Dryák

Přemyslovské Trojkrálovství stojí na osudové křižovatce – buď přijme nadvládu námořních velmocí Anglie a Holandska a zůstane jen druhořadou kontinentální mocností, nebo je vyzve na souboj pomocí převratně zkonstruovaného a novou bojovou látkou vyzbrojeného loďstva. To vše se odehrává v alternativním 17. století, kde existuje pod vládou Přemyslovců mocná říše táhnoucí se od Baltu až po Jadran a od Labe až po Dvinu. František Novotný přichází se strhujícím příběhem, v němž významnou roli hraje alchymistická magie (tzv. alchy-punk) realizovaná nikoli pouhými kouzelnými formulemi a prací na Velkém magistériu, ale stavbou magických přístrojů, plody nauky, kterou lze nejvýstižněji popsat jako alchymické inženýrství. K němu se pak pojí znalost míchání elixírů, mezi něž patří i Dryák nesmrtelnosti, a soupeření tajných služeb o pradávný recept na utajovanou bojovou látku. Jak dopadne boj mezi západními námořními velmocemi a českým Trojkrálovstvím a kdo je strážným duchem, který napříč staletími bdí nad osudem Přemyslova rodu? Jak je to s Maharalovými golemy a co na to mylady de Winter? A kde se tu vzala Elina Makropulos? To vše a mnohem více se dočtete v románu Dryják. Stačí jediný doušek a neodložíte jej, dokud jej nedočtete do dna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451939/big_dryak-qeR-451939.jpeg 4.119

Kniha Dryák

biki
06.11.2021

"Svět úžasný jako kapka jedu" - to bylo první, co mě napadlo po dočtení knihy. Znalci jistě poznají, že jsem si k hodnocení vypůjčila název jedné z povídek Zdeňka Volného. V ní se sice jednalo o něco úplně jiného, ale název povídky beze zbytku vystihuje dojem, který na mně kniha udělala. Brilantní propojení historických událostí s těmi fiktivními, jak by za jistých okolností mohly probíhat. Propojení postav historických a fiktivních, včetně těch stvořených jinými autory, a každá z těch postav má v ději své nezaměnitelné místo. Řada technických záležitostí, kdy autorovi muselo dát obrovskou práci, jak se s nimi vypořádat na úrovni znalostí 17. století, byť s nemalou dopomocí čínských technologií té doby. A stejně nezaměnitelné místo má v příběhu i vysoce sofistikovaná magie - například výroba mikročipu magickými prostředky, to je prostě lahůdka.
Ano, na první pohled to vypadá jako mišmaš, ale aspoň pro mně mimořádně chutný. Zkrátka, knihou jsem byla nadšená a tak trochu doufám, že by časem mohlo být i pokračování.

Tazz1
25.09.2021

Kniha mi přišla jako na houpačce. Občas byly pasáže, kdy se nedalo odtrhnout a jindy byly tak nudné a popisné úseky, že jsem je musel přeskakovat. Také to na mě působilo, jako by to nebyl jeden román, ale vícero příběhů v urputné snaze je spojit dohromady. A to spousta z těch příběhů působí nedotaženě, kdy se jakoby začne něco dít a najednou je po všem. Včetně konce. Těšil jsem se na velkolepou bitvu flotil a ono nic. Pár řádek. Takže velký potenciál, skvělý nápad, ale provedení trochu slabší. Což je škoda, spousta známých jmen a historických narážek, to se dalo skvěle využít. Ale zůstala spousta otazníků a konečně i otevřený konec, tak třeba bude pokračování.

Denny456
21.06.2021

Tahle kniha se dá opravdu těžko popsat. Pokud máte hodně načteno a máte přehled o historii, tak se budete myslím dobře bavit. Samozřejmě je nutné ke knize přistupovat s jistou mírou nadhledu. Já se bavil velmi dobře.

