Byl jsem při tom

Chance je zahradník, který desítky a desítky let žije jen v malém prostoru domu a jeho zahrady. O světě okolo nás neví téměř nic, zná ho jen z televizní obrazovky. Když jeho pán zemře, musí opustit bezpečnou zónu a poprvé od svých čtrnácti let vyjde mezi lidi. Automobily jsou úplně jiné, než přepychový Ford ze třicátých let, který Chance desítky let oprašoval. Není divu, že přehlédne limuzínu a stane se účastníkem dopravní nehody, jak se píše v protokolech......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/8701/byl-jsem-pri-tom.jpg 4.2118

Being There (1970)

Vydáno:, Argo

Kniha Byl jsem při tom

MM1979

Pěkné, zábavné, úsměvné a také krátké a to opravdu velmi. Má to pár stránek - sešítek na jedno deštivé odpoledne.

rajen
08.12.2018

Musím říct, že toto dílko mě moc neoslovilo. Těžko říct, čím to je. Nejsem za prvé asi moc cílový čtenář, za druhé jsem knížku četla "z donucení" kvůli čtenářské výzvě a tak si mě našla asi v nesprávný čas. Každopádně musím souhlasit s komentářem, že tato kniha byla pecka ve své době a dnes už takových zahradníků máme plný pytel a nikoho už to nešokuje. Určitě to není vyložený brak, ale pro mě je to prostě kniha, co stárne a ztrácí význam s měnící se dobou.

laepus
25.11.2018

Naprosto úžasné. 90 stránek a jak dokážou zaujmout a nepustit. Dost možná jsem ještě nečetl knížku s tak skvělou první kapitolou - tolik něhy a lidskosti. Které se pak postupně začnou měnit na absurdní a ještě absurdnější situace. Najdeme tady zhoubný vliv masmédií, neochotou lidí uvažovat nad předloženým informacemi a vítězství (pod)průměrnosti. Že by to bylo až tak aktuální, když si člověk uvědomí stav současné politiky a společnosti vůbec? Až na to, že Příhoda je čistota sama - překrásná postava. Takový trochu Forrest :) Záměrně jsem se dosud vyhýbal filmu, i když ho mám už asi deset let připravený. Teď už se jej nemohu dočkat. Peter Sellers sice úplně neodpovídá somatotypem hlavnímu hrdinovi, ale je to přece Peter Sellers.

MC87
21.05.2018

Byl jsem při tom je alternativní Forrest Gump, kdy se mírně opožděný, nebo spíš světa neznalý, hlavní hrdina docela rychle vydrápe na vrchol americké hierarchie a udělá mj. dojem na prezidenta.

V dnešní době už není román tak šokující, protože laťka klesla a podobných případů (jako někteří poslanci SPD) bychom v reálném životě mnoho nalezli.

123Lussy
21.05.2018

Tady se dokazuje, že i ti největší pitomci a blázni to mohou dotáhnout daleko.

Hobo
18.04.2018

Brilantní satira.

jiri2737
25.10.2017

Podle knihy byl natočen skvělý film.

Koka
21.08.2017

Ve své době musela kniha vzbudit ohlas, zájem a možná i pohoršení. Ale dnes? Takových bílých koní ve správních orgánech významných korporací, negramotů na pozicích poradců "nejvyšších sfér", netečných a hodných omezenců médii sformovaných do pozice "selebrit" známe všichni už tolik, že žádný nový případ už nepřekvapí. Tato kniha může dnes sloužit leda jak povídání ze starých dobrých časů, kdy velkým manipulátorem světa byla jen a pouze televize. Od těch dob jí už vyrostlo tolik dalších pomocníků v té pečovatelské práci "na zahrádce" našich mozků, že pan Příhoda by se nestačil ani divit.

ber-tram
22.05.2017

Z textově hubené anekdoty duní hlasitá předtucha, zesilující každým rokem od vydání. Čím jiným než mediálním tlakem se zlato potopí a hovno vyplave? Jen rozeznat, kdo je kdo! Co takový Peter Sellers? 24/17

Garik
18.02.2015

V skratke asi takto: Ľudia vám dokážu pripísať myšlienky, ktoré vôbec nemáte. Čokoľvek poviete, interpretujú to podľa vlastných preferencií a prianí. Dokážu veľmi dômyselne interpretovať aj mlčanie. Ak vás raz podľa oblečenia, výzoru a spoločnosti, v ktorej sa nachádzate, identifikujú ako dôležitého (vplyvného, bohatého, vzdelaného...) človeka, potom podľa nich jednoducho nemôžete rozprávať sprostosti.

