Lenča727 Lenča727 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwell věděl… Ach jo. Nenažraná prasata ke korytům, koně tažní a chovní, ovce bučí a ničemu nerozumí, slepice si můžou zadnice utrhnout, stádo je poslušné a chce věřit v lepší zítřky, které asi nikdy nepřijdou. A stádo se nestačí divit, kam se to dostalo.Dokonalá ukázka manipulace,vymývání mozků ( a jak je to snadné), demagogie, překrucování skutečností ve jménu všeobecného blaha a prosperity a boj proti společnému nepříteli. Jak snadno jsme ovladatelní a nepoučitelní, bohužel.Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější.

29.12.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Naprosto skvělé,geniální.Vlastní niterné pocity z četby slovy nezachytitelné,neuchopitelné, nepopsatelné,hluboké, těžko stravitelnè,ambivalentní. Velice poutavě sepsané filozofické dílo dotýkající se snad všech základních otázek formou beletrie. Hlava plná myšlenek a zároveň šílené prázdno… Neskutečná nadčasovost (kéž se až tam nedostaneme-pokud už tam skoro nejsme-i když jak snadné by to bylo třeba hned-mobily, internet,vyhledavače,velmoci,atmosféra strachu,cokoli nahlas říct a dokonce i myslet špatně).Kdo ovládá přítomnost,ovládá minulost,kdo ovládl minulost,ovládne budoucnost.Velký Bratr tě vidí a musíš ho milovat, jiná cesta není. Tohle se dělo,děje a bude dít (byť na různých stupních úrovně) Jakkoli se navenek tváříme optimisticky a šťastně. Bohužel.

03.11.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

K Fieldsové jsem se dostala náhodou (až teď poprvé,nechápu,že jsem na ni ještě nenarazila :-) ) ,jen tak na mě v knihovně koukala z regálu,škoda,že tam byl jen 4.díl (většinou si ověřuju,zda se jedná o sérii,abych začala pěkně od začátku,ale neměla jsem čas,tak jsem ji prostě čapla a že zkusím…).Je fantastická,skvělá,bombastická,tahle ženská umí. A to,že jsem začala až 4 .knihou v pořadí,vůbec nevadí. Workoholička a vždycky spravedlivá Ava je neskutečně sympatická, ztělesnění všech pozitivních vlastností,čestňačka a kladňačka každým coulem,baví mě i její odvaha,s níž přistupuje ke svým nadřízeným.Kupodivu její šéfka Overbecková není až taková mrcha a je “rovnější” než jsem ji odhadla.No a Luc Callanach to je naprosté zlatíčko.Na téhle knížce mi sedělo úplně všecko,popisy situací,míst,úžasné dialogy,přátelství,až absurdně směšné humorné situace - Overbecková- Turnerová- Lively :-), vyšinutí magoři i zhýčkaní bohatí frackové z vysoce postavených rodin v prestižní soukromé škole a jejich rodiče ohánějící se právníky.A hlavně to,že to Ava dotáhla do správného konce.Paráda,Fieldsovou si hodlám vychutnávat ráda dál.

30.11.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Naprosto boží, nejdřív mi hodně vadil styl psaní, absence klasických dialogů, ale pak jsem vše odpustila. Obsahově neskutečná, příběh pořád graduje a když už si myslíte, že je dokonáno, tak není. Rozhodně doporučuji, ale protože jsem četla knih s tak těžkou tematikou války a holocaustu hned několik za sebou, musím říct, že jsem si nutně potřebovala odpočinout. Tohle je mazec.

18.04.2022 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Dokonalá kořist je prostě zase dokonalá. Dokonalé, skvělé, napínavé a pozornost udržující čtení tentokrát brousící do temných hlubin darknetu.Luc a Ava se úplně nechápou, je mezi mimi spousta nedorozumění (Natasha je v zahraničí) a tahle jejich osobní rovina je fajn vedlejší produkt zločinů, které se tu dost drsně odehrávají, až se divím, že z toho celý tým vždycky vyvázne živý.Na scénu přichází Overbecková jako šéfka mrcha a Livery začíná být o dost sympatičtější. Těším se na Dokonalou smrt. Fieldsová mě zkrátka hodně baví.

