lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Falešné růže Falešné růže Jessica S. Olson

Myra má výjimečný dar. Svým malířským uměním dokáže měnit lidskou podobu. Aby se nestala terčem vydírání, musí své schopnosti skrývat. Jedné mrazivé noci však Myru navštíví guvernérova žena a žádá nemožné vzkřísit svého mrtvého syna Willa. Pokud to Myra neudělá, udá ji.
Po příchodu do honosného domu dívka zjišťuje, že mladíkova smrt nebyla nehoda. Dokáže za pomoci guvernérova syna Augusta odhalit pravdu a najít viníka?

Podle anotace to zní jak kombinace Po stopách Jacka Rozparovače a Obraz Doriana Graye, což by nemělo chybu, protože tyto dvě knihy zbožňuju, jenže Falešné růže se tomu ani zdaleka nepřiblížily.
Jedná se o fantasy s detektivní zápletkou, přičemž dotažené nebyly ani prvky fantasy (svět, magický systém), ani pátrání po viníkovi, které bylo na konci hodně uspěchané.

Romantická linka mezi Myrou a Augustem byla hodně slabá. Vůbec jsem jim to nevěřila. Falešné růže je kniha pro nenáročného čtenáře, který nemá moc načteno, jinak by si všímal akorát nedokonalostí, než aby si příběh naplno užíval.

13.05.2023 3 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Melanie s babičkou snily o tom, že jeden opuštěný dům promění v malý rodinný penzion. Není to nikde jinde, než v malém městečku na Floridě, na místě zvaném Rozmarýnová zátoka. Melanie se po babiččině smrti z poslední vůle dozví, že jí na vysněný dům odkázala peníze, a tak jí nezbývá nic jiného, než sbalit kufry a jet si splnit sen.
Nová majitelka na rekonstrukci ale nestačí sama, takže shání pomocníka a na scéně se objevuje zamlklý sympaťák Josh.

Rozmarýnová zátoka je milá oddechovka, ale já takových příjemných romantických příběhů už četla tolik, že tato novinka od autorky Jenny Haleové je pro mě jen průměrná knížka. Jsem hodně velký fanoušek romantické linky od nenávisti k lásce, ale ani ta to v tomto případě moc nezachránila.
Ačkoli byly hlavní postavy sympatické, pro mě ničím nevynikaly a po otočení poslední strany jsem na ně okamžitě zapomněla.
Nicméně, i přesto je to kniha velmi čtivá, ideální do teplých dnů.

Věřím, že pokud sháníte knihu o starém domě, rodinném tajemství, dopisech z minulosti a lásce, budete spokojeni, jen vás ničím nepřekvapí.

13.05.2023 3 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Všechen můj hněv byla jedna z mých nejočekávanějších knih, na jejíž překlad jsem se šíleně moc těšila. Od autorky u nás už vyšla série Jiskra v popelu, která je má oblíbená, ale Všechen můj hněv to má, panečku, jiné grády.

Ocitáme se v kalifornském pouštním městečku Juniper, kam chodí naši hlavní hrdinové do maturitního ročníku.
Nur má velké plány, chtěla by studovat na univerzitě a z toho zapadákova odejít. Jenže ne všichni ji to přejí.
Sal se snaží udržet rodinný motel před krachem. Nemá na výběr a musí hledat pomoc tam, kde by ho to za normálních okolností nenapadlo.

Sal a Nur bývali nejlepší kamarádi. Jako potomci pákistánských uprchlíků k sobě o to více v dětství přimkli, ale nic netrvá věčně

Já vůbec netušila, co na mě uvnitř čeká. Ale rozhodně kniha předčila má očekávání, která už tak byla velká. V tomhle příběhu najdete úplně všechno. Budete se usmívat, bude vám do pláče, budete se radovat, nenávidět, vztekat a nebudete se chtít s knihou rozloučit.

12.05.2023 5 z 5

Pustina zvaná mír Pustina zvaná mír Arkady Martine (p)

Po Vzpomínce zvaná říše přichází Pustina zvaná mír, pokračování série Teixcalaan. Doufala jsem v lepší druhý díl, ale nakonec jsme se, bohužel, nikam neposunuli, ale ani jsme úplně nepropadli, což je alespoň ta světlá stránka.