Nezvládnuté, dej v podstate veľmi naivný, miestami sú situácie vyslovene preexponované a nijako to neospravedlní fakt, že má ísť o satiru. Kosinski si ma týmto určite nezískal, rozhodne ma to nijako nenadchlo. I keď to iste nie je úplná literárna tragédia a čitateľa to snáď pohne k zamysleniu, je to vyslovene neslané – nemastné. Púšťam z hlavy.

LenkaBA
21.10.2014

Kniha na mě tak nezapůsobila jako film. Marně si po týdnu vzpomínám na závěr knihy, který je jiný než film. Asi bych měla ještě jednou přečíst poslední 2 kapitoly. Kniha tři hvězdy, film 4 a Peter Sellers 5 :)

Serja
12.09.2014

Snad jediný film, co jsem viděl, který předčil knižní předlohu.
Peter Sellers je Bůh.

sachista
27.05.2014

Výtečná satira, která se velmi lehce čte. Usmíval jsem se celou dobu a náramně se bavil, vzpomněl jsem si občas i na nějaké drobné paralely k současné společenské a politické situaci a některým událostem, které zahýbaly naší malou republikou nebo celým světem. Bohužel to tak někdy chodí, že lidé, kteří nic neumí, nic neznají a opakují jen pár frází, dosahují těch nejvyšších met ve společnosti nebo politice. Hned si začnu shánět filmovou adaptaci, divadelní už ve vinohradském divadle bohužel nestihnu.

callahanh
06.05.2014

Parádní a nadčasová satira, která jednak výtečně ukazuje moc médií, která mohou ze dne na den udělat z prostého člověka hvězdu a jednak také fungování politiky, která vskutku spočívá jen v pár frázích a floskulích, které neříkají vlastně vůbec nic. Dovedu si představit, že by kniha klidně mohla být delší, na druhou stranu by asi ztratila část svého kouzla. Záhradníkovy příhody jsou vtipné i smutné zároveň, protože si při nich uvědomíme, jak moc je vlastně člověk omezený a vystačí si s určitou slovní zásobou, která se neustále opakuje. Postavy se samozřejmě nemohou moc rozvíjet, ale Příhoda aka Záhrabník je ve své zaostalosti vlastně roztomilý, žena, která mu nadbíhá, spíš k politování. Vynikající novelka, která nezabere moc času, pobaví, ale zároveň donutí k zamyšlení. A tak by to mělo u podobného žánru být. 85%

zuza.floderova
19.04.2014

Kniha se mi velice líbila. Přečetla jsem ji takřka za devět hodin a všechno v ní je pravdivé až běda. Lidé vážně slyší jen to co chtějí jak už psala Zorka.

Zorka
02.03.2014

Skvělá satira, která naznačuje, jak silná je moc médií, která mohou prakticky přes noc udělat z prosťáčka, jenž sotva chápe, co se kolem něj děje, vlivnou osobu. Zároveň poukazuje na omezenost politiky, v níž mají mnozí klapky na očích a vidí jen to, co vidět chtějí, slyší jen to, co slyšet chtějí, a v níž nemít minulost je výhodou, díky níž nelze člověka kompromitovat. Příhoda, neboli David Záhrabník, mi trochu připomínal Forrest Gumpa, situace, do kterých se dostával, byly rovněž obdobné, nicméně v důsledku mnohem, mnohem hořčejší.

asam
26.01.2014

Chance moc řečí nenadělá ale když promluví, tak je to trefné a pravdivé, i když je myšlenkami úplně jinde.
Velmi dobré i filmové zpracování

medvěd
03.08.2013

kniha skvěle ukazuje, že v jistých kruzích není důležité kdo jste ale s kým jste. Výborná satira, která je bohužel stále aktuální

Skjaninka
08.06.2013

Už len pohľad na útlu knižku vo mne vyvolal pochybnosti o tom, či budem zdieľať pozitívne ovácie na toto dielko. A tentokrát sa môj prvý dojem potvrdil.
Nemôžem tvrdiť, že to bolo zlé, to ani náhodou, ale na môj vkus až veľmi prefabulované. Je mi jasné, že knihu treba brať ako politickú paródiu, ale ja proste nemám rada tak zmyslené situácie ako nastávajú v tejto knihe.
Jeden prosťáček, jeden omyl a celá Amerika je v prdeli. Až príliš nadsadené, ale čítanie nikomu neuškodí, ani nezaberie veľa času, tak prečo nie?

RADOST
27.01.2013

Geniální! Hořká satira. Jednoduchost, nevědomost a přímočarost vítězí nad špičkami naší společnosti, protože střet s jinak smýšlejícím je pro ni jak z jiné dimenze.

Boboking
16.08.2011

Jedním slovem fantastické. Úžasné dílo!