l_Riky_l l_Riky_l komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příběh je originální a geniální, strhne vás ani nevíte jak a jakmile mu propadnete, není cesty zpět...

Kniha dokázala propojit náš svět se světem, který má přijít. Je děsivý a plný tajemství, které se postupně odhalují. V tomhle díle jich vám autorka moc neprozradí, ale to se brzy zlepší.
Naslouchač vám vysvětlí spoustu slovíček, kterých jsem se děsila. Nakonec jsem zjistila, že někdo byl natolik chytrý, aby dozadu dal slovníček. Což beru jako velké plus.

S koncem jsem nejdřív nebyla spokojená, moc se toho nevyřešilo a přišel mi hrozně otevřený. Ale když jsem si přečetla Faju, druhý díl, tak svůj názor měním. Otevřený je, ale tak “mile”, je to jen začátek velkého dobrodružství, které Ilan zažije. A věřte, že u toho chcete být.

Faja Faja Petra Stehlíková

Jakože první díl byl pecka, ale tohle je snad ještě lepší

Začátek je trochu jiný než jsem čekala, přemístili jsme se totiž na druhou stranu světa, do nížin, které jsou logicky jiné, ale stále skvěle popsané. Prostě jsem jen hltala a hltala, pak jsem se teda zastavila na mechanismu místní energie, ve které jsem se lehce ztratila, ale pak znovu jen hltala a hltala. Když jsme se znovu dostali do Duvalského pohoří, kde to všechno začalo, nemohla jsem se ani odtrhnout.

Příběh si nehraje na dobro a zlo, teda jasně že fandíte Ilan (hlavní hrdinka), ale je vidět, že nic ani nikdo tu není dokonalý a každý má své pro a proti, což občas některým knihám chybí.
Oproti prvnímu se tu nějaké to tajemství odhalí, něco se tu vyřeší. Na druhou stranu tu spoustu záhad přibylo a můj mozek začal vymýšlet různé teorie, jak to vlastně dopadne. Na jiné příběhy jsem ani nepomyslela a hned se vrhla na další díl, který snad bude stejně skvělý.

Jo a mimochodem jsem vážně ráda, že to čtu v době, kdy vyšel třetí díl, protože čekat čtyři roky na další, když tenhle skončil tak otevřeně, to bych se snad zbláznila

30.01.2022 5 z 5

Absurdní, ale skvělé. Tak bych asi nejjednodušeji popsala tento román.

Pan Jonas Jonasson, autor knihy, je očividně posedlý. Atomovými bombami, ale i skvělým humorem. Protože pokud Vám opravdu sedne, knihu si zamilujete.

Jen menší nevýhoda je, že se nevyznám ve švédské politice a ani náhodou v jihoafrické, a proto jsem se občas ztratila ve jménech politiků. (Možná je to i tím, že si jména ve knihách pamatuji podle prvních dvou písmen ) Vy ale určitě budete lepší a tak si knihu bezpochyby užijete.

*4,5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

No prostě a jednoduše: je to skvělý, úžasný a nutně potřebuji čtvrtý díl.

Prolog mě teda docela zarazil, protože to vypadá na popravu hlavní hrdinky, což mě nutilo číst dál a zjistit, cože vlastně provedla. Prolog ale samozřejmě skončí a mezitím je spoustu děje, který byl ze začátku plný zoufalství a smrti. Prostě to začalo na velmi veselou notu, haha. Nic to ale nemění na tom, že jsem se totálně vžila do hlavní postavy a jen hltala, co se bude dít dál. A taky že se dělo, jedno z největších tajemství bylo vysvětleno. A taky samozřejmě přibyla další, které prostě chci odhalit.

Hrozně se těším na další díl, který snad vyjde dřív než tenhle. Čtyři roky asi vážně nevydržím. Tak prosím ať vyjde co nejdřív a nejlépe ještě lepší než všechny předchozí

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Velmi dobře napsaná kniha o autismus. Námět může působit trochu depresivně a občas tomu tak skutečně je, ale většinu času mi to ani nepřišlo. Člověk se zamyslí nad tím, jaké má štěstí, že je “normální”. Ale na druhou stranu se zde vyvrátí pár předsudků a rozhodně na to budete nahlížet trochu jinak.

Styl psaní je velmi čtivý. Postavy jsou vyobrazeny realisticky, jen mi přišlo, že je dětem víc než se píše. Chápu, že autismus v rodině člověka změní, ale i ostatní spolužáci se chovali vyspěleji.

Pamela, hlavní postava celého příběhu, mě tedy trochu zklamala. Vůbec ji nenapadlo, že jeden její spolužák také trpí postižením. Já jsem si to tipla hned na začátku zato ona to musela slyšet od učitelek. Což mi přišlo zvláštní, když se několikrát zmiňuje o dobách, kdy pročítali spoustu článku o autismu.