Opět se setkáváme s Mahit, která přijala nabídku Trojí Posidonie a před nebezpečím utíká na válečnou frontu. Objevuje se nová civilizace, která používá jazyk tak odporný, že se lidem při poslechu krátké nahrávky dělá špatně od žaludku. Jak je možné se s takovou mimozemskou rasou vůbec domluvit?

Jak mě v první knize příjemně překvapila jména postav, tady nebylo nic, z čeho bych byla odvařená. Kvůli čemu bych musela dočíst kapitolu a neodložit ji třeba i uprostřed věty. Občas mi přišlo, že se tu neřeší nic jiného než politika. Na můj vkus se to příliš táhlo. Do čtení jsem se tak musela nutit a těšila se na konec.

11.05.2023 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Les v domě je nejnovější kniha Aleny Mornštajnové. Do druhého dne jsem ji měla přečtenou, protože vás děj vtáhne a dokud neotočíte poslední stranu, jen tak vás nepustí.

Říkáte, že mám být šťastná.
Říkáte, že se to musím naučit.
Říkáte, že si štěstí zasloužím.
Tak já vám o sobě něco povím.

Je to příběh o jedné malé cácorce a její rodině, ve které je všechno špatně. Marně čtenář hledá někoho, kdo by děvčátko alespoň jednou z lásky obejmulo...
Z knihy už od začátku vyzařuje mrazivá, tíživá a temná atmosféra. A vy víte, že tam je ještě něco hodně špatně...

Čekala jsem silný příběh a také jsem ho dostala, ale nezapůsobil na mě tolik jako autorčiny předchozí romány Listopád nebo Hana.
Možná je to tím, že jsem měla ještě před čtením zápletku vyspoilerovanou, možná ne. Vím jistě, že znovu si už ale Les v domě nepřečtu.

04.05.2023 4 z 5

Barvy v přírodě Barvy v přírodě Jana Sedláčková

V edici Malovaná příroda najdete tři knihy, které vás už na první pohled uchvátí. Akvarelové barvy vzala do ruky ilustrátorka Magda Konečná, kterou můžete znát jako @divoka.tuzka

Ve dvou knihách jsou pojmenované odstíny barev a ve třetí jsou vyjmenované tvary a vzory. Není tam mnoho textu, ale i tak nějaký čas zaberou, protože si stále dokola musíte prohlížet nádherné ilustrace, kterými jsou jednotlivé dvoustrany zaplněné.

Edice je určena pro čtenáře od 6 let, ale věřím, že ať už je čtenář malý či velký, rád se vydá do říše barev a tvarů celého světa.

BARVY V PŘÍRODĚ představí dvanáct barev. Každé dvoustraně je věnovaná jedna barva a v konkrétních odstínech tam najdete namalovaná zvířata, rostliny a další věci, které jen lze v přírodě najít.
Na konci je krátký text o míchání jednotlivých barev, jak je zesvětlit nebo naopak ztmavit a také je tam návod na připravení pár unikátních odstínů.

01.05.2023 4 z 5

Malovaná příroda: Barvy krajiny Malovaná příroda: Barvy krajiny Jana Sedláčková

BARVY KRAJINY čtenáře zavedou do všech zákoutí nejen na souši. Podíváte se na mořské dno, za polární kruh, do deštného pralesa a na další místa na Zemi.
Na konci je krátké povídání o barvách a jejich harmonii. Dozvíte se, k čemu slouží barevný kruh, jak k sobě barvy sladit a které barevné odstíny se hodí ke všemu.

01.05.2023 5 z 5

Tvary a vzory v přírodě Tvary a vzory v přírodě Jana Sedláčková

TVARY A VZORY V PŘÍRODĚ mají v úvodu nejvíc textu ze všech tří knih. Tady se čtenář dozví, jaká může být srst zvířat, jaký vzor můžou mít šupiny a krunýře nebo hmyzí křídla. Autorky nezapomněly ani na minerály a krystaly, které jsou přímo skvostné.

