Zloděj blesku

Bohové z Olympu se bouří! Dvanáctiletého kluka Percyho Jacksona čeká vyhazov ze školy a další trampoty na sebe nenechávají dlouho čekat. Najednou kolem něj začínají ožívat bytosti ze starých řeckých bájí. Z učitelky matematiky je rázem krvelačná příšera, z Percyho kamaráda se vyklube satyr a jeho otec je jedním z olympských bohů. Většina z nich má na Percyho spadeno, podezírají ho z krádeže blesku – mocné zbraně nejvyššího boha Dia. Percy a jeho přátelé mají jen 10 dní na to, aby blesk našli a vrátili, uklidnili náladu na Olympu a zabránili osudné válce bohů. K úspěchu výpravy ale nestačí jenom chytit pravého zloděje…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24145/zlodej-blesku-lbs-24145.jpg 4.51422

Percy Jackson (1.)

The Lightning Thief (2005)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

Francesca14

Bála jsem se, jestli začít s PJ v patnácti není trochu pozdě a jestli vůbec ještě existuje šance, že mě to bude bavit, ale tahle série zjevně není populární pro nic za nic. Percy je skvělá, sympatická a vtipná hlavní postava, názvy kapitol jsou super a celý svět bohů a letní tábor je dobrý a moc dobře zpracovaný nápad a ještě vás naučí to, při čem v hodině literatury nedáváte moc pozor. Kniha mě bavila, dobře se četla a hned co to půjde se vrhnu na další díly. Dala bych jí skoro i všechny hvězdičky, ale přece jen tam byly věci, které mi trošku vadily. Za prvé mi trochu nesedělo, že zabránit třetí světové mají tři dvanáctileté děti (ok, Grover byl o trochu starší) - já si ve dvanácti akorát dělala starosti s tím, že kdyby mi před rokem opravdu přišel dopis do Bradavic, tak by se mi hrozně stýskalo po rodičích. Pak jsem Percymu nevěřila jeho reakci na možná-smrt jeho matky. Ačkoliv doufal, že ji bude moct vysvobodit, vůbec mi jeho chování a pocity nepřišly opravdové a pravděpodobné. A taky mě první půlka knihy tolik nevtáhla, to spíš až ke konci. Takže čtyři hvězdičky a jsem zvědavá na pokračování. (A jsem jediná, kdo je tak trochu zamilovaný do Poseidóna?)

AniS1

Četla jsem to, když jsem byla malá (11 let) a do teď to miluju. První díl jsem přečetla asi 6x. :)))
Nevím, proč by se to mělo srovnávat s Harrym, co se mě týče je Percy Jackson 1000 000x lepší.

Jeronym

Cože? Hlavnímu hrdinovi je 12 let? Z Harry Pottera už jsem teda vyrostl. To jsem si alespoň myslel.
Se skepsí jsem obrátil pár stránek, zjistil jsem, že se to čte velmi dobře. Přiučil jsem se něčemu z řecké mytologie a bylo to dokonce tak napínavé, že jsem to přelouskal za dva dny a to už u mě dávno není zvykem.
Úplně na vás dejchne ten mystický svět.
Takže jsem byl nakonec nejspíš uvrtán do celé pětidílné série a to ani nemluvím o severské mytologii.

Žožik

Knihu jsem přečetla velice rychle. Příběh je zajímavý a nutí vás číst stále dál. Postavy mi byly sympatické. Asi nemám co bych vytkla.

Safira55

Krasné počteníčko

Nomia

Na stará kolena měním na Percyho Jacksona názor. Je to sice spíš fantasy pro mládež, ale za to velmi čtivá, zábavná a napínavá. Oceňuji Riordanovu schopnost míchat klasické mýty a báje s moderním světem. Jako příjemné osvěžení působí v knize lehce ironický a sarkastický humor hlavních postav. Příjemná, čtivá záležitost.

NikolettaHole

Viděla jsem film a dlouho se odhodlávala ke knize. Kniha je naprosto výborná, čtivá, postavy jsou sympatické a nemohla jsem se odtrhnout.

DracoMalfoy

Percy byl přesně takový, jaký by měl hrdina být. Vtipný, sarkastický, chytrý, chytrý a obětavý. I když musím říct, že jsem na začátku měla pocit že čtu o Pottrovském Percym... Příběh byl úžasný a kniha se mi moc líbila, jen kdyby měla menší písmenka.

Tesinka_Laufey

Dlouho jsem se Percymu bránila...Bála jsem se, že ho budu neustále přirovnávat k Harrymu, ale Rick dokázal nemožné...Percyho jsem si zamilovala hned od první stránky a stal se prvním kladným hrdinou, kterého jsem si oblíbila. Je v určitých věcech podobný Harrymu, ale pro mě je mnohem lepší. Teď se k němu stále znovu a znovu vracím. Jediný zápor vidím ve vývoji Lukova příběhu. Je velká škoda, že film tak pokazili.

