lena.o.knihach Online lena.o.knihach komentáře u knih

Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru John Howe

Filmovou trilogii Pán prstenů a Hobita už znáte nazpaměť, úryvky z knih také a hledáte novou cestu, kterou byste se vrátili do Středozemě? V tom případě sáhněte po novém cestopisu ilustrátora Johna Howea, protože vás zavede na vaše oblíbená místa. Staňte se na chvíli poutníkem a vydejte se na dobrodružství po Středozemi.

Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru jsou pastvou pro oči. Všechny kresby jsou nádherné, vypracované do posledního detailu. Podíváte se do největšího města Středozemě, do podzemí k trpaslíkům, samozřejmě k hobitům nebo elfům.

Nejvíce textu je v úvodu a na konci, kde John Howe popisuje svou práci u natáčení filmů, jak se mu spolupracovalo s Peterem Jacksonem nebo jak probouzeli k životu draka Šmaka.
V jednotlivých kapitolách autor u každé ilustrace většinou jen nastíní scénu, odkud ji čtenář může znát a někdy přidá i něco navíc, např. kde vzal Tolkien inspiraci k tomuto místu nebo tvorovi.

Pokud jste velkým fanouškem Tolkienovy tvorby a zajímají vás i věci kolem (scény z natáčení a jiné zákulisní informace), knihy máte přečtené, filmy (i prodloužené verze) jste viděli, tak vám cestopis nejspíš nepřinese nic nového, ale věřím, že ani tak si Poutníka po Středozemi nenecháte ujít a budete chtít tento poklad přidat do sbírky.

#spoluprace @knihcentrum

11.03.2023 5 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Sokolník je třetí díl série o agentce FBI, Nině Guerrerové. Předchozím knihám jsem nemohla vůbec nic vytknout, a proto jsem i od nejnovějšího případu očekávala hodně. A Isabella Maldonado opět nezklamala.

Guerrerová, Kent, Brecková a Wade musí zastavit dalšího sériového vraha s obzvlášť originálními koníčky, který se tentokrát zaměřil na vysokoškolské studentky.

Jak mě tahle parta agentů chyběla! Všechny jsem si je oblíbila, a i když knihy můžete číst v libovolném pořadí, doporučuji přeci jenom začít Šifrou, protože se postupně odkrývá minulost Niny, vztahy nejen na pracovišti se nějakým způsobem vyvíjejí a budete mít jistotu, že pochopíte všechny narážky na předchozí díly.

K Sokolníkovi nemám žádnou výhradu. Líbí se mi postup vyšetřování, to napětí, ve kterém autorka dokáže čtenáře udržet od první strany až do konce a není pochyb o tom, že se jedná o jednu z nejlepších sérií ve svém žánru.

#spoluprace @grada

11.03.2023 5 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Hálendijské království je ve válce a místo toho, aby princezna Jennesara jela do boje, míří do sousední země za svým snoubencem. Po cestě je ale karavana přepadena a Jenna musí čelit hrozbám, které si ani ve snu nedovedla představit.

Pod štítem magie je průměrná knížka ve všech směrech.
V ničem se tady nejde do hloubky. Je toho na 300 stran až příliš a nic není pořádně vysvětlené.
O magii víme tolik jako hlavní hrdinka - nic. Zázračná knihovna, a zároveň asi i důvod, proč by to mělo být pro fanoušky Kouzel rodu Thornů, je tady také nakousnutá jen minimálně a opět o ní nevíme skoro nic.

Postavy nemají žádný vývoj, chybí jim něco, pro co bych si je pamatovala.
Možná to je dobře připravený první díl, kde si autorka všechny odpovědi nechává až do pokračování, ale mě od toho právě z tohoto důvodu i odradila. Nezaujalo mě v příběhu nic, abych chtěla vědět, co se bude dít dál.

Pod štítem magie bych doporučila čtenářům, kteří toho z ya fantasy nemají tolik načteno, protože kapitoly ubíhají a čte se to samo, ale fanoušek tohoto žánru by rozhodně neměl očekávat nic velkého, možná i pak dokáže kniha (aspoň trochu) překvapit.

