Byl jsem při tom

Byl jsem při tom

Chance je zahradník, který desítky a desítky let žije jen v malém prostoru domu a jeho zahrady. O světě okolo nás neví téměř nic, zná ho jen z televizní obrazovky. Když jeho pán zemře, musí opustit bezpečnou zónu a poprvé od svých čtrnácti let vyjde mezi lidi. Automobily jsou úplně jiné, než přepychový Ford ze třicátých let, který Chance desítky let oprašoval. Není divu, že přehlédne limuzínu a stane se účastníkem dopravní nehody, jak se píše v protokolech. Krásná Eve Randová ho odveze domů, aby ho lékař vyšetřil a aby předešla možné žalobě, vysokému odškodnění a především skandálu. Její muž, multimilionář Ben Rand umírá na zvláštní formu leukémie, a ti dva, Chance a Ben, se spřátelí...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/8701/byl-jsem-pri-tom.jpg 4.290

Being There (1970)

Vydáno:, Argo

Koka

Ve své době musela kniha vzbudit ohlas, zájem a možná i pohoršení. Ale dnes? Takových bílých koní ve správních orgánech významných korporací, negramotů na pozicích poradců "nejvyšších sfér", netečných a hodných omezenců médii sformovaných do pozice "selebrit" známe všichni už tolik, že žádný nový případ už nepřekvapí. Tato kniha může dnes sloužit leda jak povídání ze starých dobrých časů, kdy velkým manipulátorem světa byla jen a pouze televize. Od těch dob jí už vyrostlo tolik dalších pomocníků v té pečovatelské práci "na zahrádce" našich mozků, že pan Příhoda by se nestačil ani divit.

ber-tram

Z textově hubené anekdoty duní hlasitá předtucha, zesilující každým rokem od vydání. Čím jiným než mediálním tlakem se zlato potopí a hovno vyplave? Jen rozeznat, kdo je kdo! Co takový Peter Sellers? 24/17

Garik
18.02.2015

V skratke asi takto: Ľudia vám dokážu pripísať myšlienky, ktoré vôbec nemáte. Čokoľvek poviete, interpretujú to podľa vlastných preferencií a prianí. Dokážu veľmi dômyselne interpretovať aj mlčanie. Ak vás raz podľa oblečenia, výzoru a spoločnosti, v ktorej sa nachádzate, identifikujú ako dôležitého (vplyvného, bohatého, vzdelaného...) človeka, potom podľa nich jednoducho nemôžete rozprávať sprostosti.

Nezvládnuté, dej v podstate veľmi naivný, miestami sú situácie vyslovene preexponované a nijako to neospravedlní fakt, že má ísť o satiru. Kosinski si ma týmto určite nezískal, rozhodne ma to nijako nenadchlo. I keď to iste nie je úplná literárna tragédia a čitateľa to snáď pohne k zamysleniu, je to vyslovene neslané – nemastné. Púšťam z hlavy.

LenkaBA
21.10.2014

Kniha na mě tak nezapůsobila jako film. Marně si po týdnu vzpomínám na závěr knihy, který je jiný než film. Asi bych měla ještě jednou přečíst poslední 2 kapitoly. Kniha tři hvězdy, film 4 a Peter Sellers 5 :)

Serja
12.09.2014

Snad jediný film, co jsem viděl, který předčil knižní předlohu.
Peter Sellers je Bůh.

sachista
27.05.2014

Výtečná satira, která se velmi lehce čte. Usmíval jsem se celou dobu a náramně se bavil, vzpomněl jsem si občas i na nějaké drobné paralely k současné společenské a politické situaci a některým událostem, které zahýbaly naší malou republikou nebo celým světem. Bohužel to tak někdy chodí, že lidé, kteří nic neumí, nic neznají a opakují jen pár frází, dosahují těch nejvyšších met ve společnosti nebo politice. Hned si začnu shánět filmovou adaptaci, divadelní už ve vinohradském divadle bohužel nestihnu.

callahanh
06.05.2014

Parádní a nadčasová satira, která jednak výtečně ukazuje moc médií, která mohou ze dne na den udělat z prostého člověka hvězdu a jednak také fungování politiky, která vskutku spočívá jen v pár frázích a floskulích, které neříkají vlastně vůbec nic. Dovedu si představit, že by kniha klidně mohla být delší, na druhou stranu by asi ztratila část svého kouzla. Záhradníkovy příhody jsou vtipné i smutné zároveň, protože si při nich uvědomíme, jak moc je vlastně člověk omezený a vystačí si s určitou slovní zásobou, která se neustále opakuje. Postavy se samozřejmě nemohou moc rozvíjet, ale Příhoda aka Záhrabník je ve své zaostalosti vlastně roztomilý, žena, která mu nadbíhá, spíš k politování. Vynikající novelka, která nezabere moc času, pobaví, ale zároveň donutí k zamyšlení. A tak by to mělo u podobného žánru být. 85%

zuza.floderova
19.04.2014

Kniha se mi velice líbila. Přečetla jsem ji takřka za devět hodin a všechno v ní je pravdivé až běda. Lidé vážně slyší jen to co chtějí jak už psala Zorka.

Zorka
02.03.2014

Skvělá satira, která naznačuje, jak silná je moc médií, která mohou prakticky přes noc udělat z prosťáčka, jenž sotva chápe, co se kolem něj děje, vlivnou osobu. Zároveň poukazuje na omezenost politiky, v níž mají mnozí klapky na očích a vidí jen to, co vidět chtějí, slyší jen to, co slyšet chtějí, a v níž nemít minulost je výhodou, díky níž nelze člověka kompromitovat. Příhoda, neboli David Záhrabník, mi trochu připomínal Forrest Gumpa, situace, do kterých se dostával, byly rovněž obdobné, nicméně v důsledku mnohem, mnohem hořčejší.

asam
26.01.2014

Chance moc řečí nenadělá ale když promluví, tak je to trefné a pravdivé, i když je myšlenkami úplně jinde.
Velmi dobré i filmové zpracování

medvěd
03.08.2013

kniha skvěle ukazuje, že v jistých kruzích není důležité kdo jste ale s kým jste. Výborná satira, která je bohužel stále aktuální

Skjaninka
08.06.2013

Už len pohľad na útlu knižku vo mne vyvolal pochybnosti o tom, či budem zdieľať pozitívne ovácie na toto dielko. A tentokrát sa môj prvý dojem potvrdil.
Nemôžem tvrdiť, že to bolo zlé, to ani náhodou, ale na môj vkus až veľmi prefabulované. Je mi jasné, že knihu treba brať ako politickú paródiu, ale ja proste nemám rada tak zmyslené situácie ako nastávajú v tejto knihe.
Jeden prosťáček, jeden omyl a celá Amerika je v prdeli. Až príliš nadsadené, ale čítanie nikomu neuškodí, ani nezaberie veľa času, tak prečo nie?

RADOST
27.01.2013

Geniální! Hořká satira. Jednoduchost, nevědomost a přímočarost vítězí nad špičkami naší společnosti, protože střet s jinak smýšlejícím je pro ni jak z jiné dimenze.

Boboking
16.08.2011

Jedním slovem fantastické. Úžasné dílo!

Jerzy Kosinski

Jerzy Kosinski