Hry bez hranic

kniha od:

Hry bez hranic https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383380/bmid_hry-bez-hranic-tBx-383380.jpg 3.5 175
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Mladý programátor Filip si užívá všeho, co dnešní svět nabízí dobře placeným profesionálům: cestování, drogy, sex bez závazků. Vydělávat na pohodlný život vývojem návykových her a těžbou osobních dat možná není dvakrát morální, ale když to nebude dělat on, bude to přeci dělat někdo jiný, ne? Jakmile se vynalézavému pragmatikovi naskytne během vrcholící uprchlické krize historická příležitost vytřískat na lidském neštěstí tolik, že už nikdy nebude muset vstávat do práce, neváhá propůjčit svůj cynismus dobré věci. Před čtenáři se otevře nepříjemná otázka: sledují nechutné vykořisťování, anebo efektivní záchrannou misi? Publicista a komentátor Michal Kašpárek se ve své temné grotesce strefuje do současných kultů efektivity, kreativity nebo flexibility a předkládá mrazivý i krutě vtipný pohled na generaci Y.... celý text

Žánr:
Novely , Literatura česká

Vydáno: , Listen
více info...

Komentáře (50)

Komentáře 50 Recenze 3

Penicuik333
Penicuik333
28.06.2023 2 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jestli me hrdina knihy štval, pobuřoval, odpuzoval nebo jestli jsem tajně obdivovala jeho bezstarostnost a egocentrismus. Velice současná sonda do života jednoho ajťáka.

Ivka14
Ivka14
26.02.2023 3 z 5

Kniha je rozhodně zajímavá, ukazuje dnešní moderní seznamování jako něco naprosto nereálného a možná i absurdního. Celkově poukazuje taky na migrační politiku a názor Čechů na tuto problematiku. Také výborně zachycuje absurditu dnešní doby. Je to taková jednohubka na jeden večer.


tweed
tweed
23.02.2023

Za mě nic moc, na to, abych se pobavila nad ODS lidma, mám twitter.

Booky84
Booky84
14.01.2023 4 z 5

Opravdu neotřelá kniha, nad kterou se ještě po několika dnech od přečtení zamýšlím.

cucik14
cucik14
05.08.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, ale vůbec ne špatná. Podruhé ji asi číst nepotřebuji, i přesto bych ji dala pěkné 3 a půl hvězdičky :)

Waldhans
Waldhans
02.05.2022 4 z 5

Kniha mě rozhodně zaujala. Čte se svižně, rozebírá neotřelá a zajímavá témata, obohatí o pár nových informací a místy rozesměje. Je to taková jednohubka, která se tváři být nenáročná, ale doopravdy tak nenáročná vlastně není, protože člověka sem tam donutí zamyslet se.
Jediný důvod, proč jsem si ji koupil, byl ten, že ji měli v knihkupectví skoro zadarmo a navzdory tomu, že mě názvem, obalem ani předmluvou nezaujala, bylo mi líto ji tam nechat ležet. Ze začátku jsem od toho nečekal absolutně nic a nakonec dávám 4 hvězdy, takže úspěch.

shecoola
shecoola
01.04.2022 1 z 5

Prečítala, ale nebavilo. V pojmoch a na moj vkus miestami príliš prekombinovanom podaní som sa v tom často strácala. Pomalý úvod, ten uprchlický tábor v strede asi najzaujímavejší a koniec taký narýchlo.

Katka2382
Katka2382
19.10.2021 3 z 5

No někdy na 60-té stránce jsem to chtěla vzdát,ale pak jsem se hecla a dočetla.Nebylo to špatný,jen takové opravdu dost surové a pro mě místy těžko čitelné či pochopitelné.

kotatkoz
kotatkoz
07.08.2021 4 z 5

Z knížky jsem měla rozporuplné pocity - na jednu stranu z toho čiší až nepříjemná surovost a hrubost, a na druhou je to do určité míry obraz naší doby - ať již tématem uprchlických táborů nebo povahou postav. Rozhodně zajímavý knížní počin, který zabere chvilku času a přitom třeba přiměje se nad něčím z toho pozastavit a nastavit si zrcadlo tomu, co se dějě kolem každého z nás...

pejty
pejty
18.07.2021 4 z 5

Tato kniha je celkem zajímavou jednohubkou ke čtení. Přečteno za pár hodin a musím říct, že jsem se opravdu nenudil. Autor podává poměrně zajímavý pohled na povrchnost lidí v dnešní době.