01.05.2023 5 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Smrtící chřipka vyvraždila většinu světové populace. Každý někoho ztratil a na světě už toho moc nezbývá. Přeživší jsou schopní udělat cokoli, aby dostali poslední zásoby, třeba i zmáčknout spoušť

Vůbec jsem nečekala, že tohle bude pětihvězdičková záležitost, ale tak neskutečně se mi to trefilo do nálady, kdy jsem potřebovala na chvíli vypnout a zpomalit
Když jsem poznala Jamieho a Andrewa, zamilovala jsem se. Poté, co v jejich úkrytu přestane být bezpečno, vydávají se na dlouhou cestu po Spojených státech - nebo aspoň po tom, co z nich zbylo.

Jsou to tak bezvadní kluci, kterým budete v postapokalyptickém světě držet palce, protože jinak to ani nejde. Krátké kapitoly se střídají z jejich pohledu, takže víte, na co myslí, o čem přemýšlí a jak se ve skutečnosti cítí.
Ti dva se hledali, až se našli. A v (ne)šťastné době, kdy se To jediné, co na světě zbývá, odehrává, pro ně (i pro mě) jejich přátelství znamenalo mnohem víc.

Bylo to neskutečně milé a krásné čtení, které jsem vůbec nechtěla odkládat. Ještě před polovinou knihy jsem věděla, že tohle nečtu naposledy.

28.04.2023 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Další knihy od Mariany Zapaty jsem se nemohla dočkat. Obzvlášť po úžasném předchozím příběhu Srdcem proti zdi. Je to královna slowburn romancí a ani Drahý Aarone není výjimkou. Romantická linka tu není všemi oblíbená od nenávisti k lásce, ale od přátelství k něčemu víc.

Hlavní hrdinka se jmenuje Ruby Santosová a pokud vám tohle příjmení něco říká, tak nejste na omylu, protože je to sestra Jasmine Santosové (postava z knihy S láskou, Lukov). Ruby ráda šije a upravuje oblečení, kostýmy nebo sportovní úbory. Je také přihlášená jako dobrovolník na dopisování v nadaci Pomoc vojákům.
Aaron je právě na misi a zrovna si neprochází nejlepším obdobím. Jednoho dne mu ale dorazí e-mail od jedné ztřeštěné holky, která ho dokáže po dlouhé době rozesmát.

První polovinu knihy čteme jen e-maily, které si mezi sebou posílají Aaron s Ruby. A to mě bavilo neskutečně. Dokonce mnohem víc, než když se autorka pak uchýlila k normálnímu vyprávění. Já si ty dva z toho jejich dopisování tak moc oblíbila a pak se konečně blížilo jejich seznámení naživo...
Řeknu vám, já se u jejich prvních setkání (nejdřív po telefonu, pak osobního) culila jak nevím co. Bylo to boží. Šíleně jsem tu jejich chemii žrala, fakt to nemělo chybu.

Jenže čím víc jsme se blížili konci, tím víc mi Ruby nepřišla tak skvělá jako z e-mailů na začátku. A od konce a samotného epilogu jsem čekala něco trochu jiného. Rozhodně i tuto nejnovější knihu Zapaty doporučuji, ale u mě zůstane favorit Hradba z Winnipegu. Jo a po tomhle si rozhodně musím přečíst Lukova znovu.

27.04.2023 4 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Já úplně miluju, když knize nemám co vytknout. A že se vážně snažím na něco přijít, ale na Podivném počátku není vůbec nic, co by mi vadilo.

Londýn, 1887
Veronica Speedwellová je profesionální lepidopteroložka a díky chytání motýlů už procestovala kus světa. Když její tetička zemře a Veronica s pomocí německého barona překazí pokus o svůj vlastní únos, je nucena zůstat u samotářského třicetiletého mrzouta Stokera, kterému se situace nelíbí o nic víc než Veronice.
Než ale baron (Stokerův přítel) stihne prozradit důležité informace, je nalezen mrtev a Veronica se Stokerem se vydávají po stopě vrahovi a čeká na ně nejedno šokující odhalení.

Pětadvacetiletá hlavní hrdinka je nesmírně inteligentní žena, která se jen tak něčeho nezalekne. Dokáže mluvit doslova o čemkoli s kýmkoli. Má dost zkušeností obzvlášť s muži, když navštěvovala cizí země. Sarkasmem rozhodně nešetří a já si ji neskutečně oblíbila.
Stoker je zahalen tajemstvími a byly situace, kdy mě dokázal hodně překvapit. Rozhodně bych do něj spoustu věcí neřekla, ale tím líp, protože jsem si celou knihu moc užívala.
Zamilovala jsem si to jejich škádlení a provokace, při kterých jsem se uculovala. Těšte se na předstírané manželství, jednu postel a už mlčím.