Klára2216

Kniha se mi líbila, přečetla jsem si jí tedy až potom, co jsem viděla film, ale přesto to bylo pěkné. Jen škoda, že mě tato série minula v období, kdy jsem byla mladší, protože bych si to určitě užila o něco více. Proto 3 hvězdičky.

Ree

Percy Jackson je další oddechová knížka, která je určena pro mladé čtenáře, ale neurazí ani ty dospělé. Řeckou mytologii mám ráda a Percyho sarkasmus mě baví. Přesto se mou nejoblíbenější postavou stal Hádes.
Rozhodně se těším na další díly.

Leanis

Kniha, ke které se neustále vracím, směju se při čtení nahlas a nemůžu se odtrhnout. Naprosto skvělý a originální námět, příběh neomrzí ani po desátém čtení a skvěle charakterizovaný postavy. Pecka.

Hermiona8703

Moc hezký příběh o dalším vyvoleném. Docela jsem se bála číst to, protože je to přece jen o dvanáctiletém chlapci, ale obavy byly zbytečné! Líbil se mi styl psaní z pohledu hlavního hrdiny a jak k nám vlastně mluvil. Navíc jsem se u několika scén smála a culila, což se taky moc často neděje. Jestli vám sedl Harry, tak ani tohle nebude krok vedle. Doporučuji spíše pro mladší, ale uvidíme jak budou vypadat další díly.

Špion

Super kniha,dporučuji

Govrid

Viděl jsem dříve film než knihu, ale i tak jsem si to užil - doporučuji všem...

terka0056
25.12.2017

Dorbrá knížka, těším se na další díly. Film se mi nelíbil, ale kniha ano. Libí se mi, že je to o Řecké mytologii, ale zároveň je to psaný jednoduchou, dobrodružnou a mnohdy i vtipnou formou. Dospělím bych to ale nedoporučovala

Kouky
23.11.2017

Řecké báje a pověsti tak, jako ještě nikdy předtím. Kniha určená pro mladší čtenáře, ale najdou se zde věci, které donutí zamyslet se i starší osoby. Hlavní hrdina typický klaďas s dobrým srdcem. K němu se přidají vtipálek Grover a odvážná Annabeth a máme tady trojici hrdinů, se kterou můžeme strávit spoustu příjemného času. Laťka nastavená hodně vysoko.

MorriconeTheGod
09.11.2017

Ani nevím, jak mi to přišlo pod ruku, když zdaleka nepatřím do cílové věkové skupiny. Ale stejně mě to docela zabavilo. Je to samozřejmě v mnoha ohledech hrozně pitomé, ale nebylo by ode mě fér to kritizovat.

Bára91
17.10.2017

Boží, doslova!

Demonius
08.10.2017

Na knihu jsem narazila náhodou v knihkupectví, název byl stejný jako film který jsem den před tím viděla. Přiznávám, že jsem byla velmi skeptická, film byl podprůměrný, ale stačilo mi přečíst si první kapitolu v obchodě, a byla moje! Poutavý styl psaní autora a hlavně si mě získala hlavní postava - Percy, drzý a humorně senzační kluk, který rozhodně není pouze klaďas jako kapitán Amerika, ale má stejnou houževnatost. ..

zdi15
07.10.2017

Musím říct, že mě kniha zaujala hned od první stránky. Perfektní styl psaní a humoru mě naprosto okouzlil a předčil v mém žebříčku i Harryho Pottera. Přečetla jsem všechny díly a mohu říct pouze to nejlepší :)

SknihouVrukách
06.10.2017

Od knihy som ocakavala viac. Dej bol jednoduchý a predvidatelny. Prislo mi to ako Harry Potter v inom svete.

Lucik100
17.09.2017

Ze začátku se mi do této knihy moc nechtělo a do jejího čtení jsem se musela nutit. Ale teď rozhodně nelituji toho, že jsem ji rozečetla a už se chystám na další díly.

AgnessN.R.
15.09.2017

Ke knížce jsem se dostala, až když jsem shlédla jeden z mých oblíbených filmů Perský Jackson. Potom jsem zjistila, že film byl natočen podle knižní předlohy. A tak jsem se dostala k Ricku Rioranovi. A nelituju toho. Kniha je samozřejmě jiná jak film, ale mají své kouzlo, které mě dostalo:)

Pasadenka
23.08.2017

Po zhlédnutí obou filmů mi v hlavě pořád běhala myšlenka: „Začti se do knižní předlohy!“ A bylo to dobře. Filmový Percy byl příliš starý, a to kazilo to kouzlo. Ono to není fantasy, jak s oblibou tvrdí prodejci. Je to obyčejná pohádka s malým klukem v kouzelném světě. Rick si vytvořil celkem pohodový svět, ve kterém existují kouzla v podobě antických bohů, jako jakési zhmotnění energie člověčí mysle. Idea, kterou v temnější podobě zpracoval Neil Gaiman.

