lazarus lazarus komentáře u knih

Drood Drood Dan Simmons

Velmi hezky i když velmi kýčovitě zpracovanou knížku, přiznám se, čtu už nějaký rok a po několikáté. Pominu-li problém opravdu, ale opravdu malého fontu a nutnost nakonec číst na čtečce, nemůžu se zbavit dojmu, že Drooda psal Simmons snad jen pro sebe pro cvičení spisovatelského umu. Druhá možnost je už jen ta, že chtěl prostě zkusit co čtenář snese. Tam kde S.King v původní verzi Svědectví dokázal celý příběh utáhnout a pobavit, tam se Drood plácá v nesmyslných a nic nevypovídajících scénách života protagonistů jež nemají k hlavní dějové lince prakticky žádný vztah. Přirovnal bych knížku k Ulici z doby pana Dickense s menším mysteriózním pozadím. Vzhledem k tomu, že od pana autora mám přečteno až na asi dvě výjimky všechno co česky vyšlo, můžu s klidným svědomím říct, že z mého pohledu jde o nejméně zvládnutý příběh z jeho pera.

26.03.2020 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Veskrze zábavná exkurse do pekla a zpět. Tímto dílkem se u mě pan Kopřiva zapsal coby český Dante

26.03.2020 4 z 5

Rytíř Smil Rytíř Smil Jaroslav Vrchlický (p)

Tuhle záležitost jsem četl před lety, jen jsem si teď uvědomil, že ji nemám přidanou v přečtených. Zábavná prasárnička z doby kdy mé babičce byly tři roky. Saudkovi obrázky dílku nasazují pomyslnou korunu.

26.03.2020 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Vtipné, zábavné, přímočaré, bez zbytečných keců. Lovci hlav na steroidech. Připomnělo mě to Krutou hru - mrazy - osud od pana Simmonse.

26.03.2020 4 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Předlouhé čekání na další dílko od pana Stephensona je zaplaťpánbůh u konce. V prvé řadě musím vyzdvihnout výtečné černobílé zpracování - díky Argo. Podobný styl se k panu mistru hodí mnohem lépe, než dříve vydané Seveneves, nebo Anathém. Ty dvě bichle totiž vypadaly trošku lacině. Nemluvím raději o zpackaném provedení Anathemu co se týče obrázků. Tam by nakladatelství zasloužilo pár facek. Dodnes nechápu jak mohla knížka projít kontrolou a být vydána v tom stavu, jakém byla.
Ale zpět k DODOvi. Dostal jsem zábavný výlet do fiktivní historie jež je prodchnua magií velice promyšleným způsobem. Není nutno vykecat děj, beztak to už přede mnou někdo udělal a osobně to nesnáším dokud nemám záležitost přečtenou. Komu se líbila Kniha posledního soudu tomu se DODO bude líbit mnohem víc. Nu, a komu se nelíbila? Tomu se bude Stephensonův počin líbit rozhodně. Tam kde se Willisová plácala od nesmyslu k nesmyslu a honila si ego nad rádoby realistickým středověkem, tam se duo Stephenson-Galland lehce a nadmíru vtipně zhostilo přesunů v čase a následnými důsledky činů postav.

26.03.2020 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Jednoduše dokonalé. Zamotané, po čertech vtipné a výborně vygradované finále k tomu.
Hole je proti tomuto příběhu jen slabý čajíček.
Víc takových příběhů pane Nesbo!
Filmová verze je povedená, škoda jen, že to nenatočil Tarantino. Ten by dal snímku pořádné koule.

24.12.2019 5 z 5

Bod zlomu Bod zlomu Malcolm Gladwell

Nebudu se raději moc rozepisovat, knížka mě zřejmě nesedla. Mraky teorií, přehršel fantastických experimentů a průzkumů s "překvapivě neuvěřitelnými" výsledky.
Na můj vkus až moc objevné plky jejichž význam je minimálně pochybný. Pokud bych pracoval v reklamním průmyslu pak bych možná autorovi teorie viděl v lepším světle. Pro mě šlo jen o prázdné kecy.
Objevného jsem tady neobjevil nic, objektivního už vůbec.