Kniha se četla sama, vůbec jsem se od ní nechtěla odtrhnout, a proto jsem také dvě noci moc nenaspala.
První díl Veronicy Speedwellové mě neskutečně překvapil a moc doufám, že u nás vyjde pokračování. V zahraničí letos vyšel už osmý díl série!

#spoluprace @megaknihy_cz

23.04.2023 5 z 5

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

Na knihu My všichni neřádi mě navnadily hlavně nadšené recenze od čtenářů ze zahraničí.
My všichni neřádi popisují jako Hunger Games s magií a už to vám aspoň trochu napoví, o čem bude děj. Je to drsné, nelítostné a byly tam momenty, které mě šokovaly. Rozhodně si autorky v tomto případě neberou servítky a věřím, že i vás čeká velké překvapení.

Hlavních postav je tu hned několik a díky tomu, že se kapitoly střídají z jejich pohledu, se se všemi seznámíte, poznáte je a nebudou se vám plést. Každý z nich je úplně jiný a i když jsem jsem si oblíbila všechny, jeden z nich pro mě ještě víc vybočoval - Alistair Lowe.

Žádná nestvůra ti nemůže ublížit, pokud nestvůra budeš ty sám.

Líbil se mi ten svět a magický systém (např. pojmenování kouzel/kleteb nemá chybu). Postavy si prochází vývojem, nechybí tu ani romantická linka a kromě HG mi to občas připomínalo i Tři temné koruny, takže pokud jste fanoušci alespoň jedné z těchto sérií, první díl této YA fantasy duologie je pro vás nutností. A jestliže fanoušci nejste, je na čase poznat sedm mladých šampionů ve smrtelně nebezpečném turnaji.

22.04.2023 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Erotikou nabitá vlčí romance. Přesně to slibuje Třinácté znamení, první díl série Vlci zvěrokruhu.

Konečně nastal čas, kdy se Ayla bude moct přeměnit ve vlka a možná si najde i svého druha. Na shromáždění vlčích smeček ale dorazí nevítaná návštěva a poté se vše vymkne kontrole...

O vlcích jsem dlouho nečetla, takže to byla velmi příjemná změna. I postavy jsem si na tak tenkou knihu oblíbila, i když bych se vůbec nebránila, kdyby měla tak o 100 stran navíc.

Třinácté znamení není nijak extra propracovaný příběh. Je to hodně jednoduché, ale zato čtivé a alespoň se u toho nebudete nudit. Stále se tam něco děje. Čtení jsem si užila a rozhodně ji můžu doporučit, pokud snížíte očekávání a připravíte se na jeskyňku, ocas atd

#spoluprace @grada_cz

20.04.2023 4 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Malou Wintersová je potomek záporné fiktivní postavy a skutečného člověka. Je antimúza - dokáže krást spisovatelům nápady polibkem. Jenomže její cíle jsou teď nalezeni mrtví a Malou se stává hlavní podezřelou. Jak má Lansburymu (protivnému mladému detektivovi ze Scotland Yardu) vysvětlit, že je nevinná?

Tohle mohlo být dobré, hodně dobré. Jenže na pouhých 296 stran je to strašně komplikovaný svět, který ani po dočtení pořádně nechápu.
Celou dobu jsem byla zmatená z toho, jak vše funguje a moc mi nepomohlo ani to, že o tom neměly páru ani hlavní postavy.
V tomto případě si autorka opravdu ukousla až příliš velké sousto.

Kocour Sheldon byl jediný, kdo si mě aspoň trochu získal (a jméno vám nejspíš napoví proč). Nevěřila jsem ani romantické lince a vystupovalo tady až zbytečně mnoho postav.
Myslím, že pro čtenáře, kteří s ya fantasy žánrem začínají, by to mohlo být dobré nenáročné čtení, ale pokud už máte načteno a chcete něco propracovanějšího s jiskřením mezi hlavní dvojicí, tak se doporučuji Polibku múzy velkým obloukem vyhnout.

