ladyxx ladyxx komentáře u knih

Šeptající dívka Šeptající dívka Marko Hautala

Začátek byl skvělý a velice slibný, nicméně nějakým způsobem se příběh vyvinul šíleným a na mě dost úchylným směrem, a závěr byl uspěchaný a těžko pochopitelný.

26.07.2020 2 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Kniha se skládá z dopisů hlavního hrdiny Werthera jeho příteli Vilémovi, spíše ale připomíná deník, než korespondenci. Obsahuje krásné popisy krajiny, rozvinuté filozofické úvahy, z každého záznamu prýští emoce. Autorův květnatý jazyk a použitá slovní zásoba jsou prostě neskutečné. Z objektivního pohledu popsal Goethe hrdinovy city a z nich plynoucí milostné utrpení dokonale. Subjektivně mi byl Werther sympatický do seznámení s Lottou, poté přistoupil k nadměrnému fňukání, jak je jeho vyvolená božská, a jak je nešťastný, že ji nemůže mít. Antipatie vůči němu vyvrcholila jeho smrtí, která byla cokoliv, jenom ne hrdinská. Je to však klasické dílo, které alespoň jednou stojí za přečtení.

P.S. Opravdu by mě zajímalo, zda kdyby Werther Lottu získal, miloval-li by ji až do smrti, či by jeho city opadnutím růžových brýlí vyprchaly (jak se to děje ve skutečnosti).

13.07.2020 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Děj knihy se odehrává v Americe, pro změnu převážně v současnosti. Konzervativní podivní v současném normálním světě přináší pár vtipných situací, které jsou hezky vyváženy akčnějšími scénami. Objevuje se zde nová zajímavá podivná jménem Noor, která evidentně bude mít velkou úlohu v další knize. Celkově je to dobré pokračování série, které se zaměřuje na jiné záležitosti, než je boj se stvůrami a netvory, díky čemuž příběh neztrácí grády a kvalita neklesá.

04.07.2021 4 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Anotace vzadu na obale může být pro potenciální čtenáře matoucí, bouře a děsivý objev v prádelníku by se spíš očekával v první polovině knihy, zatímco ve skutečnosti proběhne až ke konci, navíc popis děje chronologicky neodpovídá. Tohle však není vina autora, který napsal napínavý psychologický román s lehkou duchařinou na konci. V pozadí děje je tragická smrt Lydie, jednoho ze dvou dětí pocházejících z dvojčat. Pozůstalé dvojče však později zničehonic prohlásí, že došlo k omylu, a ve skutečnosti zemřela Kirstie. Je toto prohlášení výsledkem traumatu ze ztráty sourozence, nebo skutečně došlo k nesprávné identifikaci? Na odpověď na tuto otázku si čtenář musí počkat až téměř do poslední strany. Samotný závěr si lze vyložit dvěma způsoby. V knize očekávejte dlouhé popisy skotských Hebrid a vnitřní psychologické analýzy postav. Vyprávěno v první osobě v matčiných kapitolách (těch je více), doplněno kapitolami přibližující pohled otce, který je popsán ve třetí osobě.

21.07.2020 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Anotace: "Ponurá blata. A mrtvola s tajemnými runovými znaky," stačila k tomu, abych věděla, že mě kniha bude bavit. A opravdu nezklamala, přečetla jsem ji do večera na jeden zátah. Je vyprávěná z pohledu hlavní hrdinky Tory, se kterou mám mnohé společné, proto mi byla hned sympatická. Děj se odehrává na skotském souostroví Shetlandy, jehož prostředí je krásně popsáno. Příběh se pěkně vyvíjí, a nabízí zajímavé vložky z oblasti medicíny a místní mytologie, i když ke konci už je trochu přitažený za vlasy. Autorčin sloh je fantastický.

15.07.2020 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Líbil se mi styl zpracování knihy, kdy je děj vypravován z pohledu tří různých žen, a postupně se tak odhalují podstatné informace a události. Problém je, že všechny postavy v čele s alkoholičkou Rachel jsou neskutečně nesympatické a iritující, a není "komu fandit". Samotná zápletka je ovšem dobrá. Celkově hodnotím průměrně .