23.12.2019 1 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět zábavné, zamotané a po čertech čtivé.

17.12.2019 4 z 5

Okamžik stvoření Okamžik stvoření Amir Aczel

Vcelku slušně napsané pojednání o vybudování LHC. Ovšem...
Čekal jsem o dost detailnější rozebrání stavby a problémů okolo tohoto kolosu. Kapitolky ze života fyziků byly tak nějak povrchní a lehce nahodilé.

02.12.2019 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

První polovina, respektive skoro dvě třetiny nebyly vůbec špatné, ale poté se to zvrhlo do trapně melodramatické srajdy, komplet zabalené do americké vlajky včetně, pro autora, nezbytně nutného nelogického umírání. Zřejmě potřeboval nějaké ty slzičky u čtenářů. Ne, nebylo to nutné, ano bylo to trapné.
Takový Malevil, nebo Farnhamův únik jsou mnohem lépe zpracované Fallout-like příběhy s reálnějšími prvky a příběhem.
K tomu hvězda dolů za mraky nesmyslů, protože se sám autor v komentáři ke knížce prezentuje jako profík přes podobné katastrofické scénáře, přičemž sesmolí takovou do očí bijící blbost. Mrzí mě to, protože polovina knížky měla vážně výborný rozjezd. Původně jsem dal 3 hvězdy, no, po dalším uvážení dostane 2. Aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.
Kdo chce podobný, ale dobrý příběh, nechť čte Malevil. Mimochodem, neměl hlavní geroj nakonec těch cigaret nějak moc? Nebo špatně počítám?
Nazdar.

27.11.2019 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Výborné české sci-fi, jež se může směle rovnat jakémukoliv světovému dílku. Bavil jsem se královsky a doufám, že ještě budu, i když další díl je v nedohlednu. Velice si cením autorčiny snahy o vytvoření nových výrazů a jazyka který dokonale koresponduje s nastíněným světem Duvalského pohoří. Poznal jsem tam inspiraci Anathémem a s ním Pána prstenů. Hodnotím oba existující díly zároveň jelikož nemá smysl psát o každé knížce zvlášť. Jsou totiž vyrovnané co se jazyka i příběhu týče. Snad jen by nebylo marné ubrat trochu těch vypoulených očí, vřeštění a podobných ne úplně dospělých slov :)
I když chápu, že hrdinka je prozatím trochu blbka, pardon puberťačka, přece jen těchto výrazů je v obou knížkách na můj vkus přespříliš.
Tímto držím palec při psaní další části a těším se na další objevy a vyzrazená tajemství. To je totiž silná stránka paní-slečny Stehlíkové. Postupně gradovat napětí a stále a stále lákat na nová tajemství. Ty na rozdíl od třeba Simmonse nemusíme zoufale očekávat, ale dozvíme se je v ten správný čas.

10.11.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

A takto nejak si představuji, že zacházeli s meči ...

10.11.2019 5 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

S lehkým srdcem dočtenou knížku zavírám a mám dobrý pocit z toho, že jsem ji mám za sebou. Popravdě, jde o vyhozené peníze. Pokud by Zimní přízrak napsal kdokoliv jiný, šlo by o mizerný počin. Vzhledem k faktu, že jde o Simmonse, nevím co si o tom mám myslet. Zimní přízrak není horor ani omylem. Není to ani propracovaná sonda do lidské duše, není to vlastně ani avizované volné pokračování Temného léta. Měla mě varovat už anotace na obálce, že je Simmons brilantní od Deana Koontze. Ten není žádnou kapacitou v oboru a píše spíše brak. Simmonse jsem měl doteď za větší kalibr. Doufám, že Zimní přízrak byl jen jeho menší úlet. A já se tolik těšil...