10.04.2023 2 z 5

Ian Ian Lauren Layne

Ian Bradley vede spokojený život. Má skvělou práci, luxusní byt, tučnou výplatu, přátelé, na které se může spolehnout, ženy se za ním otáčí ovšem do té doby, než se seznámí s Larou McKenzieovou, která má jediný úkol - zjistit, zda Ian zneužil obchodní informace a dokázat jeho vinu.

Lara do Ianova světa ani za mák nezapadá. Striktně se snaží držet své práce, která by ji konečně dopomohla k tomu, stát se agentkou FBI.

Chtěla jsem oddechovou romantiku se sympatickými postavami a přesně to jsem dostala. Ono se toho upřímně v knize ani tolik neděje, ale mně to vůbec nevadilo. Uteklo to rychle, takže jsem u příběhu aspoň na chvíli vypnula a skvěle se mi to hodilo do nálady.

První díl Vlků z Wall Street rozhodně doporučuji. Nic od toho neočekávejte, a když se vám to povede, budete pak z knihy nadšení.
Ani jsem nečekala, že si tuhle partu přátel tak moc oblíbím a moc se těším na pokračování, kde se všichni prostřídají.

07.04.2023 4 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Po pár měsících jsem opět chtěla sáhnout po sci-fi, která by mi připomenula, abych tento žánr četla častěji. Vsadila jsem na Vzpomínku zvanou říše od Arkady Martine, kde mě zlákaly pozitivní ohlasy a ocenění, jež první díl série získal.

Mahit Dzmare se vydává jako velvyslankyně do centra mezihvězdné Teixkalánské říše. Hned po příjezdu zjistí, co se stalo jejímu předchůdci a je očividné, že jeho smrt nebyla náhodná. Mahit pátrá po viníkovi, zároveň je vhozená do úplně cizí kultury a musí si dávat pozor, komu důvěřuje.

Začátek mi připomínal Kostičas. A to teď vůbec nemyslím děj, ale to, jak vás autor rovnou hodí do děje, do nového světa a vy se v tom zorientujte. Bylo to náročné? Ano. Ale mně se to všechno tak moc líbilo, i když jsem to vůbec nechápala, že jsem prostě musela číst dál a dál. Bohužel to nadále nepokračovalo jako s Kostičasem, kdy jsem se do příběhu zamilovala.

Vzpomínka zvaná říše mě začala nudit. Nová kultura byla skvělá, o tom žádná. Třeba ta jména? Šesterý Směr, Devaterý Kukuřice, Jeden Blesk, Osmerý Protijed... boží. Nejlepší slovo je rozhodně infofišenka. Na konci je slovníček osob, míst a věcí, díky kterým budete mít aspoň trochu o cizích výrazech přehled.
Jenže se děj ubíral jiným směrem, než by mě bavilo. Je tu hodně politiky a intrikaření a nesedlo mi to tolik, jak bych si přála.

02.04.2023 3 z 5

Kdekoliv Kdekoliv Sarah Sprinz

Emma odjíždí studovat na rok do Skotska na prestižní akademii Dunbridge. Její cesta má jeden hlavní cíl - najít svého otce a odpovědi na otázky, které jí už tak dlouho leží v hlavě. Ještě na letišti na ni narazí (a to doslova) Henry, přičemž záhy zjistí, že mají společnou cestu.
Ti dva na sebe na internátě všude naráží, mají několik společných hodin, přátel, ale Emma se už po předchozí zkušenosti nechce zamilovat a Henry má navíc přítelkyni...

Tohle je moje první kniha od autorky, i když u nás už vyšla její trilogie Co když. Okamžitě jsem se začetla a 400 stran mi uteklo jako nic. Je to velmi jednoduše, stroze a hlavně čtivě napsané.
Moc se mi líbilo prostředí školy, které mi připomínalo např. Mýtonoše nebo Winx Sagu (samozřejmě bez těch kouzel).

Sympatická mi byla i hlavní dvojice, i když ničím nevynikala. Emma je obyčejná sedmnáctiletá studentka, která si ráda přivstane, aby si před vyučováním zaběhala a je dobrá v počtech. Henry je mluvčí školy a porušuje rodinnou tradici, protože se nechce stát lékařem, ale učitelem.
Vedlejší postavy (Olive, Tori, Sinclair) mě zaujaly více a na jejich příběhy v dalších dílech se hodně těším a věřím, že romantické linky i vývoj postav budou stát za to, v úvodním díle tomu totiž tak nebylo. Rozhodně se máme na co těšit!

