laepus laepus komentáře u knih

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Fakt nemůžu víc než dvě. Slátanina o ničem a nedovedu si představit, kdo je vlastně cílovka. Je to pro děti, pro dospělé, pro sjeté, pro hloupé nebo naopak pro prudce inteligentní nebo ezoterické? Občas se objeví lehký vtípek, občas zajímavá (ale strašně jednoduchá a prvoplánová) myšlenka, ale tím to asi tak hasne. Za svou první letošní knihu tak jsem rád aspoň z důvodu, že ve Výzvě mi splní bod Černobílá obálka.

26.01.2019 2 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Výborná knížečka na jedno odpoledne. Nesnáším namyšlenost hipsterství - takže tady jsem se krásně posmál všem paletám, zavařovačkám a rawpotravinám. Autor má cit, nadhled, a i když mi někdy trošku vadila přemíra v současné době módních anglických slov, patřilo k tomu. Je to zajímavý pohled na momentální svět a nedávnou uprchlickou krizi - každý si tady najde odůvodnění svého vlastního postoje od "všechny postřílet už na moři" až po "dáme jim všechno, co chtějí". Pro mě hlavní hrdina není ani lidumil ani cynik - jen prostě chce pro sebe ten nejpohodlnější život. A kdo by to nechtěl? :)
"Myslíš, že až Fero s Dežem z okna uvidí dotovaný kancly pro kreativní profesionály, přestanou dělat píčoviny, koupí se macbooky a začnou navrhovat pasivní domy?"
"Vlastně jsem odcházel ještě s něčím: s kručením v břiše. Za tři stovky a hodinu a půl ve frontách jsem od kreativního průmyslu dostal jídlo s příběhem, ale bez kalorií."
"Až si ten čpavý slanosladký zápach někdy budu chtít připomenout, měsíc nevyměním hadr na podlahu v koupelně, pak ho nechám tlít na dně koše na odpadky a nakonec hodím na slunce v průsvitném igelitovém pytli s trenkama prochcaného dědka, kvůli kterému lidé vystupují z tramvaje a radši čekají na další. Po pár dnech pytel otevřu, zavřu oči a ponořím do něj hlavu."

31.12.2018 4 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Vybral jsem si ji jako poslední kousek do letošní Čtenářské výzvy a jsem rád, že si můžu odškrtnout další klasiku. Ale čekal jsem mnohem víc. Mnohem víc. Je to jen kousek detektivky, kdy se řeší pořád dokola z několika pohledů jedna vražda, kterou vrazi nahlásili dopředu. To, z čeho jde v téhle útlé knížečce největší mráz po zádech je ta netečnost obyvatel vesnice, kteří buď nevěří tomu, že Santiago Nasar bude zavražděn, nechtějí si to připustit, zavírají před tím oči nebo se tomu dokonce ještě smějí jako výbornému vtipu. Je to dost smutný obrázek společnosti a nedělám si iluze, že by to jinak bylo v reálném životě - raději zavřít vrata a nepřipouštět si nic špatného. A jen tím, že budu myslet na tu dobrou variantu, tak se ona stane skutečností. Nestane! Jinak - jakékoli vraždy "ze cti" mě vždycky strašně vytáčejí a společnost, která je uznává, je sto let za opicema.

28.12.2018 4 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Bez debat jedna z nejvzláštnějších knížek, co jsem četl. Když jsem náhodou přišel na to, že Coppolova Apokalypsa má knižní předlohu odehrávájící se v koloniální Africe konce 19. století, musel jsem si ji sehnat a ihned přečíst a teď navíc si znovu budu muset pustit tu Apokalypsu... :) Ale ke knize - je jazykově naprosto úžasná - bohatá - metaforická - učebnice líčení - plná metafor a přirovnání. Snad nejbohatší jazyk prozaika. Snad je to tím, že Conrad není rodilý Angličan a užívá zkrátka angličtiny jinak než rodilí mluvčí. A snad také tím, že překlad je od Jana Zábrany = nemůže být lepší. Teď tedy teprve k obsahu, který zákonitě musí být zastíněn úžasnou formální stránkou - a ejhle! Není! Kniha je napínavá, tajemná, strašidelná. Zdaleka ne vše je pořádně vysvětleno (zpočátku mě to štvalo, pak jsem to přijal jako autorův styl a hru s čtenářem) a občas jsem se musel vracet, abych se ujasnil, co se vlastně děje. Čtenář musí být stoprocentně soustředěn ne jen na každý odstavec či řádek, ale i na každičké slovo, aby byl schopen číst i mezi řádky. Přiznávám, bylo to náročné. A už se těším na dalšího Conrada. P.S. Přiznávám, že jsem váhal mezi čtyřmi až pěti, ale vzhledem k hrubému podhodnocení (76) musím jít na pět - kniha je výborná.