Arminus
01.03.2021

Opravdová fantasy ze subžánru alternativní historie! Snad napsaná k poctě velkého Meyrinkova mystického románu Golem – z něho je převzat hlavní hrdina Athanasius Pernath a objeví se i golem(ové). Ovšem vystupují zde i osoby historické (rytec Hollar, alchymista magistr Kelley či politici Richelieu, Mazarin nebo Buckingham) či osoby vypůjčené od jiných autorů (d´Artagnan a další mušketýři) a konečně samozřejmě čistokrevné děti fantazie pana Františka Novotného. Jde tu o elixír života, složení řeckého ohně a nakonec o nic menšího než o nadvládu nad světovými moři a tedy nad světem. V alternativním 17. století, střetávají se vynálezy počínající průmyslové revoluce a vynálezy zkonstruované na základě magie jako vědy. V tomto smyslu zajímavé čtení, i napínavé – až na závěr, kde pan autor asi sám nevěděl, jak to vyřešit s elixírem věčného života a časovou smyčkou (kam se hrabe paradox časové smyčky „odcestuji do minulosti, zabiji vlastního dědečka, tím pádem se nemohu narodit a tím méně odcestovat ….“. Zde hrdina naopak zachrání v minulosti sám sebe a paradox je vyřešen!).
Tedy, pokud nemá být skutečným závěrem a mementem pro čtenáře něco trochu jiného, totiž ukončení činnosti čínského „poradce“ české přemyslovské vlády, kterého si přivezl z Číny (nebyl se tam ani tak učit „stabilizovat“ společnost jako očíhnout tamní technické vynálezy) Athanasius Pernath. Poradce byl velice přítulný a také platný – s jeho pomocí se podařilo vyvinout a postavit nový typ válečných lodí, lepších než evropské. Když se ale zničující válka mezi Evropany rozhořela, ztratil se poradce do Číny, kde hlásil svému císaři splnění úkolu a Čína byla připravena mobilizovat svou Terakotovou armádu a Evropu zabrat …… Velice poučné čtení, třeba pro jednoho zkrachovaného „prognostika“, hledajícího dnes v Číně pro nás „strategického partnera“ a umetajícího usilovně Hedvábnou stezku, aby Číňané mohli snáze do Evropy …….. Tak to myslel autor?

hanzmb
25.02.2021

Tak už mi tady chybí jen Conan a Sněhurka se 7 trpaslíky jsem si říkal v půlce knihy. Ale i na něj došlo! Autor tady zamotal všechno. Od Dumase přes Defoa k Čapkovi a dalším autorům. Videopřenosy i přenos hmoty. Cestování časem i prolínání vesmírů. Ochranné ďáblíky i s démonem Entropií. Samozřejmě když golem tak hned několik. O jaderné munici nemluvě. Autor chtěl asi stvořit druhou Makropulos ale vyšel z toho pejsek s kočičkou jak pekli dort. To na co jsem se celou dobu těšil se nakonec odbylo zmínkou v dopise. Fandové alternativy musí dál zůstat u Drnka a Kotouče. Tohle je zase jeden fantastický nápad utopený v ptákovinách. Nebo že by to autor myslel jako satiru? Pokud ano, tak to bych dal 5*.

witko
14.02.2021

Naprostá pecka! Vynikající fantazie autora mě opět oslovila.

martina1199
19.12.2020

Ještě lepší, než jsem čekala :-)
Byl to narozeninový dárek na přání, o knize jsem dopředu nevěděla zhola nic, zaujala mě pouze anotace a krásná obálka. A byla to jízda :-) Doporučuji všem milovníkům alternativní historie, ovšem s výraznými fantasy prvky. Alternativní historie 17. století, na trůnu Trojkrálovství král Václav Otakar z rodu Přemyslovců v době, kdy Anglii reálně vládne vévoda Buckingham, historická fakta a osobnosti evropských dějin smíchaná a naservírovaná úplně jinak, než je známe. Do toho alchymie, kabala a i jiné síly hýbající časem i prostorem - toho všeho se vám dostane plnými doušky :-)

kokrokr
29.12.2020

Dobrodružný alternativní svět okořeněný nápojem dlouhověkosti a trochou magie. Sám autor ve svém díle naznačuje inspiraci Karlem Čapkem a jeho divadelní hrou „Věc Makropulos” z roku 1922. Název knihy je odkaz na povídku Josefa Nesvadby „Dryák”, uveřejněnou roku 1960 v souboru „Einsteinův mozek”. V příběhu ze středověké Prahy poznáváme v nové milence českého krále mylady de Winter z knihy „Tři mušketýři”. Přemyslovský král se snaží rozšířit svůj vliv na námořní obchod a buduje novou flotilu lodí na obranu obchodních tras. Děj románu je ale zbytečně dlouhý a místy trochu nezáživný. Pomalé tempo v závěru knihy najednou akceleruje a dojde k zajímavému časovému paradoxu a rozuzlení příběhu. Dávám tři a půl bodu.