trudoš
trudoš
06.05.2021 4 z 5

Vyprávění, které mi bylo blízké humorem i náturou. Michal Kašpárek si nebere servítky, když mluví o současné společnosti, která problémy raději popírá a ignoruje, než aby pracovala na jejich řešení. Nespočívá-li totiž východisko v aplikaci do chytrého telefonu, nebo alespoň coby téma, jež lze na internetu sdílet, jako by se automaticky jednalo o boj s větrnými mlýny. V jistém ohledu autor stav věcí záměrně zlehčuje, nebo spíš zjednodušuje, aby se příliš nezapletl do labyrintu pojmů a dojmů, ovšem ústřední myšlenka je křišťálově jasná. Nejde mu ovšem o to, aby ukázal na viníka, či hanil obecenstvo – snaží se jen trochu přiblížit absurditu celé situace, která je ve své jednoduchosti kafkovsky děsivá. Smutnou pravdou totiž je, že ať už mluvíme o migrantech v dobrém či ve zlém, málokdy o nich uvažujeme jako o skutečných lidech.
Hry bez hranic jsou krátkou novelou o morálním prozření jednotlivce a mezinárodním humanitním selhání. Hořká komedie, která se lehce čte, ale těžce se o ní přemýšlí.

Šebestová3
Šebestová3
09.04.2021 4 z 5

Parádně zachycená povrchnost dneška. Líbilo.

Anastazie0810
Anastazie0810
19.03.2021 4 z 5

Nevím, co k dané knize napsat. všechny své pocity a myšlenky se opakují v daných komentářích pod knihou. Každopádně si myslím, že je to napsané dobře. Někdy zábavné, někdy šokující, někdy až za hranicí humánnosti. Ale stále čtivé. Proto za mě 4*.

Ales.BD
Ales.BD
04.11.2020 4 z 5

Chvíli jsem myslel, že to bude příběh cynického líného příživníka, který se napraví, když se střetne s tvrdou pravdou skutečného života. Ale je to mnohem reálnější. Dobře napsáno, řekl bych, že daleko závažnější, než se na první pohled zdá.

Isew
Isew
28.07.2020 3 z 5

Omáčka knihy mě nezaujala, uprchlické téma také ne. Vtipné mi to nepřišlo. Proč pro mě mělo smysl tuto knihu dočíst byly tyto věty:

"Netušila, že nákupy v aplikacích představovaly jen menší část příjmů studia, kde jsem pracoval. Víc nám vydělávalo slídění po soukromí hráčů. Dělali jsme primitivní klikací hry, ve kterých šlo o to zvládnout v restauracích, bistrech a stáncích s občerstvením nápor návštěvníků. Blbiny, se kterými hráči zabili pár minut, aby na ně pak navždycky zapomněli. To nám stačilo. Jakmile se totiž do nich na počítači přihlásili přes Facebook nebo na telefonu ledabyle odsouhlasili jejich instalaci, ve vteřině jsme o nich věděli všechno. Jak jsou staří, kde bydlí, které stránky se jim líbí, jaké telefonní číslo má jejich máma a jak často jí volají. Spojovali jsme to s tím, co jsme zjistili v samotných hrách. Kolik času v nich tráví a kdy nebo jak ochotně si dokupují bonusy. Pokud je pravda, že data jsou nová ropa, pak naše herní studio ukrývalo za vývěsním štítem hračkářství rafinérii, která je zpracovávala na vysokooktanový benzín. Po statisících duší jsme ho hnali potrubím do reklamních agentur, a ty už měly skill na to, aby s tím ty děti (a kdyby jenom děti) dokázali rozbrečet ještě mockrát."


".. narazil jsem na spousty zpráv o tom, kolik Donald Trump vrazil do datových analytiků. Spočítali mu ve kterých okresech, městech nebo i ulicích má cenu utrácet za pozitivní reklamu. Kde za negativní kampaň, kde na poslední chvíli uspořádat meeting. Přesně věděl, jací kde žijí lidé, čemu věří, čím je oslovit. Data, ze kterých to všechno zjistil nechal za několik desítek miliónů dolarů nakoupit od brokerů. Ti je zas kupovali mimo jiné od herních společností, které je pohodlně tahali z lidí toužících na chvíli utéct do hry, výměnou za kompletní přístup ke svém profilu. Studio, pro které jsem pět let pracoval, dalo světu spoustu blbých her a nového amerického prezidenta."

