laepus - Příspěvky

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJ. Jonasson

Bohužel musím jen na tři. Je mi líto, ale nejde to výš ze dvou důvodů: 1. už u Zabijáka a teď i tady je to zase dokola ten stejný vzorec pořád dokola a už to trochu nudí - ano, jazyk je pořád lehký, vtipných situací je nespočet, Alan dokáže krásně vytočit úplně všechny okolo sebe, ale prostě už to tak nějak jede jen ze zvyku a říkáte si "to už tady někdy bylo..." a 2. Nevím, jestli to jsou opravdu niterné autorovy politické názory, ale tady je jich až přespříliš a mnohdy zcela zbytečně, protože pro samotný děj by se naopak hodila mnohem víc nějaká zkratka. Paradoxní je, že v absolutní většině názorů se s autorem shoduji, ale je to zde vše až tak černobílé, že mám pocit, že jsem manévrován do pozice blbce, kterému musí být jasně řečeno, co si o kterém politikovi má myslet (Merkelová - zachránkyně světa, Putin - největší zlo na světě, Trump - největší lhář a idiot na světě, brexit - jen to špatné atd. atd.). Je tady toho opravdu zbytečně moc a ač (jak už jsem uvedl) s jeho názory souhlasím, domníval jsem se, že čtu vtipný román, ne prvoplánovou politickou agitku.

Dobrý ročníkDobrý ročníkP. Mayle

Film jsem viděl už několikrát a miluju ho. Je to čistá krása po všech stránkách. Tudíž má očekávání vůči knižní předloze snad ani nemohla být vyšší a počítal jsem s lehkým zklamáním. A nakonec - dostavilo se opravdu jen lehoučké zklamání. Přesto je to pořád příjemná krásná kniha, lehké čtení na jakoukoli dobu, při kterém se odreagujete. Je jasné, že autora ani jiný cíl neměl. Provence dýchá z každé vteřiny filmu i z každé stránky knihy - pořád cítíte vůni jídla, na patře máte rozvinutý buket vína, v dálce slyšíte zpívat ptáky či znít zvony a před vámi se rozprostírají nekonečné vinice. Provence krásnější než z letáku. Přesto jsem byl překvapen, nakolik se film vzdálil od své knižní předlohy - zejména co se charakterů postav týče; a to nejde jen o vedlejší postavy Charlieho či Auzetové, ale dokonce i samotného hlavního hrdiny Maxe. Ve filmu až do skoro samého závěru je nenapravitelný cynik připravený prodat celé sídlo po strejdovi, v knížce už mnohem mnohem dřív je jasné, že ho kouzlo tohoto kraje zlomilo. Další změny jsou i dějové (závěť nezávěť, vyhazov nevyhazov atd.), ale žádná z nich není tak zásadní jako ta jediná, která pro mě film posouvá výše než knihu - a tou je postava strýčka. Zatímco v knize nevystupuje vůbec, ve filmu jsem scény Alberta Finneyho vrcholem filmu, jeho moudra předávaná Maxovi jsou věčná a radost ze života nakažlivá jak ptačí chřipka. To nejhlavnější ale pro mě je, že jsem objevil autora, který mě určitě nezklame, až budu sáhnout po příjemné oddechovce, která poteší. Těším se na další Maylovy knihy.

Štěstí RougonůŠtěstí RougonůÉ. Zola

Tak můj první Zola a musím říct, že zrejmě ne poslední. Zola uměl. Tak nechutné postavy už jsem v knížce dlouho nepotkal - a kdyby jen jedna... Ne, jeden je tady horší než druhý. Člověčina ve své nejodpornější podobě. Všichni intrikují proti všem, jde jen o zisk, o úspěch, o peníze, o slávu, a o to vše hlavně za cenu nulového úsilí. Z celého toho hnusu tak krásně vyčnívá vztah Silvera a Miette, při kterém se děj jakoby totálně zastavil a jsou to desítky stránek nádhery. Občas může být ta politika roku 1851 nesrozumitelná a počet postav velký, ale časem si člověk zvykne a rodinné vztahy si zapamatuje. Když k tomu člověk přidá tu bohatost Zolova jazyka, je to učebnice literatury, jaká už se dnes nevidí.

