lazarus lazarus komentáře u knih

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Drsné, překvapivé a hlavně místy velice vtipné a zábavné. Zatím asi nejlepší díl

17.08.2020 5 z 5

Stručná historie téměř všeho Stručná historie téměř všeho Bill Bryson

Knížka s velmi zavádějícím názvem. Správně by se měla jmenovat VELMI stručná historie hledání. Čekal jsem i vzhledem k místním komentářům hodně odlišný zážitek.
Pan autor vám nic neobjasní, nového se nic nedozvíte. Jen a "pouze" velice čtivě popisuje osudy objevů a jejich autorů. Předposlední kapitola o dosavadních objevech předků člověka je pak slušně zmatená a nepřehledná. Ostatně jako momentálně stav vědomostí o našich předchůdcích. Závěrečná pak alarmující tečkou, popisující naše devastující chování vůči světu života jež na svém vzestupu míjíme a likvidujeme.
Pokud chcete něco více vysvětlujícího a přehlednějšího, sáhněte po mnohem zajímavějším Příběhu Země od Hazena

26.07.2020 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Slabší verze Neffovy trilogie o Petru z Kukaně. Holt pan Sapkowski se do historie zapíše Zaklínačem a povídkami z jeho světa asi nejvíc. Následující pětidílný román už zdaleka nedosahoval zábavnosti prvních dvou svazků povídek. Bouřkovou sezónou Geralta dokonale pohřbil. Husitskou trilogii nedokážu ohodnotit, protože jsem s vypětím sil dočetl první část příběhu. Na zbývající dvě se rozhodně nechystám, nezaujalo mě to

20.07.2020 3 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

I když jsou Kolumbové vesmíru - Souboj o Měsíc a Půlstoletí kosmonautiky citelně zajímavější, čitelnější a komplexnější, stále je to jedna z nejlepších publikací o přistání na Měsíci z pohledu českého odborníka na věc.

20.07.2020 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Bezchybné syrové vyprávění jež naštěstí bylo hodně odlišné od jednoho z mála dobrých českých filmů natočených po roku 89. Až dodatečně jsem pochopil, že ten byl natočen podle jiného příběhu. Nic složitého ani dějem, ani stylem vyprávění. Jen povídkovým stylem presentovaná freska života lidí dané doby která vás jednoduše dostane. O chlup lepší než do jisté míry vykonstruované Žítkovské bohyně jež mám hodně rád. Pokud bych měl knížky porovnat pak Želary 99,99% a Bohyně 79%.

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Vcelku realistická budoucnost lidstva. Želbohu se nekoná osidlování okolního vesmíru, lidé se štosují na rodné hroudě vertikálně výš a výš, jelikož se není kam šířit. Všechen nám známý svět je zastavěný až běda a samozřejmě, ve stylu Blade Runnera, čím výše tím lépe. Budoucnost ale není tak černá jak se zdá. Přišli jsme na to jak vyjeb... pardon, jak přelstít genom a jsme konečně "skoro" nesmrtelní. Vlastně, nejsme nesmrtelní. Jen dokážeme díky übervodě v trubkách žít dokud nás někdo nesejme.
Že je vždycky něco za něco ví už dnes skoro každé malé dítě. Vyjma mileniálů. Sorry děcka, ale vy jste trochu jiná kategorie.
Tudíž, po vzoru nynější ČLR je to kdo z koho...
Potomek, nebo věčný život? Toť otázka.
A tady se pan Glukhovsky slušně rozjel, jelikož po famózním Metru 2033 a slabém Metru 2034 využil myšlenek z filmu Potomků lidí, Dickových paranoidních, ale realistických fantasmagorií a okořenil to drobky pana Bacigalupiho. Celek je tak syrovou, pornografickou, hnusnou budoucností bez hrdinů, kouzel a zázraků. Jednoduše budoucností jež mají mazlíčci tak rádi. Možná jsem se už dost naspoileroval - sám to nesnáším, sorry - ale dostanete těžko stravitelný příběh psaný ne úplně přehledným stylem jež je protkaný nemálo duševními monology hlavního geroje. Mimochodem, to je vcelku slušný čur... no, víte kdo. Naštěstí jím zůstane do konce. HappyEndy fakt nemám rád.
Nuže, dost bylo spoilerů, nečtěte jiné komentáře, nedívejte se na, pro mě nepochopitelné hodnocení tady, a vrhněte se do víru světa vašich dětí, protože se budete divit, budete se královsky bavit a budete pekelně kroutit hlavou co že to ten rusák vymyslel za příběh.

20.07.2020 5 z 5

Cesta do Ašchabadu neboli Pumpke a dalajlámové Cesta do Ašchabadu neboli Pumpke a dalajlámové Ivan Wernisch

Mám rád poezii, ale tady jsem žádnou nenašel. Tam kde Mácha promlouvá krásným jazykem a hlubokými dramaty, tam kde Žáček vtipně glosuje obyčejné věci, tam Wernish generuje podivná souvětí a nemelodické rýmy jež jsou nejen nevtipné, ale zároveň nezábavné a nudné. Nejvíc mě jeho "poezie" připomněla podobnou "otřesnost" Mléko a med.
Vlastně ani nevím za co jsem dal tu jednu hvězdičku.