28.07.2023 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Tim Weaver mě fakt hodně baví, bohužel čtu knížky s Rakerem na přeskáčku podle toho, jak jsou volné v knihovně, takže někdy vím, jak se budou vyvíjet životy hlavních postav, ale vlastně mi to vůbec nevadí.Samotným případům, které David Raker zrovna řeší, to nijak neubližuje, jsou skvělé, napínavé, Raker je samozřejmě chytrejši než všichni kolem. Geniální detektivky, čtu je ráda. A tenhle díl zase nezklamal

13.01.2023 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Tohle byla oooobrovská paráda. Avu, Luca a Natashu je těžko si nezamilovat, Lively umí lézt pěkně na nervy a R. King je mimořádný cvok. Vůbec nevadí, že vraha mám autorka dává hned poznat, naopak je ohromující sledovat jeho myšlenkové pochody, které se mu v jeho psychopatické mysli odehrávají. Fieldsová zkrátka píše přesně tak, jak mi to sedí a myslím, že je v tom sakra dobrá. Jsem ráda, že tahle knížka byla teprve druhou, kterou jsem od ní četla, takže se můžu těšit na další díly. A jdu si je hned objednat

22.07.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Pro ty, kteří už přečetli spousty knih zabývajících se ezoterikou, tajemnem a seberozvojem, nebude tahle knížka žádné velké překvapení a taková pecka, jak je oficiálně prezentováno. (Trošku mi to připomíná vzdáleně knihy od R. S. Sharmy-Mnich, který… a Mudrc,surfař a bysnysmenka...), jsou to takové Hovory s Bohem a Kdo se bojí smrti a Čtyři dohody…a další knihy tohoto ražení dobře sešroubované dohromady a tvořící docela zajímavou a čtivou záležitost. Je tam od každého nějaká myšlenka+ citáty filozofů-zkrátka ze strany autora geniální marketingový tah(ale samozřejmě ho nechci obviňovat z prvoplánovosti v tomto směru).Na druhou stranu je třeba si asi neustále ve vlastním životě pořád připomínat, jak je důležité ničeho, co se stalo, nelitovat a mít nějaký cíl, protože teď zrovna máme tenhle jeden konkrétní život a je na nás, jak si ho sami prožijeme. Je moc fajn, že je to čtivá beletrie-“ Co by ,kdyby ..”a celkem dobře vymyšlená a rychle to ubíhá ( přečteno za 1 den). Je jasné, kam děj směřuje, protože jinak to prostě ani dopadnout nemůže. Kdybych ji četla před 20 lety, byla bych z ní úplně odvařená, takhle se mi prostě líbila a doporučit ji rozhodně můžu.

02.01.2023 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Skvělá! Tentokrát Ava přijde na to, že její oblíbený šéf, kterého obdivovala, nebyl až takový, jak se zdál a že jeho sebevražda nemusela být tak úplně sebevraždou, utajené vyšetřování začíná. Lucovi ani ostatním se s tím nesvěří, jenže to byl nebyl Luc, kdyby ji neprokoukl. Takže kolem je plno pořádných gangsterů, z nichž jde moře strachu, a do toho zase ve městě řádí sériový vrah. Jak jinak, než že se vyšetřují souběžně dvě větve případů a v práci se doplňují a střídají. V tomto díle je víc prostoru věnováno vztahu mezi Avou a Lucem, no hurá, konečně, už bylo na čase. Livery je čím dál víc sympaťák, i když svým osobitým způsobem, komisařka Overbecková pořád stejná kačena, Tripp je čím dál tím bystřejší. Na tuhle sérii jsem si vypěstovala naprostou závislost a po 4 přečtených dílech vlastně nechci přestat číst.