Ale i přesto Vám knížku rozhodně doporučuji. Je to zajímavý čtení, který není vůbec špatný...

* 4.5

26.11.2021 4 z 5

Knížka je skvělá, trochu absurdní, ale skvělá. Bavila mě současná i historická část z pohledu staříka, ale i komisařská, kterou popisoval dříve opuštěný komisař Aronsson. Vlastně jsem se do teď nerozhodla, nad kterou jsem se pobavila nebo udivila víc.

Jen na začátku jsem si nemohla dát dohromady, že je Alanovi, stoletému staříkovi, opravdu sto let. Nějak mi přišlo, že čtu dva příběhy plný náhod a štěstí. Postupně se vše srovnalo a já obdivoval Alanův bujný životopis, který nepřestal ani v současnosti...

24.11.2021 5 z 5

První díl, stoletý stařík, byl skvělý, ale tohle mě zklamalo.

Nejdřív mě zarazilo, že kniha nenavazuje. Nebo takhle, navazuje ale jen tak polovičně. Alan, stojednaletý stařík, je sice na Bali ze stejných financích i se stejným kamarádem, ale zbytek přátel jako kdyby neexistovali. Vztah, který navázal na konci knihy, zmizel. Skoro jako kdyby se minulý příběh neodehrál.

Zadruhé, ta politika…ano v knihách Jonas Jonassona je, ale tady to bylo opravdu hojně. Nebyly to narážky, byly to skoro až “rozbory” nebo jak to říct. Prostě víc než normálně a to mi vadilo.

Kniha není špatná, dočetla jsem ji. Ale očekávání bylo jiné a nenaplněné.

03.12.2021 2 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Tahle kniha završila skvělou sci-fi sérii, Illuminae. Zbožňuju ji, všechny díly jsou originální, jak graficky, tak i příběhově.

Jedinou věc, kterou bych tomu mohla vytknout je, že jsem se skoro přestala bát o hlavní hrdiny. Nějak jsem už počítala, že to všichni přežijí, tak jak to bylo v minulých dílech. Ale i tak knihu rozhodně hodnotím pozitivně, vtáhla mě do příběhu a hrozně mě bavila. Takže doporučuji tenhle díl i celou sérii

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

4,5*

Kniha je perfektně udělaná. Skvělý nápad a naprosto nádherné grafické provedení.

Je to sice bichle, ale četla se mi velmi rychle. Ponořila jsem se do příběhu a do postav, které mi byli sympatické.
Občas je to tedy drsné, až mi z toho šel mráz po zádech, ale přesto skvělé! Za mě určitě ano, stojí za přečtení

Gemina Gemina Amie Kaufman

(SPOILER) Kniha, stejně jako její první díl, je zajímavě graficky zpracovaná a mně se to moc líbí

Do knihy jsem se začetla a upřímně se mi líbí asi víc než Illuminae (první díl).
Na začátku mě lehce zaskočili nové postavy, ale i ty jsem si brzo oblíbila a ráda o nich četla.

Taky jsem si říkala, jestli se ještě dočkám Kady a Ezry z minulého dílu a dočkala jsem se! Oba příběhy k sobě souvisejí a na konci se přímo střetnout. Zbožňuji a vrhám se na třetí díl, protože tenhle skončil celkem otevřeně a chci se dozvědět, jak to tedy bylo.

Btw:
Věřili jste té Nikkovi smrti? Protože já moc ne

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Tak tohle mě opravdu překvapilo. Z knihy jsem nadšená, nemohla jsem přestat číst.

Kniha má více dějových linií - nemoc, problémy v rodině, romantická linka, detektivní zápletka... Je toho spoustu a možná bych klidně něco ubrala. Například vyšetřování nebylo nic moc a klidně bych ho z knihy vypustila. Co ale knihu dělá originální je hlavní pointa. Naše hrdinka, Alex, trpí schizofrenií. Příběh popisuje, jak silné halucinace mohou být a jak se i naprosté jistoty (jak pro Alex, tak pro čtenáře) mohou rozplynout jako pára nad hrncem.

Určitě doporučuji! Je to skvělá kniha, která si zaslouží více pozornosti

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

No, co k tomu říct…je to prostě skvělý.

Příběh je postavený okolo jedné z ošklivých nevlastních sester Popelky. A upřímně bych tam ani nepotřebovala ten podtext z jiné pohádky, podle mě by to mělo i na vytvoření nového samostatného světa.

Vážně jsem si tuhle knížku užila. Postavy, skvělé zvraty a prostě všechno mi přijde přirozené a dobře napsané.

Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla a určitě doporučuji.

03.12.2021 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Asi tomu nemám co vytknout. Postavy mají hloubku, vyšetřování probíhalo logicky a prostě a jednoduše to bylo zábavné a čtivé. Je to ten typ knihy, který vás totálně pohltí a vy jen čtete a čtete dokud nezjistíte, kdo to udělal. Já osobně jsem konec nečekala a určitě se v budoucnu vrhnu a další díl.