08.03.2023 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

I když už má česká autorka Kateřina Karolová na svém kontě tři vydané knihy, já se k její tvorbě dostávám až nyní a za jediný večer jsem přečetla nejnovější příběh, který pulty knihkupectví spatří začátkem března.

Hlavní postava je Monika Bláhová a s přítelem Oliverem si vyjedou na prodloužený víkend do Luhačovic. Nikdo ale netuší, že se jim výlet stane osudným a zpátky už se nevrátí ti samí lidé.

Jiné místo je krátký thriller/psychologický román o 232 stranách, který jsem vůbec nechtěla odložit. Krátké kapitoly splnily svůj účel a než jsem se nadála, otočila jsem poslední stranu. Autorce se dařilo udržovat mě v napětí a stále jsem se chtěla (a hlavně potřebovala) dozvědět, co se to stalo.

Z konce jsem stále trochu rozpačitá a nevím, co si o něm myslet. Chybělo mi tam něco, z čeho bych si sedla na zadek, co by mě odrovnalo.
Ovšem po dočtení dobrodružství nekončí. Autorka si pro čtenáře připravila hru, která je zavede třeba až na Jiné místo

#spoluprace #humbookblogeri @humbook @humbook_blogeri @albatrosmedia

07.03.2023 4 z 5

Muž jménem Ove (filmová obálka) Muž jménem Ove (filmová obálka) Fredrik Backman

Málokdy čtu knihu podruhé, ale k Ovemu jsem se moc ráda vrátila. Byl to rereading po sedmi letech a musím přiznat, že teď na mě devětapadesátiletý vztekloun udělal ještě větší dojem než poprvé.

Ove má rád jedinou značku auta, řád a pořádek. Dodržuje svou každodenní rutinu, ale jednoho dne mu ji naruší noví sousedé ve chvíli, kdy mu nacouvají do poštovní schránky.

Je to vtipný příběh hned od první strany, dojemný, smutný, veselý a neskutečně čtivý. Knihu máte díky krátkým kapitolám přečtenou za jediný den.

Rozhodně stojí za to se s tímto mrzoutem seznámit, pokud jste to už neudělali a pro srovnání se můžete podívat i na nový film s Tomem Hanksem, na který se já určitě chystám. Věřím, že tohle bude přesně ten případ, kdy se zamiluji i do filmového zpracování.

03.03.2023

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Když za Arekem jednoho dne přijde stařec s proroctvím, na nic nečeká, vezme svého nejlepšího kamaráda Matta a vyráží do světa naplnit svůj osud.
Cestou k sobě postupně přibírají další členy. Problém nastává v momentě, kdy se jim podaří zabít krále (krutého a nespravedlivého), protože už jaksi nikdo nedomyslel, co bude dál a kdo bude vládnout?

Čtenáři se ocitají rovnou v akci a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Začít ya příběh přeseknutím hlavy se jen tak nevidí. Ale už od začátku jsem se bavila, o trapné a vtipné scény i hlášky zde není nouze a do party přátel se úplně zamilovala. Už teď mi chybí!

Několikrát mě ale v průběhu čtení napadlo, že bych si možná víc užívala děj, kdyby se odehrával na jejich osudové cestě, kdy se všichni členové poznávají a Šťastně až navěky? by mohl být druhý díl.

S prvním letošním Humbooktipem nešlápnete vedle, pokud se chcete u knihy zasmát a přijít na jiné myšlenky. Je to skvělá queer romcom s prvky fantasy, kterou nevíte, že potřebujete číst. Takhle milý, oddechový a hlavně praštěný příběh jsem ještě nečetla a určitě se k němu vrátím.

27.02.2023 4 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Od Christiny Lauren u nás už vyšlo přesně dvaadvacet románů pro ženy. Já jsem z nich četla jen Nelíbánky, které doporučuji a teď mám za sebou i její nejnovější knihu Láska nadivoko.

