Konec světa se prý nekonal

„Jako ve všech svých knihách i v Konci světa rozehrává Ouředník rafinovanou partii se svými čtenáři, partii, která není zdaleka vyhraná předem, neboť sází na čtenářovu inteligenci a zároveň odhaluje neinteligentnost doby – a tedy i každého z nás.“ – tak charakterizuje Jean Montenot ve svém doslovu novou prózu Patrika Ouředníka. A dodává: „Cestovat v Ouředníkově světě je vždy podnětné a čtenář si nakonec uvědomí – a co jiného žádat po literatuře? –, že onen fiktivní svět, sevřený v krunýři své blbosti, hroutící se v permanentní implozi sám do sebe, je k nerozeznání podobný tomu našemu...“ Jsou tu velké dějiny plné válek, letopočtů a podivných statistik. Ale o ně vlastně tak úplně nejde. Jsou tu vtipy o dvou Číňanech, stručné dějiny náboženství, pravidla vegetariánství, maltská hymna, etymologie křestních jmen... Ouředník proniká chatrnou konstrukcí naší doby a bujaře odmontovává šrouby. Ve 111 kapitolách nabízí čtenářskou procházku po jedné civilizaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395304/big_konec-sveta-se-pry-nekonal-RL4-395304.jpg 444
Literatura světová, Fejetony, eseje, Literatura česká

Vydáno: , Torst

La fin du monde n'aurait pas eu lieu, 2017

Kniha Konec světa se prý nekonal

JaSsta

Fotografie na obalu knihy symbolizuje a zkracuje její obsah. Obnažuje, jak si vede , mohl bych napsat téměř, ale napíšu to bez onoho příslovce, každá lidská činost. Lidské pachtění, ať už to fyzické či mentální, je slepencem lišt, které mají zakrýt to, co je na onom pachtění a zalištovávání evidentí: kreténství. " Z výzkumu, který měl za účel určit věk vesmíru, vyplynula výmluvná paralelní informace:galaxie a hvězdy se od Země vzdylovaly čím dál rychleji. Celý vesmír prchal před lidským plemenem. Ani jediný přítel, jediná spřízněná duše, jediný mimozemský vědec dost potrhlý na to, aby zatoužil zkoumat život na Zemi." s. 45

Garik

Dielko je svojou kombináciou jemného humoru a politickej nekorektnosti naozaj osviežujúce (to nerátam ostatné špecifiká, ktoré prispievajú k tomuto efektu). Žiaľ, pokiaľ ide o jeho názov a celkový dojem z prečítaného, tie síce v pamäti utkvejú, no o samotnom obsahu to povedať nemôžem. Inak, čo sa týka tých pocitov z čítaného, nie som si istý, čím to je, ale prebúdzali vo mne sentiment a chuť po mnohých rokoch prečítať si niečo od Vonneguta.

Doporučujem a ako návnadu pridávam zopár autorových postrehov:

„Z nedostatku nových válek v Evropě bylo nutné najít, čím zaměstnat obyvatelstvo, a nic nezaměstnává obyvatelstvo lépe než cítit se v ohrožení.“

„... kdysi podlehl staré francouzské představě o tom, že mladí lidé jisté společenské úrovně jsou způsobilí napsat dříve nebo později román, ba několik románů.“

„... hloupost je mnohem pozoruhodnější než inteligence. Inteligence je omezená ze své podstaty; hloupost nezná hranic ani konce.“

„Ale později, když se jazyk definitivně proměnil v bublající magma blbosti, slovo (fobie) získalo nový rozměr: umožňovalo proměnit nesouhlas a kritiku v záměrně nepřátelský postoj. Zastáncům nějakého názoru to dovolovalo zdůraznit vlastní racionalitu a zároveň poukázat na skutečnost, že ti, kteří zastávají jiné mínění, nepatří do zdravé a harmonické společnosti. ... Trochu jako kdyby zmrzlinář, pyšný na svůj recept, založil rasu milovníků jahodové zmrzliny a osočil z rasismu ty, kterým jahodová zmrzlina nechutná.“

„Komunismus i kapitalismus předvídali čím dál záviděníhodnější budoucnost. Lišily se pouze ve formě. Kapitalismus sliboval štěstí bohatým, ponechávaje chudým naději, že jednoho dne zbohatnou; komunismus sliboval štěstí všem za předpokladu, že zůstanou chudí ještě nějakou dobu.“

„Štěstí jako smysl života byla také myšlenka západní modernity. V dávnějších dobách lidé nepředpokládali, že štěstí by mohlo být z tohoto světa; ba i na onom světě je opatrně nahradili méně hrozivou a věčnější blažeností.“

„... Děti nicméně soudily, že venkoncem vzato měli rodiče pohodlnější život, neboť podstatou totalitarismu je vzít veškeré strasti svých občanů na svá bedra. Přistoupit na totalitní řád snímá z člověka nepohodlí bezradné odpovědnosti. Vyčítaly zkrátka rodičům, že snili o svobodě pro své děti, které by raději žily v otroctví.“

No, a keďže som „kresťanský bojsaboh“, slabé kopnutie pána Ouředníka do členku v podobe ubratia jedného bodu považujem takmer za svoju povinnosť.

Lexand
28.11.2020

Ouředník ve formě.

engelbert
23.08.2020

Hříčka se čtenářem? Povedená koláž? Příběh bez zápletky? Směs aforismů? Nevím, asi cokoliv z toho a nejspíš ještě více. Velmi jsem se bavil, i když mi z toho mrazilo v zádech.

Nifredil
09.08.2020

Bavila jsem se. Rozjíždělo se to pomalu, zdánlivě vážně, ale pak mě to bavilo a to moc. Nechala jsem se vodit a bavit. Bylo to ironické, trefné, obraty byly příjemné a hra s jazykem úžasná. Opravdu není mnoho autorů, kteří si tohle můžou dovolit. A po všech těch Hanách a jiných srdceryvných příběhů z per ženských autorek bylo tohle milé, chytré a vtipné osvěžení. Konečně český autor světového rázu. Snad jen škoda, že je to taková jednohubka. Až příliš rychle a lehce to čtení uteklo. Čtenář se pak neubrání pocitu, že to vlastně byla taková fraška a autorem vymyšlená ptákovinka úplně bez významu, skoro až neuctivě vůči čtenáři podaná.

los
28.12.2019

jedna z linek se hodně podobá Stančíkovu Andělímu vejci

...a redaktor si tedy mohl dát trochu víc práce, od Torstu při tak krátkém textu bych čekal více pečlivosti při korekturách

BernardBlack
20.10.2019

"Demokracie je nejpitomější režim ze všech"...protože to znamená přizpůsobit se většině a většinu tvoří debilové:))
Geniální kniha pro všechny omezené lidi (tzn inteligentní, protože jen hloupost nezná hranic:)
Už mě to "nesejmulo" tak jako Europeana , u které jsem s Patrikem přišel o panictví:)
Ale i tak jsem se na autorův ironický nadhled a slovní ekvilibristiku, opět chytil jako prdel na péro:)
Kéž by měla ČR víc "O - uředníku" (nejen ve státní správě:), protože pak by se prý konec světa nekonal:) Nebo by si ho pak aspoň prostě někdo všimnul:))

Bobobobo
11.10.2019

Poslední kniha jediného současného českého spisovatele světového formátu (spolu s Kunderou). Povinná četba pro ty, kdo ještě nepodlehli "dosud nepředstavitelnému zhovadění lidstva"! Nesmírně vtipné a nesmírně přesné!