Služebná a vrah

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V srpnu 1645 je tomu rok, co York padl do rukou puritánů a porodní bába Bridget Hodgsonová se svou pomocnicí Marthou a synovcem Willem odhalila prvního vraha. Na město dopadá boží hněv v podobě vlny veder, kterou se vládnoucí puritáni snaží ukončit nemilosrdným stíháním hříšníků všeho druhu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251661/sluzebna-a-vrah-251661.jpg 4.247
Série

Záhady porodní báby 2.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)
Orig. název

The Harlot's Tale, 2014

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Služebná a vrah

Přidat komentář
Pavlnka
08.05.2020

Čtivá a napínavá historická detektivka. Co mě ale zaujalo víc, bylo vykreslení postav, jejich osudů, tužeb a života. Těším se na další díl.

oka3408
19.04.2020

Jak už je tady psáno,příběh porodní báby se čte velmi dobře a rychle. Doporučuji


Janisss
24.04.2019

Zajímavá historická detektivka, neobvyklý vhled z pozice porodní báby coby detektiva mne bavil, knihu určitě doporučuji.

broskev28
30.10.2018

Historická detektivka - v Yorku, 1645, se střetávají "hříšní" obyvatelé města se skupinou bohabojných. Tu tvoří jakási rodinná sekta, která putuje od města k městu a káže proti nepravostem. V tomto výbušném prostředí postupně dochází k sériovým zločinům. Poněkud atypickou vyšetřovatelkou je porodní bába, fakticky ovdovělá příslušnice šlechtického rodu, se svou služkou.
Nějaký čas mi trvalo, než jsem se ponořila do tak dávné doby, která je mimo jiné evokována i jazykově. (Možná by pomohlo, kdybych četla předešlý, 1.díl - Zločin v Yorku.) Ale když se mi to podařilo, děj začal překvapivě rychle ubíhat a já nestačila zírat, co se vyšetřovatelkám podařilo odhalit. Takže pro toho, kdo nespěchá a má čas na potřebný ponor, určitě doporučuju.

orinka3
06.09.2018

Tohle mě opravdu za srdce nevzalo. Poměrně nesympatická porodní bába, která se neustále povyšuje nad méně urozené. O obětech se v knize mluví v despektem jako o děvkách, ne-li hůř. Od začátku bylo zřejmé, odkud vítr vane. Takže se mi zdálo čtení hodně zdlouhavé, než se konečně "záhada" rozuzlila. Průměrná četba, možná nepříliš dobrý překlad a fádní děj.

soukroma
09.04.2018

Velmi slušná retro detektivka - čtivá, napínavá, velice krvavá (aby nebylo krve málo u zavražděných, mnohokrát bitky a postrkování i mezi ženami odnesly jejich krvácivé nosy, přitom u porodů se krev decentně neřešila) a dobře psychologicky propracovaná (spousta postav, každá svá a dobře popsaná v rámci děje s přesně zapadajícím místem, i když samozřejmě o nějaké to malé překvapení také nebyla nouze). A nosná hlavně díky náboženskému podtextu plné myšlenek biblických, hříšných, otázek odplaty ve starozákonním stylu - zub za zub i v milosrdném novozákonním...
Autor je historik, Američan, ale popasoval se se žánrem i obdobím 17. století v anglickém Yorku docela dobře, i když se nijak zvlášť nepouštěl do dobových detailů. Škoda, že víc nevyužil reálie zajímavého a barvitého města.
Nemůžu dát stejně jako propracovaným detektivkám Sansomovým, ale za slušné čtení 85%.
(Pozn.: český titul Služebná a vrah musel někde snad vymyslet u vydavatele na poslední chvíli, naprosto bez znalosti obsahu knihy - originální The Harlot's Tale, příběh nevěstky, by přitom pasoval přesně a byl přijatelný i srozumitelný).

vincek1
28.11.2017

Po přečtení několika kapitol mi kniha připomněla tv seriál -Vraždy v Midsomeru. Sotva se vyšetřovatelé trochu rozhlédli po první oběti, už tady je další. Komplikované vyšetřování, které se nemohlo opřít o otisky prstů, DNA a další, nyní obvyklé metody muselo být opravdu komplikované. Navíc nedotknutelnost určité skupiny lidí (ostatně i dnes se s ní setkáváme), vyžadovalo opravdové mistrovství. Pěkný popis prostředí, ukazuje na pečlivou přípravu autora. A co jsem opět ocenil mapka, která pomůže čtenáři v orientaci i když hledání příslušných písmenek legendy také vyžadovalo téměř "detektivní" postup a hlavně lupu. Ostatně bez té se neobešel ani slavný a nedostižný S. Holmes. Doporučuji, pěkné čtení.

kyssling
06.12.2016

Solidní detektivka, pěkně vykreslené prostředí. Bohužel závěr je trochu moc násilný z hlediska motivace postav. Za prostředí 5 hvězd, za zápletku 3 hvězdy = 4 hvězdy celkem !

1

Autor a jeho další knihy

Sam Thomas
americká

Kniha Služebná a vrah je v

Právě čtených2x
Přečtených66x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených3x
Knihotéce94x
Chystám se číst49x
Chci si koupit10x
dalších seznamech1x