Slovácko sa súdí aj nesúdí

Vítejte na Slovácku! Příběhy, které k nám promlouvaly z televizních obrazovek, máte nyní možnost přečíst si také v knižní podobě. Nechejte na sebe působit osobitý humor a náladu starého Slovácka, kdy každý věděl o druhém vše, i když to mnohdy nechtěl připustit. A kdybyste si nevěděli rady s některými slovíčky, na konci knížky je malý slovácký slovníček....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131035/slovacko-sa-sudi-aj-nesudi-131035.jpg 4.7132
Humor, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Slovácko sa súdí aj nesúdí

trudoš
dnes

„Protože v celém vagóně už ostál enom taký přísný pantáta, zesypaly sa děcka na něho jak ose na zhnilú hrušku. Dyž mu vyvlékly šňúrky z botů a ukrútily tři bombíky od vesty, to ešče vydržál. Dyž mu ale malý Jožka přilepíl báleš trnkama na koleno a Francek praščíl zlatýma hodinkama o lavku, že v nich enom křuplo, vyletěl ven jak z kanóna, bácl dveřama, že sa všecky děcka sjely průvanem až pod okno, a zařvál: ‚Herodes - to býl král!‘“
Nejdříve jsem s formou trošičku bojoval, ale jakmile uběhla první desítka stran, propadl jsem kouzlu malebného Slovácka navždycky. Především pak nápaditým přirovnáním, kterými Zdeněk Galuška rozhodně nešetří. Občas je sice vyprávění lehce předvídatelné v pointách, ale to zas vynahrazuje krátký rozsah epizod a hlavně nenásilná jazyková virtuozita. Na někoho může být všeho toho nářečí moc, text už od začátku působí čertovsky nesrozumitelně, ovšem kdo má trpělivost, snadno se adaptuje a pak už si až dokonce užívá venkovské tahanice o kdejakou malichernost.

boxas
29.11.2020

Knihu mám ráda, četla jsem ji už několikrát, vracím se k ní, když potřebuji povzbudit a pobavit.

Michal_
24.11.2020

Po shlédnutí seriálu jsem myslel, že knižní předloha nemůže být lepší, než herecké výkony v hlavních rolích Ale - kniha je nejen rozsahově větší, ale především je jednoduše skvělá! Ty malicherné i naprosto zásadní každodenní starosti, to množství krásných přirovnání v každé povídce, ta nikdy nechybějící halúzková, to prosté podání neobyčejného a skvělého humoru... Jedna z TOP knih našich autorů.

Vaceda
22.11.2020

Není možné, aby člověku veselé a zábavné příběhy dědečka Pagáče nepřirostly k srdci. Z příběhů na Vás dýchne krásný duch Moravy a líbeznost dob již minulých.

Corso
16.06.2020

Ked sa citite zle, skuste tuto meducinu.

m_martina
13.05.2020

Pan Galuška napsal knihu ze Slovácka, kam se ráda vydávám na výlety. A také se ráda vracím k jeho humorným příběhům.

Noisette73
12.04.2020

Nádherná knížka o nádherné Moravě a skvělý laskavý humor, kdyby nebyla psána nářečím ani by si ji člověk tolik neužil. Jen škoda, že už pan autor žádnou další nenapíše.

ManitraM
22.09.2019

Taková klasika, kdy při čtení vidíte postavy z natočeného seriálu.

Nové povídky
Nové povídky