Politika života a smrtiPolitika života a smrtiT. Snyder

Výborná kniha. Musím ale skromně i při své ješitnosti přiznat, že mnohdy je až příliš náročná na běžného i v historii zběhlého čtenáře a je třeba se občas vracet. O to jsou ale myšlenky ucelenější, komplexnější a autor se zabývá opravdu vším, co se zadaným tématem souvisí. Někdy mohou některé konstrukce působit trochu uměle a pro klasické české fašounky mohou být některé myšlenky příliš protiruské, proevropské a vůbec sluníčkem prosvícené, ale to je jen jejich problém. V posledních kapitolách zabývajících se převážně současnou Ukrajinou dostávají všichni voliči např. SPD a jiní milovníci Putinova Ruska pořádně na frak. Kéž by měl Snyderův pohled na svět co nejvíc otevřených čtenářů a jeho vize světa byla ta, která se jednou vyplní...

Vražda v MezopotámiiVražda v MezopotámiiA. Christie

Klasika, která pohladí. Zvlášť když z filmové verze znáte nazpaměť přesně každou větu a víte, co se stane. Jako vždy u Agathy je jasné, že to je ten nejméně podezřelý podezřelý. Ale v tomto případě je Hercule jakoby lehce upozaděn vypravěčkou, sestrou Letheranovou, a hraje jakoby až druhé housle oproti jiným vyšetřováním. Vtipné na závěr je šťouchnutí do Orient-expresu.

Sedm katů z MnichovaSedm katů z MnichovaM. Puzo

Žádné velké okecávání. Vlastně vůbec žádné (ani malé) okecávání. Jde se rovnou na věc. Žádné odbočky, jen pár vzpomínkových pasáží (abychom postupně lehce objasňovali charaktery nácků), jinak čistá pomsta. Takový malý Monte Christo... Ale zatímco Dumas si s tím pohrál snad na dva tisíce stran, Puzovi stačí 150. K tomu až hitchcockovsky utržený rychlý závěr bez hlubšího vysvětlení. Prostě jen bum prásk konec. Docela by mě zajímalo, jestli by to někdo nechtěl zfilmovat, mohla by to být výborná záležitost.

Chyťte Žida!Chyťte Žida!T. Tenenbom

Výborné. Zpočátku jsem si říkal, že to bude “jen” za čtyři, když tam jen chodí a jezdí po Izraeli a baví se s lidmi, ale i když je těch setkání čím dál víc a nemáte šanci si pamatovat každou postavu, to množství vás nezahltí, ale naopak má kladný efekt - čím dál tím víc vylézá jeden nepopiratelný fakt, který mi jen potvrdil můj dlouhopřetrvávající pocit - že Evropané se svého odvěkého antisemitismu nezbavili a pořád pro velkou část z nich (z nás) je Žid tím hlavním nepřítelem a chudák Arab nebo Palestinec jsou pouhé oběti izraelského brutálního útlaku. Depka z poslední třetiny knihy je obrovská a já jen doufám, že Izrael přežije navzdory všem protivenstvím. Tuvia je skvělý pozorovatel a umí odlehčit veškerá setkání, takže knížka skvěle odsýpá a čte se jedním dechem jako nejnapínavější román. Už se těším na jeho další poklady. A co napsat závěrem? Levičáci, shořte v pekle!

Marketa LazarováMarketa LazarováV. Vančura

Tak tady ještě větší zklamání než u předchozích Vančurů. Jazyková exhibice, která byla přehnaně zastaralá už v době napsání, natož dnes. Jazyk je až tak vyšperkovaný, že ruší vnímání děje. Jednoduše řečeno - forma ničí obsah. Bohužel ale ani onen obsah není žádná hitparáda - dva loupežnické rody se řežou mezi sebou, až to přestane krále bavit a seřeže je oba. Navíc protkáno tak hloupým a nelogickým chováním postav, nejasnými dějovými zvraty apod. Asi v půlce jsem vážně uvažoval, že to prostě nedočtu, tohle fakt nebylo pro mě. Nakonec jsem se překonal a alespoň za ucházející závěr dávám tu jednu jedinou. Filmu jsem se vždy vyhýbal, protože už z ukázek a recenzí vím, že se mi nebude líbit - po přečtení knížky už to vím stoprocentně.