13.07.2020 3 z 5

Pohřbené tajemství Pohřbené tajemství Val McDermid

Skotká vřesoviště mohou skrývat četná tajemství. Jedno konkrétní - vykopané historické motorky a zakonzervovaná mrtvola - dovedou detektivy z malého oddělení odložených případů až do roku 1944. Místy tak musí o událostech trochu spekulovat, ale nakonec vrchní inspektorka Karen vraha odhalí a zatkne. Škoda jen, že se nedozvíme výsledek soudního řízení. Kniha patří do série, což jsem nevěděla, ale dá se číst i samostatně. Vrhnu se na předchozí díly, a budu doufat, že autorka vydá další pokračování.

24.07.2021 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Stejně jako u jiných děl autorky je i v této knize příběh dokonale propracovaný, prostředí úžasně popsané, cornwallské rodinné sídlo fascinující, záhada napínavá, a všechny otázky zodpovězené. Postavy jsou realisticky vykreslené, se svými kladnými i zápornými stránkami jsou velmi lidské, a která momentálně převládá je ovlivněno zkušenostmi postav (např. k nenáviděné Rose jsem cítila spíše lítost). Osvěžující jsou Eliziny pohádky, které obsahují malé nápovědy k minulosti, a nejsou tudíž v knize náhodou. Přesto mám několik výhrad. Kapitoly mi přišly zvláštně uspořádané a bylo obtížnější si v hlavě udržet linerární kontinuitu všech linek, bylo by lepší jednotlivé kapitoly reorganizovat, aby na sebe lépe navazovaly. Cassandřiny "duchařské" sny v domku by mohly být úplně odstraněny, a její linka zkrácena, jelikož mě její život (hlavně ten milostný) moc nezaujal. Ač je tedy slabší v porovnání s jinými autorčinými knihami, které jsem přečetla, stále si drží vysoký standart a stojí za přečtení.

29.06.2021 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Na samém počátku jedna postava komentuje detektivky, že "všechny začínají v nepravou chvíli. Začínají vraždou. Vražda je ale konec. Příběh začíná dlouho předtím - někdy dokonce o celá léta dřív - všemi těmi příčinami a událostmi, které svedou jisté lidi na jisté místo v jistou hodinu jistého dne". Tím se autorka důsledně řídí, a ukazuje události, které se staly v měsících předcházejících vraždě. Události vyvrcholí v září v panském domě u moře, kam se sjede vybraná společnost skrývající svoji vzájemnou nelibost za úsměvy a zdvořilé jednání. Identita pachatele mě překvapila, a velmi mě potěšila zmínka o Herculu Poirotovi. Podle mě kniha patří mezi nejlepší autorčina díla.

04.06.2021 5 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Proud času je skvělou kombinací historických faktů, fyzikálních teorií, akce, napětí a fantasy. Cca do 1/4 knihy je příběh pomalejší, seznamujeme se s postavami, prostředím, a pozadím pro další vývoj příběhu. Od samotné cesty do minulosti, která se samozřejmě neobejde bez komplikací, děj graduje. Sledujeme 2 linky - boj o život ve středověku a pokusy o vyřešení nastalé situace ve středisku ITC. Ústřední trojice ve středověku má opravdu velké štěstí, což neshledávám nutným kritizovat - ostatně o čem by byl příběh, kdyby hned zemřeli? Autor si alespoň připravil dvě překvapení v podobě role rytíře de Kerre a šéfa ITC Dodingera, to bylo dosti nečekané. Závěr je dojemný, kniha jako celek zábavná a poučná.

U knihy jsem se nenudila ani jednu stránku, proto můžu doporučit dalším, koho zajímá historie a problematika cestování v čase. Oceňuji, že podstatné informace byly doprovozeny ilustrací. Škoda jenom, že zůstala jedna nezodpovězená otázka: "Proč nějaká událost, která se odehraje v minulosti v alternativním vesmíru, ovlivní minulost v našem vesmíru?".

