Lenisk@ Lenisk@ komentáře u knih

Prach Prach Hugh Howey

Už dlouho mě kniha tak nenadchla. Co kniha, celá série! Miluju ten pocit, kdy nemůžete odejít od čtení, říkáte si "ještě jednu kapitolu", nemůžete ani spát a přemýšlíte, co bude dál. Nicméně se musím přiznat, že právě tento díl byl místy dost předvídatelný, ale to na jeho atraktivitě neubralo ani ň. A doufám, že po tolika otevřených dveřích, co si pan spisovatel nechal, se k silům jednou vrátí.

Turnus Turnus Hugh Howey

Byla jsem dost překvapená, když jsem se zde v komentářích dočetla, že jde o nejslabší díl celé série. Já se do něj zamilovala snad ještě víc, než do Sila. Ocenila jsem, že jsme se ocitli před událostmi prvního dílu a získali tak ucelenější pohled na život před sily a důvody, které vedly k jejich postavení. Už to nebyl jen příběh osmnáctky, tentokrát to bylo něco víc. Knihu jsem přečetla asi za 3 dny, nešla totiž odložit.

Silo Silo Hugh Howey

Silo mě zaujalo hned po prvních stranách, přestože jsem nevěděla, na čem vlastně jsem kvůli střídání perspektiv vyprávění. Od čtení jsem nepotřebovala přestávku, musela jsem se dozvědět odpovědi na své otázky (a to byl důvod, proč jsem se bez přestávky vrhla na další díly). Určitě jde o naprosto skvělý a originální postapokalyptický román. Nejraději bych jej znovu otevřela na první stránce :).

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

Dílo, které mě uchvátilo už tehdy, když o něm mluvila naše češtinářka. Nedávno jsem viděla představení s Dagmar Havlovou v hlavní roli, které mě jen popostrčilo k přečtení této kraťoučké knížky. Za mě jde o jedno z nejlepších dramat, co jsem kdy četla či viděla.

07.07.2020 5 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Kniha se četla sama, jako ostatně všechny autorčiny knížky, ale, já nevím, asi mě nenadchla. Líbil se mi příběh Lottie, přestože byl až neuvěřitelně kýčovitý ("zapadáme do sebe jako kousky puzzlů"), a nemohla jsem se začíst do příběhu Daisy. Jakmile jsem však chtěla zjistit, jak to bude s Daisy dál, motala se mi do toho Lottie, o níž už jsem ztratila zájem. Myslím, že tato knížka nenadchne ani neurazí, je to takové odpočinkové čtení.

17.05.2020 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie je jedna z těch knih, do nichž člověk musí dospět. Téměř před 12 lety ve mně King zanechal pocit, že ho nikdy znovu číst nebudu. Carrie jsem četla hrozně dlouho a šíleně mě nebavila. Dnes jsem ji otevřela znovu a doslova ji zhltala za odpoledne. Pohltila mě. Teď už jsem dokázala ocenit Kingovu práci s textem, která mě kdysi jen otravovala. Obávám se, že Carrie to jen začala.

02.05.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Věděla jsem, že sahám po jistotě. Knížky Aleny Mornštajnové jsou sázkou na čtivou a dojemnou knížku, na kterou budu ještě dlouho myslet. Upřímně - nebyla to Hana - ale byla to Bohdana a její táta a ti nás provedli po 20. století. Na rozdíl od Slepé mapy jsem snad každou postavu chápala a až do konce ji hájila a doufala, že překoná onu propast, kterou si sama vykopala.

29.03.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Přijde mi, ze knihu hodnotí jako parádní jen ti, kteří před přečtením hráli hru. Pro mě se jednalo o průměrný scifi román, do kterého jsem se nemohla zaboha začíst. Po dalším dílu jen tak nesáhnu.

08.12.2019 2 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Pro mě byl druhý díl čtivější než první, zakousla jsem se do něj od prvních stran a nemohla jsem odejít.

SPOILER:
Bohužel konec byl spíše úsměvný a supermanka Lisbeth se stala nejspíš nesmrtelnou.

