Zločin v Yorku

Porodní bába Bridget Hodsonová je mladá, nezávislá, schopná a všemi vážená. Když je její přítelkyně Esther Cooperová za vraždu manžela odsouzena k smrti upálením, Bridget se rozhodne udělat všechno pro to, aby očistila její jméno a zachránila jí život. Co na tom, že se píše rok 1644, Anglií zmítá občanská válka a York je pod palbou parlamentních vojsk. Bridget spojí síly se služkou Marthou Hawkinsovou a jejich společné pátrání po brutálním vrahovi je zavede do nejchudších yorkských uliček i mezi místní smetánku, kde zjistí, že Estheřin zavražděný manžel zdaleka nebyl tím dokonalým zapáleným puritánem, za něhož ho jeho okolí považovalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231364/zahady-porodni-babky-zlocin-v-yorku-tgT-231364.jpg 3.862

Záhady porodní báby 1.

Literatura světová, Detektivky, Historické romány
Vydáno · MOBA (Moravská bastei)

The Midwife´s Tale · 2012

Kniha Zločin v Yorku

Pavlnka

Zajímavá kniha z hlediska tehdejšího života a postavení žen. Určitě si přečtu další díly, hlavní hrdinka je mi sympatická a doufám, že se bude rozvíjet i příběh služky Marthy.

Janisss

Další ze zajímavé série historických detektivek a opět prima čtení plné zajímavých dobových detailů, za mě mohu knihu jen doporučit.

Mlikova

Začalo to docela slibně - ale pak mě kniha začala nudit, nakonec jsem ji nedočetla.

VerčaFF

Historická detektivka z Anglie 17. století, jejíž hrdinkou je šlechtična a zároveň porodní bába, která ve svém volném čase vyšetřuje zločiny v Yorku. Kniha zajímavá tématem, ale poněkud nereálná a přehnaná. Popis porodních zvyklostí ve středověké Anglii člověk jinde nenajde, ale zbytek už tak čtivý nebyl. Např. některé vztahy mezi pány a služebnictvem, politické intriky nebo rodinné vazby jsou zde dost umělé, nepravděpodobné, až to bije do očí. Ale celkově tato kniha nikoho neurazí a čte se poměrně svižně.

laepus
25.11.2018

Jo, dobrý. Nic extra od toho hlavně nečekat - klasická historická detektivka tentokrát okořeněná anglickou občanskou válkou (té jsem tam bohužel právě čekal trochu víc, proto jen tři), emancipovanou ženskou hrdinkou (porodní bábou), a ne jen jednou. K tomu nějaká ta šermovačka, popis narození či smrti dítěte a totální obrat před koncem vyšetřování. Zkrátka klasika, která nenadchne, ale rozhodně nenudí.

haki34
02.11.2018

líbilo :) oddechovka, ve které se proháníme soudobým Yorkem, plným výkalů, mrtvol, bláta a nepokojů..o chudobě, hladu, těžkém životě plném násilí a nedostatku jídla v nižších vrstvách...o životě, kde služebnictvo bylo vydáno na milost - nemilost svým zaměstnavatelům...
dovíme se něco o dobovém porodnictví a peripartální péči - docela mě udivilo, jak porodní báby vyslýchaly svobodné matky a snažily se z nich vytlouct jméno otce, ať dítě neživí město...Také mě překvapila účast kamarádek u porodu - představa, že mi za zády stojí asi 10 ožralých dam a já se snažím soustředit na něco jiného, no nevím :D

Hrdinkou je Bridget, svérázná lady, kde jsem teda půlku knihy pochybovala, jestli ji opravdu její postavení ochrání od podřadných živlů, kterými se York hemžil, a nevypadalo, že by je hezké slovo a oblek dámy odradil...
¨Nicméně, Bridget a její záhadná služka Martha s paklíčem v kapse nakonec rozluští několik vražd, učiní zadost spravedlnosti, nakolik je to jen možno, několik dětí porodí, několik pohřbí...
p.s. i ta anotace - trochu mimo mísu...Esther byla tak trochu bokem, spíše Bridget chtěla vědět, jak to všechno bylo..a Stephenovy poklesky ?? najevo vyšly až na posledních 20 stranách...

nenáročné, čtivé, drobné nedostatky lze prominout, jako oddechové čtení pro ženy velmi vhodné !!! doporučuji :)

socka123
10.08.2018

Historická detektivka se čte dobře žádné zdlouhavé vyšetřování. Do děje se promítá i historie obléhání města York a jeho dopad na život ve městě.
Kromě detektivní zápletky popisuje život žen v této době a úlohu porodní báby. Doporučuji.

Chesterton
31.10.2017

Laskavá historická detektivka s pohodovou atmosférou. Na rozdíl od prvního dílu trochu více rozvláčná, ale jako odpočinkové čtení splnila má očekávání. Kulisy středověku a vzdělání autora příjemně zpestřují zážitek.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

historické detektivky 17. století

Sam Thomas