16.05.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Příběh založený na skutečných okolnostech z odbobí 2. světové války. Je plný podezřele náhodných setkání a nerealistických okolností (např. fixace na vymyšlený příběh o upírech), což ani nevadí vzhledem k tomu, že se jedná o román, a ne o dokumentární dílo. Postavy v knize žijí svůj obvyklý život, zatímco v pozadí se vznáší příběh o holokaustu, který je vyprávěný z pohledu oběti Minky a nacisty Josefa. Minčino vyprávění tvoří značnou část knihy. Zajímavé by bylo číst více podrobností z pohledu Josefa, což tam z pochopitelného důvodu nebylo. V knize se objevují filozofické otázky ohledně odpuštění a spravedlivého trestu za vykonané činy. Celkově autorka zpracovala příběh tak hezky, jak jen toto téma může být.

"Je udivující, o čem všem člověk dokáže sám sebe přesvědčit, když přistoupí na lež."

14.08.2020 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Příběh se rozjíždí pomalu, takže čtenář má dost času seznámit se s psychicky nemocnou Annou, která si krátí chvíle mimo jiné pozorováním sousedů. Jednoho dne se stane svědkem něčeho strašného, čemuž však nikdo nevěří. Aby odhalila, zda se událost skutečně stala, nebo si s ní pouze pohrává její zdrogovaná mysl, pouští se do vlastního pátrání. Finále je velkolepé, a ponurý několikapatrový dům, ve kterém hlavní postava žije, je na ně jako dělané.
Pokud se přenesete přes to, že vystudovaná doktorka psychologie zobe antipsychotika jako lentilky a vydatně je zapíjí alkoholem, obdržíte velice obstojnou prvotinu s prvky psychothrilleru a skvěle zpracovaným tématem agorafobie.

08.08.2020 4 z 5

Fantasy, ve které nechybí pátrání v minulosti na základě písemností předka hlavního hrdiny, časová smyčka do doby 2. sv. války, děti s nadpřirozenými schopnostmi, a netvoři. Osobně mi vadilo rozvinutí milostného vztahu mezi Jacobem a danou dívkou, víc by se mi líbilo důvěrné přátelství. Kniha je cílená spíše na teen čtenáře, mám však ráda cestování časem, proto si plánuji přečíst i zbylé díly podivné ságy. Mohu vyzdvihnout unikátní dobové fotografie, které knihu pěkně doplňují.

16.07.2020 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Tahle knížečka mi připomíná manévrování autem na velmi malém prostranství. Autorka nejprve popojela do erotiky, načež z ní vycouvala; nato popojela do duchařství, a po chvíli z ní vycouvala; poté popojela do psychologie, a tam se jí kola zasekla; z autorádia přitom po celou dobu vyhrávala komediantská muzika. Takové žánrové rozdíly by lépe fungovaly v knize s rozvinutým příběhem, ne v krátké povídce. Otevřený konec, který vysvětlení událostí ponechává na fantazii čtenáře, mi zas tak nevadí. Bod navíc dávám za tajemný viktoriánský dům a za krásnou obálku.

16.07.2020 3 z 5

Nejúžasnější den Nejúžasnější den Kaira Rouda

Psychologické thrillery patří mezi mnou vyhledávané žánry, a ačkoliv tato kniha rozvíjí děj šnečím tempem, velmi mě bavila, a to zejména díky náhledu do hlavy narcistického psychopata Paula, kterého autorka vykreslila velmi dobře. Trochu mě zklamal pouze závěr, ve kterém jsem jako kompenzaci za dlouhou pasivitu očekávala mnohem více ohromující akce a "karmických" dopadů na našeho antagonistu.

