Šibeničník

Nejslavnějšího básníka středověku, ironika, rouháče a bouřliváka F. Villona představuje první kompletní soubor jeho básní, které ze starofransouzského originálu přebásnila Jarmila Loukotková. Soubor uspořádal A.Pohorský, který také napsal doslov a životopisné pásmo.u ilustrovala L. Jiřincová.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35325/sibenicnik-Jsy-35325.jpg 4.432
Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Šibeničník

KURACHJO2018
18.12.2018

..."Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad..."
Co jiného dopsat jako komentář k Villonovi? Básník, který poznal život v přebytku i v bídě, v lásce i v nenávisti, v radosti i smutku.....a psal. Psal tak, až se srdce svírá, zorničky očí zužují, až z nich vyplave slza, která zachytí vaše emoce a odplave s další básní, u které se vám chce smát ....

Damato
05.02.2018

Byla jsem úplně vedle z toho, že jsem se ke knize dostala a po přečtení chtěla napsat ten nejúžasnější komentář, který bych kdy napsala. . Hm, předběhl mě komentář eddie, protože nic lepšího, než napsat o Villonovi , že je ...Rváč, hrubián, láskou zraněný člověka, alkoholik, skvělý poeta,... tím je řečeno všechno a nic lepšího nevymyslím. To bych jen plácala prázdnými slovy.

eddie
11.09.2013

Neustále se vracím k některým pasážím. Villon umí bejt cynickej, ale zároveň strašně hlubokomyslej. Někdy píše o Margot v tom a o ženskejch a chlastu a jindy zase o smrti a rovnosti před ní nebo o svý mámě. V některých pasážích se objevují dokonce "sociální" mylšenky později vykradené komunisty ("Hlad žene vlky z lesů").

Doporučuji. První skutečný proklatý básník. Rváč, hrubián, láskou zraněný člověka, alkoholik, skvělý poeta.

Zmiu
04.11.2012

Pro mě nejlepší verze Villonových básní. Překlady Loukotkové jsem měla vždycky raději než od Fishera, neboť jsou takové jadrnější. Dřív jsem je znala pouze z "Navzdory básník zpívá", takže tahle ucelená verze pro mě představuje pravý poklad. Vřele doporučuji.