31.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Mornštajnová umí:-), píše kultivovanou čtivou češtinou plnou krásných obrazných vyjádření a čte se hodně svižně (za večer hotovo).Knížka je temná, depresivní, pesimistická,smutná, logicky vystavěná, plná lží, křivd a nenávisti. Rozhodně to není pohodová a láskyplná oddychovka. Stačí jeden hnusák, který definitivně zničí životy všem kolem a není cesty zpět. Ano, nic není tak, jak na první pohled vypadá. Kdoví, kolik je takových rodin a co všechno se musí před okolím tajit.

21.04.2023 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Tohle je absolutní a naprostá špička - mazec, neskutečná bomba.Craven má dar od Boha. Naprosto přesně dávkuje informace,postupně a logicky,systematicky, propojeně -střípek za střípkem. Máte pocit,že bez další kapitoly nemůžete existovat a tak to jde od prvních stránek až do konce - jste napjatí jako kšandy:-). Všechno má své přesné místo,pokud jste už přece jen zapomněli něco z předchozích dílů,ve zkratce jasně, stručně připomene,ale nezdržuje,nezatěžuje děj.Poe je pořád stejně svůj,autority má v paži,Tilly je geniálnější (ale vtipné otázky na úrovni tříletého děcka nezmizely:-), do toho agentka Melody Lee a její trefné poznámky. Překlad mi nevadil,stejně v téhle knížce doslova hltáte děj, takže jsem vděčná,že jsem nemusela číst v originále (to by mi trvalo určitě delší dobu než jeden den).Kdybych mohla,dám 10* a je mi líto, že jsem dočetla…

06.11.2022 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Moje první setkání s Bryndzou:-)Nějak jsem se k němu až doteď i přes veškeré chválozpěvy nedostala…A musím konstatovat,že byly oprávněné.Čtení jednoduché,svižné,děj odsýpá,postav tak akorát,vyšetřovatelka chytrá sympoška… Navíc zavražděná je krasavice živící se nejen jako burleska mající vysoké životní cíle a mnoho obdivovatelů.A městem po nocích krouží tajemný úchylák v plynové masce,který své útoky pořád stupňuje. Jen ten vrah mě opravdu překvapil (neprozradím),ale tady pan spisovatel na můj vkus hooodně ale fakt hoooodně “ulítl”,no co už…

28.10.2022 4 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

Skvostné, báječné, úžasné, skvěléLogické, čtivé, místy krásné přiměřeně dlouhé popisné pasáže, zároveň se trošku vzděláte (jedy a jejich užívání, problematika čištění zbraní), děj frčí, pak se ze dvou zdánlivě nesouvisejících případů stane jeden, a tak zrychluje a pokud už si myslíte, že víte všecko, tak prostě nevíte. A dokáže překvapit i v posledním odstavci.Craven jako jeden z mála autorů thrillerů zvládá kupodivu proložit děj inteligentním humorem, což mě, tak trošku cynika,opravdu baví . Poe,Tilly, Flynnová a Estelle se mu neskutečně povedli. Po přečtení tohoto dílu mám pocit, že všechno, je tak, jak má být a série by mohla být uzavřena. Ale prosím, NE, ať ten chlap - MISTR ve svém oboru, píše dál.

26.10.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Dlouho jsem se na Kříďáka chystala,četla ho dcera kamarádky:-),vzhledem k jejímu mládí (15) jsem váhala a nebyla si jistá, jestli je to pro mě.Ale kupodivu mě tahle knížka nadchla.A asi proto,že se tu prolínají světy dospělých a dětí.Dětské staré křivdy,šikana,strachy,zdánlivě nevinné hry,lásky,společná tajemství v partě, nikdy nevyřknuté pravdy… a to všecko překlopující se do dospělosti a ovlivňující i současné životy hlavních postav.Za mě místy krásné úvahy Eddieho o dospělosti, pravdě,víře, životě a smrti.Tohle jsem vůbec nečekala. Hvězdičku ubírám za hlavu v závěru knížky,to mi fakt už přišlo fest,to ji nemohl sakra sebrat někdo jiný?:-) nebo aspoň jinam schovat:-) za mě bych se bez toho obešla.Už se těšim na Jámu,snad nezklame.