V tomto příběhu opouštíme civilizaci a vydáváme se do americké divočiny s průvodkyní Lily Wilderovou a její nejlepší kamarádkou Nicole.
Parta čtyř newyorských přátel si na týden objednala dobrodružnou honbu za pokladem. Budou bez elektřiny, tekoucí vody, sociálních sítí a stanou se pravými kovboji.

A jeden z nich má s Lily společnou minulost, jenže se ze dne na den rozešli, ztratili kontakt a teď se po deseti letech opět shledávají…

Čekala jsem vtipnější příběh. Pár úsměvnějších scén tu je, ale nestalo, že bych třeba vyprskla smíchy. Tady to táhne hlavně prostředí (červené kaňony v Utahu, které autorka velmi dobře popsala) a zápletka (hledání pokladu) a nechybí ani přestřelka, protože co by to bylo za kovboje bez střílení…

Postavy jsou průměrnější, nebyly pro mě ničím zajímavý a obávám se, že na ně hodně rychle zapomenu.
Láska nadivoko je nenáročná romantická oddechovka, u které vypnete, ale (aspoň já) od knihy nedostala nic, z čeho bych byla nadšená.

23.02.2023 3 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Konečně jsem si přečetla knihu od české autorky, kterou všichni tak chválí. A jak většinou nečtu anotace, vůbec jsem neměla představu, co na mě v Neděli odpoledne čeká.

Hned ze začátku se seznamujeme s nejmladším členem rodiny. Teo se učí doma s matkou, navštěvují spolu náboženské komunitní centrum a tou největší záhadou pro malého chlapce je neděle odpoledne, protože právě v tento čas se táta vytrácí někam pryč.

Ve vyprávění se vystřídá i matka a otec a jejich činy a chování se objasňují. A pokud si myslíte, že to už nemůže být horší, jste na omylu. Tahle rodina si toho zažila až příliš mnoho. Bylo to velmi smutné a depresivní čtení, které mě ale bavilo.

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem si na styl autorky zvykla, ale pokud jste připraveni na pořádnou depku a příběh, který vás zničí, sáhněte po nejnovějším románu Viktorie Hanišové.

22.02.2023 4 z 5

Zlatá Zlatá Marissa Meyer

Na každou knihu Marissy Meyerové se moc těším, obzvlášť na její další retellingy, protože ty autorka prostě psát umí. Série Měsíční kroniky je jedna z mých nejoblíbenějších a převyprávění pohádek je to snad úplně to nejlepší, co jsem kdy četla. A když teď vyšla Zlatá, musela jsem do knihy hned pustit.

Hlavní postavou je Serilda, obyčejná mlynářova dcera, která vypráví ty nejlepší fantazijní příběhy široko daleko. Jednoho večera si takový příběh vyslechne i samotný Král duchů, ten ale nezůstane jen u vymyšlených slov a po Serildě chce přesně to, co si vyslechl - upříst zlato ze slámy.

Pohádku o Rampelníkovi jistě všichni známe a Serildě se s něčí pomocí a za nějakou cenu přeci jenom slámu povede proměnit ve zlato, jenže ani tím nemá Serilda zdaleka vyhráno.

Do toho světa i postav jsem se hned zamilovala. Serilda se mi jako jedna z mála ženských hlavních hrdinek zapsala fakt hodně hluboko, moc jsem jí fandila a vůbec jsem nechtěla dočíst, protože pokračování je zatím v nedohlednu.

Naštěstí autorka knihu nijak neuspěchala. Všechno se tak příjemně táhlo, vyprávění bylo pomalejší, ale vůbec ne nudné. Narazíte na spoustu mytických bytostí a od začátku do konce je příběh zahalen tajemnou atmosférou. Za mě je to velké doporučení!

18.02.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Uteč, dokud můžeš je první díl thrillerové série o zvláštní agentce FBI, která se vrací do rodného města, aby chytila sériového vraha.
K Laurel Snowové se připojuje ještě místní ranger Huck Rivers a čtenář se dočká i romantické linky.

Hlavní dvojice je skvělá. Laurel je konečně zas vyšetřovatelka, která se neutápí v alkoholu, ale má jiný a originální koníček. Huck bydlí se psem na samotě, pro lidi z Genesis Valley je to spíš tajnůstkář a samozřejmě na něm ženský můžou oči nechat.