26.05.2020 1 z 5

Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa Jan Welzl

Nemůžu dát knížce víc a nejradši bych ji nehodnotil vůbec z úcty k jinými oblíbenému rodákovi. Dobrodružství barona Prášila je prezentováno vážně otřesným literárním stylem a valné části jeho eskapád prostě nejde věřit. Když pominu logické nesmysly logistického rázu - aneb vážně si na sobech vláčel přes Sibiř nespočet talířků, hrnců a příborů aby je posléze mohl darovat hladovým kanibalům? Mimochodem těch se tam v dobách Prášilova výletu pohybovaly slušné tlupy. Alespoň dle jeho vyprávění. No, nebudu dál hanět pana Welzla, obrázek si každý asi udělá sám po přečtení publikace. Já měl před jejím čtením na pana cestovatele dost jiný náhled. Konečně vím, jak to s ním opravdu je, respektive bylo. Škoda, jedna modla padla. Alespoň pro mne.

15.04.2020 2 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Hole už mě trošku přestává bavit. Poslední 3 knížky mají nějak moc podobné příběhové schéma, navíc je to tak nějak čím dál víc epičtější a míň uvěřitelné. Před dalším dílem si dám asi delší pauzu. Levharta jsem se musel trochu nutit dočíst. Od druhé poloviny už mě to přestávalo bavit díky té schématické podobnosti s předcházejícími díly.
Mimochodem, proč je proboha Padesát odstínů..... v podobných knihách? To jako vážně?

13.04.2020 3 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

I když Heinleina mám z větší části načteného, pokud bych nevěděl kdo Vládce loutek napsal, tipoval bych v prvé řadě pana Dicka.
Jack Finney nápad ukradl Heinleinovi, nebo to byla jen náhoda?
Slečna Kolombovka se níže ptá jak by mohlo vypadat filmové zpracování? No, bohužel příšerně.

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Zábavné a plné nápadů. Na dobu vydání tedy klobouk dolů. Hodně mě knížka připomněla Město permutací a Anathem. Děj ke konci příběhu začne být lehce splašený a uhozený, ale což. Bavil jsem se. To se počítá.

31.03.2020 4 z 5

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

A.C.Clarke píše o inspiracích touto knížkou, no, nevím. Tady mě spíš přijde, že se víc inspiroval on jinými. Že, Návštěvníci? Věřím, že Štolu rozhodně ukradl v našem nejlepším seriálu. Nákaza virem taky není nic nového mimochodem ani v roce 1997. Celkově jde o nejslabší část Odysey. Odkazy na dnešní dobu v době za tisíc let jsou docela úsměvné a slabé. Dost pochybuji, že by vysvětlování dnešních reálií v budoucnu bylo až tak jednoduché. Svět bude za ty roky úplně někde jinde totiž. Tedy, doufejme, že ne až tak úplně někde jinde....

31.03.2020 3 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Výborně vystavěný příběh se zneklidňujícím poselstvím. Tady se inspirovala větší část pozdějších spisovatelů a režisérů nápadem zlobivého počítače. Zdravím Skynet. Dneska už klasické dílo sci-fi.

Princ Chaosu Princ Chaosu Roger Zelazny

Hodnotím tímto celou druhou řadu světa stínů a jejich knížat.
Druhá série Amberu bohužel už není tak objevná a gejzíry nápadů sršící jako její první sestřička. Merlin holt není Corwin, co si budeme povídat. Rytíř stínů je potom nejzábavnější částí příběhu. Tam se imaginace a fantasie autora opět rozjela na plné kou....e. Finále mě přišlo lehce uspěchané a mnohem víc než lehce nedomyšlené.

Rytíř stínů Rytíř stínů Roger Zelazny

26.03.2020 5 z 5

Znamení Chaosu Znamení Chaosu Roger Zelazny

Pokrevenstvo Amberu Pokrevenstvo Amberu Roger Zelazny

Trumfy osudu Trumfy osudu Roger Zelazny

Hodnotím tímto celou druhou řadu světa stínů a jejich knížat.
Mimochodem, proč i my nemáme tak krásné vydání Amberu ako bratia Slováci? Aj ja by som to tak chcel mať doma.
Bronec na druhou řadu očividně kašle a ta stará vydání jsou strašidelná.

Přestupní stanice Přestupní stanice Clifford D. Simak

Výborný nápad zazděný nezvládnutým vyvrcholením. Mistr Simak už ničím nepřekročil stín Města. Škoda.

26.03.2020 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Ech, tož co na toto říct? Prostě klasika. Příběh jsem stokrát viděl, stokrát slyšel sto protagonisty namluvený a konečně jsem se rozhoupal poznat originál. Nuže pane Doyle, jednoduše klenot na pomezí hororu a detektivky. Kam se hrabe Agáta.

26.03.2020 5 z 5