27.12.2018 5 z 5

Vesmír versus Alex Woods Vesmír versus Alex Woods Gavin Extence

Je to výborná knížka, ale na plný počet jít nemůžu. Je to všechno až příliš načančané, očekávatelné a poplatné současné době spotřební tragicko-komediální literatury "ze života". Najdete tu smích a slzy, lásku a nenávist, život a smrt... slyšíte ty pindy, jak to pěkně ezo zní? Jasně, přeháním, ale víceméně je to tak. Na mnoha místech jsem se s gustem zasmál, ale znovu říkám - ta očekávatelnost děje mě ubíjela. Zkrátka a dobře - výborná oddechovka, která rozhodně neurazí, ba naopak občas přijde s hlubokou myšlenkou. Zasloužené čtyři.

25.12.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Naivní krása a nápravě chamtivého starého asociál a. Viktoriánský Londýn z toho úplně teče. Klasická ukázka knihy, kterou ocení kdokoli bez ohledu na věk - pětiletý i devadesátiletý. Jediné, co je k vstřebání tohoto příběhu důležité, je otevřené srdce a mysl. Jste toho schopni? Pak je Vánoční koleda přesně pro vás. A jedno doporučení na závěr: Dejte si to v provedení rozhlasové hry s Josefem Kemrem v hlavní roli. Dokonalost sama.

30.11.2018 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Ty jo, vždyť za dva roky už to bude 100 let, co Agatha vydala svůj první román, první s Poirotem. A je to na něm vidět - v tom dobrém i v tom špatném. Co zde najdete? Staroanglické sídlo, suchý anglický (belgický?) humor, klasické závěrečné rozuzlení, natvrdlého Hastingse, totálně zamotaný děj, nějaké ty rodinné rozepře, plno jedů a jejich kombinací, velké dědictví a ztracenou závěť... Je zábavné číst knížku, když děj znám opravdu nazpaměť z filmových zpracování a nemusím řešit každý detail, aby mi něco neuniklo a jen si užívat jedno detektivkové klišé za druhým.

29.11.2018 4 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Na plno bohužel jít nemůžu... protože je to na můj vkus až příliš rozházené a rozříštěné. Ano, je to určitě záměr autora, ale není to zkrátka můj styl. Přesto je to stále ten krásně provokativní Ouředník a jeho lehkost a schopnost v pár slovech totálně shodit (ale zároveň stále přesně popsat) cokoli je neuvěřitelná. Kdysi ve svých esejích měl podobnou lehkost i Kuras, než zmagořil, ale... proč to sem teď píšu, když to s tím vůbec nesouvisí? :) Ouředník je dokonalý v tom, jak zamotat různé kapitoly od sebe a zároveň k sobě a dějepisné zkratky jsou úžasné a na mnoha místech knihy jsem se opravdu od srdce zasmál.
Dovolím si dvě ukázky:
"Co se islamofobie týče, sémantický posun dovoloval napříště proměnit kritiku mimořádně gynofobního náboženství v xenofobii a následně v charakteristický rasismus. Trochu jako kdyby zmrzlinář, pyšný na svůj recept, založil rasu milovníků jahodové zmrzliny a osočil z rasismu ty, kterým jahodová zmrzlina nechutná."
"Kdyby Německo vyhrálo předchozí válku, nedošlo by k následující. Šedesát milionů mrtvých by žilo svůj život: někteří z nich by jaktěživ nezaslechli mluvit o válce; jiní by pokojně živořili pod německou okupací, rakousko-uherskou správou nebo tureckou nadvládou; další by zažili méně vražedné války, ve kterých by přišli nanejvýš o oko nebo o nohu. Ale v roce 1939 vypukla nová válka, ta, která proslavila Adolfa Skopčáka."

