se povedl a já jenom nevěřícně zírala, jak to autor šalamounsky vymyslel.
Čarodějnice jsou moje nejoblíbenější postavy. Jsou zábavné, ironické, zlé svým okouzlujícím způsobem.
I když jsem Sofii moc nemusela, někdy mi jí bylo někdy líto, proto jsem ráda za její konec.
Škola dobra a zla je oddychová a milá záležitost, pokud váháte, určitě nečekejte a přečtěte si ji :-)

09.07.2022 5 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Kasie West

Knížky od Kasie West jsou pro mě guilty pleasure. A tato není výjimkou. Příběh je sice jednoduchý a předvídatelný, na druhou stranu je to oddychové, milé a velmi příjemné čtení.
V knize se nenajde moc výraznější akce, bavilo mě ale hledání identity Heatha Halla a spolu s tím spojené události, kde se objevoval. Konec byl fajn a těším se na další knihu :-)

17.03.2022 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Knihu jsem si chtěla přečíst na popud filmu, který je inspirovaný právě Světovou válkou Z. Dlouhou dobu kniha nebyla k mání a kupovat ji za hříšné peníze na bazarech, jsem nechtěla. Velkou radost mi udělalo, že kniha byla opět vydaná a já si ji mohla za normální peníz zakoupit.
Kniha se mi líbila, některé části se mi četly hůře a moc mě nebavily, to byly například kapitoly popisující politiku a její řešení se zombie, uprchlíky. I když jsem tyto kapitoly musela číst pomaleji, abych tomu porozuměla, ve výsledku ten politický "bordel" dával smysl, autor si opravdu dal záležet a věděl o čem píše.
Samozřejmě, že mně se nejvíce líbily kapitoly popisující přeživší a jejich boj se zombie. Byly napínavé, zajímavé, místy i strašidelné (katakomby pod Paříží). Já tématiku zombie mám ráda, takže celkově kniha mě velmi zaujala a mohu ji doporučit :-)

16.02.2022 4 z 5