21.01.2022 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Na tuhle knihu jsem se velice těšila, ale dočetla jsem ji s velkým sebezapřením, a to jenom proto, že mě znervózňují nedočtené knihy. Příběh se táhl jako guma, hlavní postavy Diana a Matthew byly nesympatické a toxické, jejich vzájemné dialogy patetické, a některé věty naprosto směšné - opakovaně prozpěvující krev a řetěz v těle považuji za dost kuriózní i na nadpřirozené téma knihy. Nudný příběh mi umožnil se soustředit na překlepy a záměny jmen (Matthew místo Marcuse apod.), kterých je v knize požehnaně. Trio upíři-démoni-čarodějnice mohlo mít potenciál, ale démoni vlastně nemají žádné nadpřirozené schopnosti a nedokážu si představit jejich adekvátní využití. Cestování časem vnímá autorka hodně jednoduše a nebere v úvahu různé paradoxy a logické otázky. Hodnocení 2* dávám jenom za historické zajímavosti a postavu Ysabeau, o které bych si s radostí přečetla pokračování, ale vzhledem k tomu, že se vyprávění zaměřuje na protivný páreček, do navazujících knih se pouštět nebudu.

13.11.2021 2 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Čtivé, ale zázraky se nekonají. Ze série strašidelných domů (přesněji prvních 4 z nich) je tato kniha nejméně děsivá. Jazyk je zde jednoduchý a příběh je napsaný takovým stylem, díky kterému i původně zamýšlená děsivá událost vyznívá pohodově. Dětští hrdinové jsou sympatičtí, ale i díky tomu se dá očekávat, že všechno nakonec dobře dopadne.

30.10.2021 3 z 5

Rychle a bezbolestně Rychle a bezbolestně Markéta Dočekalová

Kniha, jejíž zápletka se točí okolo podivného obchůdku vedeném záhadnou dvojicí. Tam lidem splní jakékoliv přání, které by jinak zabralo mnoho času a úsilí, ovšem je nutno se zavázat k dlouhému a bolestivému utrpení v budoucnu. Sledujeme zde příběhy lidí, kteří se k takové dohodě upsali, ale i osob, které takové přání ovlivnilo. Námět je hodně filozofický, ale napsaný jednoduchým jazykem, proto nehrozí neporozumění textu. Polemizuje o tom, že odměna bez námahy je neadekvátní, a co si člověk (ne)může nárokovat.

P.S. A co si budete přát vy?

24.08.2021 4 z 5

Pod vodou Pod vodou James Marrison

Kniha je klasickou anglickou detektivkou s latinskoamerickým mixem, který přináší argentinský původ hlavního detektiva. Tato kombinace zní zvláštně, ale funguje jako kontrast dvou kultur, aniž by vyprchalo kouzlo anglického venkova. Detektivové Downes (alias Střelec) a jeho nový seržant Graves jsou maximálně sympatičtí a jako postavy uvěřitelné. Příběh je dobře vystavěný, detektivní pátrání dobře popsané a důkladné, motivy objasněné. Atmosféra je vzhledem k tématu občas až dusivě těžká, takže chválím práci autora v jejím budování. Doufám, že časem budou přeložena i pokračování (pokud ne, seženu si originály, tak moc mne příběh zaujal).

P.S. Srovnání s Vraždami v Midsomeru není náhodné, styl obou děl je opravdu velmi podobný.

05.08.2021 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Tento díl je rozhodně nejakčnější, protože Jacob a Emma mají za - velmi náročný - úkol zachránit nejen slečnu Peregrinovou a další ymbyny, ale i všechny své přátelé, kteří byli uneseni a uvězněni stvůrami. Za tímto účelem putují do viktoriánské londýnské čvrti Ďáblův akr, semeniště zla, kterému je radno se vyhnout. Popis místa je vážně úžasný, tu špínu, chudobu a zoufalství jsem mezi jeho spletitými uličkami živě cítila. Hrdinové najdou spojence v převozníkovi Sharonovi a panu Benthamovi s jeho fascinujícím domem, ale je těžké někomu doopravdy věřit. Jacob rozvíjí svoji podivnost, která se ukáže jako velmi užitečná. Příběh vrcholí v údajně mytickém místě Knihovna duší, a má nečekané následky. Jedná se o možná nejpovedenější díl, i když mi stále vadí Jacobův milostný vztah s bývalou jeho dědečka.

23.06.2021 4 z 5