03.12.2021 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Krásná kniha! Přečetla jsem ji za chvilku a byla z ní občas smutná a občas naprosto nadšená. Styl psaní je naprosto skvělý.
Dva neobyčejné příběhy, které jsou protkány uměním, chybami, přiznáními a taky odpuštěním a pochopením. Krásně ukazuje na to, že každý děláme chyby, ale hlavní je si je přiznat...

Trošku mě občas vytáčelo, jak jsou kapitoly ukončeny. Každá kapitola = změna pohledu a tím, že jsou kapitoly dlouhé, je ještě víc otravné, když jedna z nich skončí napínavě. Pak musíte přečíst spoustu stránek, aby jste se dozvěděli, jak že to bude s tou Jude (jedna z hlavních hrdinek)

Když ale přehlédneme fakt, že to díky tomu přečtěte za chvíli, knížku naprosto doporučuji

26.11.2021 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Lehce mi to připomíná nekonečný seriály. A to ne kvůli tomu, že by se to pomalu četlo nebo to mělo kupu stran, ale kvůli tomu “stylu”. Vy víte, že to nemá pořádně žádnou hodnotu, ale i tak se koukáte a baví vás to, stejně jako mě tahle knížka. Líbila se mi a přečetla jsem ji za chvilku, bavilo mě to, ale není to žádné umělecké dílo.

Čeho se nedalo nevšimnout, že to má stejnou šablonu jako Navždycky (první kniha autorky). Chodí spolu, pak se pohádají a těsně před koncem se daji znovu dohromady. Doufám, že u další knížky se to zlepší a přijde zvrat i někdy jindy.
A ano, chci si přečíst další knihu od autorky, protože se mi to četlo dobře, postavy jsem měla ráda (nebo aspoň většinu času) a zajímá mě, co s nimi bude dál ️

30.01.2022 2 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Krásná kniha, která pojednává o jednom docela zásadním období českých dějin. Ze začátku to nebylo nic moc, ale pak jsem si zvykla na styl předávání informací a kniha hezky odsýpala.

Jednou za čas je to určitě dobré zpestření, odpočinek od vymyšlených románů. Doporučuji

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Začátek nebyl nic moc. Je jen o postavách, furt se představují další a já se v tom akorát tak ztratila. Když skončilo tohle představování, byla jsem ráda, protože se to zase rozjelo ve stylu autora. Absurdní, ale skvělé.

Na Stoletého staříka (první kniha autora) to nemá, ale rozhodně se povedla líp než předešlé dílo. Tohle bylo příjemné čtení, ke kterému se klidně někdy vrátím

03.12.2021 3 z 5

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

Další skvělé pokračování Dárce od Lois Lowryové. Oba příběhy, Dárce a Hledání modré, se konečně propojí. Ne nijak násilně, jen tak zlehka, což beru jako velké plus.

Tento díl byl jiný...čekala jsem od něho asi něco trochu jiného, ale i tak byl skvělý. Autorka dokáže skvěle psát, jakože opravdu skvěle. Jen kdyby ty závěry byly trochu jiné. Nikdy si nejsem jistá, jestli se mi líbí. Je to prostě riziko autorky, nikdy nebudu spokojená s koncem ‍️

Ale i přesto stojí za to si tu knihu přečíst. Zajímavá skutečnost a doufám (opravdu hoodně), že vyjde další díl i v češtině

26.11.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Četla jsem recenze a asi jsem prostě cílovka. Mně se to líbilo. Nečekejte od toho nic s velkou myšlenkou, je to oddechovka.

Děj je pak už předvídatelný, ale i přesto mě to nutilo číst dál. Takže jsem ji přečetla za chvilinku. Mei (hlavní hrdinka) mi nepřijde tak neuvěřitelná, jak někteří píšou. Oproti jiným, o kterých jsem četla, se mi zdála jako jedna z lepších. Dost věcí hrotila, ale tak to dělají lidi i v reálném světě...

Jestli máte za sebou pár náročných knih, pusťte se do ní. Věřím, že si odpočinete a naberete nové síly na nějaké s hlubší myšlenkou.

26.11.2021 3 z 5

Bára krotí rodinu Bára krotí rodinu Milena Durková

Knihu už jsem jednou četla a právě teď jsem po ní sáhla kvůli novému dílu, který ke mně rychle přistál. I podle toho je celkem jasný, že se mi kniha líbí.

Čtení krásně plyne, děj se nezastavuje, vlastně to prožíváte taky, ten celkem normální život, který byl něčím narušený, ale ne ničím nereálným. A to knížce dodává takové kouzlo, kvůli kterému má smysl se ke ní vracet.

30.01.2022 3 z 5