Zápletka a celkové rozuzlení mi přišlo celkem průměrné. Řešili se tam hlavně vztahy (v rodině, přátelství…), občas proběhl i výslech, ale spíš víc nacházeli mrtvoly, než aby nějak pokročili s vyšetřováním a pak najednou bum, měli ho a konec.

Oblíbila jsem si prostředí hor a hlavní i vedlejší postavy. A právě jeden z charakterů mě hodně zajímá. Té postavě jsem nevěřila ani nos mezi očima a jsem moc zvědavá na pokračování.

Rozhodně se jedná o slibný začátek série a já se moc těším, až se do údolí pod Snowblood Peakem vrátím.

11.02.2023 4 z 5

Skutečné zločiny po Česku Skutečné zločiny po Česku Miloš Vaněček

12 mrazivých případů české kriminalistiky z 20. století popisují Miloš Vaněček (policejní rada, policejní historik a publicista) a Radek Galaš (policista, historik, kurátor a publicista) v knize Skutečné zločiny po česku.

Je tam spoustu odborných termínů (vysvětlivky pod čarou), různé paragrafy nebo podbody pitevních protokolů. Myslím si, že kdyby to bylo trochu beletrizované, víc by mě to bavilo číst, ale věřím, že fajnšmekři z toho budou nadšení. Já mám doteď v hlavě případy Žena ve Vltavě, Promlčení nebo Zabila jsem Josefa Kajetána Tyla.

Na konci je necelých 30 stran plných fotek a dokumentů k jednotlivým případům. Fotografie rozhodně nejsou pro slabší povahy - vidět rozřezané části těla všem nemusí dělat úplně dobře a to samé platí i pro velmi detailní popisy zabíjení.

Mrazivý průvodce českým zločinem za posledních 100 let doporučuji čtenářům, kteří rádi čtou o skutečných případech.

07.02.2023 3 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Každý rok na moře vypluje loď s dívkou, která byla vybrána jako oběť Mořskému bohu. Lidé věří, že se pak nad nimi smiluje a bouře už nebudou smrtící. Je to ale Mina, kdo nakonec skočí do vody a dostane se až do Říše duchů, kdy se s pomocí záhadného mladíka, několika démonů, bohů a duchů pokusí zlomit kletbu a všechny osvobodit.

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla a pořádně se do příběhu dostala. Ale těsně před polovinou se to obrátilo k lepšímu, pochopila jsem co a jak, měla jasno i ve jménech a věděla, kdo je Nari a kdo Namgi, Šin, Šiki, Šim Čong a začala si užívat tu krásně pohádkovou atmosféru, kdy vám nad hlavami plavou velryby, sem tam se objeví drak a bylo to vlastně moc fajn.

Dívka, kterou spolklo moře je o obětavosti a lásce, hlavně k těm nejbližším - rodině. Příběh je to moc krásný, ne vždy veselý, a když ho dočtete, je to jak pohlazení po duši. Víte, že je vše tak, jak má být.

06.02.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Že jde o retelling Červené karkulky už vyplývá z té nádherné obálky. Autorka k tomu ale přidala prvky z Krásky a zvířete i Sněhurky a z Vlku zaslíbené se stala taková směsice známých příběhů, že to bylo spíš na škodu.

První dcera se rodí pro trůn.
Druhá dcera pro Vlka.

Redarys je druhorozená dcera královny, a když nadejde čas, musí vstoupit do Divého lesa za strašlivým Vlkem. Eammon ale vůbec není žádná nestvůra. Dny tráví v knihovně, po které dokonce i voní nebo se stará o stromy v lese.

Líbilo se mi, jak Reda a Eammon fungovali spolu. Vzájemně se doplňovali, k tomu pomalá romantická linka, to mě bavilo. Jenže to byly jen průměrné postavy, na které brzy zapomenu.
Magie je ve Vlku zaslíbená rozhodně jedna z nejlepších věcí, které tady čtenář najde, ale bohužel, víc toho vyzdvihnout nemůžu.

