Kolumbova záhada

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nikdo neví, kde se narodil, kde vyrůstal a jaké měl vzdělání. Neexistuje žádný jeho věrohodný portrét. Byl zkušený námořník a zdatný navigátor, ale nedochovalo se žádné líčení jeho legendárních činů, které by pocházelo od očitého svědka. Dokonce i jeho hrob je zahalen tajemstvím, neboť nikdy nebyly nalezeny jeho ostatky. Nazývali ho mnoha jmény, ale většina lidí ho zná jako Kryštofa Kolumba. Váže se k němu mnoho otázek, ale na žádnou neznáme spolehlivou odpověď. A pak je tady největší ze všech záhad... Investigativní novinář Tom Sagan píše tvrdé a otevřené články z nejkrizovějších oblastí světa. Když se však ukáže, že kontroverzní zpráva z válkou zmítaného regionu je podvod, ocitne se Saganova profesionální pověst i důvěryhodnost v troskách. Od té chvíle žije v jakémsi virtuálním exilu, pronásledován špatnými rozhodnutími i šokující pravdou, kterou nemůže dokázat: že jeho profesní krach byl úmyslnou sabotáží, jíž se dopustil neznámý nepřítel. Ale než Sagan ukončí své trápení stisknutím spouště, zasáhne osud v podobě záhadného cizince. Ten muž totiž přichází se žádostí, kterou nelze ignorovat. Zachariáš Simon má zevnějšek učence, zanícení fanatika a Saganovu dceru. Zároveň však zoufale prahne po něčem, co mu může opatřit pouze Sagan – po klíči k záhadě staré pět století, která by ovšem mohla zásadně ovlivnit i současný svět. Pro Sagana může být tato mise poslední možností, jak navázat zpřetrhaná pouta s dcerou a získat zpět ztracenou reputaci. Pro Zachariáše Simona je v sázce ještě víc – a postavit se mu na odpor znamená riskovat katastrofu s nedozírnými následky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/133533/kolumbova-zahada-133533.jpg 3.8176
Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Domino
Orig. název:

The Columbus Affair (2012)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (36)

Kniha Kolumbova záhada

Přidat komentář
Arianne
21. května

Reálie byly jako vždy celkem zajímavé, ale příběh dosti pokulhával. Tentokrát se nepovedlo vytvořit ono napětí, které člověk čeká a nutí ho pokračovat dál a dál. Navíc dílčí příběhy postav nebyly uzavřeny, což mě zklamalo.

soukroma
31. ledna

Spousta zajímavostí, o kterých povětšinou má jen málokdo tušení - záhada kolem původu Kolumba, umístění jeho pozůstatků, význam jeho odkazu... Moc se mi líbilo představení Jamajky v barvách i v dějinném vývoji. A dokonce Praha je představena solidně, bez příkras a celkem spolehlivě (jen Malou Stranu v letmém popisu autor vynechal a celý levý břeh Vltavy v Praze redukoval na Pražský hrad a shluk činžovních domů a paláců ;-).
Berry není žádný velký literát, ale jak ho něco zaujme, dohledá si k tomu, co jde, dá si věci v hlavě dohromady a přidá nějaké to vlastní pojivo a dá tomu formu thrilleru, aby se to lépe četlo. Já nakonec tu thrillerovou vatičku skoro opomíjím (ony ani ty postavy většinou za bližší zkoumání ani nestojí), a o to více si užívám právě faktografické části. A pro dokonalý pocit slouží vždy přítomná závěrečná poznámka autora, kde pečlivě odděluje fakta od fikce.
A už jsem si i zvykla, že informace jsou často podané školometsky, v několika opakováních, asi takový americký způsob, aby i velice pomalu chápající školáček (pardon, čtenář) nakonec informaci pojmul.
Suma sumarum: 85%.