Kolik lidí si stahuje množství her ze storu a jen tak bezmyšlenkovitě odklikne fůru oprávnění pro vývojáře hry. Podvědomě asi každý tuší, že se to děje, ale číst to takhle natvrdo je fakt síla. Kontakty, fotky, zprávy ... nic co je v telefonu, není bezpečné a k tomu, aby se k tomu dostali cizí lidé stačí jen taková hloupost, jako si stáhnout jednoduchou hru.

Belatris
Belatris
14.06.2020 5 z 5

Fascinuje mě ta uvědomělá laxnost hlavního hrdiny. Ta je o to větší, pokud se jedná o témata, která většina lidí považuje za nesmírně emotivní. Kašpárek bez servítků zobrazuje radikální aktivisty, směšně pózérské hipsterské podniky nebo pokroková umělecká centra vsazená do někdejších městských ghet. Sám autor nemoralizuje, jen předkládá různé příběhy lidí vedle příběhu hlavního hrdiny Filipa.
U čtení jsem se skvěle bavila (zčásti asi vážně budu cynická bestie), což ale neznamená, že mi unikl plný rozměr mnoha situací.
Na knize mi přijde nejlepší to, že ji lze číst jako humoristickou odpočinkovku, stejně jako filozofické zamyšlení nad dnešní dobou a lidmi. Za mě je to must-have a jen co ji vrátím do knihovny, tak si pořídím vlastní výtisk.
Více když tak v recenzi v záložkách.

viweb
viweb
26.05.2020 2 z 5

Nic pro mě ani jsem nedočetla. Jazyk IT a k tomu spousta výrazů co užívá dnešní mladá generace....Za mě 3/5

Andynka
Andynka
12.03.2020 2 z 5

Kniha se lehce četla. Je to jednohubka ke kávě, která se věnuje migrantům, programování, lhostejnosti k životu.
Já jsem asi úplně nepochopila, co chtěl autor knihou říci. Chvílemi mě spíše rozčilovala... Tak moc nevím, jak se ke knize postavit.
Asi je to za mě kniha, která he zbytečná. A časem si ani nevzpomenu o čem byla. Ale kdo ví. Kolikrát tyhle nic neříkající knihy, se vám zaryjí hlouběji do paměti, než by jste čekali. :-)

Nerevanin
Nerevanin
21.01.2020 3 z 5

Dobré. Kniha se dobře čte a kladně hodnotím také práci autora s jazykem a styl vyprávění. Nejsem si zcela jistá tím, co autor chtěl touto knihou říci, ale po delší úvaze se kloním k tomu, že chtěl poukázat na egocentrismus a lhostejnost dnešní generace. Na první pohled se zdá, že hrdina je obyčejný floutek a frajírek, který tváří v tvář katastrofě (za tímto účelem je použita uprchlická krize) prozře a začne konat dobro. S určitým odstupem mi ale připadá, že ve skutečnosti je ve středu všech činů hlavního hrdiny jeho já, vše dělá jen pro svůj užitek. Jako dobrovolník do uprchlického tábora jede vlastně z nudy, hrůzy tábora pak vidí jen jako zpestření všedního dne a i když uznává, že se jedná o hrozné věci, přesto využívá zdrojů určených pro uprchlíky a přes noc se nechá odvézt taxíkem do pronajatého pohodlného domu. Ačkoli vše na vlastní kůži zažil, později souhlasí se silným protiuprchlickým názorem jisté ženy jen kvůli vidině sexu, nemá nejmenší zájem ji poučit o tom, co se skutečně děje. Ve finále zajistí práci desítkám či stovkám uprchlíků, ale vše směřuje jen k jeho vlastnímu pohodlí, aby se mohl věnovat svým koníčkům, a k problémům svých přátel z řad uprchlíků se staví zcela lhostejně. Nezajímá ho, jak se cítí, ačkoli to vlastně odpovídá duševnímu stavu jeho samotného, záleží mu jen na zisku. Autor sám kritizuje počínání svého hrdiny buď jeho vnitřními úvahami nebo prostřednictvím Vandy, jejíž názor ale zároveň znevažuje tím, že z ní učinil radikální feministku. Po přečtení jsem knihu zhodnotila jako divnou nedodělávku s potenciálem, ale po úvaze jsem došla k názoru, že se jedná o poměrně zdařilé dílo, které nutí k zamyšlení.