Adresát neznámýAdresát neznámýK. Kressmann Taylor

Výborná půlhodinová lahůdka. Jen text, slova, literatura a nic víc. Jasná ukázka toho, že i slovem se dá přes oceán spousta věcí změnit, když se z vašeho nejlepšího kámoše stane nácek a zabije vám ségru. Ta jedna hvězda mi tam chybí za nevyužití tématu v delším útvaru a čase - rozhodné by si to zasloužilo. Někdy je ta zkratka až příliš velká a charakterové zlomky jsou příliš viditelné - droboulinké posuny v přijetí zla by byly možná (pro mě jako čtenáře) ještě silnější a napínavější.

ŽárŽárJ. Incardona

Je mi líto, ale fakt nemůžu jít výš. Možná je to přílišnými očekáváními, které ve mně vyvolala obálka (krásná ilustrace) a obsah knihy (šampionát v saunování), k tomu doufání ve finský humor, který se ale vzhledem ke švýcarskému autorovi nedostavil. Jinými slovy, málo vtipu, hodně porna. Prostě se ta kniha tak nějak čte a pak prostě přestane, aniž se vlastně něco stane. Když nad tím tak uvažuju, tak jestli vůbec ty dvě nejsou přehnané... Ale asi ne, nějaké zajímavé myšlenky se tam přece jen objeví (jedna hvězda) a aspoň si zaplácnu ve výzvě kategorii "zaujala mě obálka" (druhá hvězda).

Ratajský lesRatajský lesA. Palán

Výborná knížka. Krásně propletené tři příběhy, kdy se informace postupně dávkují a navzájem doplňují. Napsat tři příběhy lineárně za sebou, nemá to takový spád. Navíc každá část má jiný vypravěčský styl a v závěru dokonce ještě vypravěčů přibývá. Až do úplně poslední stránky tak vlastně není jasné, co kdo udělá a čte se to jedním dechem. Doporučuji číst pokud možno co největší úseky najednou, ať se do děje dostanete lépe. A co říci závěrem? Komunismus je pořádné svinstvo a každý bolševik by si zasloužil, za to, co udělal, pořádný trest. Těch možností, jak je trestat, je zde nabídnuta spousta, stejně tak i pocity těch, kteří se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou - ať už v příběhu z roku 1952 nebo 2014...

RagtimeRagtimeE. L. Doctorow

Jsem rád, že to mám přečtené, ale bohužel žádná hitparáda to pro mě nebyla. Víceméně podobné dojmy jako z filmu - střídají se skvělé pasáže s opravdu výplňkovými. Mísení reálných a fiktivních postav je zajímavé i spousta informací o těch reálných, např. Houdini, Morgan, Ford či prezidenti. Ale ta roztříštěnost děje je na můj vkus až přílišná. Jak se říká, někdo holky, jiný vdolky. S Doctorowem jsem si tedy příliš nesedl. Každopádně ale nijak neupírám té knize na kvalitách nebo na dějinném významu, ten je nepopiratelný, ta touha žít podle vlastních představ je ve všech hlavních postavách, nejen ve Walkerovi, v tom vězí asi nevětší krása knihy.

Kráva nebeskáKráva nebeskáD. Duchovny

Fakt nemůžu víc než dvě. Slátanina o ničem a nedovedu si představit, kdo je vlastně cílovka. Je to pro děti, pro dospělé, pro sjeté, pro hloupé nebo naopak pro prudce inteligentní nebo ezoterické? Občas se objeví lehký vtípek, občas zajímavá (ale strašně jednoduchá a prvoplánová) myšlenka, ale tím to asi tak hasne. Za svou první letošní knihu tak jsem rád aspoň z důvodu, že ve Výzvě mi splní bod Černobílá obálka.