Scénář, který vychází z Percyho, je rozhodně slabší. Ale chápu, že producenti chtěli co nejvíc využít vizuál a zároveň zhustit celý příběh.

A samotná knížka? Nakonec 3***. Z dětské literatury se zdaleka nedotahuje na špičky. Postavy jsou příliš ploché, příběh rozvláčný a zápletky banální. Tedy z pohledu opravdu propracovaných knih. Ale. Bavilo. A to se též počítá. Určitě si tato knižní série najde své následovníky i odpůrce. Za mě – jsem na třetím díle a určitě se dočtu do konce. Ale vracet se nebudu. :)

japan25
11.08.2017

Hrozně čtivá kniha nemohl jsem se od ní odtrhnot

sola_lupa
09.08.2017

Začátek, kdy příběh vypadá, že je vyprávěn čtenáři s tím, že je oslovován formou "du" (ty), se mi nelíbil. Naštěstí po určité době se příběh odvíjel už sám a tohoto oslovování ubylo do pro mě únosných mezí. Ještě mě zlobila děsivá natvrdlost postav, vážně jsem měla chuť je řádně nakopnout do pozadí! Ale aspoň se kniha o to rychleji četla, když byl člověk napnutý, zda to těm "Jožinům" dojde.
Jinak existuje také filmová adaptace, která je samozřejmě odlišná. Pokud jste nejprve viděli film, určitě si knihu přečtěte, pokud jste ovšem nejprve četli, ani se o to nesnažte. Hlavně pokud máte vysoký tlak, tak ne!

any333
27.07.2017

K téhle série jsem se strašně dlouho dokopávala a nakonec toho vůbec nelituji. Řekla bych, že se stane jednou z mých oblíbených. Tak hlavně, zbožňuji mytologie, různé příšery, oblíbila jsem si Percyho humor a navíc ten styl, jakým to bylo napsáno. Prostě tak lidský, jako by to někdo jen vyprávěl, a to jsem nikde zatím neviděla.
Bohužel se ke mně dostala spousta spoilerů, takže jsem od začátku věděla, kdo bude tím zrádcem a jiné okolnosti, což mi trochu ubralo na požitku z jinak skvělé knihy. Ale tomu už se nevyhnu. Ale, co mě vážně překvapilo a dost pobavilo, byl ten incident na koupališti. Jako vážně? Já z toho nemohla.
Každopádně nám někdo vylézá z Tartaru, takže je jasné, že bude i v příštích dílech o zábavu postaráno. Už se těším.

ArwenEvenstar
11.07.2017

Tuto knihu čtu již poněkolikáté. Už nějakou dobu sice nejsem aturovou cílovou skupinou, přesto se mi kniha stále líbí. Nejvíce mě zaujalo, jak jsou olympští bohové zasazeni do moderní doby.

RemiBlack
09.07.2017

Slabé. Hodně slabé. Prvních dvě stě stran jsem jenom přemýšlela, zda jsou postavy vážně tak hloupé, nebo to jen hrají. Percy ze začátku prohrává na plné čáře (a plošně, po celé trvání knihy naletí nestvůrám na každý, opravdu každý průhledný trik), nikdo mu za žádnou cenu nechce nic říct ("Musíš jít ta Orákulem," "Za kým?" "Ne za kým, za Orákulem," - ???), nevlastní otec ho nesnáší...
Od poloviny (200) se děj rozběhne, kdyby to tak bylo pořád, dám čtyři/pět *. Ovšem ve třech čtvrtinách (300) zase upadáme do nesmyslů. Vážně jsou příšery až tak zpomalené, že naletí na ten nejstarší slabý trik Jeníčka a Mařenky s ježibabou? A vůbec, nebyl ten boj s antickými příšerami, které by mohly v pohodě ovládnout svět nějak divně lehký? Dvanáctiletý kluk s dvouměsíčním výcvikem si troufne na Medúzu, Echidnu a BOHA války? "Hrdinové" můžou víc než bohové. Proč? A polovinu záporáků ovládá tajemný hlas z nějaké super tajemné a děsivé díry? Ach...
Ještě několik rýpnutí nakonec: Velmi často používaná kurzíva a "Caps Lock efekt" působí hrozně přemrštěně. Druhá světová má být maskovaná válka bohů a (pozor drobný spoiler) již zmíněná Medúza si vydělává na živobytí prodejem soch? Kde to jsme... 1,5*