Kolumbova záhada

Nikdo neví, kde se narodil, kde vyrůstal a jaké měl vzdělání. Neexistuje žádný jeho věrohodný portrét. Byl zkušený námořník a zdatný navigátor, ale nedochovalo se žádné líčení jeho legendárních činů, které by pocházelo od očitého svědka. Dokonce i jeho hrob je zahalen tajemstvím, neboť nikdy nebyly nalezeny jeho ostatky. Nazývali ho mnoha jmény, ale většina lidí ho zná jako Kryštofa Kolumba. Váže se k němu mnoho otázek, ale na žádnou neznáme spolehlivou odpověď. A pak je tady největší ze všech záhad... Investigativní novinář Tom Sagan píše tvrdé a otevřené články z nejkrizovějších oblastí světa. Když se však ukáže, že kontroverzní zpráva z válkou zmítaného regionu je podvod, ocitne se Saganova profesionální pověst i důvěryhodnost v troskách. Od té chvíle žije v jakémsi virtuálním exilu, pronásledován špatnými rozhodnutími i šokující pravdou, kterou nemůže dokázat: že jeho profesní krach byl úmyslnou sabotáží, jíž se dopustil neznámý nepřítel. Ale než Sagan ukončí své trápení stisknutím spouště, zasáhne osud v podobě záhadného cizince. Ten muž totiž přichází se žádostí, kterou nelze ignorovat. Zachariáš Simon má zevnějšek učence, zanícení fanatika a Saganovu dceru. Zároveň však zoufale prahne po něčem, co mu může opatřit pouze Sagan – po klíči k záhadě staré pět století, která by ovšem mohla zásadně ovlivnit i současný svět. Pro Sagana může být tato mise poslední možností, jak navázat zpřetrhaná pouta s dcerou a získat zpět ztracenou reputaci. Pro Zachariáše Simona je v sázce ještě víc – a postavit se mu na odpor znamená riskovat katastrofu s nedozírnými následky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/133533/kolumbova-zahada-133533.jpg 3.8176
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Domino

The Columbus Affair (2012)

Kniha Kolumbova záhada

Arianne

Reálie byly jako vždy celkem zajímavé, ale příběh dosti pokulhával. Tentokrát se nepovedlo vytvořit ono napětí, které člověk čeká a nutí ho pokračovat dál a dál. Navíc dílčí příběhy postav nebyly uzavřeny, což mě zklamalo.

soukroma

Spousta zajímavostí, o kterých povětšinou má jen málokdo tušení - záhada kolem původu Kolumba, umístění jeho pozůstatků, význam jeho odkazu... Moc se mi líbilo představení Jamajky v barvách i v dějinném vývoji. A dokonce Praha je představena solidně, bez příkras a celkem spolehlivě (jen Malou Stranu v letmém popisu autor vynechal a celý levý břeh Vltavy v Praze redukoval na Pražský hrad a shluk činžovních domů a paláců ;-).
Berry není žádný velký literát, ale jak ho něco zaujme, dohledá si k tomu, co jde, dá si věci v hlavě dohromady a přidá nějaké to vlastní pojivo a dá tomu formu thrilleru, aby se to lépe četlo. Já nakonec tu thrillerovou vatičku skoro opomíjím (ony ani ty postavy většinou za bližší zkoumání ani nestojí), a o to více si užívám právě faktografické části. A pro dokonalý pocit slouží vždy přítomná závěrečná poznámka autora, kde pečlivě odděluje fakta od fikce.
A už jsem si i zvykla, že informace jsou často podané školometsky, v několika opakováních, asi takový americký způsob, aby i velice pomalu chápající školáček (pardon, čtenář) nakonec informaci pojmul.
Suma sumarum: 85%.

Staráknížka
12.10.2018

Celkem zajímavá zápletka, v knize se objevuje i Praha. Kolumbus - jeho osoba je tajemná, ale tohle jsem opravdu nečekala. Jeho židovský původ je zde spojen se záchranou pokladů ukradených Římany z Jeruzalému při zničení Chrámu a ukrytých v Novém světě. Fakt překvapivé.

laepus
06.09.2018

Je zvláštní, proč zrovna Dan Brown je z autorů tohot žánru konspiračních slátanin tak slavný a ostatní jsou vždy jen k němu přirovnáváni. Třeba jako právě Steve Berry (nebo Egeland, Vandenberg...). Knihy jsou koncipovány vždy stejně a Kolumbova záhada není výjimkou - krátké svižné kapitoly vždy končící v nejnapínavější části; děj přeskakující z místa na místo; neustálé zvraty v tom, kdo je s kým a proti komu a proč; nějaká drobná nejasnost v minulosti je naroubována na dalších deset nejasností a pověstí; jednoduchý srozumitelný jazyk; tah na bránu a atraktivní mísení historie s detektivkou s akcí či thrillerem. To vše je i tady. Nečekejte nic víc, dostanete však dostatek čtenářského uspokojení. Navíc se mi v téhle knize líbí, že na závěr autor na rovinu přiznává, co je historický fakt a co už je jeho fabulace. To jsem velice ocenil a i proto jsem neváhal se čtvrtou hvězdou. Pro mě kniha však i další kouzlo - a to je, že autor dlouho a důležitou část děje zasadil do Prahy, do prostředí židovského města a hlavně další část do Vídně - mého nejmilovanějšího města na světě.

tess.de.veles
27.08.2018

Není to špatná kniha.....a určitě si jich od autora přečtu více.

Danuše7
19.08.2018

opět napínavé pátrání v historických poznámkách, zajímavě a poutavě propojených v příběh.

Eidalon
19.07.2018

Knihy pana Berryho mne nikdy nezklamaly, sice jsem od něj nečetl nikdy žádnou vyslovenou pecku, ale styl psaní a dějová linka je na vysoké úrovni. Autor má za sebou knihy spadající do serie Cotton Malone a samostatné romány. Kolumbova záhada se řadí právě k nim.

Příběh je napsán poutavě a zároveň v mnohých ohledech i poučně – přiznám se, že mne pasáže kolem historie judaismu a historie Jamajky donutily nahlédnout do příslušných pomocných materiálů, ke cti autora slouží poměrně dlouhá závěrečná pasáž ke knize kde objasňuje, co je historicky doloženo a co si do příběhu doplnil sám.

Pro Čechy má kniha i své vlastní kouzlo, neboť část příběhu se odehrává v Praze, včetně historických reálií. Dozvíte se mnohé o Jamajce a její historii a ihned zatoužíte tento ostrov navštívit, dozvíte se o Kolumbových objevech a nakonec i kolem dlouholetých dějin židovského národa a symbolech jejich víry. Zajímavé bylo vidět i památky Prahy, jak je známe, z pohledu autora textu.

Na ploše tří rovin se před Vámi rozestře příběh o pokladu, který je nakonec pokladem především ve své symbolické rovině. Autor postupně rozplétá příběh Toma Sagana – investigativního novináře, který se dostal na úplné dno, aby se vrátil zpět, Zachariáše Simona, jehož vize si neklade žádné morální zábrany a příběh Béne Roweho, starousedlíka na Jamajce, který se hrdě hlásí k tradici svých předků, ale jinak jsou jeho metody a život ryze současný.

Otevřený konec podtrhuje i motto knihy – Kdo byl Kryštof Kolumbus ? - . . . kým si přejete, aby byl?

Za mne 4 hvězdy, knihu si vemte na prázdniny či dovolenou, myslím že pobaví a zvídavější i poučí.

speciale88
18.07.2018

Kniha mě bavila. Měla zajímavý děj, který mě ihned vtáhl do děje. Za mě doporučuji.