08.12.2019 5 z 5

Karla Karla Božena Němcová

Karla na mě zapůsobila už v hodinách literatury na střední škole. Zaujala mě hlavní idea díla - co vše je matka schopná udělat proto, aby její syn nemusel jít na vojnu. K povídce jsem se dostala až téměř po 10 letech a nelitovala jsem. Považuji ji za jednu z nejlepších Boženy Němcové.

14.10.2019 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Frišta mě naprosto překvapila (což ale nebylo nijak těžké, jelikož jsem o knize předtím nic neslyšela). Byla čtivá, napínavá, nedala se odložit. Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédnout do hlavy obyčejné ženy, která se kvůli své lásce k Afghánci ocitla v cizí zemi. Tato žena podává realitu bez obalu, přibližuje nám, jaký je normální život v Afghánistánu, jaká jsou pravidla, zvyky. Ale zároveň nám nenutí nějaký svůj pohled na věc, nechává nás zamyslet se a přemýšlet o všem záporech a, ano, i kladech života pod burkou.

14.10.2019 5 z 5

Já o koze, on o voze… Já o koze, on o voze… Simona Monyová (p)

Zhodnotila bych to stručně: 1. polovina knihy se četla snad sama, byla psaná vtipně, s nadhledem a ironií, 2. polovina se vlekla, autorka svůj nadhled přeměnila v sebelítost.

22.08.2019 2 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Ne, ne a ne, Bukowskému prostě nemůžu přijít na chuť. Knihu jsem četla dlouho, většinou jsem nezvládla víc než 2 povídky denně. Já na to syrové vyprávění o sexu a chlastu nejsem.

22.08.2019

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Strhující kniha, pro mě tedy začala být strhující až po 150 stranách. Ale to nic nemění na tom, že jsem potom četla 2 dny téměř v kuse (díky bohu za dovolenou!). Jen chvalím :-).

20.08.2019 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Já mám takovou radost, že se mezi knihami s nálepkou "povinná četba" nachází skvosty! Další důkaz toho, že ti učitelé vlastně vždycky věděli, co nám doporučují :).

29.07.2019 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

A mně se tento díl líbil. Jasně, nebylo to "Než jsem tě poznala", ale jsem ráda, že nepokračovala ta nekonečná deprese ze "Život po tobě". Lou se vrátila se svým elánem a stylem a chutí do života. Objevuje novou zemi a především sama sebe . Přestože je knížka v mnohém předvídatelná, člověk si u ní odpočine, zasměje se, zanadává si, pobrečí si a tak :-).

19.07.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Samozřejmě mě teď mrzí, že jsem na Harryho narazila kdysi dávno úplnou náhodou a přečetla Přízrak. Nicméně jsem věděla, že se jednou dokopu a začnu číst pěkně od začátku. Těším se, jak se bude postava Harryho vyvíjet, tuto knížku beru spíš jen jako dobrou ochutnávku.

31.03.2019

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Někdy je potřeba vzít do rukou knížku s nálepkou "bestseller" a číst a číst a nemoci od ní odejít :-).

23.03.2019 4 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Oddechovka, která se však místy neskutečně vlekla. Tak trošku slátanina všeho možného (od neuvěřitelných záhad, na které doteď! nikdo nepřišel, po nesmrtelné hrdiny s kapkou love story), což mě vlastně dost zamrzelo, protože Rollinse jsem měla vždycky ráda.

23.03.2019 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha si klade (na můj vkus) velmi široký cíl - zachytit osudy několika lidí z různých generací. A možná proto mi Slepá mapa přišla uspěchaná. Prolítli jsme téměř celým staletím, na nic jsme se pořádně nestihli soustředit, seznámili jsme se s množstvím postav a já si k žádné z nich nedokázala vytvořit pevnější pouto. Ale autorčin styl mě okouzlil, proto jsem četla dál a od knihy se nemohla odpoutat. Líbí se mi, že autorka dokáže přinutit člověka, aby se zastavil a popřemýšlel, jestli by se v dané situaci choval jinak.

23.03.2019 4 z 5