Hry bez hranicHry bez hranicM. Kašpárek

Výborná knížečka na jedno odpoledne. Nesnáším namyšlenost hipsterství - takže tady jsem se krásně posmál všem paletám, zavařovačkám a rawpotravinám. Autor má cit, nadhled, a i když mi někdy trošku vadila přemíra v současné době módních anglických slov, patřilo k tomu. Je to zajímavý pohled na momentální svět a nedávnou uprchlickou krizi - každý si tady najde odůvodnění svého vlastního postoje od "všechny postřílet už na moři" až po "dáme jim všechno, co chtějí". Pro mě hlavní hrdina není ani lidumil ani cynik - jen prostě chce pro sebe ten nejpohodlnější život. A kdo by to nechtěl? :)
"Myslíš, že až Fero s Dežem z okna uvidí dotovaný kancly pro kreativní profesionály, přestanou dělat píčoviny, koupí se macbooky a začnou navrhovat pasivní domy?"
"Vlastně jsem odcházel ještě s něčím: s kručením v břiše. Za tři stovky a hodinu a půl ve frontách jsem od kreativního průmyslu dostal jídlo s příběhem, ale bez kalorií."
"Až si ten čpavý slanosladký zápach někdy budu chtít připomenout, měsíc nevyměním hadr na podlahu v koupelně, pak ho nechám tlít na dně koše na odpadky a nakonec hodím na slunce v průsvitném igelitovém pytli s trenkama prochcaného dědka, kvůli kterému lidé vystupují z tramvaje a radši čekají na další. Po pár dnech pytel otevřu, zavřu oči a ponořím do něj hlavu."

31.12.2018

Kronika ohlášené smrtiKronika ohlášené smrtiG. García Márquez

Vybral jsem si ji jako poslední kousek do letošní Čtenářské výzvy a jsem rád, že si můžu odškrtnout další klasiku. Ale čekal jsem mnohem víc. Mnohem víc. Je to jen kousek detektivky, kdy se řeší pořád dokola z několika pohledů jedna vražda, kterou vrazi nahlásili dopředu. To, z čeho jde v téhle útlé knížečce největší mráz po zádech je ta netečnost obyvatel vesnice, kteří buď nevěří tomu, že Santiago Nasar bude zavražděn, nechtějí si to připustit, zavírají před tím oči nebo se tomu dokonce ještě smějí jako výbornému vtipu. Je to dost smutný obrázek společnosti a nedělám si iluze, že by to jinak bylo v reálném životě - raději zavřít vrata a nepřipouštět si nic špatného. A jen tím, že budu myslet na tu dobrou variantu, tak se ona stane skutečností. Nestane! Jinak - jakékoli vraždy "ze cti" mě vždycky strašně vytáčejí a společnost, která je uznává, je sto let za opicema.

28.12.2018

Srdce temnotySrdce temnotyJ. Conrad

Bez debat jedna z nejvzláštnějších knížek, co jsem četl. Když jsem náhodou přišel na to, že Coppolova Apokalypsa má knižní předlohu odehrávájící se v koloniální Africe konce 19. století, musel jsem si ji sehnat a ihned přečíst a teď navíc si znovu budu muset pustit tu Apokalypsu... :) Ale ke knize - je jazykově naprosto úžasná - bohatá - metaforická - učebnice líčení - plná metafor a přirovnání. Snad nejbohatší jazyk prozaika. Snad je to tím, že Conrad není rodilý Angličan a užívá zkrátka angličtiny jinak než rodilí mluvčí. A snad také tím, že překlad je od Jana Zábrany = nemůže být lepší. Teď tedy teprve k obsahu, který zákonitě musí být zastíněn úžasnou formální stránkou - a ejhle! Není! Kniha je napínavá, tajemná, strašidelná. Zdaleka ne vše je pořádně vysvětleno (zpočátku mě to štvalo, pak jsem to přijal jako autorův styl a hru s čtenářem) a občas jsem se musel vracet, abych se ujasnil, co se vlastně děje. Čtenář musí být stoprocentně soustředěn ne jen na každý odstavec či řádek, ale i na každičké slovo, aby byl schopen číst i mezi řádky. Přiznávám, bylo to náročné. A už se těším na dalšího Conrada. P.S. Přiznávám, že jsem váhal mezi čtyřmi až pěti, ale vzhledem k hrubému podhodnocení (76) musím jít na pět - kniha je výborná.

