Slovácko sa súdí aj nesúdí přehled

Slovácko sa súdí aj nesúdí
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131035/bmid_slovacko-sa-sudi-aj-nesudi-9yU-131035.png 5 170 170

Vítejte na Slovácku! Příběhy, které k nám promlouvaly z televizních obrazovek, máte nyní možnost přečíst si také v knižní podobě. Nechejte na sebe působit osobitý humor a náladu starého Slovácka, kdy každý věděl o druhém vše, i když to mnohdy nechtěl připustit. A kdybyste si nevěděli rady s některými slovíčky, na konci knížky je malý slovácký slovníček.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slovácko sa súdí aj nesúdí. Přihlašte se a napište ho.

Sandik
23.06.2024 4 z 5

I v tomhle případě jsem znal nejprve seriál, až pak jsem si přečetl knihu a v téhle perspektivě to bylo vlastně docela zklamání. Seriálové příběhy jsou zpravidla propracovanější, s dobře promyšlenou pointou. Naopak v knižní podobě jde skutečně mnohdy o pouhé soudničky. Prostý záznam události a vyneseného rozsudku. To, že příběhy jsou situovány do jediné vesnice a mezi relativně malou skupinu osob bylo původně dáno zřejmě hlavně snahou popisované případy anonymizovat. Až v povídkách sepsaných pro knihu "Slovácko sa nesúdí" se objevují "osobněji" laděné příběhy, například "Stařeček válčijú" nebo "Šlahačka". V tomhle případě by mě ovšem zase zajímalo, do jaké míry jde o reálné příběhy a kolik je v nich naopak nejrůznějšího přehánění a "pábení". Upřímně řečeno bych byl radši, kdyby ty příběhy víc vypovídaly o skutečném tehdejším venkovském životě a míň o fantazii autora nebo lidí, jejichž historky autor zapsal. Mimo to mě často překvapovalo taky to, jak jsou mnohé ty příběhy nesmírně kruté ale je mi jasné, že tohle naopak tehdejší život a jeho hodnoty odráží velmi věrně. Skvělé je samozřejmě to, jak dobře kniha odráží tehdejší slováckou mluvu. Měl jsem často chuť číst si nahlas, i když slovácky jinak mluvit neumím... Celkový dojem: 75%

chlo0opek
22.04.2024 4 z 5

Roztomilé příběhy napsané krásným jazykem. Ač je to vlastně často provázené násilím, je to vždycky provázené humorem a vyzní to i přesto tak nějak hezky. V knize navíc najdete plno zdařilých kreseb, které dobře podbarvují děj a vykreslují postavičky ze Slovácka.

sajanka
03.12.2023 5 z 5

K této knize se mohu vracet neustále. Je to úžasné dílo plné humoru a nářečí nemá chybu.
Mně se zase nejvíc líbil Obušek "Orlího drápu" a teď nevím, jak se příběh jmenoval, ale bylo to o tom, jak Jura nebo kdo, zastřelil divočáka a šel si půjčit saně k hajnému.
Vlastně, člověk neví, co je lepší. Výborná kniha.

Zatím zde není žádná související novinka.

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Kniha Slovácko sa súdí aj nesúdí v seznamech

v Právě čtených5x
v dalších seznamech2x