Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa

Koupit

Živé a jedinečné spojení primitivnosti a praktického smyslu pro realitu. Neobyčejná fantazie a exotičnost. Jadrný humor. Zachycení tíživých situací, touha po svobodě a přičinlivost. To vše lze nalézt v původních vzpomínkách cestovatele a světoznámého polárníka, které jako jediné považoval za opravdu „svou“ knihu. Zatímco Golombkovy s Valentovy úpravy hojně vycházely a český čtenář je zná, zpracování Rudolfa Těsnohlídka na základě Welzlových dopisů vyšlo poprvé a naposledy v roce 1928. Titul vychází nově i s původními, dnes již poeticky „archaickými“ fotografiemi a chce tak znovu oživit co nejautentičtější obraz autora o svébytných vyprávěních jeho dobrodružství na dalekém severu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86954/eskymo-welzl-pameti-ceskeho-polarni-Cw7-86954.png 4.425
Literatura česká, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Carpe diem

Kniha Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa

TerkaJK

Eskymo Welzl vypráví příběhy, které stojí za přečtení. Přibližuje životy v zimních krajinách, které nebyly lehké...
Velice dobře se mi tato kniha četla. Jsem moc ráda že se mi dostala do ruky. Rozhodně doporučuji a také obdivuji jeho zajímavý život. :-)

eduard0449
28.12.2019

Ve škole nám říkali (cca 1980), že je to celé vymyšlené. Po desetiletích nakonec ověřeno, proměřeno, zkontrolováno a zdokumentováno, že jest nanejvýš pravdivé. Jen, co je to ta “Ďáblova ryba” zatím nikdo neví.

haki34
18.01.2019

jelikož Eskymo Welzl je můj oblíbený hrdina, nelze než za 5...Rudolf Těsnohlídek upravil jeho dopisy do knižní podoby, provázené jsou i černobílými fotkami, u kterých prý ale není jasné, kdo je pořídil...
Ve srovnání s 30lety na zlatém severu se v této knížce některé informace malinko liší, Welcl zdůrazňuje více nešvar alkohol, počínání Slepých Tygrů - šejdířů s alkoholem, často otráveným, okrádajících původní obyvatelstvo o kožešiny. Přišlo mi že i více zdůrazňuje a spomíná různé podfuky a kriminální činy, také nehezké a neetické chování posádek lodí , zejména kapitánů. Neopomene popsat způsob poprav (upálení, či pověšení..). Hodně prostoru dostává taky Aljaška a zlatá horečka... Utkvělo mi drsné chování severských mužů při zakládání tažné smečky a krocení vlčat - ochránci zvířat by je hnali !!
Vzpomene i na svoji krátkou známost která dopadla neslavně, jinak se ženy v jeho životě zdá se nevyskytly....
Celkově opět spousta zajímavých informací, další dobrodružství a báječné černobílé fotky, ukazující reálný sever, které jsem zmínila hned v úvodu...všem milovníkům tohoto dobrodruha doporučuji jako povinnou literaturu :)

Atanone
08.05.2018

To musí opravdu mít člověk v krvi,jít takhle sám do divočiny..

Jistě,že jsem o rodákovi z nedalekého Zábřeha četla a googlovala. I počtení na Wikipedii je zajímavé. Nicméně,nejdu soudit to,jestli si některá ze svých dobrodružství vymýšlel,nebo ne. Kniha je úžasná,popisná i velmi moudrá svými úvahami o lidech,přírodě a lidské povaze. V tom ji můžu jen doporučit.
A jsem ráda,že se mu podařilo se tam vrátit.

"Roku 1894 se vypravil ze střední Evropy do severní Asie nejchudší cestovatel. Čtyři staré krejcary měl, pět roků hledal si nové sídlo a tam teprve svůj poklad ztratil. Nyní není čeho želet a čeho ztratit. Tenkrát neměla jeho vlast jména, nebyla ničím a vyvstala z ničeho uprostřed Evropy.
Přestavuji si ji krásnou, dobrou, myslím si, že moji krajané po zlých zkouškách se docela proměnili a nejsou již takoví jako za mých dob. Vyhnul jsem se jí, abych nepozbyl těch představ, které jsem si zdaleka o ní učinil. I kdybych měl holé ruce, to si ponesu s sebou jako nový poklad a jako základ svého štěstí. Posílám pozdrav svému rodišti, domovině po matce, svým krajanům, které zajímaly tyto pravdivé zkušenosti neznámého světoběžníka."

..a já jen dodávám- kéž by to tak bylo,pane Welzl..

DriftBooks
30.11.2017

Při čtení jsem si vzpomněl na Kurasovu knihu Soumrak bílého muže. Na onu litanii, kterak právě a jen bílý muž je nositelem všeho vědění na tomto světě. Welzl je důkazem toho, že veškeré vědění je leckdy na nic. A že s sebou nenese jen dobro a pozitivno.

Příběh dobrodruha, námořníka, polárníka, cestovatele, prostého chlapce ze Zábřehu, eskymáckého náčelníka je fascinující. Právě v oné prostotě. V onom jednoduchém pohledu na svět, na lidi, na přírodu. Na dobro a zlo. Na chudobu. Na chamtivost. Na magické propojení země a přírodních živlů se světem člověčím.

Ani sám Eskymo Welzl nebyl žádný beránek. Přiznává, že i on svým způsobem drancoval tuto část světa. Byl prospektorem. Lovcem. Kruté životní podmínky ho občas nutily být taktéž krutým. Ale převážila v něm láska k polárním končinám, k domorodcům. A ve své ryzí podstatě to byl spravedlivý a milý chlap.

Častokrát jsem se jeho vyprávění smál a myslel při tom na Švejka. Častokrát jsem ale také byl dojat, a zarmoucen. Tu a tam jsem byl navztekán na neúprosnou a nemilosrdnou civilizaci v osobě bílého muže. Na civilizaci, která dokáže být krutější a děsivější než polární bouře…

kilometr
24.09.2017

Je to cestopisné a místy i docela pěkné počtení.80%.

gerard
27.03.2017

Eskymo Welzl je pro mně velmi návykový podobně jako ještě několik dalších autorů, ke kterým se rád a znova vracím

habs
25.02.2016

Welzlovy zážitky ze života stráveného mezi Indiány a Eskymáky na začátku minulého století. Jednotlivé kapitoly na sebe moc nenavazují, spíše naturalisticky popisují těžký život dobrodruhů na Aljašce a Sibiři, kde se nikdo s nikým moc nepáral. Neuvěřitelný, kolik toho Eskymo prožil a čím si prošel.

severní pól Jan Eskymo Welzl, 1868-1948 cestovatelé dobrodruhové

Jan Welzl