27.12.2018

Vesmír versus Alex WoodsVesmír versus Alex WoodsG. Extence

Je to výborná knížka, ale na plný počet jít nemůžu. Je to všechno až příliš načančané, očekávatelné a poplatné současné době spotřební tragicko-komediální literatury "ze života". Najdete tu smích a slzy, lásku a nenávist, život a smrt... slyšíte ty pindy, jak to pěkně ezo zní? Jasně, přeháním, ale víceméně je to tak. Na mnoha místech jsem se s gustem zasmál, ale znovu říkám - ta očekávatelnost děje mě ubíjela. Zkrátka a dobře - výborná oddechovka, která rozhodně neurazí, ba naopak občas přijde s hlubokou myšlenkou. Zasloužené čtyři.

25.12.2018

Vánoční koledaVánoční koledaC. Dickens

Naivní krása a nápravě chamtivého starého asociál a. Viktoriánský Londýn z toho úplně teče. Klasická ukázka knihy, kterou ocení kdokoli bez ohledu na věk - pětiletý i devadesátiletý. Jediné, co je k vstřebání tohoto příběhu důležité, je otevřené srdce a mysl. Jste toho schopni? Pak je Vánoční koleda přesně pro vás. A jedno doporučení na závěr: Dejte si to v provedení rozhlasové hry s Josefem Kemrem v hlavní roli. Dokonalost sama.

30.11.2018

Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesA. Christie

Ty jo, vždyť za dva roky už to bude 100 let, co Agatha vydala svůj první román, první s Poirotem. A je to na něm vidět - v tom dobrém i v tom špatném. Co zde najdete? Staroanglické sídlo, suchý anglický (belgický?) humor, klasické závěrečné rozuzlení, natvrdlého Hastingse, totálně zamotaný děj, nějaké ty rodinné rozepře, plno jedů a jejich kombinací, velké dědictví a ztracenou závěť... Je zábavné číst knížku, když děj znám opravdu nazpaměť z filmových zpracování a nemusím řešit každý detail, aby mi něco neuniklo a jen si užívat jedno detektivkové klišé za druhým.

29.11.2018

Konec světa se prý nekonalKonec světa se prý nekonalP. Ouředník

Na plno bohužel jít nemůžu... protože je to na můj vkus až příliš rozházené a rozříštěné. Ano, je to určitě záměr autora, ale není to zkrátka můj styl. Přesto je to stále ten krásně provokativní Ouředník a jeho lehkost a schopnost v pár slovech totálně shodit (ale zároveň stále přesně popsat) cokoli je neuvěřitelná. Kdysi ve svých esejích měl podobnou lehkost i Kuras, než zmagořil, ale... proč to sem teď píšu, když to s tím vůbec nesouvisí? :) Ouředník je dokonalý v tom, jak zamotat různé kapitoly od sebe a zároveň k sobě a dějepisné zkratky jsou úžasné a na mnoha místech knihy jsem se opravdu od srdce zasmál.
Dovolím si dvě ukázky:
"Co se islamofobie týče, sémantický posun dovoloval napříště proměnit kritiku mimořádně gynofobního náboženství v xenofobii a následně v charakteristický rasismus. Trochu jako kdyby zmrzlinář, pyšný na svůj recept, založil rasu milovníků jahodové zmrzliny a osočil z rasismu ty, kterým jahodová zmrzlina nechutná."
"Kdyby Německo vyhrálo předchozí válku, nedošlo by k následující. Šedesát milionů mrtvých by žilo svůj život: někteří z nich by jaktěživ nezaslechli mluvit o válce; jiní by pokojně živořili pod německou okupací, rakousko-uherskou správou nebo tureckou nadvládou; další by zažili méně vražedné války, ve kterých by přišli nanejvýš o oko nebo o nohu. Ale v roce 1939 vypukla nová válka, ta, která proslavila Adolfa Skopčáka."

29.11.2018

Muž, který stál v cestěMuž, který stál v cestěI. Fíla

Nechápu tak slabé hodnocení. Je to výborně napsaná knížka. Strhující děj. Barvité postavy. Temná atmosféra. Filmové střídání děje. Skutečný příběh. Není pravda, že by autor nějak výrazně fabuloval a vymýšlel si. Naopak, charaktery postav (svině Bilak, vychcaný Husák, posraný Dubček, kágébák Svoboda apod.) odpovídají realitě. Jestli někomu vadí, že tady není více zmíněna Krieglova minulost, např. během španělské občanské války nebo za Února, tak ať si počká na nějakou kompletní biografii. Tady se děj soustředí na nejsvětlejší moment jeho života - jeho NE Moskevskému protokolu. Tváří v tváří Brežněvovi, gulagu, Sibiři, smrti, mučení. Tohle NE má v našich dějinách jedinou obdobu - tou je Jan Hus v Kostnici. Kriegel mohl dopadnout úplně stejně (dokonce s tím i počítal) a nikdo by se nedivil. Nikdy jsem si nemyslel, že mi bude jakýkoli komunista byť je trošičku sympatický - u Kriegla jsem se spletl. Byl to (alespoň co se osmašedesátého týče) borec.