29.11.2018 4 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Nechápu tak slabé hodnocení. Je to výborně napsaná knížka. Strhující děj. Barvité postavy. Temná atmosféra. Filmové střídání děje. Skutečný příběh. Není pravda, že by autor nějak výrazně fabuloval a vymýšlel si. Naopak, charaktery postav (svině Bilak, vychcaný Husák, posraný Dubček, kágébák Svoboda apod.) odpovídají realitě. Jestli někomu vadí, že tady není více zmíněna Krieglova minulost, např. během španělské občanské války nebo za Února, tak ať si počká na nějakou kompletní biografii. Tady se děj soustředí na nejsvětlejší moment jeho života - jeho NE Moskevskému protokolu. Tváří v tváří Brežněvovi, gulagu, Sibiři, smrti, mučení. Tohle NE má v našich dějinách jedinou obdobu - tou je Jan Hus v Kostnici. Kriegel mohl dopadnout úplně stejně (dokonce s tím i počítal) a nikdo by se nedivil. Nikdy jsem si nemyslel, že mi bude jakýkoli komunista byť je trošičku sympatický - u Kriegla jsem se spletl. Byl to (alespoň co se osmašedesátého týče) borec.

28.11.2018 5 z 5

Byl jsem při tom Byl jsem při tom Jerzy Kosiński

Naprosto úžasné. 90 stránek a jak dokážou zaujmout a nepustit. Dost možná jsem ještě nečetl knížku s tak skvělou první kapitolou - tolik něhy a lidskosti. Které se pak postupně začnou měnit na absurdní a ještě absurdnější situace. Najdeme tady zhoubný vliv masmédií, neochotou lidí uvažovat nad předloženým informacemi a vítězství (pod)průměrnosti. Že by to bylo až tak aktuální, když si člověk uvědomí stav současné politiky a společnosti vůbec? Až na to, že Příhoda je čistota sama - překrásná postava. Takový trochu Forrest :) Záměrně jsem se dosud vyhýbal filmu, i když ho mám už asi deset let připravený. Teď už se jej nemohu dočkat. Peter Sellers sice úplně neodpovídá somatotypem hlavnímu hrdinovi, ale je to přece Peter Sellers.

25.11.2018 5 z 5

Zločin v Yorku Zločin v Yorku Sam Thomas

Jo, dobrý. Nic extra od toho hlavně nečekat - klasická historická detektivka tentokrát okořeněná anglickou občanskou válkou (té jsem tam bohužel právě čekal trochu víc, proto jen tři), emancipovanou ženskou hrdinkou (porodní bábou), a ne jen jednou. K tomu nějaká ta šermovačka, popis narození či smrti dítěte a totální obrat před koncem vyšetřování. Zkrátka klasika, která nenadchne, ale rozhodně nenudí.

25.11.2018 3 z 5

Miluju tenhle styl humoru. Na každé stránce se člověk směje jako pako a mnohokrát se musí smát nahlas, protože to nejde zastavit. Není to o nic slabší než jakýkoli z předchozích tří dílů, v mnohém snad ještě lepší. Děj se tady netříští na mnohaměsíční období, ale odehrává se víceméně během jediného dne. Dokonalý popis dvou totálně zbabraných krádeží, k tomu staré známé osazenstvo Kostky. Lahůdka.

30.10.2018 5 z 5

Chraň nás Pánbůh před Finem Chraň nás Pánbůh před Finem Arto Paasilinna

Přiznávám, o jednu hvězdu nadhodnocuji, protože tak špatné, aby to (v době mého hodnocení) mělo jen 47%, to rozhodně není! Přiznávám, čekal jsem větší salvy smíchu, kterých se mi nedostalo. Narozdíl od nich se mi dostalo "jen" příjemně přitroublého úsměvu, po úplně celou dobu čtení. A to je více než dost. Konec knihy je trochu useknutý a zasloužil by si trochu více kulervoucí vyústění, ale to není důležité. Důležité je, že knihu jsem bez problémů slupnul, nenudil jsem se u ní a představa hádky Boha s papežem, nebe v depresivním Finsku, svatého Petra stěhujícího křeslo z Bulharska... atd.