Kapitoly s Nei mě nebavily vůbec a celkově mi to přišlo hodně zdlouhavé, překombinované a fakt šíleně vleklé, vždyť jsem tu knihu četla skoro měsíc, a to už jsem i zvažovala, že ji nedočtu vůbec.

05.02.2023 2 z 5

Jak si najít zámožného manžela snadno a rychle Jak si najít zámožného manžela snadno a rychle Sophie Irwin

V předminulém roce byl jedním z mých největších knižních objevů série Bridgertonovi, úplně jsem té době, rodině a plesům propadla a od té doby hledám jim podobné knihy. A Jak si najít zámožného manžela snadno a rychle je rozhodně jednou z nich.

Kitty Talbotová potřebuje bohatého ženicha, aby její rodinu vytáhl z dluhů. A když už se situace začíná dobře vyvíjet a zásnuby jsou na spadnutí, objeví se lord Radcliffe, který její záměry prokoukne a rozhodne se jí plány zmařit.

Nejen hlavní postavy mi byly sympatické. Kitty se mi líbila tou vychytralostí a jak byla rozhodnutá se obětovat pro své sestry a nevdat se z lásky. James Radcliffe se mi zamlouval snad ještě víc. Ačkoli je právě tohle hlavní dvojice, příběh se netočil jen kolem nich.

Líbila se mi hodně pomalá romantická linka, ale pikantních scén se tady nedočkáte. Bavilo mě jejich dohadování i vtipné situace, ve kterých se ocitali.

V prvotině Sophie Irwin najdete mnohem víc než jen londýnské plesy, procházky v Hyde Parku nebo vyjížďky na koni a já tento historický román doporučuji.

03.02.2023 4 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Občas potřebuji změnu žánru. Od romantiky a fantasy si ráda odskočím k thrilleru nebo detektivce a jsem ráda, když se zrovna trefím do nějaké skvělé napínavé jednohubky. No, tentokrát jsem šťastnou ruku neměla.

První díl thrillerové série s inspektorkou Elenou Blancovou se odehrává v Madridu. Přišlo mi to spíše jako detektivka a občas teda dost nechutná (ten způsob vraždění byla vážně lahůdka).
Jsem vděčná za krátké kapitoly, díky kterým příběh odsýpal, ale to je tak jediné, co můžu vyzdvihnout.

Elena Blancová patří mezi ty nejlepší vyšetřovatele, ale že by to bylo nějak vidět, to jsem si nevšimla. Má za sebou minulost, která ji hodně poznamenala, navštěvuje karaoke bary, pije grappu, prostě klasická hlavní postava vyšetřovatele.

Celou dobu jsem akorát sledovala, jak ti nejlepší policisté ze Španělska nedělají svou práci dobře. Bylo tam moc zbytečně konkrétních informací (např. konkrétní značky a typy vozidel). Případ byl (až na způsob vraždění) nudný a do čtení jsem se musela nutit.

28.01.2023 2 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Nadpřirozený ya mystery thriller mě na první pohled zaujal už svou temnou obálkou a přesně ta samá atmosféra na vás dýchá i při čtení.

Grey se na léto vrací k babičce do La Chachette v Louisianě. Je to malé městečko obklopené bažinami, kde kraluje obří Willie Nelson (aligátor) a občas v křoví zahlédnete plížícího se ploskolebce.
Tentokrát jsou ale letní měsíce v La Chachette jiné, protože se beze stopy ztratila dívka Elora - nejlepší kamarádka Grey - a parta přátel se snaží zjistit, co se stalo.

Po pár stranách se děj začal táhnout a zápletka se pořádně rozjela až za polovinou. Do té doby autorka sázela hlavně na postavy a vztahy mezi nimi. A mě to bavilo, i když se tam nic nedělo.

Zamilovala jsem se do toho místa, bylo brilantně popsané. Temné a kruté lži jsou napínavé, mrazivé se špetkou magie, která se mi líbila a pokud máte rádi ya thrillery, není nad čím váhat.