Staráknížka
12.10.2018

Celkem zajímavá zápletka, v knize se objevuje i Praha. Kolumbus - jeho osoba je tajemná, ale tohle jsem opravdu nečekala. Jeho židovský původ je zde spojen se záchranou pokladů ukradených Římany z Jeruzalému při zničení Chrámu a ukrytých v Novém světě. Fakt překvapivé.

laepus
06.09.2018

Je zvláštní, proč zrovna Dan Brown je z autorů tohot žánru konspiračních slátanin tak slavný a ostatní jsou vždy jen k němu přirovnáváni. Třeba jako právě Steve Berry (nebo Egeland, Vandenberg...). Knihy jsou koncipovány vždy stejně a Kolumbova záhada není výjimkou - krátké svižné kapitoly vždy končící v nejnapínavější části; děj přeskakující z místa na místo; neustálé zvraty v tom, kdo je s kým a proti komu a proč; nějaká drobná nejasnost v minulosti je naroubována na dalších deset nejasností a pověstí; jednoduchý srozumitelný jazyk; tah na bránu a atraktivní mísení historie s detektivkou s akcí či thrillerem. To vše je i tady. Nečekejte nic víc, dostanete však dostatek čtenářského uspokojení. Navíc se mi v téhle knize líbí, že na závěr autor na rovinu přiznává, co je historický fakt a co už je jeho fabulace. To jsem velice ocenil a i proto jsem neváhal se čtvrtou hvězdou. Pro mě kniha však i další kouzlo - a to je, že autor dlouho a důležitou část děje zasadil do Prahy, do prostředí židovského města a hlavně další část do Vídně - mého nejmilovanějšího města na světě.

tess.de.veles
27.08.2018

Není to špatná kniha.....a určitě si jich od autora přečtu více.

Danuše7
19.08.2018

opět napínavé pátrání v historických poznámkách, zajímavě a poutavě propojených v příběh.

Eidalon
19.07.2018

Knihy pana Berryho mne nikdy nezklamaly, sice jsem od něj nečetl nikdy žádnou vyslovenou pecku, ale styl psaní a dějová linka je na vysoké úrovni. Autor má za sebou knihy spadající do serie Cotton Malone a samostatné romány. Kolumbova záhada se řadí právě k nim.

Příběh je napsán poutavě a zároveň v mnohých ohledech i poučně – přiznám se, že mne pasáže kolem historie judaismu a historie Jamajky donutily nahlédnout do příslušných pomocných materiálů, ke cti autora slouží poměrně dlouhá závěrečná pasáž ke knize kde objasňuje, co je historicky doloženo a co si do příběhu doplnil sám.

Pro Čechy má kniha i své vlastní kouzlo, neboť část příběhu se odehrává v Praze, včetně historických reálií. Dozvíte se mnohé o Jamajce a její historii a ihned zatoužíte tento ostrov navštívit, dozvíte se o Kolumbových objevech a nakonec i kolem dlouholetých dějin židovského národa a symbolech jejich víry. Zajímavé bylo vidět i památky Prahy, jak je známe, z pohledu autora textu.

Na ploše tří rovin se před Vámi rozestře příběh o pokladu, který je nakonec pokladem především ve své symbolické rovině. Autor postupně rozplétá příběh Toma Sagana – investigativního novináře, který se dostal na úplné dno, aby se vrátil zpět, Zachariáše Simona, jehož vize si neklade žádné morální zábrany a příběh Béne Roweho, starousedlíka na Jamajce, který se hrdě hlásí k tradici svých předků, ale jinak jsou jeho metody a život ryze současný.

Otevřený konec podtrhuje i motto knihy – Kdo byl Kryštof Kolumbus ? - . . . kým si přejete, aby byl?

Za mne 4 hvězdy, knihu si vemte na prázdniny či dovolenou, myslím že pobaví a zvídavější i poučí.

speciale88
18.07.2018

Kniha mě bavila. Měla zajímavý děj, který mě ihned vtáhl do děje. Za mě doporučuji.