Operace Bosch

Píše se rok 1510. Ve Florencii prosí Gabriela Benciová Leonarda da Vinci, aby dokončil portrét její zesnulé matky. V téže době přitáhne série ohavných vražd v brabantském vévodství všeobecnou pozornost na malíře Jeronýma Bosche. Gabriela se mimoděk ocitla v srdci děsivého spiknutí. Mezi Milánem a Benátkami, mezi francouzským trůnem a papežskou stolicí se děje cosi nekalého. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33416/operace-bosch-33416.jpg 3.73
Originální název:

La Conspiration Bosch

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Plútarchos
30.04.2016

Kladem tohoto románu je, že se tváří jako román historický. Píše se rok 1510. Hlavními postavami jsou skutečné historické osobnosti - malíři Jeroným Bosch, Leonardo da Vinci, Tizian, Raffaelo, papež Julius II., francouzský král Ludvík XII., anglický král Jindřich VIII., císař Maxmilián I., jeho syn Filip Sličný a další. Kdo by se nechtěl začíst do poutavého historického vyprávění s těmito postavami?
Problémem tohoto románu je, že nemá s historickým románem nic společného (kromě popisu výše). Autoři si vypůjčili přitažlivá jména, aby udělali svoji knihu rovněž přitažlivější. Celý příběh krvavých rituálních vražd, politického spiknutí a inspirace obrazem Jeronýma Bosche je autorským výmyslem a román se tak propadá mezi tuctová konspirační Brownovská dílka. Role da Vinciho dokonce působí (oproti Brownovi) až nevkusně.
Škoda, že autoři použili známá jména té doby; mohl to být slušný příběh a zápletka, kdyby ty překroucené charaktery a reálie nepůsobily tak rušivě.
Na druhou stranu musím přiznat, že kniha je psána poutavým jazykem, čtenáře vtáhne do děje, krátké kapitoly zvyšují čtivost, napětí, romantika, popis prostředí - to vše čtenáře zaujme. A pokud nejste takový historický hnidopich jako já, mohla by se vám knížka líbit...


Štítky

historické romány

Autoři knihy

Denis Lépée

Denis Lépée
francouzská, 1968

Jégo Yves

Jégo Yves
francouzská

Uživatelé mají knihu

v Přečtených3x
v Knihotéce8x
v Chystám se číst2x
v dalších seznamech3x