30.03.2023 3 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

První díl série Žár těla a ohně čtenáře zavede do světa, který fanoušci Jennifer L. Armentroutové už dobře znají z bestselleru Z krve a popela. Nesetkáme se tady ale s Poppy, příběh se odehrává hodně let před jejím narozením.

Ve stínu popela je hlavní hrdinkou vůbec první Panna, která je zaslíbená prvotnímu bohu smrti.
Díky vražedkyni Serafeně jsem chvílemi zavzpomínala na úvodní díly Skleněného trůnu. Serafenu jsem si tak oblíbila ještě víc. Je to inteligentní dívka, která se umí ohánět vším možným, je upřímná a nesnáší, když ji někdo přikazuje, co má dělat.
Nyktos je skvělý hlavní hrdina. Co si budem.. vypadá přesně tak, jak by vypadat měl, aby učaroval úplně každého, je spravedlivý, ale naštvat ho vážně nechcete.

Nyktos má okolo sebe blízký okruh přátel a ten se tak trochu nápadně podobá postavám, které vystupují na Nočním dvoře u Rhysanda (ale nikdo nemá na Azriela a Case), nicméně jsem si i je hodně oblíbila, jsou vtipný a úplně jsem se zamilovala do drakenů (ty jsou boží).

Konec jsem oddalovala, jak jsem jen mohla, jenže se toho v závěru najednou děje tolik, že nešlo přestat číst. Dozvídáte se plno nových informací, některé z nich jsou propojené i se sérií Z krve a popela (spoilerů se bát nemusíte) a samozřejmě v tom nejnevhodnějším okamžiku to autorka ukončí. I přesto, že se budete užírat čekáním na druhý díl, to za to stojí. Fakt.
Já nemám co vytknout ani Poppy a Casteelovi, ale Sera a Nyktos.. panebože, to je úplně jiný level.

26.03.2023 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Je tomu pár týdnů, co Josie Quinnová vyřešila se svými kolegy případ Pohřbené kosti a už se opět vrhá do práce. Tentokrát musí vypátrat sedmiletou Lucy, která se ztratila všem na očích.

Tichý pláč je šestá kniha série a autorka si svou laťku stále pevně drží. Je to čtivý a poměrně krátký, což ovšem není nevýhoda. Aspoň tu nejsou žádné zbytečnosti nebo zdlouhavé scény, ale furt se něco děje a nechcete přestat číst, dokud nebudete vědět, kdo za vším stojí.

Moc mě bavilo vyšetřování, i když Josie a její tým museli spolupracovat s FBI, tím pádem neměli ostatní postavy (Gretchen nebo Noah) tolik prostoru jako v předchozích dílech.

Tuto detektivní sérii jsem si hodně oblíbila. Žádná jiná mě tolik nechytla, abych měla přečteno už šest knih a stále se těšila na další. Jsou tu velmi sympatické postavy, které řeší zapeklité případy s překvapivými zvraty a správnou dávkou napětí. Moc doporučuji!

25.03.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Ty chladné oči je má první kniha od autorky, ale věřím, že vy Scarlett Wilkovou už znáte díky bestselleru Až uvidíš moře.
Ačkoli knihy o 2. světové válce už moc nevyhledávám, po tomto českém románu jsem sáhla proto, že se příběh táhne až do 90. let a řeší se tu téma kolaborace.

Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu.
Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima?

S hlavní hrdinkou jsem moc nesympatizovala. Šla si za svým, aniž by brala ohled na ostatní. Ublíží jim její jednání či nikoli? Někdy to moc dobře věděla, jindy to vůbec neřešila, ale bůhvíjak by se v těch situacích zachoval kdokoli jiný.

Díky jednoduchému, strohému, ale velmi čtivému stylu psaní nebudete chtít přestat číst. V necelých 300 stranách je skvěle zpracovaná část dějin, o které se moc neví a není lepšího způsobu, než se prostřednictvím knihy dozvědět něco nového o naší historii.

16.03.2023 4 z 5