Hry bez hranic

Mladý programátor Filip si užívá všeho, co dnešní svět nabízí dobře placeným profesionálům: cestování, drogy, sex bez závazků. Vydělávat na pohodlný život vývojem návykových her a těžbou osobních dat možná není dvakrát morální, ale když to nebude dělat on, bude to přeci dělat někdo jiný, ne? Jakmile se vynalézavému pragmatikovi naskytne během vrcholící uprchlické krize historická příležitost vytřískat na lidském neštěstí tolik, že už nikdy nebude muset vstávat do práce, neváhá propůjčit svůj cynismus dobré věci. Před čtenáři se otevře nepříjemná otázka: sledují nechutné vykořisťování, anebo efektivní záchrannou misi? Publicista a komentátor Michal Kašpárek se ve své temné grotesce strefuje do současných kultů efektivity, kreativity nebo flexibility a předkládá mrazivý i krutě vtipný pohled na generaci Y....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383380/hry-bez-hranic-tBx-383380.jpg 4.312
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Listen (Praha)

cendar

Zajímavý příběh s 'trochou' nadsázky ze současného světa, který se opravdu dobře četl. SPOILER: Budu muset zkusit taky ten Trucksimulator a něco vymyslet na pasivní příjem.

Teufel158

Zdá se jako by autor chytal příliš mnoho zajíců najednou, ale právě taková je doba. A tak se jakoby mimochodem dozvíme o sobě víc než jsme chtěli. Mohlo by to být pořádně humorné, mohlo by to být depresivní, ale je to hladce obojí. Každá myšlenka je nadnesena a hned zpochybněna kritickou úvahou, ale přitom se nedá říct, že by hlavní hrdina tonul a ztrácel směr. A to mi připadá cenné. Nebylo by nic jednoduššího než nechat se v tom hrdinu plácat a na celkovou pointu se vybodnout, což se tady uklidňujícím a starosvětským způsobem nestalo (a právě to bych si dovolil označit za happy end).

RobertVlach

Dlouho očekávaná novela Hry bez hranic brněnského publicisty Michala Kašpárka se ve vší jednoduchosti a jadrnosti přišla porvat o největší výzvu moderní české literatury, kterou je absence hlubokých soudobých témat a slohovitost psaného jazyka, jímž už nemluví ulice ani kavárna. Chlupy lítaly, ostrá slova také a jistě vás zajímá, jak to dopadlo?

Lze ale najít „hluboká soudobá témata“ v zemi, která zažívá nejšťastnější mírové období svých dějin? Tušíte správně. Existuje jedno jediné. A právě na něj autor neúprosně míří, přímo do nitra českého nevědomí a zbabělosti: Uprchlíci a naprostá neochota české veřejnosti dělit se o své štěstí s kýmkoli a sdílet byť jen nepatrný zlomek evropských starostí, v marné snaze udržet si neměnné bezčasí.

Kašpárek si tedy ožehavé téma nevylosoval. Doslova neměl na výběr. Jenže každé téma se dá zpracovat blbě a tohle naštěstí není ten případ. Místo toho, aby čtenářům kázal, ukazuje nejdřív erozi českého bezčasí, která probíhá nepozorovaně i bez uprchlíků, čistě vlivem technologických změn a všudypřítomné digitalizace intimního i veřejného života.

Neviditelný příchod nových pořádků podtrhuje jazykem, který je maximálně hovorový a současný, plný slangu, technického žargonu a anglicismů, těch skutečných i frázovitých, jako že třeba hovno vletělo do větráku (hned dvakrát). To, co by jinde nefungovalo, zde dokresluje skicu dvourychlostní české společnosti, v níž noví světáci poznávají svět stěží jinak než skrze obrazovku.

Hlavní postava, vyhořelý a cynický herní vývojář Filip, je zástupcem nové pracovní kasty nepostradatelných ajťáků a jeho monolog na úvodních stránkách jen potvrzuje, že si je svého výsadního postavení a nadřazenosti oproti nedovzdělaným českým balíkům zatraceně dobře vědom. Jeho roztěkaná, neukojitelná osobnost se opírá o neviditelné body v kyberprostoru, které mu ale poskytují zcela hmatatelnou výhodu v reálném životě, ať už jde o využívání Tinderu, obsesi Wikipedií a Redditem, nebo ujeté ujíždění na Euro Truck Simulatoru.

Hrou osudu, a tedy naprosto symbolicky, se Filip ocitá v uprchlickém táboře na srbsko-maďarské hranici, kde je vlastně vůbec poprvé v životě konfrontován s reálným světem tam venku, což příběh dále posouvá až k žiletkově vtipnému závěru.

Z mého pohledu zásadní je celkový étos knihy, který není mudrlantsky nafoukaný, ale veskrze satirický a myšlenkově bohatý, až uvolněný, podobně jako třeba u mladého Škvoreckého. O malé knize (156 půlstran) bych těžko mohl říci, že jde o velký román, ale její celkové vyznění i tak dává tušit, že Kašpárek by nám dokázal o nás samých říct ještě mnohem víc, kdyby si vzal a dostal prostor. I v této krátké práci dokázal zkoušet české svědomí způsobem, který v minulosti nebyl velké české literatuře cizí, tedy se sebeironií zde zastoupenou autobiografickými rysy hlavní postavy (autor má blízko k IT a strávil nějaký čas jako dobrovolník v uprchlickém táboře).

Hry bez hranic jsou malá velká kniha o spodních proudech české současnosti a ve svých ambicích rozhodně neselhává. Naopak, při svém vtipu je mnohem závažnější, než by se mohlo z úvodních stránek zdát. Skvělá prvotina.

V dobrém slova smyslu řemeslná novela. Resp. kdo léta čtete jeho články na Finmagu, tak byste mohli vlastně odškrtávat jednotlivé parafráze na jeho recenze, komentáře nebo životní zkušenosti. Jen teda u těch drog v biokvalitě jsem si vybavil jeden úryvek z Prígl.cz, ale nevím jestli o tom nepsal někdy taky. Těžko říct na jak málo je pomoc v uprchlickém táboře přetavenou autobiografií. Osobně v knize cítím jakýsi kontrast z toho v jakém světě rostly děti devadesátek a v jakém jsou dnes. Konec novely se myslím nese v amorfnosti a rozklíženosti dnešního světa. Záleží jen na Vašem světonázoru kým vlastně pro vás na konci Filip bude. Mimochodem zažíval jsem tu jakési odcizení s hlavním hrdinou. Jeho jméno jsem si musel připomenout až znovu abstraktem, možná je to k těm všem Tinderům příznačné.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek