KURACHJO2018 KURACHJO2018 komentáře u knih

Obchod na korze Obchod na korze Ladislav Grosman

Četba-film a opět četba. Dvě různě podané díla, obě famózní a obě vypovídající stejnou žalobu a přesto dva různé závěrečné pohledy. Při první četbě jsem zapojil svou fantazii a měl před očima různé obrazy, které jsem si sám pro sebe vykreslil a určitě ne tak "naživo", jak jsem pak shlédl ve filmu. Z filmu jsem byl konsternován a později, s odstupem času jsem se znovu pustil do čtení knihy. Ač jsem věděl , do čeho se pouštím, film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, tragédie té doby ve mě zanechala mnohem hlubší rány, než prvně čtená kniha. Při četbě mi před očima běhaly obrazy z filmu a bylo mi o poznání tragičtěji, než při prvním čtení. Film můj pohled na knihu velice ovlivnil. Záběry kameramana do očí paní Kaminske - to nelze zapomenout.

Žert Žert Milan Kundera

Jen jsem do knihy nahlédl, pár knih od Kundery jsem četl a protože je nepochopil , nesnažil jsem se víc proniknout do jeho další tvorby. A jak jsem se panečku ale chytnul za nos. Tohle je naprosto něco jiného, nežli jsem čekal a četba mě oslovila natolik, že jsem s knihou strávil celou noc a byla to noc velice příjemná a zajímavá. Žádná nuda .

27.12.2018 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Nejdříve jsem četl knihu, pak se jel podívat do Osvětimi. A mohu se přiznat k tomu, že být v prostorách Osvětimi a Birkenau- není nic, co bych ustál bez bolavé duše. Každopádně , otec hlavní postavu knihy v dětství tak moc poškodil, že nešlo asi jít jinou cestou nežli tou, aby týral a trápil bezmocné ... hrůza hrůz a pokud se někdy do Osvětimi podíváte, věřte, že na tuhle podívanou nikdy nezapomenete a u popraviště Rudolfa Hösse si budete přát jediné- aby to všechno byl jen divný sen a že člověk přeci takový být nemůže.... nesmí....

27.12.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

S takovým nadšením, jak jsem se do čtení pustil, s takovým trochu víc znuděným a nevýrazným pocitem jsem ji silou vůle dočetl...

27.12.2018 2 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Prostě první díl byl nej- naprosto TOP, tady se sice také smějete, někdy dokonce i nahlas, protože to nejde se nesmát, napsáno je to relaxačno-odpočinkově, ale po doznění smíchu si uvědomíte, že vše již bylo vystříleno v předchozích dílech. Ovšem nezatracujme tuto knihu jen tak šmahem, opravdu na zpříjemnění šedivého , podzimního odpoledne je jediné doporučení- přečtěte si tuto knihu a zasmějete se, bude Vám určitě fajn.

27.12.2018 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jako malého kluka - mě v 4-5 třídě děsila Polednice, jako staršího mě už celá kniha naprosto fascinovala a do dnes ji rád čtu, přestože vím, jaký bude konec. Nedávno jsem kdesi , cestou z práce, v narvaném metru, četl přes rameno kolemstojícímu nejmenovaný bulvár a na titulcích bylo, že Svatební košile má " reálný základ". Tak to mě dostalo, ale na mých sympatiích ke KYTICI to naprosto nic nezměnilo. Je to moje oblíbená sbírka dodnes.

27.12.2018 5 z 5

Nejen tato kniha rozděluje čtenáře na LÍBÍ-NELÍBÍ. Sám jsem se vrhl do čtení s jakousi publikovanou reklamou- tohle je bombastické čtení, lae zůstal jsem na té straně NELÍBÍ. Nebo jsem knihu možná nepochopil. Nebo- jak mi bylo doma dětmi sděleno, nemám patřičný nadhled a smysl pro humor na čtení tohoto druhu knih.

27.12.2018 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Kruté, ale Bohu žel pravdivé. Jak snadno se dají zfanatizovat davy průměrně inteligentních lidí jedním chamtivým necitou. Jak snadno lze jít s davem, abychom nevyčnívali a nikdo na nás neukázal prstem- TY, ty půjdeš taky...
Jak snadno lze uvěřit, možná ne úplně uvěřit, ale ...prostě nevyčnívat a přežít, ať si klidně nevinní trpí, hlavně, když JÁ budu mít klid.....

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Tady opět bratři Čapkové ukázali, co v jejich genialitě všechno český lid ztratil. Na velikosti brouka ukázat malost člověka. Naprosto nedostižné a naprosto fascinující pro nás, kdo o blbosti lidského myšlení , vedeného k válkám a nesmyslným zmarům lidskosti už snad jen budeme našim potomkům číst....

Mikeš Mikeš Josef Lada

Kdy jindy zavzpomínat na dětství než o Vánocích, jak jinak, než s knihou, která provázela mé rodiče, mě, mé děti a teď už i moje vnoučata. Výlet před 25 lety s dětmi do Hrusic, budu muset a rád, zopakovat s vnoučaty, aby viděli, kde pan Lada žil a odkud jsou ty krásné obrázky, co maloval. A na Mikeše budeme číhat a každý kocour, kterého potkáme bude pro nás Mikeš, nebo jeho kamarád.

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Na knihu jsem natrefil na DK a nějak si nemohl dát do roviny : paní Loukotková a Spartakus. Výsledek četby? Naprosto unesen prvním dílem chvátám do knihovny pro díl druhý a souhlasím s názorem - tak jak paní Loukotková, to nedokáže nikdo.
Myslím, že tenhle román by se líbil i zarytým "nečtenářům historických děl" a proto je veliká škoda, že jim takhle krásné knihy, které přečtete na jeden nádech utíkají mezi prsty .-))))

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ke knize jsem se dostal- jak jinak- v rámci přípravy na maturitu a v zamiloval jsem se do ni. Borovský se stal nedílnou součástí vybavení mé knihovny a nedám na něj a na jeho dílo dopustit. Tak jak on dokázal ironicky a vlastně asi i pravdivě vykreslit absolutismus , to neuměl nikdy nikdo.
O to víc mě dokáže rozhněvat komentáře, nerad, ale cituji níže uvedený kus komentáře, rádoby českého, inteligentního čtenáře : "Proto je tohle rádoby dílo úplná sračka a katastrofa, která by měla být vyřazená z povinné četby."
Borovského, jehož cit pro český jazyk a naprostý talent nám záviděl celý zbytek Rakouska-Uherska a paní Němcová mu na rakev dala trnovou korunu , by tento analfabet- hňup chtěl vyřadit z povinné četby .
No nic, většina našich , českých čtenářů jeho dílo chápe a kdyby byl sám Borovský na živu, pravděpodobně by se před tímto analfabetem obhájil - a bravurně - sám.

Dílenské tabulky Dílenské tabulky Bohumil Janyš

Spíše profesní záležitost, ale člověk ze strojírenství je čte vlastně celý život.
Zpracováním, uspořádáním i tiskem se jim žádné jiné tabulky nemohou rovnat.
I když časem ztrácejí na obsahovosti a chybí jim novější údaje, základy jsou neměnné a pokud by se nějakým tabulkám dalo říkat Bible, tak jsou to právě tyto.

20.12.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tato kniha patřívala k povinné četbě a tak, jak mladý studentík jsem se k ní dostal. A otráveně jsem začal číst. Ano jedná se o zamilovaný románek, ale tak úchvatně napsaný, takže studenti-chlapci, nebojte se čtení a běžte do toho, kniha stojí za to.

19.12.2018 5 z 5

Šibeničník Šibeničník François Villon

..."Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad..."
Co jiného dopsat jako komentář k Villonovi? Básník, který poznal život v přebytku i v bídě, v lásce i v nenávisti, v radosti i smutku.....a psal. Psal tak, až se srdce svírá, zorničky očí zužují, až z nich vyplave slza, která zachytí vaše emoce a odplave s další básní, u které se vám chce smát ....

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Knihu, kterou jsem v dětství přečetl i pozpátku a moje děti taktéž. Teď ji čtou u mě při návštěvách vnoučata a já se při jejich předčítání vracím do krajiny dětství, paní Lingrenová, moc krásná práce se Vám povedla, miliony dětí jsou k vaší knize provázány celý svůj život.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Toto je první kniha, kterou jsem v mládí odložil a díky technice, která za mého mládí nebyla až tak dokonalá, jsem se ke knize v audio podání vrátil a byl jsem přikurtován ke křeslu a poslouchal a poslouchal a byl knihou nadšen. Rozhodně , pokud vás knižní podoba nenadchne, zkuste audio, nevzdávejte to, kniha za to stojí. Přeci jen intonace dělá divy a možná to autor i tak myslel.

18.12.2018 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Já se bavil, kniha se četla sama a smál jsem se nahlas, což se mi u knih často nestává. Oddychovka, svižně ubíhal děj, nezbývá než doporučit, pokud si chcete odpočinout a pobavit.

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Mám tu čest, že jsem se s panem Czendlikem osobně setkal- je to člověk , který má smysl pro život- kontroverzní jen pro ty , co si svoje hříchy chodí prosedět na nedělní mši a jen co dostanou odpustek, zas jdou po svých a bližní-nebližní, žijí si tak, že by jim člověk dal facku . I pro tyto lidi má pan Czendlik pochopení a nezatracuje je. Jeho mše jsou naplněné dynamikou, pravdou a pozitivním myšlením. A jsou daleky těch ubrečených mší a bohoslužeb, kterých jsem byl od dětství přítomen a velice se u nich nudil.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Milé čtení, pokud si ovšem člověk nepřipustí, v jaké době a kdy knihu Poláček psal. Četl jsem knihu jako malý kluk, jako spoustě dalších čtenářů jsem čtení o cestě na Východ přečetl s tím, že mě to nijak moc neoslovilo, vyloženě rozčilovalo. Až věkem jsem pochopil, že možná zrovna touto částí chtěl Poláček utéct z reality života a pomohlo mu to se v jeho kruté době zasnít nad tím, jak by bylo, kdyby bylo všechno jinak...