29.10.2018 4 z 5

Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech Éric Vuillard

Vynikající. Jen víc takových knížek, kde dostává lidská chamtivost a lhostejnost na frak. Vlastně ne na frak, ale vítězí nad spravedlností, hodnotami a ctí. Je smutné, že spousta toho se stále děje kolem nás a my pořád děláme, že nevidíme, že se nás to netýká, nebo dokonce se někteří s těmi kurvami kurví a jsou na to hrdí. Jediná drobounká nedokonalost je, že autorem je Francouz, a ne Rakušan či Němec, od kterých by to vyznělo ještě mnohem silněji. Ale to je opravdu jen titěrnost, kterou jsem si vlastně mohl nechat od cesty. Tuto krátkou knížečku mohu doporučit úplně všem, kteří mají ještě srdce na správném místě a snaží se vzdorovat stále sílícímu nezájmu o vzdělání a věci veřejné.

23.10.2018 5 z 5

Ve jménu Jeho Veličenstva Ve jménu Jeho Veličenstva Mark Gatiss

Tak tady jsem se velice sekl v očekávání. Prvních pár stránek vtipně začne a opravdu na člověka dýchne mix Jamese Bonda a Austina Powerse zasazený do konce 19. století. Ale už po pár stránkách se to začne strašně nesmyslně zamotávat - dokonce jsem u toho několikrát usnul, než jsem se asi v polovině lehce začetl. Ale to už bylo asi jako sledovat seriál od třetího dílu - sice zhruba tušíte, o co tam jde, ale nevíte nic pořádně a všechny postavy se vám pletou. Takže ty dvě hvězdy jsou opravdu jen z milosti za občasné vtípky a občasné napínavé pasáže. Nic víc tady není. Pokud to bude mít pokračování, určitě se obejde beze mě a já bez něj.

22.10.2018 2 z 5

Chlapec na mostě Chlapec na mostě M.R. Carey (p)

Nakonec přece dám "jen" čtyři. Začátek má hodně pomalý rozjezd. Trochu mě štvala moderní genderová (a kdovíjaká) vyváženost - musí tady být černoch, gay, asiatka, autista... občas byl děj zbytečně nepřehledný (snad překladem?). To by k záporům bylo asi tak všechno - všechny jsou ale přebity klady - a hlavně tím největším - absolutně famózním grandiózním závěrem. No, závěrem - (více než) druhá polovina knihy neustále graduje, zamotává se, vysvětluje a zase zamotává. A kniha je opravdu stránku od stránky lepší a lepší. Opravdu bez výjimky jde kvalita stále nahoru a nahoru. No a musím přiznat, že až v samotném závěru mi došlo, že toto je "časově" první díl tady téhleté houbové apokalypsy. I když ne tak úplně, závěr... ale ne. Nevyžvaním všechno. Vzhledem k tomu, že autor nemá během knihy slitování s žádnou hlavní postavou se člověk musí těmi 850 stránkami (spolu s Všemi dary obdarovanou) prokousat sám.

01.10.2018 4 z 5

Chagall Chagall neznámý - neuveden

Z této edice asi určitě nejslabší kousek... krom neseřazení obrázků a textu, tady je text absolutně mimo všechny obrazy - je to jen o Chagallově mládí do jeho definitivního odchodu z Ruska, navíc to jsou jen nesrozumitelné pseudointelektuální snobské kecy plné citátů, nic konkrétního o Chagallově tvorbě. Ta, naprosto úžasná, tak zůstává jediným (obrovským) kladem této knihy. Netušil jsem, že Chagall byl až tak úžasný malíř. Opravdu smekám před velikostí jeho génia.

