Konec světa se prý nekonal

„Jako ve všech svých knihách i v Konci světa rozehrává Ouředník rafinovanou partii se svými čtenáři, partii, která není zdaleka vyhraná předem, neboť sází na čtenářovu inteligenci a zároveň odhaluje neinteligentnost doby – a tedy i každého z nás.“ – tak charakterizuje Jean Montenot ve svém doslovu novou prózu Patrika Ouředníka. A dodává: „Cestovat v Ouředníkově světě je vždy podnětné a čtenář si nakonec uvědomí – a co jiného žádat po literatuře? –, že onen fiktivní svět, sevřený v krunýři své blbosti, hroutící se v permanentní implozi sám do sebe, je k nerozeznání podobný tomu našemu...“ Jsou tu velké dějiny plné válek, letopočtů a podivných statistik. Ale o ně vlastně tak úplně nejde. Jsou tu vtipy o dvou Číňanech, stručné dějiny náboženství, pravidla vegetariánství, maltská hymna, etymologie křestních jmen... Ouředník proniká chatrnou konstrukcí naší doby a bujaře odmontovává šrouby. Ve 111 kapitolách nabízí čtenářskou procházku po jedné civilizaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395304/konec-sveta-se-pry-nekonal-RL4-395304.jpg 4.138
Literatura světová, Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno, Torst

La fin du monde n'aurait pas eu lieu, 2017

Kniha Konec světa se prý nekonal

engelbert

Hříčka se čtenářem? Povedená koláž? Příběh bez zápletky? Směs aforismů? Nevím, asi cokoliv z toho a nejspíš ještě více. Velmi jsem se bavil, i když mi z toho mrazilo v zádech.

Nifredil

Bavila jsem se. Rozjíždělo se to pomalu, zdánlivě vážně, ale pak mě to bavilo a to moc. Nechala jsem se vodit a bavit. Bylo to ironické, trefné, obraty byly příjemné a hra s jazykem úžasná. Opravdu není mnoho autorů, kteří si tohle můžou dovolit. A po všech těch Hanách a jiných srdceryvných příběhů z per ženských autorek bylo tohle milé, chytré a vtipné osvěžení. Konečně český autor světového rázu. Snad jen škoda, že je to taková jednohubka. Až příliš rychle a lehce to čtení uteklo. Čtenář se pak neubrání pocitu, že to vlastně byla taková fraška a autorem vymyšlená ptákovinka úplně bez významu, skoro až neuctivě vůči čtenáři podaná.

los
28.12.2019

jedna z linek se hodně podobá Stančíkovu Andělímu vejci

...a redaktor si tedy mohl dát trochu víc práce, od Torstu při tak krátkém textu bych čekal více pečlivosti při korekturách

BernardBlack
20.10.2019

"Demokracie je nejpitomější režim ze všech"...protože to znamená přizpůsobit se většině a většinu tvoří debilové:))
Geniální kniha pro všechny omezené lidi (tzn inteligentní, protože jen hloupost nezná hranic:)
Už mě to "nesejmulo" tak jako Europeana , u které jsem s Patrikem přišel o panictví:)
Ale i tak jsem se na autorův ironický nadhled a slovní ekvilibristiku, opět chytil jako prdel na péro:)
Kéž by měla ČR víc "O - uředníku" (nejen ve státní správě:), protože pak by se prý konec světa nekonal:) Nebo by si ho pak aspoň prostě někdo všimnul:))

Bobobobo
11.10.2019

Poslední kniha jediného současného českého spisovatele světového formátu (spolu s Kunderou). Povinná četba pro ty, kdo ještě nepodlehli "dosud nepředstavitelnému zhovadění lidstva"! Nesmírně vtipné a nesmírně přesné!

embi
21.09.2019

Chvilku mi to trvalo, než jsem si na autorův styl uvykla, ale pak už to byla krasojízda!

Rihatama
06.09.2019

"Zdalipak jste už snídali?"

Nehledejte do paměti se vrývající příběh. Dějová linka je spíše odrazovým můstkem pro plejádu aforismů, společensko-historickou, sarkasmy a ironií prošpikovanou satiru, dílko krátké, úderné, cynické, zhusta politicky nekorektní ("to byl vtip") a přitom příjemně osvěžující. Takže pokud se snad někdo cítí dotčen, ať už třeba Ouředníkovým krátkým pojednáním o křesťanství, morálce nebo čímkoli dalším, neměl by si dle mého brát jeho hlášky příliš k srdci. Stačí se zamyslet a zvážit pohledy z druhé strany. Případný odsudek se mi totiž jeví snadný, ale poněkud prvoplánový. Ouředník se notabene vysmívá všem a všemu. Padni komu padni. Jak já se bavila! I když ke smíchu v konečném důsledku člověk moc důvodů neměl. Ale smát se sami sobě, to přece umíme, ne? Prostě co věta to perla. Byť někdy poněkud neuctivá.

"Země nad tři slabiky neexistuje. (Československo)
Koupili jste si mou knihu? Nebyl to šťastný nápad.
Kdyby Německo vyhrálo předchozí válku, nedošlo by k následující.
Věřící byli lidé, kteří žili (rozuměj žijí) v bázni boží.
Inteligence je omezená ze své podstaty. Hloupost nezná hranic.
Byla to lež, ale napříště pravda."

Mimochodem, není svět jako svět...

BenS
29.08.2019