26.01.2023 4 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Od novinky V. E. Schwab jsem měla velká očekávání, jakpak by ne. Do Addie LaRue jsem se zamilovala a tady jsem očekávala přesně to stejné.

Gallant byla láska na první pohled. Ta obálka a ořízka jsou dokonalé a v úžasu jsem byla, i když jsem knihu otevřela a viděla ty nádherné ilustrace.

Olivia Priorová je šestnáctiletá dívka, které jednoho dne přijde do sirotčince dopis od strýce, aby se přestěhovala k němu… na Gallant. Jenže právě od tohoto místa by se - podle matčina deníku - měla držet co nejdál.

Příběh mi připomínal Koralínu od Gaimana. Byl ponurý, tajemný a z autorčina vyprávění na vás právě tahle atmosféra dýchá. Hrát si se slovy V. E. Schwab umí, je zážitek číst její knihy a Gallant jsem si neskutečně užila.

Nehledejte v tom druhou Addie LaRue. Gallant je krátký příběh plný přízraků a tajemství a lepší společnost do tohoto počasí nenajdete.

14.01.2023 5 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Drahá Avo je samostatný příběh, který nemá žádné pokračování. Je to velká změna oproti knihám z edice Red v pevných vazbách, protože velká většina patří do nějaké série a také tu na obálce není abstraktní dílo, ale kus chlapa.

Ava si toho na svůj věk protrpěla už mnoho. Pochází z velmi chudých poměrů, stará se o mladšího bratra Tylera a díky stipendiu si může dovolit navštěvovat prestižní školu.
Knox je naopak z velmi bohaté rodiny. Jako kapitán fotbalového týmu ho zná úplně každý a všechny středoškolačky by s ním chtěly skončit pod tribunou…

Podobných romantických linek tu už bylo několik, ale Avu a Knoxe chcete poznat, protože ta chemie mezi nimi je neskutečná. Bavili mě oni dva a oblíbila jsem si i některé jejich přátele a příbuzné.

Není to ale veselý romantický příběh. Úsměv na tváři vás přejde hned na první straně, autorka čtenáře opravdu nešetří a postupně odhaluje, co se jednoho večera v lese skutečně odehrálo…

Přestože kapitoly nejsou úplně krátké, kniha mi i tak šíleně utíkala. Četlo se to samo, hlavně se chcete dozvědět pravdu, a to vás nutí pokračovat stále dál až do konce.

11.01.2023 4 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

Hejno havranů bylo za mě celkem průměrné, a proto jsem druhý díl oddalovala, jak jsem jen mohla. Nelákal mě. Tedy až do chvíle, než se všude vyrojily recenze, jak čtenářky Exodus naprosto totálně zničil. A hlavně už všichni věděli…

Skoro jsem autorku nepoznávala. Vážně jsem si chvílemi říkala, jestli to psal ten stejný člověk, protože Exodus je, dámy a pánové, neskutečná jízda. Panebože! Šíleně jsem si to užila, hlavně od poloviny to začínalo dostávat pořádný grády.

Některé věci pro mě byly až šokující a věci se začaly odehrávat tak, jak by mě ani ve snu nenapadlo. Havraní bratrstvo se tímto posouvá na přední příčky z edice Red a já se nemůžu dočkat pokračování.

07.01.2023 4 z 5

Polib mě Polib mě Stella Tack

První díl série Osobní strážce mi v knihovně ležel dlouho a teď nechápu, proč jsem knihu furt oddalovala.
Je to velmi milý romantický příběh, který mě chytnul hned od začátku, bavil mě, takže mi těch 400 stran uteklo jako nic.

Ivy nastupuje na univerzitu a jako bohatá dědička se nikam nesmí hnout bez ochranky. Osobního strážce si ale vůbec nepředstavovala jako potetovaného týpka v jejím věku s několika piercingy.

Ryana, Ivy i další postavy jsem si oblíbila a těšila jsem se na každou chvíli s nimi.
Není to příběh, který by vás měl něčím překvapit nebo šokovat, protože stejně víme, jak to skončí, ale mně se to moc líbilo a určitě budu v sérii pokračovat.

07.01.2023 4 z 5