24.09.2018 3 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Je zvláštní, proč zrovna Dan Brown je z autorů tohot žánru konspiračních slátanin tak slavný a ostatní jsou vždy jen k němu přirovnáváni. Třeba jako právě Steve Berry (nebo Egeland, Vandenberg...). Knihy jsou koncipovány vždy stejně a Kolumbova záhada není výjimkou - krátké svižné kapitoly vždy končící v nejnapínavější části; děj přeskakující z místa na místo; neustálé zvraty v tom, kdo je s kým a proti komu a proč; nějaká drobná nejasnost v minulosti je naroubována na dalších deset nejasností a pověstí; jednoduchý srozumitelný jazyk; tah na bránu a atraktivní mísení historie s detektivkou s akcí či thrillerem. To vše je i tady. Nečekejte nic víc, dostanete však dostatek čtenářského uspokojení. Navíc se mi v téhle knize líbí, že na závěr autor na rovinu přiznává, co je historický fakt a co už je jeho fabulace. To jsem velice ocenil a i proto jsem neváhal se čtvrtou hvězdou. Pro mě kniha však i další kouzlo - a to je, že autor dlouho a důležitou část děje zasadil do Prahy, do prostředí židovského města a hlavně další část do Vídně - mého nejmilovanějšího města na světě.

06.09.2018 4 z 5

A Bůh pravil: Budiž Jonáš A Bůh pravil: Budiž Jonáš Sebastian Niedlich

Nezávadná, nenápadná, nenáročná jednodenní záležitost. Podobných knih už jsem sice četl několik (ať už od stejného autora či s podobným názvem), ale jak jsem napsal v úvodu - občas je třeba vypnout hlavu, trochu vypustit realitu a třeba připustit, že by nový Mesiáš mohl přijít v těchto dnech do současného světa. Kniha začíná nevinně jako taková oddechová kniha s lehkým zamyšlením, ale postupně se tyto dvě roviny začnou vyrovnávat a v druhé polovině se náboj knihy mění. Vtipy sice zůstávají (zejména v podobě občasných hlášek), ale převažují temnější odstíny a závažnější problémy dnešní společnosti (nezní to moc nabubřele? možná, ale je to tak). Kniha je pak opravdu napínavá a nechtěl jsem ji odložit, dokud nedojdu na konec a nedozvím se, jak to s hlavními hrdiny dopadne. A nebojte, samozřejmě nenapíšu, jak to dopadne :) a) všichni přežijou, b) všichni umřou, c) někdo přežije, někdo umře, d) a třeba úplně jinak :) Ale o to tady v té knize vůbec nejde, přináší jiné otázky, nad kterými se čtenář může zamýšlet. Líbí se mi taky fakt, že žijeme ve společnosti, kde taková kniha může vyjít - tím "taková" myslím, že dělá si otevřeně legraci z náboženského fanatismu. A tou společností myslím naši evropskou (post)křesťanskou, která je osvícená, liberální, tolerantní, zkrátka otevřená a úžasná, narozdíl od jiných, kde by asi taková kniha neprošla... ale to sem nepatří :)
Takže hlavním heslem je: "Nebuď hovado!"

01.09.2018 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Fakt to nejde výš než za jednu:
+ alternativní historie
- žádná pořádná postava
- roztěkané a nesouvislné vyprávění
- vůbec nic se v knize nestane
- čekal jsem bombu na závěr - nepřišla
Je jasné, že mi nějaký inťouš napíše, že jsem to nepochopil, ale tady nebylo co chápat. Nic se tady nedělo. Asi v polovině knihy jsem si začal říkat: "O čem to vlastně je?" Čekal jsem nějakou zápletku a ta stále nepřicházela. OK. No tak jsem čekal alespoň nějakou úžasná pointu na závěr. A ani ta se nedostavila. A samotný fakt, že jsem u knížky asi třikrát usnul mému hodnocení taky nepřidává. Chtěl jsem si to přečíst, než se podívám na filmovou (televizní) verzi, ale po tomhle zklamání se na ni ani dívat nebudu. Nenadchl mě Dickův Blade Runner (knižní) a zklamalo mě toto. S Dickem jsem evidentně skončil. Zřejmě si nerozumíme.

31.08.2018 1 z 5