17.09.2022 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Kdybych hodnotila knihu jiného spisovatele, patrně bych sáhla k plnému počtu hvězdiček, ale ... Protože jsem bohužel dříve četla Katalpy Zuzanin dech, očekávání byla obrovská a příliš jsem se těšila. Knížka je skvělá, Katalpa prostě píše jinak. Osobně mě překvapilo to množství postav a vedlejších příběhů, kdy jsem opravdu musela dávat dobrý pozor, anebo prostě jen číst a smířit se s tím, že buď to bude pro další vývoj příběhu důležité (a pak se k tomu třeba vrátím), nebo se to tam už vůbec neobjeví. Tak nějak jsem do poslední chvilky s Klárou moc necítila, pochopila jsem asi až téměř v samotném závěru proč...Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch na mě nějak zapůsobilo víc a za mě jasná topka. Hned po ní s touto tematikou Katalpa v Němcích.

04.08.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Geniální,strhující,logické,neskutečně čtivé, stejně jako další knihy autora Černé léto a Kurátor.Přečteno na dovolené jedním dechem vše za 5 dní,nedalo se odolat.Poe a Tilly neskutečná dvojka a už se nemůžu dočkat,až Craven zase něco vydá.️

22.07.2022 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Oddychovka na jeden večer. Chutná jednohubka, která se chroupe v podstatě sama. Hodně jednoduchý příběh viděný dvojíma očima - Báry a babičky Milady. Bára se po jejím odchodu v životě plácá a babi to všechno pozoruje z nebe,komentuje a snaží se jí pomoct-toliko k příběhu. Místy jsem vyprskla smíchy, protože některé komentáře cynické Báry mě naprosto rozsekaly. A pojetí posmrtného života? No proč ne? Nebe-peklo-vševědoucí Bůh( momentálně žena?)-v “přijímači krásný archanděl Gabriel, možnost posílat blízkým znamení, v nebi vše v bílém,vždy čisto, uklizeno a nádherné počasí- joj, kéž by zítřky na věčnosti byly takové. A v současném životě je vlastně všechno právě tak, jak má býtMilé čtení - a konec sladký, všechno sladké

27.10.2023 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Pecka,bomba,šleha,neskutečný mazec…Víc netřeba dodávat,všechny tři díly, v nichž Poe a Tilly řeší vždy jiný případ,přečteny během 5 dnů na dovči.Mám nového oblíbeného autora️

22.07.2022 5 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Tedy tohle byl absolutní DOJÁK, naprosto skvělý, ostatně jako všechny Joyiny knížky, jejichž silné hlavní ženské hrdinky obdivuju. Únos dcerky, 15 ztracených let života, rozvod, ztráta přátel, likvidace profesního života, neustálá pozornost tisku, sebeobviňování, výčitky svědomí, komplikovaný vztah s matkou. A pak zjištění, že není nic tak , jak se zdálo a většina lidí není skutečně takových, jak se tváří. Joy a její životní pravdy, vnitřní úvahy postav pronesené jen tak jakoby mimochodem mě zkrátka vždycky dostanou.

03.08.2023 5 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Skvělé a báječné a úžasné čtení, děj frčí, postav tak akorát, sériový vrah fakt pořádný cvok, slizký a neskutečně mazaný, tušené mrtvoly a jejich zbytky všude, kam se podíváš, v kanálu a bažinách se to hemží krokodýly, aligátory, hady a jinou havětí a mezi nimi se celkem v klídku potápí vyšetřovatelka Sloan. Opět je trendy čestná, vtipná,má super sympatického parťáka a kupodivu i šéfa,je chytrá, energická a pracuje jak jinak než na 500% (tak nějak jsem si už v současných detevtivkách zvykla).Ke konci to vypadá, že už vrahouna Slizáka mají- joj, to jsem si říkala, jestli fakt TENHLE a že to Mayne vzal poněkud hopem, ale najednou zvrat a všecko je jinak a pořádné vzrůšo na konci. První knížka, kterou jsem od Mayneho četla ,a určitě ne poslední. Nadchl.

05.01.2023 5 z 5