28.10.2019 2 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nejde o hezké čtení a navíc informace v knížce obsažené jsou lehce spekulativní a lehce subjektivní z pohledu pana autora. I tak ovšem jde o nelichotivý obrázek pana premiéra naší země a je dobré vědět co nám to vlastně vládne za svoloč. I kdyby byla jen polovina pravdou, i tak jde o alarmující informace o prakticky nejmocnějším člověku u nás. Nebudu nic dalšího psát, databazeknih není web o politice a jako taková na něj ani nepatří. Obrázek ať si každý volič udělá sám. Tři hvězdy dávám za příliš jednostranný náhled pana Kmenty. O literárních kvalitách publikace radši nebudu psát nic. Ty spadají do těch tří hvězd též.
Když nad tím ted přemýšlím, možná by stačily hvězdičky dvě. Jde totiž o knížku jejíž životnost má smysl v rádiu maximálně pěti let. Poté už podobné informace nikoho zajímat nebudou. Není to knížka jež má v knihovně čtenáře "Literatury" smysl.

27.10.2019 3 z 5

Dokážeme vás stvořit Dokážeme vás stvořit Philip K. Dick

Nedávno jsem viděl film Wounds a ten pro vyzněl hodně podobně jako tato Dickova knížka. Jeden dobrý nápad a zbytek naprosto zbytečný. Autor jako by se nedokázal rozhodnout o čem vlastně příběh bude a ten se mu během tvorby rozsypal na množství logiku nedávajících scén a myšlenek. Jelikož Dick patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele a většinu jeho u nás vydaných knih jsem četl a větší část mám ve své knihovně, můžu v klidu říct, že tato mezi jimi nebude. Vzhledem k tomu, že P.K. ve svých příbězích vlastně prvek sci-fi nepotřebuje, většinou jde jen o pozadí vyprávění, čekal jsem dle anotací zábavu ve stylu Král úletů. Žel, v Dokážeme vás stvořit chybí jakákoliv nosná myšlenka jež by navnadila k zájmu o další osudy postav.

20.10.2019 2 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Po dlouhé době opět výborný příběh od mistra hororu. Je v něm sice silně cítit inspirace Simmonsem a jeho Hladovými hrami, ale i tak jsem se velmi dobře bavil. Mimochodem jde o jednu z nemnoha knih jež King dokázal dotáhnout do uspokojivého konce. Za něj jsem dal pátou hvězdičku. Jen tak dál pane Kingu, doufám, že po srajdách typu Pan Mercedes se konečně dáváte dohromady a budete dále pokračovat v tom co umíte nejlíp.

14.10.2019 5 z 5

Slovácko sa súdí aj nesúdí Slovácko sa súdí aj nesúdí Zdeněk Galuška

Určitě najvtipnější povídky co sem kdy čtl. Hodně mojému vysokému hodnotění nahrává fakt odkáď pocházám. Tam sa totiž přesně takto mluvilo a furt mluví. Šak dyž promluvím v Čechách, hned sa lidi zubijú a ptajú sa z kama přesně su :) Tož z kama asi, co?
Z Hovoran. Namluvené desky sú eště o kúsek lepší než knížka.

26.08.2019 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Tři hvězdy za první polovinu příběhu jež byla hodně slušná a slibovala pořádnou jízdu, která se bohužel nekonala. Příběh je dokonale neoriginální a finále je velice neuspokojující. Slabé. Slabé tak jako většina nových Kingových románů. Páně mistrovi zlaté časy jsou želbohu pryč.

24.08.2019 3 z 5

O půlnoci tancoval drak O půlnoci tancoval drak Ray Bradbury (p)

Hodně slabý výběr povídek mého oblíbeného autora.

06.08.2019 3 z 5

H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů Howard Phillips Lovecraft

Povinnost pro milovníka Lovecrafta. Nádherné provedení. Nebudu se opakovat v hodnocení jednotlivých příběhů jelikož jsem se k nim vyjádřil už dřív. Snad jen, že vedle tohoto provedení mám v knihovně hezké zpracování The Complete Fiction of H.P.Lovecraft od Chartwell Books. Vše v jednom špalku. Taky povedené

06.08.2019 5 z 5