28.11.2018

Byl jsem při tomByl jsem při tomJ. Kosiński

Naprosto úžasné. 90 stránek a jak dokážou zaujmout a nepustit. Dost možná jsem ještě nečetl knížku s tak skvělou první kapitolou - tolik něhy a lidskosti. Které se pak postupně začnou měnit na absurdní a ještě absurdnější situace. Najdeme tady zhoubný vliv masmédií, neochotou lidí uvažovat nad předloženým informacemi a vítězství (pod)průměrnosti. Že by to bylo až tak aktuální, když si člověk uvědomí stav současné politiky a společnosti vůbec? Až na to, že Příhoda je čistota sama - překrásná postava. Takový trochu Forrest :) Záměrně jsem se dosud vyhýbal filmu, i když ho mám už asi deset let připravený. Teď už se jej nemohu dočkat. Peter Sellers sice úplně neodpovídá somatotypem hlavnímu hrdinovi, ale je to přece Peter Sellers.

25.11.2018

Zločin v YorkuZločin v YorkuS. Thomas

Jo, dobrý. Nic extra od toho hlavně nečekat - klasická historická detektivka tentokrát okořeněná anglickou občanskou válkou (té jsem tam bohužel právě čekal trochu víc, proto jen tři), emancipovanou ženskou hrdinkou (porodní bábou), a ne jen jednou. K tomu nějaká ta šermovačka, popis narození či smrti dítěte a totální obrat před koncem vyšetřování. Zkrátka klasika, která nenadchne, ale rozhodně nenudí.

25.11.2018

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaE. Boček

Miluju tenhle styl humoru. Na každé stránce se člověk směje jako pako a mnohokrát se musí smát nahlas, protože to nejde zastavit. Není to o nic slabší než jakýkoli z předchozích tří dílů, v mnohém snad ještě lepší. Děj se tady netříští na mnohaměsíční období, ale odehrává se víceméně během jediného dne. Dokonalý popis dvou totálně zbabraných krádeží, k tomu staré známé osazenstvo Kostky. Lahůdka.

30.10.2018

Chraň nás Pánbůh před FinemChraň nás Pánbůh před FinemA. Paasilinna

Přiznávám, o jednu hvězdu nadhodnocuji, protože tak špatné, aby to (v době mého hodnocení) mělo jen 47%, to rozhodně není! Přiznávám, čekal jsem větší salvy smíchu, kterých se mi nedostalo. Narozdíl od nich se mi dostalo "jen" příjemně přitroublého úsměvu, po úplně celou dobu čtení. A to je více než dost. Konec knihy je trochu useknutý a zasloužil by si trochu více kulervoucí vyústění, ale to není důležité. Důležité je, že knihu jsem bez problémů slupnul, nenudil jsem se u ní a představa hádky Boha s papežem, nebe v depresivním Finsku, svatého Petra stěhujícího křeslo z Bulharska... atd.

29.10.2018

Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazechTagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazechÉ. Vuillard

Vynikající. Jen víc takových knížek, kde dostává lidská chamtivost a lhostejnost na frak. Vlastně ne na frak, ale vítězí nad spravedlností, hodnotami a ctí. Je smutné, že spousta toho se stále děje kolem nás a my pořád děláme, že nevidíme, že se nás to netýká, nebo dokonce se někteří s těmi kurvami kurví a jsou na to hrdí. Jediná drobounká nedokonalost je, že autorem je Francouz, a ne Rakušan či Němec, od kterých by to vyznělo ještě mnohem silněji. Ale to je opravdu jen titěrnost, kterou jsem si vlastně mohl nechat od cesty. Tuto krátkou knížečku mohu doporučit úplně všem, kteří mají ještě srdce na správném místě a snaží se vzdorovat stále sílícímu nezájmu o vzdělání a věci veřejné.