Lotka
Lotka
25.12.2019 3 z 5

Dalo se to, ale jednou stačilo.

KateTheBlogger
KateTheBlogger
12.12.2019 3 z 5

Knížka se čte rychle a zachycuje aktuální situaci, navíc je psaná jazykem současné mladé generace. Je upřímná, drzá, cynická.

dpxcz
dpxcz
10.11.2019 3 z 5

Kniha výborně zachycuje absurditu dnešní doby, je drzá, povrchní a užívá řeči současné generace Y. Je to taková rychločetba na jedno odpoledne.

TerkaM
TerkaM
06.11.2019 3 z 5

Nic moc. Spíš nic než moc. Knihu jsem si chtěla přečíst v době, kdy byl kolem uprchlické krize strašný boom - líbilo by se mi to víc. Nicméně já ji četla pozdě. Tohle je prostě jedna z těch knih, která je vhodná k jedné aktuální situaci ve světě, kterou můžete číst jen v jednom určitém momentě, ale když ji čtete jindy, jste zklamaní. Mě každopádně nebavilo číst o hlavním hrdinovi, nelíbil se mi jeho přístup k životu a kdybych někoho takového reálně potkala, asi bych ho profackovala. Čekala jsem od toho víc, nicméně jsem to alespoň měla rychle přečtené, jelikož je to fakt útlounká knížečka.

Alethea_k
Alethea_k
29.10.2019 3 z 5

Autor skvěle vykreslil dnešní realitu. Na co vztahy? Můžu si domluvit sex během několika vteřin přes aplikaci, proč se o něco snažit, když nemusím nic dělat a ještě z toho profitovat. Bohužel, dnešní generace. Také je poznat, jak jsme my mladí lidé hloupí a představujeme si naivně, že všechno bude dobrý. No z literárního hlediska žádná perla, ale na to, aby si člověk uvědomil, za jaký tým kope, dobrý.

mezereon
mezereon
28.10.2019 4 z 5

Kniha, ve které najdete mnoho nadsázky, cynismu, ale i pravdy, jak žijí někteří lidé ve věku okolo 30 let. Jinak je to rychlé čtivo, u kterého se často zasmějete, zvláště pokud jste hráli nebo stále hrajete počítačové nebo konzolové hry. Jako oddychovou četbu doporučuji.

adevis
adevis
25.09.2019 3 z 5

Po prvních pár stránkách jsem netušila, co si o knize myslet. Nezaujala mě a vlastně jsem ji ani moc nechápala. Nakonec to nebylo zas tak špatné čtení, sem tam to bylo i úsměvné. Možná jsem ji jen dostala do ruky ve špatný čas. Takže bych se k ní měla ještě někdy vrátit a dát ji šanci mé hodnocení zlepšit, uvidíme. :))

Valeyman
Valeyman
18.09.2019 5 z 5

Jednoznačně 5 hvězd, oddychovka a jednorázovka do tramvaje. Bavilo mi to, občas jsem u toho dostal záchvat smíchu, zajímavá sonda do duše programátora, bohéma a celoživotního prokrastinátora. Skvělé :-) !

KaMal
KaMal
16.08.2019 3 z 5

Oddychová jednohubka, přinášející cynický pohled na fungování některých mileniálů aneb jak při co nejmenším úsilí vytřískat z okolního světa co nejvíc...

vakkets
vakkets
03.08.2019 5 z 5

Srozumitelný příběh, je tam sice pár bizarností, ale četlo se to skvěle a chytře to naráží na paradoxy dnešní společnosti.

xmilek
xmilek
21.05.2019 3 z 5

Rychlokniha, která nahlíží na život programátora, který žije prokrastinací, snaží se o sex, hraje "kamiony" a končí v uprchlickém táboře. Ovšem jinak, než to vypadá. V knize je spousta nepřesností. Když už o něčem píšu, tak si zjistím jak to funguje (=.

zuzak07
zuzak07
08.04.2019 2 z 5

Pro mě zbytečně strávený čas, který naštěstí nebyl moc dlouhý. Proč mám číst o povrchním egoistickém člověku, kterých je náš svět plný?

ailleen
ailleen
07.03.2019 2 z 5

Povrchni popisy ztracene generace, bez hloubky a obsahu. Popisy uprchlickeho tabora zabirajici temer polovinu knihy vylozene zbytecne. Nedoporucuji zacinat s ctenim.