23.10.2018

Ve jménu Jeho VeličenstvaVe jménu Jeho VeličenstvaM. Gatiss

Tak tady jsem se velice sekl v očekávání. Prvních pár stránek vtipně začne a opravdu na člověka dýchne mix Jamese Bonda a Austina Powerse zasazený do konce 19. století. Ale už po pár stránkách se to začne strašně nesmyslně zamotávat - dokonce jsem u toho několikrát usnul, než jsem se asi v polovině lehce začetl. Ale to už bylo asi jako sledovat seriál od třetího dílu - sice zhruba tušíte, o co tam jde, ale nevíte nic pořádně a všechny postavy se vám pletou. Takže ty dvě hvězdy jsou opravdu jen z milosti za občasné vtípky a občasné napínavé pasáže. Nic víc tady není. Pokud to bude mít pokračování, určitě se obejde beze mě a já bez něj.

22.10.2018

Chlapec na mostěChlapec na mostěM. Carey (pseudonym)

Nakonec přece dám "jen" čtyři. Začátek má hodně pomalý rozjezd. Trochu mě štvala moderní genderová (a kdovíjaká) vyváženost - musí tady být černoch, gay, asiatka, autista... občas byl děj zbytečně nepřehledný (snad překladem?). To by k záporům bylo asi tak všechno - všechny jsou ale přebity klady - a hlavně tím největším - absolutně famózním grandiózním závěrem. No, závěrem - (více než) druhá polovina knihy neustále graduje, zamotává se, vysvětluje a zase zamotává. A kniha je opravdu stránku od stránky lepší a lepší. Opravdu bez výjimky jde kvalita stále nahoru a nahoru. No a musím přiznat, že až v samotném závěru mi došlo, že toto je "časově" první díl tady téhleté houbové apokalypsy. I když ne tak úplně, závěr... ale ne. Nevyžvaním všechno. Vzhledem k tomu, že autor nemá během knihy slitování s žádnou hlavní postavou se člověk musí těmi 850 stránkami (spolu s Všemi dary obdarovanou) prokousat sám.

01.10.2018

ChagallChagallneznámý

Z této edice asi určitě nejslabší kousek... krom neseřazení obrázků a textu, tady je text absolutně mimo všechny obrazy - je to jen o Chagallově mládí do jeho definitivního odchodu z Ruska, navíc to jsou jen nesrozumitelné pseudointelektuální snobské kecy plné citátů, nic konkrétního o Chagallově tvorbě. Ta, naprosto úžasná, tak zůstává jediným (obrovským) kladem této knihy. Netušil jsem, že Chagall byl až tak úžasný malíř. Opravdu smekám před velikostí jeho génia.

24.09.2018

Kolumbova záhadaKolumbova záhadaS. Berry

Je zvláštní, proč zrovna Dan Brown je z autorů tohot žánru konspiračních slátanin tak slavný a ostatní jsou vždy jen k němu přirovnáváni. Třeba jako právě Steve Berry (nebo Egeland, Vandenberg...). Knihy jsou koncipovány vždy stejně a Kolumbova záhada není výjimkou - krátké svižné kapitoly vždy končící v nejnapínavější části; děj přeskakující z místa na místo; neustálé zvraty v tom, kdo je s kým a proti komu a proč; nějaká drobná nejasnost v minulosti je naroubována na dalších deset nejasností a pověstí; jednoduchý srozumitelný jazyk; tah na bránu a atraktivní mísení historie s detektivkou s akcí či thrillerem. To vše je i tady. Nečekejte nic víc, dostanete však dostatek čtenářského uspokojení. Navíc se mi v téhle knize líbí, že na závěr autor na rovinu přiznává, co je historický fakt a co už je jeho fabulace. To jsem velice ocenil a i proto jsem neváhal se čtvrtou hvězdou. Pro mě kniha však i další kouzlo - a to je, že autor dlouho a důležitou část děje zasadil do Prahy, do prostředí židovského města a hlavně další část do Vídně - mého nejmilovanějšího města na světě.

06.09.2018

1 2 3 4 5 6 ... 9