Jonny
Jonny
26.02.2019 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšil od okamžiku, kdy bylo oznámeno její vydání. Díky tomu bylo takřka nemožné, aby bylo moje očekávání naplněno.

Oceňuji:
- aktuálnost použitého slovníku
- neotřelost některých myšlenek

Problém jsem měl s pasivitou/lhostejností hlavního hrdiny. A děj mi taky přišel zbytečně přímočarý.

Kniha stojí za přečtení. Je to dobrý, zajímavý průměr.

hellena1523
hellena1523
15.02.2019 3 z 5

Když kniha vyšla, všichni pěli samou chválu, já však to nadšení zas až tak nesdílím... I když... Michal Kašpárek beze sporu píše velice čtivě, svižně a příběh sám o sobě byl perfektně vystavěný, vypointovaný.
Tady ovšem má pozitivní zpětná vazba končí...
Kniha byla místy velmi vtipná a sarkasmus vcelku sympatický, ale dost často na mě působil křečovitě. Zkrátka spíš jako póza za každou cenu.
Autor otevírá řadu témat, jimiž kritizuje společnost. Ale je to přesně ta kritika z pozice bílého bohatého muže, jenž nastavuje zrcadlo společnosti, ale přitom nemá tušení, jaké to je skončit ze dne na den na ulici nebo nemít na jídlo, což právě ta společnost denně řeší,proto nemá kapacitu na řešení problémů, které by měly řešit vlády zúčastněných zemí. A to vlastně ve mně jen utvrzuje názor, že je to celé jen taková póza,která je teď hodně moderní,jelikož je kontroverzní. Myslím, že jedni budou autora a jeho skvěle napsanou prvotinu milovat, druzí "nenávidět", protože sami řeší dost svých vlastních problémů. Záleží na tom, co (ne)má čtenář za sebou.
Rozhodně je to ale perfektní kniha do diskuse a už proto bych ji doporučila přečíst.

magnolia
magnolia
12.02.2019 3 z 5

I když jsem mnoha slovům a občas i něčemu dalšímu úplně nerozuměla, bavilo mě to. Ostatní komentáře jsou trefnější, tak jim dávám palce.

Sorrow
Sorrow
23.01.2019 3 z 5

Hry bez hranic jsou aktuální, drzé, ale na můj vkus trochu moc povrchní. Autor skvěle zachytil absurdity dnešní doby, kterým se budoucí čtenář jistě zasměje, jen nevím, jestli v té době bude ještě vědět, co je to Tinder... Řeč generace Y mě děsně vytáčí, ale sypu si popel, sama tak taky (občas) mluvím. Pár myšlenek mě zaujalo a oceňuji, že pan Kašpárek nejde názorově tak úplně s proudem, ale na jisté fenomény doby nechává nahlédnout zase jinou optikou.
PS: Lednové turné Listování je v plném proudu, tak zajděte :)

Sabča92
Sabča92
21.01.2019 3 z 5

Přečetla jsem ji za jedno odpoledne díky návštěvě Listování. Od knihy jsem čekala více, jedná se o jednoduchý text bez zbytečností. Hlavní hrdina je vcelku povrchní a jeho marné pokusy o sex mě bavily. Nenáročného čtenáře jistě do jisté míry pobaví :-)

amaenium
amaenium
17.01.2019 3 z 5

Moderně a svižně psaná kniha odhlaující současné seznamovací techniky, dává nám lehce nahlédnout na pracoviště programátroů, které vlastně vypadá všude stejně a hlavně téma uprchlické krize. Ať už názor hlavního hrdiny, nebo pak některých Čechů. Taková vcelku osvěžující jednohubka, přečtená za jeden večer.

Kmotr99
Kmotr99
11.01.2019 4 z 5

Svižná kniha na jedno posezení, přesto jsem musel čas od času čtení přerušit a zamyslet se. Je o čem. Žijeme v zajímavé a lecčem absurdní době, což se Kašpárkovi podařilo vystihnout elegantním způsobem.

jakafe
jakafe
08.01.2019 3 z 5

Nenáročná a odlehčená sonda do postojů generace Y, která nemusela tolik klouzat po povrchu. Já vím, je to novela, ale i do novely se dá pořádně zakousnout. Musím přiznat, že něco z tohoto hipsterství mi bylo silně proti srsti, ale na druhou stranu, nad mnohými oxymóry dnešní doby, které autor naprosto trefil, jsem se musela fakt zasmát. I když někdy hořce. Takže celkově hodnotím průměrem.